28. niedziela zwykła 09.10.2022 roku

*** Przeżywamy 28.  niedzielę zwykłą. Podczas każdej mszy św. zostaną poświęcone przyniesione różańce.

*** Także dzisiaj odbędzie się tegoroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych (dominicantes i communicantes).

*** Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

— czwartek (13.10) — bł. Honorata Koźmińskiego, prezbitera

— sobota (15.10) — św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła

— niedziela (16.10) — św. Jadwigi Śląskiej, głównej patronki Śląska (uroczystość)

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** Zapraszam do udziału w nabożeństwach październikowych – od wtorku do piątku o godz. 16:30 [w piątek połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu – prowadzone przez wspólnotę Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej].

*** Trwa także parafialny konkurs na najoryginalniejszy różaniec – w 2. kategoriach: rękodzieło oraz rysunek. Zapraszamy do udziału w nim nasze dzieciaki.

*** W najbliższy piątek przypada Dzień Edukacji Narodowej. Wszystkim Nauczycielom, Wychowawcom, Katechetom oraz pracownikom oświaty składam najserdeczniejsze życzenia: obfitości łask Bożych, nieustannej asystencji Ducha Świętego oraz wielu pięknych owoców współpracy z dziećmi i młodzieżą.

*** W najbliższą sobotę, z racji wyjazdu integracyjnego z dziećmi komunijnymi, nie będzie nabożeństwa i mszy św. Za zmianę gorąco przepraszam.

*** Mimo mojej nieobecności serdecznie zapraszam do udziału w akcji LIŚĆ.

*** W minionym tygodniu odszedł do wieczności nasz Parafianin, śp. Zbigniew Pasternak. „Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…”.

*** W ostatniej ławce zostały wyłożone:

— kartki wypominkowe (można je składać na tacę lub – od połowy października – do przygotowanej skarbony);

— formularze zaproszeń na przyszłoroczną wizytę duszpasterską (wypełnione zaproszenia można wrzucać do skarbony przy wejściu do kościoła).

*** Trwa zbiórka ofiar na zakup opału na sezon grzewczy 2022/2023.

*** Zachęcam do zapoznania się z materiałami umieszczonymi w gablocie:

— Informacją o katechezach neokatechumenalnych (od 02.10.2022 r. we wtorki i piątki o godz. 18:00) w parafii NSPJ i św. Jakuba w Lubaniu;

— Informacją o przygotowaniu dorosłych z dekanatu Lubań do bierzmowania (09.2022 r.-05.2023 r.);

— Informacją o naukach przedmałżeńskich w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie (23-28.10.2022 r.).

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnika „Niedziela” [którego tematem jest „Kogo wychowuje szkoła?” – wraz z pismem „Bliżej życia z wiarą” – cena: 10 zł] przeczytamy m.in. o sile modlitwy różańcowej; o różnicach między pobożnością a dewocją; o wielkiej postaci, ks. Hugonie Kołłątaju; o znaczeniu Soboru Watykańskiego II (w 60. rocznicę jego zwołania); o nowej fali nawróceń chrześcijańskich w Wielkiej Brytanii. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o dniu skupienia służby liturgicznej diecezji legnickiej w Krzeszowie; o obchodach ku czci św. Maternusa w Lubomierzu; o Pielgrzymce Jedności w Polkowicach; o konferencjach rejonowych w diecezji legnickiej; o I Pielgrzymce Sołtysów z Dolnego Śląska do Krzeszowa; o zmianach w funkcjonowaniu legnickiego WSD. Zachęcam także do zapoznania się z dodatkami: „Niedziela Wrocławska” i „Niedziela Świdnicka”. W dzisiejszym numerze „Gościa Niedzielnego” [cena: 8 zł] warto zwrócić uwagę na tekst będący odpowiedzią na akcję, której celem jest przekonanie uczniów i rodziców do rezygnowania z lekcji religii. Zachęcam także do nabycia „Gościa extra” (cena: 12 zł), którego tematem jest Miłosierdzie Boże.

 

 INTENCJE MSZALNE  09-16.10.2022 roku

28. Niedziela zwykła   09.10.2022 roku        
8:30 O udany zabieg i dar zdrowia
10:00 ++ Edward, Wanda i Marian Czerwińscy; + Izabela Mirek
11:30 + Jarosław Janda (1. rocznica śmierci); ++ Rodzice i Teściowie
 

Wtorek    11.10.2022 r. 

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Środa    12.10.2022 r. 

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Czwartek    13.10.2022 r.  bł. Honorata Koźmińskiego

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Piątek    14.10.2022 r.    

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

29. Niedziela zwykła   16.10.2022 roku         

 8:30 + Waldemar Urbaniak  (3. rocznica śmierci)
10:00 O błogosławieństwo Boże i wzajemną miłość dla Martyny i Dawida Binkowskich (2. rocznica ślubu)
11:30 O błogosławieństwo Boże dla Teresy Bereziuk (imieninowo-urodzinowa)

PIERWSZE CZYTANIE

Uzdrowienie Naamana

Czytanie z Drugiej Księgi Królewskiej

2 Krl 5,14-17

Wódz syryjski Naaman, który był trędowaty, zanurzył się siedem razy w Jordanie według słowa proroka Elizeusza, a ciało jego na powrót stało się jak ciało małego dziecka i został oczyszczony.

Wtedy wrócił do męża Bożego z całym orszakiem, wszedł i stanął przed nim, mówiąc: „Oto przekonałem się, że na całej ziemi nie ma Boga poza Izraelem. A teraz zechciej przyjąć dar wdzięczności od twego sługi”. On zaś odpowiedział: „Na życie Pana, przed którego obliczem stoję, nie wezmę!”. Tamten nalegał na niego, aby przyjął, lecz on odmówił. Wtedy Naaman rzekł: „Jeśli już nie chcesz, to niechże dadzą twemu słudze tyle ziemi, ile para mułów unieść może, ponieważ odtąd twój sługa nie będzie składał ofiary całopalnej ani ofiary krwawej innym bogom, jak tylko Panu”.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 98,1.2-3ab.3cd-4

Refren: Pan Bóg okazał ludom swe zbawienie.

Śpiewajcie Panu pieśń nową,
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica
i święte ramię Jego.

Pan okazał swoje zbawienie,
na oczach pogan objawił swoją sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i na wierność swoją
dla domu Izraela.

Ujrzały wszystkie krańce ziemi
zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio,
cieszcie się, weselcie i grajcie.

DRUGIE CZYTANIE

Jeśli trwamy w cierpliwości, będziemy królowali z Chrystusem

Czytanie z Drugiego Listu świętego Pawła Apostoła do Tymoteusza

2 Tm 2,8-13

Najmilszy:

Pamiętaj na Jezusa Chrystusa, potomka Dawida. On według Ewangelii mojej powstał z martwych. Dla niej znoszę niedolę aż do więzów jak złoczyńca; ale słowo Boże nie uległo skrępowaniu. Dlatego znoszę wszystko przez wzgląd na wybranych, aby i oni dostąpili zbawienia w Chrystusie Jezusie razem z wieczną chwałą.

Nauka to zasługująca na wiarę: Jeżeliśmy bowiem z Nim współumarli, wespół z Nim i żyć będziemy. Jeśli trwamy w cierpliwości, wespół z Nim też królować będziemy. Jeśli się będziemy Go zapierali, to i On nas się zaprze. Jeśli my odmawiamy wierności, On wiary dochowuje, bo nie może się zaprzeć siebie samego.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

1 Tes 5,18

Alleluja, alleluja, alleluja

Za wszystko dziękujcie Bogu,
taka jest bowiem wola Boża względem was
w Jezusie Chrystusie.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA

Wiara uzdrowionego cudzoziemca

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Łk 17,11-19

Stało się, że Jezus zmierzając do Jerozolimy przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. Gdy wchodził do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: „Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami”. Na ich widok rzekł do nich: „Idźcie, pokażcie się kapłanom”. A gdy szli, zostali oczyszczeni. Wtedy jeden z nich widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu. A był to Samarytanin. Jezus zaś rzekł: „Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec”. Do niego zaś rzekł: „Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła”.

Oto słowo Pańskie.

 

Dodaj komentarz: