19. niedziela zwykła 08.08.2021 roku

*** Przeżywamy 19. niedzielę w ciągu roku. Dzisiaj swoje urodziny obchodzi Biskup Legnicki Ks. Biskup Andrzej Siemieniewski. Pamiętajmy o Jubilacie w naszych modlitwach.

*** W naszej parafii jest to dzień Święta Patronalnego – ODPUSTU. Msze św. o godz. 8:30 i 13:00. Centralnej sumie odpustowej będzie przewodniczył Dziekan-senior, Kanonik Mieczysław Jackowiak. Z racji aktualnej sytuacji w tym roku (podobnie, jak rok temu) zrezygnowaliśmy z organizacji festynu parafialnego.

*** Trwa miesiąc modlitw o trzeźwość narodu polskiego. Zachęcam do podejmowania postanowień abstynenckich w intencji trzeźwości naszego narodu. Osoby chcące umieścić w parafialnej księdze abstynencji sierpniowe postanowienia abstynenckie i trzeźwościowe zapraszam do zakrystii.

*** Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

— poniedziałek (09.08) — Św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy (święto)

— wtorek (10.08) — Św. Wawrzyńca, diakona i męczennika (święto)

— środa (11.08) — Św. Klary, dziewicy

— sobota (14.08) — Św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika

— niedziela (15.08) — Wniebowzięcie NMP (uroczystość)

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII

ŚW. MAKSYMILIANA.

*** Witam serdecznie przybywających do nas Gości. Wszystkim życzę dobrej i słonecznej pogody, wypoczynku w dobrej atmosferze oraz zapraszam do wspólnej modlitwy.

*** Pragnę złożyć płynące z serca podziękowanie Parafianom, którzy w jakikolwiek sposób wsparli organizację uroczystości odpustowej oraz podjęli funkcje i animację śpiewu podczas sumy odpustowej. „Bóg zapłać”! Msza Św. w Waszej intencji zostanie odprawiona w sobotę (14.08) o godz. 17:00. Po Mszy Św. zapraszam na krótkie spotkanie w altanie.

*** Trwa zbiórka ofiar na pokrycie kosztów zakupu opału na sezon grzewczy 2021/2022. Przygotowane koperty zostały wystawione w ostatnich ławkach. Składam serdeczne „Bóg zapłać” za każdą złożoną ofiarę.

*** Za tydzień przypada NIEDZIELA PARAFIALNA. Podczas każdej Mszy Św. odbędzie się obrzęd błogosławieństwa ziół i kwiatów.

*** Zachęcam do zapoznania się z materiałami umieszczonymi w gablocie:

— Z programem obchodów Wielkiego Odpustu Krzeszowskiego’2021 (13-15.08.2021 r.);

— z zaproszeniem do udziału w koncercie „Wniebodęte – miłość, wiara, nadzieja” (lubińskie błonia 29.08.2021 r.);

— z programem XXII Pielgrzymki osób niepełnosprawnych i przyjaciół do Krzeszowa (04.09.2021 r.);

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnia „Niedziela” [którego tematem jest „Do Matki biegną, jadą, idą…”] przeczytamy m.in.: o raporcie z działalności Państwowej Komisji ds. Pedofilii; o roli charyzmatyków w dzisiejszym Kościele; o misji w Paraciatto (Peru), gdzie 30 lat temu zostali zamordowani polscy franciszkanie; o polskim obliczu problemu alkoholowego; w sanktuariach w diecezji Bielsko-Żywieckiej. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o wyjściu 29. Pielgrzymki na Jasną Górę; o I Ogólnopolskim Zlocie Skautów Króla – WLAS 2021; o oznakowaniu odcinka Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba w gminie Polkowice; o legnickich obchodach 102. rocznicy utworzenia Polskiej Policji; o obchodach 60-lecia powstania KGHM Polska Miedź S.A.; o pracy Specjalistycznej Poradni Rodzinnej w Lubinie. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” przeczytamy m.in. o historii założyciela Zakonu Kaznodziejskiego (w 800. rocznicę śmierci Św. Dominika); o tym, jakie nowe wyzwania stoją przed głosicielami słowa Bożego.

 

 INTENCJE MSZALNE  08-.15.08.2021 roku

 

19. Niedziela zwykła   08.08.2021 roku     Odpust Parafialny

8:30 + Regina Dudkiewicz (10. rocznica śmierci)
13:00 PRO POPULO
 

Wtorek   10.08.2021 r.   Św. Wawrzyńca

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Środa   11.08.2021 r.   Św. Klary

17:00 W intencji Państwa Skierskich i Pasternak.
 

Czwartek    12.08.2021 r.  

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Piątek   13.08.2021 r.  

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Sobota    14.08.2021 r.   Św. Maksymiliana Marii Kolbe

17:00 W intencji organizatorów i osób wspierających przebieg tegorocznego odpustu
 

Wniebowzięcie NMP   15.08.2021 roku     NIEDZIELA PARAFIALNA

8:30 ………………………………………………………………………………………………
11:00 O Boże błogosławieństwo, dar zdrowia i miłość najbliższych dla Marii Anny Binkowskiej (z okazji Chrztu Św.)

PIERWSZE CZYTANIE

Cudowny pokarm przywraca siły Eliaszowi

Czytanie z Pierwszej Księgi Królewskiej

1 Krl 19,4-8

Eliasz poszedł na pustynię na odległość jednego dnia drogi. Przyszedłszy, usiadł pod jednym z janowców i pragnąc umrzeć, rzekł: „Wielki już czas, o Panie! Odbierz mi życie, bo nie jestem lepszy od moich przodków!” Po czym położył się tam i zasnął.

A oto anioł, trącając go, powiedział mu: „Wstań i jedz!” Eliasz spojrzał, a oto przy jego głowie podpłomyk i dzban z wodą. Podniósł się więc, zjadł i wypił, i znowu się położył.

Powtórnie anioł Pana wrócił i trącając go, powiedział: „Wstań, jedz, bo przed tobą długa droga!” Powstawszy zatem, zjadł i wypił. Następnie mocą tego pożywienia szedł czterdzieści dni i czterdzieści nocy, aż do Bożej góry Horeb.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 34,2-3.4-5.6-7.8-9

Refren: Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry.

Będę błogosławił Pana po wieczne czasy,
Jego chwała będzie zawsze na moich ustach.
Dusza moja chlubi się Panem,
niech słyszą to pokorni i niech się weselą.

Wysławiajcie razem ze mną Pana,
wspólnie wywyższajmy Jego imię.
Szukałem pomocy u Pana, a On mnie wysłuchał
i wyzwolił od wszelkiej trwogi.

Spójrzcie na Niego, a rozpromienicie się radością,
oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
Oto zawołał biedak i Pan go usłyszał,
i uwolnił od wszelkiego ucisku.

Anioł Pański otacza szańcem bogobojnych,
aby ich ocalić.
Skosztujcie i zobaczcie, jak Pan jest dobry,
szczęśliwy człowiek, który znajduje w Nim ucieczkę.

DRUGIE CZYTANIE

Naśladować Boga, który objawił swoją miłość w Chrystusie

Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Efezjan

Ef 4,30-5,2

Bracia:

Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia.

Niech zniknie spośród was wszelka gorycz, uniesienie, gniew, wrzaskliwość, znieważanie – wraz z wszelką złością. Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni. Przebaczajcie sobie nawzajem, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.

Bądźcie więc naśladowcami Boga jako dzieci umiłowane i postępujcie drogą miłości, bo i Chrystus was umiłował i samego siebie wydał za nas w ofierze i dani na wdzięczną wonność Bogu.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

J 6,51

Alleluja, alleluja, alleluja

Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA

Chleb żywy, który zstąpił z nieba

Słowa Ewangelii według świętego Jana

J 6,41-51

Żydzi szemrali przeciwko Jezusowi, dlatego że powiedział: „Jam jest chleb, który z nieba zstąpił”, i mówili: „Czyż to nie jest Jezus, syn Józefa, którego ojca i matkę znamy? Jakżeż może On teraz mówić: «Z nieba zstąpiłem»?”

Jezus im odpowiedział: «Nie szemrajcie między sobą. Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który Mnie posłał; Ja zaś wskrzeszę go w dniu ostatecznym. Napisane jest u Proroków: «Oni wszyscy będą uczniami Boga». Każdy, kto od Ojca usłyszał i nauczył się, przyjdzie do Mnie. Nie znaczy to, aby ktokolwiek widział Ojca; jedynie Ten, który jest od Boga, widział Ojca. Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, ma życie wieczne.

Jam jest chleb życia. Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. To jest chleb, który z nieba zstępuje: kto go spożywa, nie umrze.

Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata”.

Oto słowo Pańskie.

 

 

Dodaj komentarz: