20. niedziela zwykła 14.08.2022 roku

*** Przeżywamy 20. niedzielę zwykłą. Msze św. o godz. 8:30 i 13:00.

*** W naszej parafii jest to dzień Święta Parafialnego – ODPUSTU. Pragniemy podziękować za Boże błogosławieństwo oraz wielką pomoc ludzi otwartego serca w okresie minionego roku. O godz. 13:00 suma odpustowa w intencji całej wspólnoty parafialnej, której będzie przewodniczył ks. Norbert Turczynowski, wikariusz parafii NSPJ i św. Jakuba w Lubaniu. Mszę poprzedzi odśpiewanie litanii do św. Maksymiliana o godz. 12:40 i ogłoszenia parafialne.

*** Składam gorące „Bóg zapłać” osobom, którzy wsparły organizację dzisiejszej uroczystości. Dzięki Wam odpust na Księginkach to prawdziwe ŚWIĘTO WSPÓLNOTY PARAFIALNEJ.

*** Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

— poniedziałek (15.08) — Wniebowzięcie NMP (uroczystość)

— środa (17.08) — św. Jacka, prezbitera

— sobota (20.08) — św. Bernarda, opata i doktora Kościoła

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** Witam serdecznie przybywających do nas Gości, życzę im dobrej i słonecznej pogody, wypoczynku w dobrej atmosferze oraz zapraszam do wspólnej modlitwy. Tym zaś, którzy odjeżdżają życzę bezpiecznych powrotów i miłych wspomnień i zapewniam o pamięci modlitewnej. Jednocześnie przypominam, że czas wakacyjno-urlopowy nie zwalnia nas z powinności rozwoju formacyjnego.

*** Msze św. w tygodniu:

— W poniedziałek – o godz. 8:30 i 13:00;

— W środę i piątek – o godz. 17:00.

*** W poniedziałek obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia NMP – rocznicę Cudu nad Wisłą, święto Wojska Polskiego. Msze św. o godz. 8:30 i 11:00 – podczas każdej mszy św. błogosławieństwo ziół i kwiatów.

*** We wtorek przypada patronalne święto biskupa seniora Stefana Cichego. Pamiętajmy o Dostojnym Solenizancie w naszych modlitwach.

** Trwa miesiąc modlitw o trzeźwość Polaków.

*** Za tydzień przypada NIEDZIELA PARAFIALNA.

*** Trwa zbiórka ofiar na zakup opału na sezon grzewczy 2022/2023.

*** Odezwa w sprawie zbiórki ofiar na budowę kościoła MB Łaskawej w Zgorzelcu.

*** Zachęcam do zapoznania się z materiałami umieszczonymi w gablocie.

*** Kino „Wawel” w Lubaniu zaprasza do obejrzenia filmu „Notre-Dame płonie”: 19-23.08 (godz. 19:00); 24-25.08 (godz.17:30). W ostatniej ławce zostały umieszczone ulotki reklamowe filmu.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnika „Niedziela” [którego tematem jest „Dlaczego lubimy pielgrzymować?” – cena: 8 zł] przeczytamy m.in. o tajemnicy Wniebowzięcia NMP; o istocie modlitwy; o Ignacym Krasickim, wybitnym poecie i pisarzu czasów stanisławowskich; o wspólnej modlitwie w 20. rocznicę zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu; o planowanej we wrześniu pielgrzymce papieża Franciszka do Kazachstanu; o wojennych zapiskach zakonnicy, s. Anny. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o historii i dzisiejszym funkcjonowaniu Bazyliki Krzeszowskiej; o nowym ołtarzu dla katedry legnickiej; o Letnich Koncertach Organowych w Krzeszowie; o 30 Pieszej Pielgrzymce Legnickiej na Jasną Górę; o obchodach Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego w Legnicy; o pielgrzymce Stowarzyszenia Miłośników Parafii Katolickiej w Uniegoszczy do kościoła św. Piotra w Bautzen. Zachęcam także do zapoznania się z dodatkami: „Niedziela Wrocławska” i „Niedziela Świdnicka”. W dzisiejszym numerze „Gościa Niedzielnego” [cena: 8 zł] kolejna płyta z cyklu BIBLIA AUDIO, a w niej 3 księgi mądrościowe: Księga Hioba, Księga Psalmów i Księga Przysłów.

 

INTENCJE MSZALNE  14-21.08.2022 roku

20. Niedziela zwykła   14.08.2022 roku      ODPUST PARAFIALNY
8:30 ++ z Rodziny i Przyjaciele
13:00 PRO POPULO
 

Poniedziałek    15.08.2022 r.  .Wniebowzięcie NMP

8:30 ………………………………………………………………………………………………
11:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Środa    17.08.2022 r.  św. Jacka

17:00 PRO POPULO – w intencji osób starszych, chorych i niepełnosprawnych.
 

Piątek    19.08.2022 r.      

17:00 W intencji Organizatorów i darczyńców odpustu parafialnego
 

21. Niedziela zwykła   21.08.2022 roku   NIEDZIELA PARAFIALNA

 8:30 ………………………………………………………………………………………………
11:00 + Czesław Dąbrowski  (1. rocznica śmierci)

PIERWSZE CZYTANIE

Bóg czuwa nad Jeremiaszem

Czytanie z Księgi proroka Jeremiasza

Jr 38,4-6.8-10

W czasie oblężenia Jerozolimy przywódcy, którzy trzymali Jeremiasza w więzieniu, powiedzieli do króla: „Niech umrze ten człowiek, bo naprawdę obezwładnia on ręce żołnierzy, którzy pozostali w tym mieście, i ręce całego ludu, gdy mówi do nich podobne słowa. Człowiek ten nie szuka przecież pomyślności dla tego ludu, lecz nieszczęścia!”

Król Sedecjasz odrzekł: „Oto jest w waszych rękach!” Nie mógł bowiem król nic uczynić przeciw nim. Wzięli więc Jeremiasza i wtrącili go, spuszczając na linach, do cysterny Malkiasza, syna królewskiego, która się znajdowała na dziedzińcu wartowni. W cysternie zaś nie było wody, lecz błoto; zanurzył się więc Jeremiasz w błocie.

Ebedmelek wyszedł z domu królewskiego i rzekł do króla: „Panie mój, królu! Ci ludzie postąpili źle we wszystkim, co uczynili prorokowi Jeremiaszowi, wrzucając go do cysterny. Przecież umrze z głodu w tym miejscu, zwłaszcza że, nie ma już chleba w mieście!”

Rozkazał król Ruszycie Ebedmelekowi: „Weź sobie stąd trzech ludzi i wyciągnij proroka Jeremiasza z cysterny, zanim umrze!”

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 40,2-3.4.18

Refren: Panie, mój Boże, pośpiesz mi z pomocą.

Z nadzieją czekałem na Pana,
a On się pochylił nade mną
i wysłuchał mego wołania.
Wydobył mnie z dołu zagłady, z błotnego grzęzawiska,
stopy moje postawił na skale
i umocnił moje kroki.

Włożył mi w usta pieśń nową,
śpiew dla naszego Boga.
Wielu to ujrzy i przejmie ich trwoga,
i zaufają Panu.

Ja zaś jestem ubogi i nędzny,
ale Pan troszczy się o mnie.
Tyś moim wspomożycielem i wybawcą,
Boże mój, nie zwlekaj.

DRUGIE CZYTANIE

Przykład Chrystusa

Czytanie z Listu do Hebrajczyków

Hbr 12,1-4

Bracia:

Mając dokoła siebie takie mnóstwo świadków, odłożywszy wszelki ciężar, a przede wszystkim grzech, który nas łatwo zwodzi, winniśmy wytrwale biec w wyznaczonych nam zawodach. Patrzmy na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala. On to zamiast radości, którą Mu obiecywano, przecierpiał krzyż, nie bacząc na jego hańbę, i zasiadł po prawicy tronu Boga.

Zastanawiajcie się więc nad Tym, który ze strony grzeszników 'taką wielką wycierpiał wrogość przeciw sobie, abyście nie ustawali, złamani na duchu. Jeszcze nie opieraliście się aż do przelewu krwi, walcząc przeciw grzechowi.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

J 10,27

Alleluja, alleluja, alleluja

Moje owce słuchają mojego głosu.
Ja znam je, a one idą za Mną.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA

Wymagania służby Bożej

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Łk 12,49-53

Jezus powiedział do swoich uczniów:

„Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął! Chrzest mam przyjąć i jakiej doznaję udręki, aż się to stanie.

Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. Odtąd bowiem pięcioro będzie rozdwojonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu; ojciec przeciw synowi, a syn przeciw ojcu; matka przeciw córce, a córka przeciw matce; teściowa przeciw synowej, a synowa przeciw teściowej”.

Oto słowo Pańskie.

 

Dodaj komentarz: