Suplement 1
Prośba dzieci:
l. Rok temu przeżywaliśmy najpiękniejszy dzień I Komunii Świętej. Wtedy Pan Jezus pod postacią chleba po raz pierwszy przyszedł do naszych serc. Był to dzień wielkiej radości dla nas, dla naszych rodzin, dla naszej parafii i dla całego Kościoła.
2. Od tego czasu minął już rok, przez który przychodziliśmy przed ołtarz, by przyjąć do swego serca żywego Boga – Jezusa Chrystusa naszego najlepszego Przyjaciela.
3. Dziś przychodzimy, aby radosnym sercem dziękować Jezusowi za dar Eucharystii dla Kościoła, za dzień naszej I Komunii Świętej, za każdą Komunię Świętą, którą przyjęliśmy.
4. Chcemy prosić dziś Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego, aby dał nam łaskę wytrwania w wierze aż do śmierci, byśmy żyjąc każdego dnia w obecności Jezusa stawali się coraz bardziej do Niego podobni.
Suplement 2
l. Dziecko z łańcuszkiem z medalikiem:
Wiele dzieci nosi łańcuszek z medalikiem, z krzyżykiem, ma to być znak przywiązania do Jezusa. Często przywiązanie to jest zakłócone albo łańcuszki zerwane, a krzyżyk czy medalik jest już tylko ozdobą. Panie, przebacz nam…
Wszyscy: Panie, przebacz nam.
2. Dziecko z zegarkiem:
Na przyjaźń z Jezusem muszę znaleźć czas. Często chcę być z moimi przyjaciółmi, rozmawiać z nimi, bawić się. Dla Jezusa znajduję zbyt mało czasu; wolę grać na komputerze, oglądać telewizję albo zajmować się swoimi zainteresowaniami. Panie , przebacz nam…
Wszyscy: Panie, przebacz nam.
3. Dziecko z pudełkiem na prezenty:
Wielokrotnie słyszymy, że małe podarunki podtrzymują przyjaźń, duże prezenty mogą zniszczyć przyjaźń. Jezus chce naszego serca, ale ono jest często zaprzątnięte innymi sprawami. Panie, przebacz nam..
Wszyscy: Panie, przebacz nam.
Suplement 3
PIERWSZE CZYTANIE
Czytanie z Dziejów Apostolskich
Pierwszą Księgę napisałem, Teofilu, o wszystkim, co Jezus czynił i czego nauczał od początku aż do dnia, w którym udzielił przez Ducha Świętego poleceń Apostołom, których sobie wybrał, a potem został wzięty do nieba. Im też po swojej męce dał wiele dowodów, że żyje: ukazywał się im przez czterdzieści dni i mówił o królestwie Bożym. A podczas wspólnego posiłku kazał im nie odchodzić z Jerozolimy, ale oczekiwać obietnicy Ojca: Słyszeliście o niej ode Mnie – /mówił/ – Jan chrzcił wodą, ale wy wkrótce zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym. Zapytywali Go zebrani: Panie, czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraela? Odpowiedział im: Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą, ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi. Po tych słowach uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba.
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY (Ps 47,2-3.6-9)
REFREN: Pan wśród radości wstępuje do nieba.
Wszystkie narody klaskajcie w dłonie,
radosnym głosem wykrzykujcie Bogu,
bo Pan Najwyższy straszliwy,
jest wielkim Królem nad całą ziemią.
Bóg wstępuje wśród radosnych okrzyków,
Pan wstępuje przy dźwięku trąby.
Śpiewajcie psalmy Bogu, śpiewajcie,
śpiewajcie Królowi naszemu, śpiewajcie.
Gdyż Bóg jest Królem całej ziemi,
hymn zaśpiewajcie
Bóg króluje nad narodami,
Bóg zasiada na swym świętym tronie.
DRUGIE CZYTANIE
Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Efezjan
Bóg Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, dał wam ducha mądrości i objawienia w głębszym poznaniu Jego samego. [Niech da] wam światłe oczy serca tak, byście wiedzieli, czym jest nadzieja waszego powołania, czym bogactwo chwały Jego dziedzictwa wśród świętych i czym przemożny ogrom Jego mocy względem nas wierzących – na podstawie działania Jego potęgi i siły. Wykazał On je, gdy wskrzesił Go z martwych i posadził po swojej prawicy na wyżynach niebieskich, ponad wszelką Zwierzchnością i Władzą, i Mocą, i Panowaniem, i ponad wszelkim innym imieniem wzywanym nie tylko w tym wieku, ale i w przyszłym. I wszystko poddał pod Jego stopy, a Jego samego ustanowił nade wszystko Głową dla Kościoła, który jest Jego Ciałem, Pełnią Tego, który napełnia wszystko wszelkimi sposobami.
Oto słowo Boże.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
Alleluja, alleluja, alleluja
Idźcie i nauczajcie wszystkie narody,
Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.
Alleluja, alleluja, alleluja
EWANGELIA
Słowa Ewangelii według świętego Mateusza
I rzekł do nich: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie. Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga. Oni zaś poszli i głosili Ewangelię wszędzie, a Pan współdziałał z nimi i potwierdził naukę znakami, które jej towarzyszyły.
Oto słowo Pańskie.
SUPLEMENT 4
Odnowienie przyrzeczeń Pierwszej Komunii Świętej {poszczególne wezwania odczytują naprzemiennie dzieci}:
Celebrans:
Drogie dzieci! Rok temu złożyłyście obietnice Panu Jezusowi, czego świadkami byli Wasi Rodzice i Chrzestni. Powtórzcie to Wasze przyrzeczenie raz jeszcze pamiętając, że słowo Przyrzekamy skierowane do Pana Jezusa zobowiązuje nas do ciągłego stawania się lepszym.
— Przyrzekamy regularnie uczestniczyć w każdej niedzielnej i świątecznej Mszy świętej, choćby nas to nawet dużo kosztowało.
Wszyscy: Przyrzekamy.
— Przyrzekamy umacniać swoją wiarę i pogłębiać ją przez udział w systematycznej katechezie.
Wszyscy: Przyrzekamy.
— Przyrzekamy regularnie i godnie przystępować do Komunii świętej oraz do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Wszyscy: Przyrzekamy.
— Przyrzekamy okazywać coraz więcej dobroci słabym, starszym, cierpiącym. Wszyscy: Przyrzekamy.
— Przyrzekamy dbać o to, by coraz lepszym było nasze zachowanie w domu, w szkole, w kościele, na podwórku – abyśmy prawdziwie byli dziećmi Bożymi.
Wszyscy: Przyrzekamy.
— Przyrzekamy nie pić żadnego alkoholu i nie palić tytoniu przynajmniej do ukończenia osiemnastego roku życia.
Wszyscy: Przyrzekamy.
— Wiedząc już trochę o szkodliwości narkotyków przyrzekamy unikać wszelkiego z nimi kontaktu.
Wszyscy: Przyrzekamy.
— Przyrzekamy zachować skromność w naszych słowach i myślach.
Wszyscy: Przyrzekamy.
Suplement 5
MODLITWA POWSZECHNA – Celebrans odczytuje wstęp i zakończenie. Wezwania czytają wyznaczone osoby.
Celebrans Dziękując Bogu za wielki dar – dar Eucharystii – zanieśmy przed Jego Tron w niebie nasze wspólne prośby, polecając w nich szczególnie przeżywające swoją uroczystość dzieci rocznicowe.
1. Módlmy się za cały Kościół, aby na wzór Trójcy Świętej był prawdziwą wspólnotą kochających się braci i sióstr. Ciebie prosimy…
2. Módlmy się za Ojca Świętego Benedykta XVI, wszystkich biskupów i kapłanów, aby Duch Święty wspierał ich w codzienności kapłańskiego posługiwania. Ciebie prosimy…
3. Panie Jezu, dzisiaj obchodzimy rocznicę I Komunii Świętej. Pomóż nam zachować serca czyste i piękne. Ciebie prosimy…
4. Módlmy się za naszych rodziców, chrzestnych, nauczycieli i katechetów, aby dzięki Bożej łasce zawsze dawali nam przykład chrześcijańskiego życia. Ciebie prosimy…
5. Módlmy się za wszystkich naszych bliskich zmarłych i tych, którzy potrzebują naszej modlitwy, aby mogli cieszyć się wiecznym szczęściem. Ciebie prosimy…
6. Módlmy się za nas zgromadzonych wokół ołtarza, abyśmy zjednoczeni z Chrystusem Eucharystycznym wzrastali w miłości Boga i ludzi. Ciebie prosimy…
Celebrans: Wszechmogący, wieczny Boże, który sprawiłeś, że otrzymaliśmy godność Twoich przybranych dzieci, wysłuchaj nasze modlitwy i umocnij naszą nadzieję w Zmartwychwstanie. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Wszyscy: Amen.
Suplement 6
Procesja z darami:
Boże przynoszę Ci moją radość, którą codziennie odczuwam w czasie zabawy.
Przynoszę Ci moją miłość, którą codziennie żyję w mojej rodzinie.
Przynoszę Ci mój trud, którym codziennie żyję w szkole.
Przynoszę Ci to wszystko, a Ty dajesz mi wspaniały dar – Jezusa, który
przychodzi, aby mnie uszczęśliwić.
Panie Jezu, przynosimy Ci również:
1. Świecę – bo Ty jesteś naszym Światłem i za Tobą chcemy iść.
2. Kwiaty – jako symbol naszej miłości ku Tobie, Panie.
3. Chleb i wino – abyś je przemienił w Swoje Ciało i Krew jako pokarm dla nas.
SUPLEMENT 7
Dziękczynienie po Komunii świętej- przeprowadzają dzieci
1. Panie Jezu uwielbiamy Cię w darze dzisiejszego dnia, dnia rocznicy I Komunii Świętej, który napełnia nasze serca radością i wdzięcznością.
Śpiew: Dzięki o Panie…
2.Za ten dzień – rocznicę I Komunii Świętej. Dziękujemy Ci, Panie Jezu.
Śpiew: Dzięki o Panie…
3. Za największy dar uczynienia nas swoimi dziećmi w sakramencie chrztu. Dziękujemy Ci, Panie Jezu.
Śpiew: Dzięki o Panie…
4.Za to, ze przebaczasz nam grzechy w sakramencie pokuty i pomagasz nam być lepszymi. Dziękujemy Ci, Panie Jezu.
Śpiew: Dzięki o Panie…
5.Za to, ze tyle razy mogliśmy spotkać się z Tobą w Komunii świętej. Dziękujemy Ci, Panie Jezu.
Śpiew: Dzięki o Panie…
6.Za to, że dałeś nam dobrych rodziców, którzy prowadzą nas do Ciebie. Dziękujemy Ci, Panie Jezu.
Śpiew: Dzięki o Panie…
7.Za naszego księdza Proboszcza i wszystkich kapłanów, którzy udzielali nam sakramentów świętych. Dziękujemy Ci, Panie Jezu.
Śpiew: Dzięki o Panie…
8.Za to, że mówisz do nas w kościele i na katechezie. Dziękujemy Ci, Panie Jezu.
Śpiew: Dzięki o Panie…
SUPLEMENT 8
Podziękowanie Panu Jezusowi
Za życie, za dom rodzinny,
za Boga w życia wiośnie
za chleb i rocznicy święto
dzisiaj dziękuję radośnie
Za Tatę ukochanego
i Mamy serce drogie
za lekcje religii, Msze święte
rodzinne życie z Bogiem
Dzisiaj dzieciom błogosław
Boże ukryty w Chlebie
na zawsze z nami zostań
proszę Jezu Ciebie.
Podziękowanie rodzicom
Kochani Rodzice!
Za rok cały, za ten dzień
za radość co czujemy
całą siłą młodych tchnień –
my serdecznie dziękujemy.
Dziś Tatusiom oraz Mamom
za radosne chwile ślemy
pieśń wdzięczności uskrzydloną
wam – serdecznie dziękujemy.
Podziękowanie ogólne:
Dziękujemy dzisiaj wszystkim
Co nam czynem dopomogli
Zapewniając ich, że zawsze
Będziemy się za nich modlić.