5. Niedziela Wielkanocna 07.05.2023 roku

*** Przeżywamy 5. Niedzielę Wielkanocną. Jest to 1. niedziela miesiąca – po każdej mszy św. wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu.

*** Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

— poniedziałek (08.05) — św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski (uroczystość)

— sobota (13.05) — NMP Fatimskiej

 

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

 

 

*** Serdecznie dziękuję naszym Parafiankom, p. Alicji i p. Halinie, za wielki wysiłek w wiosennym uporządkowaniu terenu posesji.

*** Zapraszam do udziału w nabożeństwach majowych ku czci NMP:

— dzisiaj — po sumie parafialnej

— jutro — o godz. 17:45

— w środę, czwartek i sobotę po mszy św. o godz. 17:00; w piątek o godz. 16:45.

*** Jutro, z racji 1. poniedziałku miesiąca, msza św. trzeźwościowa 18:00, na którą serdecznie zapraszam.

*** We wtorek (09.05) zapraszam na godz. 17:15 na kolejne spotkanie dzieci przygotowujących się do I Komunii św.

*** W sobotę o godz. 11:00 próba scholi.

*** Zwracam się z prośbą do naszych Parafian o pomoc w przeniesieniu stolików ze świetlicy do altany – w sobotę o godz. 14:00.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnika „Niedziela” [którego tematem jest „Po co nam objawienia?” – wraz z pismem „Bliżej życia z wiarą” – cena: 10 zł] przeczytamy m.in. o aktualnej sytuacji demograficznej w Polsce; o właściwym rozumieniu prawdy o stworzeniu świata; o życiu Kościoła w USA; o problemie małżonków, którzy opuszczeni przez współmałżonka, zdradzeni, żyją wierni złożonej przysiędze małżeńskiej; jak wychowywać dzieci w relacji do Pana Boga; o ucieczce holenderskiej rodziny do Polski w obawie przed odebraniem dzieci przez tamtejsze władze; o echach publikacji „Co z tą agresją?”. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o przebiegu diecezjalnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej w Legnicy; o przygotowaniu do sakramentu bierzmowania w Domu Słowa w Legnicy; o wielkanocnym koncercie uwielbienia zespołu NiemaGOtu w Rokitkach; o dniu skupienia kapelanów szpitali, ośrodków DPS, ZOL i hospicjów w Legnicy; o inauguracji projektu – Przystanek Historia im. Ks. Jerzego Popiełuszki w legnickim Domu Słowa; o I Kongresie Wieczystej Adoracji w Krzeszowie (12-14.05.2023 r.). Zachęcam także do zapoznania się z dodatkami: „Niedziela Wrocławska” i „Niedziela Świdnicka”. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” próbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, czy da się zorganizować I Komunię tak, aby komercyjna otoczka nie zasłoniła jej istoty: spotkania z żywym Bogiem.

INTENCJE MSZALNE  07-14.05.2023 roku

5. NIEDZIELA WIELKANOCY   07.05.2023 roku    
8:30 PRO POPULO
10:00 ++ Rodzice: Jan i Alina Brejwo; + Brat Adam; ++ Teściowie: Janina i Stanisław Bereziuk
11:30 ++ Marian i Witold Ilcewicz
 

Poniedziałek  08.05.2023 r.  św. Stanisława, biskupa

18:00 Msza św. trzeźwościowa
 

Środa  10.05.2023 r.  .

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Czwartek   11.05.2023 r.  .

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Piątek   12.05.2023 r. 

17:00 O Boże błogosławieństwo i dary Ducha Świętego dla Marcina w dniu urodzin
 

Sobota   13.05.2023 r.  ŚNMP z Fatimy

17:00 O błogosławieństwo Boże i dar zdrowia dla Zofii Barskiej (imieninowa)
 

6. NIEDZIELA WIELKANOCY   14.05.2023 roku    

8:30 ………………………………………………………………………………………………
10:00 ………………………………………………………………………………………………
11:30 + Bolesław Malinowski (urodzinowa)

PIERWSZE CZYTANIE
Dz 6,1-7

Wybór pierwszych diakonów

Czytanie z Dziejów Apostolskich

Gdy liczba uczniów wzrastała, zaczęli helleniści szemrać przeciwko Hebrajczykom, że przy codziennym rozdawaniu jałmużny zaniedbywano ich wdowy.

Dwunastu, zwoławszy wszystkich uczniów, powiedziało: „Nie jest rzeczą słuszną, abyśmy zaniedbali słowo Boże, a obsługiwali stoły. Upatrzcież zatem, bracia, siedmiu mężów spośród siebie, cieszących się dobrą sławą, pełnych Ducha i mądrości. Im zlecimy to zadanie. My zaś oddamy się wyłącznie modlitwie i po­słudze słowa”.

Spodobały się te słowa wszystkim zebranym i wybrali Szcze­pana, męża pełnego wiary i Ducha Świętego, Filipa, Prochora, Nikanora, Tymona, Parmenasa i Mikołaja, prozelitę z Antiochii. Przedstawili ich Apostołom, którzy modląc się włożyli na nich ręce.

A słowo Boże rozszerzało się, wzrastała też bardzo liczba uczniów w Jerozolimie, a nawet bardzo wielu kapłanów przyjmowało wiarę.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY
Ps 33,1-2.4-5.18-19

Refren: Mamy nadzieję w miłosierdziu Pana.

Sprawiedliwi, radośnie wołajcie na cześć Pana,
prawym przystoi pieśń chwały.
Sławcie Pana na cytrze,
grajcie Mu na harfie o dziesięciu strunach.

Bo słowo Pana jest prawe,
a każde Jego dzieło godne zaufania.
On miłuje prawo i sprawiedliwość,
ziemia jest pełna Jego łaski.

Oczy Pana zwrócone na bogobojnych,
na tych, którzy czekają na Jego łaskę,
aby ocalił ich życie od śmierci
i żywił ich w czasie głodu.

DRUGIE CZYTANIE
1 P 2,4-9

Powszechne kapłaństwo

Czytanie z Pierwszego Listu świętego Piotra Apostoła

Najmilsi!
Zbliżając się do Pana, który jest żywym kamieniem, odrzuconym wprawdzie przez ludzi, ale u Boga wybranym i drogocennym, wy również, niby żywe kamienie, jesteście budowani jako duchowa świątynia, by stanowić święte kapłaństwo, dla składania duchowych ofiar, przyjemnych Bogu przez Jezusa Chrystusa. To bowiem zawiera się w Piśmie: „Oto kładę na Syjonie kamień węgielny, wybrany, drogocenny, a kto wierzy w niego, na pewno nie zostanie zawiedziony”.

Wam zatem, którzy wierzycie, cześć. Dla tych zaś, co nie wierzą, właśnie ten kamień, który odrzucili budowniczowie, stał się głowicą węgła – i kamieniem upadku, i skałą zgorszenia. Ci, nieposłuszni słowu, upadają, do czego zresztą są przeznaczeni.

Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, świętym narodem, ludem Bogu na własność przeznaczonym, abyście ogłaszali dzieła potęgi Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
J 14,6

Alleluja, alleluja, alleluja

Ja jestem drogą i prawdą, i życiem, nikt nie przychodzi
do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA
J 14,1-12

Ja jestem drogą, prawdą i życiem

Słowa Ewangelii według świętego Jana

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie. W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę”.

Odezwał się do Niego Tomasz: „Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?”.

Odpowiedział mu Jezus: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście”.

Rzekł do Niego Filip: „Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy”.
Odpowiedział mu Jezus: „Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: »Pokaż nam Ojca?«. Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie, wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła.

Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: