33. niedziela zwykła 13.11.2022 roku

*** Przeżywamy 33. niedzielę zwykłą – Światowy Dzień Ubogich i Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

*** Dzieci i młodzież zwracają dzisiaj kalendarze udziału w liturgii niedzielnej. Radnym parafialnym przypominam, że dzisiaj mija termin zwrotu ankiet.

*** Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

— czwartek (17.11) — św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy

— piątek (18.11) — bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy

— niedziela (20.11) — Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata (uroczystość)

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** W piątek przeżywaliśmy Święto Narodowe. Serdecznie dziękuję osobom, które podjęły się prowadzenia misterium „Różaniec dla Niepodległej” oraz wszystkim jego uczestnikom.

*** W najbliższy piątek adoracja od godz. 16:30.

*** Za tydzień przypada NIEDZIELA PARAFIALNA.

*** W tym dniu (20.11) także odbędzie się koncert CECYLIADA. Naszych parafialnych wykonawców zachęcam do zgłoszenia swojego udziału. Z racji koncertu msze św. za tydzień o godz. 8:30 i 11:00, po czym uczestników zapraszam na poczęstunek w świetlicy.

*** W związku z przejściem proboszcza na kompensacyjne świadczenia nauczycielskie szukamy katechety, który od 01.01.2023 roku mógłby podjąć naukę religii w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Lubaniu w wymiarze 16 godzin. Osoby zainteresowane proszę o kontakt.

*** W ostatniej ławce są umieszczone: formularze zaproszeń na przyszłoroczną wizytę duszpasterską (wypełnione zaproszenia można wrzucać do skarbony w ostatniej ławce – dawne miejsce prasowe).

*** Trwa zbiórka ofiar na zakup opału na sezon grzewczy 2022/2023.

*** Zachęcam do zapoznania się z materiałami umieszczonymi w gablocie.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnika „Niedziela” [którego tematem jest „Dlaczego atakują?” – wraz z pismem „Bliżej życia z wiarą” – cena: 10 zł] przeczytamy m.in. o przykazaniu „Nie zabijaj” w czasach wojny; o potrzebie istnienia różnorodnych wspólnot i ruchów w Kościele; o potrzebie dziękczynienia Opatrzności za odzyskanie niepodległości przez Polskę; o pomnikach ku chwale żołnierzy sowieckich – pomnikach kłamstwa. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o modlitwie za zmarłych na legnickim cmentarzu komunalnym; o misjach świętych w Olszynie; o świecie myśliwych w Bolesławcu; o Nocy Wszystkich Świętych w Krzeszowie; o uroczystej gali i wręczeniu nagrody im. Henryka Pobożnego Halinie Łabonarskiej; o uroczystym przekazaniu relikwii świętej patronki parafii św. Urszuli w Gwizdanowie; o obchodach jadwiżańskich we Wleniu; o uroczystości odpustowej w Domie Chleba w Osłej; o uroczystym ślubowaniu uczniów szkół w Lubomierzu. Zachęcam także do zapoznania się z dodatkami: „Niedziela Wrocławska” i „Niedziela Świdnicka”. W dzisiejszym numerze „Gościa Niedzielnego” [cena: 8 zł] ostatnia już płyta z cyklu Biblia Audio, a w niej księgi Nowego Testamentu: Apokalipsa św. Jana oraz Listy Apostolskie.

 

INTENCJE MSZALNE  13-20.11.2022 roku

33. Niedziela zwykła   13.11.2022 roku         
8:30 ++ Rodzice: Aleksandra i Henryk Płoccy; + Brat: Zbigniew Płocki
10:00 ………………………………………………………………………………………………
11:30 PRO POPULO
 

Wtorek   15.11.2022 r. 

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Środa   16.11.2022 r. 

17:00 W intencji osób starszych, chorych i niepełnosprawnych
 

Czwartek    17.11.2022 r.  św.. Elżbiety Węgierskiej

17:00 ++ z Rodziny i Przyjaciół*
 

Piątek    18.11.2022 r.  bł. Karoliny Kózkówny   

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Sobota    19.11.2022 r.    

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata  20.11.2022 roku         

 8:30 ………………………………………………………………………………………………
11:00 W intencji chóru Maksymilianki, scholi parafialnej oraz animatorów parafialnego śpiewu liturgicznego

PIERWSZE CZYTANIE

Czytanie z Księgi proroka Malachiasza

Ml 3,19-20a

Oto nadchodzi dzień palący jak piec, a wszyscy pyszni i wszyscy wyrządzający krzywdę będą słomą, więc spali ich ten nadchodzący dzień, mówi Pan Zastępów, tak że nie pozostawi po nich ani korzenia, ani gałązki.

A dla was, czczących moje imię, wzejdzie słońce sprawiedliwości i uzdrowienie w jego promieniach.

Oto słowo Boże.

 

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 98,5-6.7-8.9

Refren: Pan będzie sądził ludy sprawiedliwie.

Śpiewajcie Panu przy wtórze cytry
przy wtórze cytry i przy dźwięku harfy,
przy trąbach i przy dźwięku rogu,
na oczach Pana, Króla, się radujcie.

Niech szumi morze i wszystko, co w nim żyje,
krąg ziemi i jego mieszkańcy.
Rzeki niech klaszczą w dłonie,
góry niech razem wołają z radości.

W obliczu Pana, który nadchodzi,
bo przychodzi osądzić ziemię.
On będzie sądził świat sprawiedliwie
i ludy według słuszności.

 

DRUGIE CZYTANIE

Czytanie z Drugiego Listu świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan

2 Tes 3,7-12

Bracia:

Sami wiecie, jak należy nas naśladować, bo nie wzbudzaliśmy wśród was niepokoju ani u nikogo nie jedliśmy za darmo chleba, ale pracowaliśmy w trudzie i zmęczeniu, we dnie i w nocy, aby dla nikogo z was nie być ciężarem. Nie jakobyśmy nie mieli do tego prawa, lecz po to, aby dać wam samych siebie za przykład do naśladowania.

Albowiem gdy byliśmy u was, nakazywaliśmy wam tak: kto nie chce pracować, niech też nie je. Słyszymy bowiem, że niektórzy wśród was postępują wbrew porządkowi: wcale nie pracują, lecz zajmują się rzeczami niepotrzebnymi.

Tym przeto nakazujemy i napominamy ich w Panu Jezusie Chrystusie, aby pracując ze spokojem, własny chleb jedli.

Oto słowo Boże.

 

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Łk 21,28

Alleluja, alleluja, alleluja

Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

Alleluja, alleluja, alleluja

 

EWANGELIA

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Łk 21,5-19

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: ”Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony”.

Zapytali Go: ”Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?”.

Jezus odpowiedział: ”Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: »Ja jestem« oraz »nadszedł czas«. Nie chodźcie za nimi. I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec”.

Wtedy mówił do nich: ”Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie.

Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa.

Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić.
A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie zginie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie”.

Oto słowo Pańskie.

 

Dodaj komentarz: