13. niedziela zwykła 26.06.2022 roku

*** Przeżywamy 13. niedzielę zwykłą. Od dziś do końca wakacji msze św. o godz. 8:30 i 11:00. Po każdej mszy św. zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar na pokrycie kosztów sprzątania kościoła.

*** NIEDZIELA PARAFIALNA – protokół…

*** Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

— wtorek (28.06) — św. Ireneusza, biskupa i męczennika

— środa (29.06) — św. Apostołów Piotra i Pawła, głównych patronów diecezji (uroczystość)

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII –

ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** W sobotę dzieci i młodzież rozpoczęły czas wakacji. Im oraz nauczycielom i wychowawcom życzę, by był on owocnie przeżyty, pełen radości i pięknej pogody. Przypominam także, że wakacje i urlopy nie zwalniają nas z powinności naszej wiary.

*** Witam serdecznie przybywających do nas Gości. Wszystkim życzę dobrej i słonecznej pogody, wypoczynku w dobrej atmosferze oraz zapraszam do wspólnej modlitwy.

*** Jutro przypada 34. rocznica erygowania naszej parafii (27.06.1988 r.).

*** W tym tygodniu kończymy tegoroczne nabożeństwa czerwcowe: dzisiaj po sumie parafialnej, wtorek-czwartek po mszy św.

*** W tym tygodniu przypada 1. piątek i sobota miesiąca:

— W piątek od godz. 16:00 okazja do spowiedzi św. (w ramach adoracji Najświętszego Sakramentu);

— W sobotę w godzinach porannych odwiedziny chorych z Najświętszym Sakramentem;

— Popołudniowa msza św. ze zmianą tajemnic różańcowych po czym spotkanie formacyjne w altanie.

*** Młodzież, która przyjęła 31.05 sakrament bierzmowania zapraszam do zakrystii po odbiór pamiątek.

*** Trwa zbiórka ofiar na zakup opału na sezon grzewczy 2022/2023. W ostatnich ławkach zostały umieszczone okolicznościowe koperty.

*** Ogłoszenia w sprawie organizacji 30. Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę:

— Przewodnik grupy 5. Pieszej Pielgrzymki z Legnicy na Jasną Górę zaprasza wszystkie osoby chętne do wspólnego pielgrzymowania na spotkania organizacyjne, które odbędą się w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zgorzelcu 25.06 oraz 16.07 o godz. 19:00. Szczegóły można znaleźć na plakacie w gablocie.

— Na spotkania zaprasza także przewodnik grupy 9. PPL, s. Magdalena Bartkiewicz. Szczegóły są umieszczone w plakacie przy wyjściu z kościoła.

*** Zachęcam do zapoznania się z materiałami umieszczonymi w gablocie:

— Zaproszenie do udziału w XXX Pieszej Pielgrzymce Legnickiej na Jasną Górę.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnika „Niedziela” [którego tematem jest „Nie ma większego sukcesu niż dobra rodzina” – cena: 8 zł] przeczytamy m.in.: o dzisiejszym wizerunku kapłaństwa; o nabożeństwie do Niepokalanego Serca Maryi; o treściach nauczania pasterskiego podczas tegorocznego Bożego Ciała; o zdecydowanym głosie Kościoła w kwestii sprzedaży i korzystania z papierosów. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o obchodach Bożego Ciała w Legnicy; o otwarciu domu pamięci ks. Antoniego Dujlovica w Ocicach; o obchodach Święta Rodziny w Bolesławcu; o wizycie biskupa pomocniczego Karagandy Jewgienija Zinkowskiego w Olszynie; o 30-leciu istnienia Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie; o złotym jubileuszu Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Polkowicach.  Zachęcam także do zapoznania się z dodatkami: „Niedziela Wrocławska” i „Niedziela Świdnicka”. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” [cena: 8 zł] m.in. o tym, jakiego duszpasterstwa potrzebują polskie rodziny; dlaczego nie należy odbierać zakonom możliwości prowadzenia Domów Pomocy Społecznej oraz jakie lektury warto zabrać na wakacje.

*** W zakrystii można nabyć najnowszy numer „Gościa Extra” (cena: 12 zł) poświęcony cudom eucharystycznym „Wielki Cud”

INTENCJE MSZALNE  26.06-03.07.2022 roku

 

13. Niedziela zwykła   26.06.2022 roku     

8:30 + Józef Kosewicz (10. rocznica śmierci); ++ Józef i Emilia
11:00 ++ Irena (9. rocznica śmierci) i Stanisław Rutka; + Jan Hałajko (imieninowa); ++ z rodziny Zakrzewskich i Rutków
Wtorek  28.06.2022 r.  .św. Ireneusza
17:00 ++ Władysław i Władysława Ślęk (imieninowa); + Jan Bolibok (imieninowa); ++ Paulina i Władysław Patkowscy
 

Środa    29.06.2022 r.  .św. Apostołów Piotra i Pawła

17:00 + Marian Kwieciński (17. rocznica śmierci); ++ Rodzice i Rodzeństwo
 

Czwartek   30.06.2022 r.  .

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Piątek    01.07.2022 r. 

17:00 + Leszek Basiński (4. rocznica śmierci)
 

Sobota    02.07.2022 r. 

17:00 W intencji Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej
 

14. Niedziela zwykła   03.07.2022 roku     

 8:30 W intencji Bogu wiadomej
11:00 ++ Władysława, Antoni, Aleksander, Seweryna i Ludwik Kułakowscy; ++ Aleksandra i Stanisław Naranowicz; ++ z obu Rodzin

PIERWSZE CZYTANIE
1 Krl 19,16b.19-21

Powołanie Elizeusza

Czytanie z Pierwszej Księgi Królewskiej

Pan rzekł do Eliasza: ”Elizeusza, syna Szafata z Abel-Mechola, namaścisz na proroka po tobie”.
Poszedł wkrótce stamtąd Eliasz i odnalazł Elizeusza, syna Szafata, orzącego wołami: dwanaście par wołów przed nim, a on przy dwunastej. Wtedy Eliasz, podszedłszy do niego, zarzucił na niego swój płaszcz. Wówczas Elizeusz zostawił woły i pobiegłszy za Eliaszem, powiedział: ”Pozwól mi ucałować mego ojca i moją matkę, abym potem poszedł za tobą”. On mu odpowiedział: ”Idź i wracaj, bo po co to ci uczyniłem?”.

Wtedy powrócił do niego i zaraz wziął parę wołów, złożył ją na ofiarę, a na jarzmie wołów ugotował ich mięso oraz dał ludziom, aby zjedli. Następnie wybrał się i poszedłszy za Eliaszem, stał się jego sługą.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY
Ps 16,1-2a i 5.7-8.9-10.11

Refren: Pan mym dziedzictwem, moim przeznaczeniem.

Zachowaj mnie, Boże, bo chronię się do Ciebie,
mówię do Pana: ”Tyś jest Panem moim”.
Pan moim dziedzictwem i przeznaczeniem,
to On mój los zabezpiecza.

Błogosławię Pana, który dał mi rozsądek,
bo serce napomina mnie nawet nocą.
Zawsze stawiam sobie Pana przed oczy,
On jest po mojej prawicy, nic mną nie zachwieje.

Dlatego cieszy się moje serce i dusza raduje,
a ciało moje będzie spoczywać bezpiecznie,
bo w kraju zmarłych duszy mej nie zostawisz
i nie dopuścisz, bym pozostał w grobie.

Ty ścieżkę życia mi ukażesz,
pełnię Twojej radości
i wieczną rozkosz
po Twojej prawicy.

DRUGIE CZYTANIE
Ga 5,1.13-18

Postępowanie według ducha daje wolność

Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Galatów

Bracia:
Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli.

Wy zatem, bracia, powołani zostaliście do wolności. Tylko nie bierzcie tej wolności za zachętę do hołdowania ciału, wręcz przeciwnie, miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie. Bo całe Prawo wypełnia się w tym jednym nakazie: ”Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego”. A jeśli u was jeden drugiego kąsa i pożera, baczcie, byście się wzajemnie nie zjedli.

Oto, czego uczę: postępujcie według ducha, a nie spełnicie pożądania ciała. Ciało bowiem do czego innego dąży niż duch, a duch do czego innego niż ciało, i stąd nie ma między nimi zgody, tak że nie czynicie tego, co chcecie. Jeśli jednak pozwolicie się prowadzić duchowi, nie znajdziecie się w niewoli Prawa.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
1 Sm 3,9; J 6,68b

Alleluja, alleluja, alleluja

Mów, Panie, bo sługa Twój słucha;
Ty masz słowa życia wiecznego.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA
Łk 9,51-62

Trzeba porzucić wszystko, aby iść za Jezusem

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Gdy dopełniał się czas wzięcia Jezusa z tego świata, postanowił udać się do Jerozolimy i wysłał przed sobą posłańców. Ci wybrali się w drogę i przyszli do pewnego miasteczka samarytańskiego, by Mu przygotować pobyt. Nie przyjęto Go jednak, ponieważ zmierzał do Jerozolimy. Widząc to, uczniowie Jakub i Jan rzekli: ”Panie, czy chcesz, a powiemy, żeby ogień spadł z nieba i zniszczył ich?”. Lecz On odwróciwszy się zabronił im. I udali się do innego miasteczka. A gdy szli drogą, ktoś powiedział do Niego: ”Pójdę za Tobą, dokądkolwiek się udasz”. Jezus mu odpowiedział: ”Lisy mają nory i ptaki powietrzne gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł wesprzeć”.

Do innego rzekł: ”Pójdź za Mną”. Ten zaś odpowiedział: ”Panie, pozwól mi najpierw pójść i pogrzebać mojego ojca”. Odparł mu: ”Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych, a ty idź i głoś królestwo Boże”.

Jeszcze inny rzekł: ”Panie, chcę pójść za Tobą, ale pozwól mi najpierw pożegnać się z moimi w domu”. Jezus mu odpowiedział: ”Ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do królestwa Bożego”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: