21. niedziela zwykła 21.08.2022 roku

*** Przeżywamy 21.  niedzielę zwykłą. Jest to NIEDZIELA PARAFIALNA. Msze św. o godz. 8:30 i 11:00.

*** Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

— poniedziałek (22.08) — NMP Królowej

— środa (24.08) — św. Bartłomieja, Apostoła (święto)

— piątek (26.08) — NMP Częstochowskiej (uroczystość)

— sobota (27.08) — św. Moniki

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII –

ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** Witam serdecznie przybywających do nas Gości, życzę im dobrej i słonecznej pogody, wypoczynku w dobrej atmosferze oraz zapraszam do wspólnej modlitwy. Tym zaś, którzy odjeżdżają życzę bezpiecznych powrotów i miłych wspomnień i zapewniam o pamięci modlitewnej.

*** W minionym tygodniu przeżyliśmy tegoroczną uroczystość odpustową. Dziękując Bogu za dar dobrej pogody obejmuję swoją wdzięcznością wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób wsparli organizację i przebieg święta naszej wspólnoty. BÓG ZAPŁAĆ!!! Zapraszam na stronę parafialną, gdzie został opublikowany opis uroczystości.

*** Pragnę także serdecznie podziękować Panom, którzy odpowiedzieli na prośbę o pomoc przy pocięciu drewna: p. Zbigniewowi Rałowskiemu, p. Józefowi Mioduszewskiemu, p. Eugeniuszowi Majcher i p. Mariuszowi Nowak.

*** Msze św. w tygodniu – w środę i piątek o godz. 17:00.

*** Trwa miesiąc modlitw o trzeźwość Polaków.

*** W najbliższą sobotę (27.08) o godz. 12:00 w kościele pw. Trójcy Świętej celebrowana będzie uroczysta Eucharystia z okazji 25.lecia profesji zakonnej s. Renaty Gostomskiej – magdalenki od pokuty, której przewodniczyć będzie bp senior Stefan Cichy. Siostry Magdalenki serdecznie zapraszają na tę Jubileuszową Mszę św. wszystkich Parafian, prosząc jednocześnie o szczególną modlitwę w intencji Siostry Jubilatki.

*** Pierwsze powakacyjne spotkanie scholi parafialnej odbędzie się w sobotę (03.09) o godz. 11:00. Osoby zainteresowane włączeniem się w „scholkową posługę śpiewem” zachęcam do wzięcia udziału w tym spotkaniu.

*** Za tydzień po każdej mszy św. zbiórka ofiar na pokrycie kosztów sprzątania kościoła.

*** Trwa zbiórka ofiar na zakup opału na sezon grzewczy 2022/2023.

*** Zachęcam do zapoznania się z materiałami umieszczonymi w gablocie.

*** Kino „Wawel” w Lubaniu zaprasza do obejrzenia filmu „Notre-Dame płonie”: 19-23.08 (godz. 19:00); 24-25.08 (godz.17:30). W ostatniej ławce                         zostały umieszczone ulotki reklamowe filmu.

*** W minionym tygodniu odeszła do wieczności nasza Parafianka, śp. Stanisława Kochanowska. „Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie…”.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnika „Niedziela” [którego tematem jest „Czy światu grozi głód?” – cena: 8 zł] przeczytamy m.in. o ataku na biskupa świdnickiego Marka Mendyka; o herezjach w wypowiedziach Jerzego Surdykowskiego na łamach „Rzeczpospolitej”; o Maryjnych objawieniach w Gietrzwałdzie; o narastającej fali agresji wobec duchowieństwa; o rozmaitych sposobach przemawiania Boga do człowieka; o skali prześladowań chrześcijan w Nigerii; o problemie tajwańskim. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o modlitwie ludzi gór na Śnieżce (10.08); odpuście ku czci św. Wawrzyńca w Krzeszówku; o obchodach wspomnienia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie; o zaplanowanej na 03.09 XXIII Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół do Krzeszowa; o finale XXX Jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki z Legnicy na Jasną Górę; o Przystani św. Jakuba w Nowej Wsi Lubańskiej. Zachęcam także do zapoznania się z dodatkami: „Niedziela Wrocławska” i „Niedziela Świdnicka”. W dzisiejszym numerze „Gościa Niedzielnego” [cena: 8 zł] warto przeczytać m.in. rozmowę z księdzem, który przeżył wypadek autokaru z pielgrzymami w Chorwacji oraz o duchowych i kulinarnych smakach Podlasia.

 

INTENCJE MSZALNE  21-28.08.2022 roku

 

21. Niedziela zwykła   21.08.2022 roku     NIEDZIELA PARAFIALNA

8:30 + Władysław Jankowski (5. rocznica śmierci); ++ z Rodziny
11:00 + Czesław Dąbrowski  (1. rocznica śmierci)
 

Środa    24.08.2022 r.  św. Bartłomieja

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Piątek    26.08.2022 r.    NMP Częstochowskiej

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

22. Niedziela zwykła   28.08.2022 roku  

 8:30 ++ Marianna (2. rocznica śmierci) i Antoni Milewscy
11:00 ………………………………………………………………………………………………

PIERWSZE CZYTANIE

Powszechność zbawienia

Czytanie z Księgi proroka Izajasza

Iz 66,18–21

To mówi Pan: „Ja znam ich czyny i zamysły. Przybędę, by zebrać moją chwałę. Ustanowię u nich znak i wyślę niektórych ocalałych z nich do narodów Tarszisz, Put, Lud, Meszek i Rosz, Tubal i Jawan, do wysp dalekich, które nie słyszały mojej sławy ani nie widziały mojej chwały. Oni ogłoszą chwałę moją wśród narodów.

Z wszelkich narodów przyprowadzą w ofierze dla Pana wszystkich waszych braci, na koniach, na wozach, w lektykach, na mułach i na dromaderach, na moją świętą górę w Jerozolimie – mówi Pan – podobnie jak Izraelici przynoszą ofiarę z pokarmów w czystych naczyniach do świątyni Pana. Z nich także wezmę sobie niektórych jako kapłanów i lewitów” – mówi Pan.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 117,1–2

Refren: Całemu światu głoście Ewangelię.

Chwalcie Pana, wszystkie narody,
wysławiajcie Go wszystkie ludy,
bo potężna nad nami Jego łaska,
a wierność Pana trwa na wieki.

DRUGIE CZYTANIE

Tego Pan miłuje, kogo karze

Czytanie z Listu do Hebrajczyków

Hbr 12,5–7.11–13

Bracia:

Zapomnieliście o upomnieniu, które się zwraca do was, jako do synów: „Synu mój, nie lekceważ karania Pana, nie upadaj na duchu, gdy On cię doświadcza. Bo tego Pan miłuje, kogo karze, chłoszcze każdego, którego za syna przyjmuje”.

Trwajcież w karności. Bóg obchodzi się z wami jak z dziećmi. Jakiż to bowiem syn, którego by ojciec nie karcił?

Wszelkie karcenie na razie nie wydaje się radosne, ale smutne, potem jednak przynosi tym, którzy go doświadczyli, błogi plon sprawiedliwości. Dlatego wyprostujcie opadłe ręce i osłabłe kolana. Czyńcie proste ślady nogami waszymi, aby kto chromy nie zbłądził, ale był raczej uzdrowiony.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

J 14,6

Alleluja, alleluja, alleluja

Ja jestem drogą, prawdą i życiem,
nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA

Królestwo Boże dostępne dla wszystkich narodów

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Łk 13,22–30

Jezus nauczając, szedł przez miasta i wsie, i odbywał swą podróż do Jerozolimy. Raz ktoś Go zapytał: „Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?”.

On rzekł do nich: „Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie będą mogli. Skoro Pan domu wstanie i drzwi zamknie, wówczas stojąc na dworze, zaczniecie kołatać do drzwi i wołać: »Panie, otwórz nam«; lecz On wam odpowie: »Nie wiem, skąd jesteście«. Wtedy zaczniecie mówić: »Przecież jadaliśmy i piliśmy z Tobą, i na ulicach naszych nauczałeś«.

Lecz On rzecze: »Powiadam wam, nie wiem, skąd jesteście. Odstąpcie ode Mnie wszyscy dopuszczający się niesprawiedliwości«. Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów, gdy ujrzycie Abrahama, Izaaka i Jakuba, i wszystkich proroków w królestwie Bożym, a siebie samych precz wyrzuconych. Przyjdą ze wschodu i zachodu, z północy i południa i siądą za stołem w królestwie Bożym.

Tak oto są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: