2. niedziela Wielkiego Postu 13.03.2022 roku

*** Przeżywamy 2. niedzielę Wielkiego Postu – dzień postu, modlitwy, postu i solidarności z Misjonarzami. Dzisiaj obchodzimy rocznicę wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową.

*** Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

— sobota (19.03) — św. Józefa, Oblubieńca NMP (uroczystość)

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** Przy wyjściu z kościoła można nabyć tegoroczne paschaliki [duże w cenie 16 zł, małe – 8 zł].

*** W czwartek (17.03) kolejne spotkanie kandydatów do Bierzmowania rocznika 1. (wraz z Rodzicami). Spotkanie rozpoczyna msza św.

*** Zapraszam do udziału w nabożeństwach wielkopostnych:

— w Drodze Krzyżowej (piątek po mszy św.) – w tym tygodniu animuje je Rada Parafialna

— w Gorzkich Żalach (niedziela po sumie parafialnej) – za udział w nim można zyskać odpust zupełny.

*** W sobotę próba scholi o godz. 10:00.

*** Za tydzień przypada NIEDZIELA PARAFIALNA.

*** Tegoroczna spowiedź wielkopostna odbędzie się w sobotę (09.04) w dwóch turach: godz. 8:00-9:00 i 16:00-16:45.

*** Zachęcam do zapoznania się z materiałami umieszczonymi w gablocie:

— afisz zachęcający do przekazania 1% na rzecz Caritas Diecezji Legnickiej – na pomoc potrzebującym, na leczenie i rehabilitację chorych, na pomoc dla dzieci i młodzieży;

— plakat dotyczący całodobowej krucjaty modlitewnej (02.03-10.04) „40 Dni dla Życia”;

— plakat dotyczący katechezy przedmałżeńskiej w Olszynie (20-25.03).

*** Osoby, które mogłyby pomóc w animacji nabożeństwa Drogi Krzyżowej opartej o fragmenty filmu „Pasja” [08.04] proszę o kontakt w zakrystii.

*** Bardzo dziękujemy za składane ofiary na pomoc dla Ukrainy. Caritas Polska od 8 lat nieustannie wspiera ofiary konfliktu na Ukrainie przez struktury działające w ukraińskich miejscowościach. Dziś ta pomoc nabrała niespotykanych rozmiarów. Najszybszym i najbardziej efektywnym sposobem niesienia wsparcia jest zbiórka finansowa. Dzięki niej na Ukrainie można zakupić żywność i inne potrzebne materiały, zapewnić opiekę dla tych, którzy nie mogą uciec. Dziękujemy wszystkim Parafianom za pomoc. Z zebranych dotychczas ofiar przekazaliśmy do Caritas Polska 300.000,00 zł. Pomogliśmy też uchodźcom wojennym przebywającym na terenie naszej Diecezji Łącznie do dzisiaj wydaliśmy około 450.000,00 zł na ten cel nie licząc pomocy rzeczowej. Ofiary wciąż wpływają. Dziękujemy raz jeszcze.

*** Trwa krucjata modlitewna „40 Dni dla Życia” – modlitewna krucjata w obronie życia poczętego. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Legnickiej zachęca do udziału w akcji polegającej na nieustannej modlitwie w intencji życia poczętego przez 40 dni i 40 nocy w dniach 02-10.04, co daje 960 godzin modlitwy, która ma olbrzymie znaczenie. Wystarczy zadeklarować jedną godzinę osobistej bądź wspólnotowej modlitwy w intencji nienarodzonych dzieci, by włączyć się w krucjatę. Oprócz tego organizowany będzie Modlitewny Flash mob. Przez 40 dni będziemy spotykać się o godz. 15:00, by w Godzinę Miłosierdzia wspólnie modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego w intencji życia poczętego: w Legnicy (02-13.03); w Bolesławcu (14-20.03 i 28.03-03.04); w Kamiennej Górze (21-27.03); w Polkowicach (04-09.04), a finał odbędzie się 10.04 w Legnicy. Serdecznie zapraszamy wszystkich do przyłączenia się do akcji. Każde życie jest bezcenne!

*** Kino „Wawel” w Lubaniu zaprasza do obejrzenia filmu „Cud Guadalupe” – pierwszy religijny film kinowy o objawieniach w Guadalupe. Film będzie emitowany 25, 26, 27 i 31.03.2022 r. o godz. 18:00.

*** W minionym tygodniu do wieczności odszedł nasz Parafianin, śp. Marek Andrzej Jarosz. „Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…”.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnika „Niedziela” [którego tematem jest „Papież dziękuje Polakom” – cena: 8 zł] przeczytamy m.in.: o polskiej pomocy dla Ukrainy; o upadku patriarchy Cyryla; o misjonarzach podejmujących posługę misyjną; o bł. Anieli Salawa; o gotowości przyjęcia ukraińskich uczniów przez polskie szkoły; o nuncjuszu apostolskim na Ukrainie, który pozostał w Kijowie. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o obchodach Środy Popielcowej w katedrze legnickiej; o pomocy walczącej Ukrainie w parafiach naszej diecezji; o zmianach personalnych w diecezji; o 5. rocznicy śmierci pierwszego biskupa legnickiego;   Zachęcam także do zapoznania się z dodatkami: „Niedziela Wrocławska” i „Niedziela Świdnicka”. Najnowszy numer „Gościa Niedzielnego” [cena: 8 zł] prezentuje historie przybywających do Polski uchodźców z Ukrainy i świadectwa przyjmujących ich Polaków oraz (w wielkopostnym cyklu) rozważanie o grzechu chciwości. Jest także dostępny (w zakrystii) „GOŚĆ EXTRA” poświęcony Ojcu Pio [cena 10 zł].

INTENCJE MSZALNE  13-20.03.2022 roku

2. Niedziela wielkiego postu  13.03.2022 roku  
8:30 + Władysław Jankowski; ++ Rodzice i Rodzeństwo z obu stron
10:00 PRO POPULO
11:30 ++ Marianna (1. rocznica śmierci), Mieczysław i Benedykt Maciąg
 

Wtorek  15.03.2022 r.  

17:00 +Marek Trzęsowski (9. rocznica śmierci)
 

Środa  16.03.2022 r.  

17:00 PRO POPULO – w intencji osób starszych, chorych i niepełnosprawnych
 

Czwartek   17.03.2022 r.  

17:00 + Zbigniew Płocki
 

Piątek   18.03.2022 r. 

17:00 ++ Józefa, Józef, Marian, Kazimierz; ++ z Rodziny Dutkiewicz i Kułakowskich
 

Sobota   19.03.2022 r.  

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

3. Niedziela wielkiego postu  13.03.2022 roku  niedz.paraf.

8:30 + Henryk Pańko; ++ Anna i Jan Pańko
10:00 ………………………………………………………………………………………….
11:30 + Czesława Bergunda (od Żywego Różańca)

PIERWSZE CZYTANIE
Rdz 15,5-12.17-18

Bóg zawiera przymierze z Abrahamem

Czytanie z Księgi Rodzaju

Bóg poleciwszy Abramowi wyjść z namiotu, rzekł: „Spójrz na niebo i policz gwiazdy, jeśli zdołasz to uczynić”; a potem dodał: „Tak liczne będzie twoje potomstwo”. Abram uwierzył i Pan poczytał mu to za wielką zasługę.

Potem zaś rzekł do niego: „Ja jestem Pan, którym cię wywiódł z Ur chaldejskiego, aby ci dać ten oto kraj na własność”.

A na to Abram: „O Panie, o Panie, jak będę mógł się upewnić, że otrzymam go na własność?”.
Wtedy Pan rzekł: „Wybierz dla mnie trzyletnią jałowicę, trzyletnią kozę i trzyletniego barana, a nadto synogarlicę i gołębicę”.

Wybrawszy to wszystko, Abram poprzerąbywał je wzdłuż na połowy i przerąbane części ułożył jedną naprzeciw drugiej; ptaków nie porozcinał. Kiedy zaś do tego mięsa zaczęło zlatywać się ptactwo drapieżne, Abram je odpędzał. A gdy słońce chyliło się ku zachodowi, Abram zapadł w głęboki sen i opanowało go uczucie lęku, jak gdyby ogarnęła go wielka ciemność.

A kiedy słońce zaszło i nastał mrok nieprzenikniony, ukazał się dym jakby wydobywający się z pieca i ogień niby gorejąca pochodnia i przesunęły się między tymi połowami zwierząt. Wtedy to właśnie Pan zawarł przymierze z Abramem, mówiąc:

„Potomstwu twemu daję ten kraj od Rzeki Egipskiej aż do wielkiej rzeki Eufrat”.

Oto słowo Boże.

 

PSALM RESPONSORYJNY
Ps 27,1.7-8a.8b-9abc.13-14

Refren: Pan moim światłem i zbawieniem moim.

Pan moim światłem i zbawieniem moim,
kogo miałbym się lękać?
Pan obrońcą mego życia,
przed kim miałbym czuć trwogę?

Usłysz, o Panie, kiedy głośno wołam,
zmiłuj się nade mną i wysłuchaj mnie.
O Tobie mówi moje serce:
„Szukaj Jego oblicza”.

Będę szukał oblicza Twego, Panie.
Nie zakrywaj przede mną swojej twarzy,
nie odtrącaj w gniewie Twojego sługi.
Ty jesteś moją pomocą, więc mnie nie odrzucaj.

Wierzę, że będę oglądał dobra Pana
w krainie żyjących.
Oczekuj Pana, bądź mężny,
nabierz odwagi i oczekuj Pana.

 

DRUGIE CZYTANIE
Flp 3,17-4 1

Chrystus przekształci nasze ciała na podobne do swego chwalebnego ciała

Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Filipian

Bracia, bądźcie wszyscy razem moimi naśladowcami i wpatrujcie się w tych, którzy tak postępują, jak tego wzór macie w nas. Wielu bowiem postępuje jak wrogowie krzyża Chrystusowego, o których często wam mówiłem, a teraz mówię z płaczem. Ich losem – zagłada, ich bogiem – brzuch, a chwała – w tym, czego winni się wstydzić. To ci, których dążenia są przyziemne.

Nasza bowiem ojczyzna jest w niebie. Stamtąd też jako Zbawcy wyczekujemy Pana naszego Jezusa Chrystusa, który przekształci nasze ciało poniżone na podobne do swego chwalebnego ciała, tą potęgą, jaką może On także wszystko, co jest, sobie podporządkować.

Przeto bracia umiłowani, za którymi tęsknię, radości i chwało moja, tak stójcie mocno w Panu, umiłowani.

Oto słowo Boże.

 

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
Por. Mt 17,7

Chwała Tobie, Królu wieków

Z obłoku świetlanego odezwał się głos Ojca:
„To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”.

Chwała Tobie, Królu wieków

 

EWANGELIA
Łk 9,28b-36

Przemienienie Pańskie

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Jezus wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dokonać w Jerozolimie. Tymczasem Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli, ujrzeli Jego chwałę i obydwóch mężów, stojących przy Nim.

Gdy oni odchodzili od Niego, Piotr rzekł do Jezusa: „Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza”. Nie wiedział bowiem, co mówi. Gdy jeszcze to mówił, zjawił się obłok i osłonił ich; zlękli się, gdy weszli w obłok.

A z obłoku odezwał się głos: „To jest mój Syn wybrany, Jego słuchajcie”. W chwili, gdy odezwał się ten głos, Jezus znalazł się sam.

A oni zachowali milczenie i w owym czasie nikomu nic nie oznajmili o tym, co widzieli.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: