13. niedziela zwykła 27.06.2021 roku

*** Przeżywamy 13. niedzielę w ciągu roku. Od dziś do końca wakacji Msze Św. o godz. 8:30 i 11:00. Obchodzimy dzisiaj 33. rocznicę erygowania naszej parafii (27.06.1988 r.).

*** NIEDZIELA PARAFIALNA – protokół…

*** Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

— poniedziałek (28.06) — Św. Ireneusza, biskupa i męczennika

— wtorek (29.06) — Św. Apostołów Piotra i Pawła, głównych patronów diecezji (uroczystość)

— sobota (03.07) — Św. Tomasza, apostoła (święto)

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII

ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** W piątek dzieci i młodzież rozpoczęły czas wakacji. Im oraz nauczycielom i wychowawcom życzę, by był on owocnie przeżyty, pełen radości i pięknej pogody. Przypominam także, że wakacje i urlopy nie zwalniają nas z powinności naszej wiary.

*** Witam serdecznie przybywających do nas Gości. Wszystkim życzę dobrej i słonecznej pogody, wypoczynku w dobrej atmosferze oraz zapraszam do wspólnej modlitwy.

*** W tym tygodniu dobiegają końca nabożeństwa czerwcowe – dzisiaj przed Mszą Św. o godz. 8:30 i po sumie parafialnej; w tygodniu [wtorek-środa] po Mszy Św. Serdecznie zapraszam do udziału w nich.

*** Siostry Magdalenki od Pokuty serdecznie dziękują wszystkim, którzy na różne sposoby – czy to przez modlitwę, czy podejmowane działania – przyczynili się do uświetnienia uroczystości obchodu Jubileuszu 700-lecia nieprzerwanego trwania klasztoru magdaleńskiego w Lubaniu, który odbył się dnia 19.06 br. Siostry bardzo cenią sobie obecność osób, które uczestniczyły we wspólnym świętowaniu. Wyrazem wdzięcznej pamięci będzie modlitwa Sióstr zanoszona przez wstawiennictwo patronki Lubania, św. Marii Magdaleny, w intencjach mieszkańców.

*** W tym tygodniu przypada 1. czwartek, piątek i sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi w piątek od godz. 16:00. W sobotę, w godzinach porannych, odwiedziny chorych z Najświętszym Sakramentem; popołudniowa Msza Św. ze zmianą tajemnic różańcowych o godz. 17:00, po czym spotkanie formacyjne w altanie.

*** Trwa zbiórka ofiar na pokrycie kosztów zakupu opału na sezon grzewczy 2021/2022. Przygotowane koperty zostały wystawione w ostatnich ławkach. Składam serdeczne „Bóg zapłać” za każdą złożoną ofiarę.

*** Zachęcam do zapoznania się z materiałami umieszczonymi w gablocie:

— z zaproszeniem na 27. Spotkanie Młodych Diecezji Legnickiej (03.07.2021 r.) pod hasłem: „JESTEM czyli o czułości, bliskości i relacjach”;

— z informacją o Obozie Powołaniowym dla młodzieży męskiej, który odbędzie się w WSD w Legnicy w terminie 28.06-02.07.2021 r.;

— z zaproszeniem do udziału w koncercie „Wniebodęte – miłość, wiara, nadzieja” (lubińskie błonia 29.08.2021 r.).

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnia „Niedziela” [którego tematem jest „Głosiciel wiary – 70. rocznica kapłaństwa Benedykta XVI”] przeczytamy m.in. o zniesieniu (od 20.06) dyspensy od obowiązku uczestniczenia we Mszy Św. niedzielnej; o niebezpieczeństwie zastępowania spowiedzi psychoterapią; o posłudze założonych zaledwie kilkadziesiąt lat temu zgromadzeń zakonnych; o tym, jak powrócić do Serca Jezusa; o katolickim przeżywaniu wakacji. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o dziękczynnych uroczystościach biskupa legnickiego; o peregrynacji ikony św. Sebastiana; o pracy Fundacji św. Krzysztofa w Lwówku Śląskim; o kościele św. Józefa Oblubieńca w Złotnikach Lubańskich. W najnowszym „Gościu Niedzielnym” m.in. historia relikwii św. Piotra i Pawła, a także początek cyklu wakacyjnego – o miejscach, w których polscy święci i błogosławieni odchodzili do nieba.

 

 INTENCJE MSZALNE  27.06-04.07.2021 roku

 

13. Niedziela zwykła   27.06.2021 roku      33 roczn. erygowania parafii

8:30 + Józef Kosewicz (9. rocznica śmierci) i ++ z rodziny Kosewicz
11:00 + Irena Rutka (8. rocznica śmierci); + Jan Hałajko (imieninowa); ++ z rodziny Rutka i Zakrzewskich
 

Wtorek   29.06.2021 r.  św. Apostołów Piotra i Pawła

17:00 + Marian Kwieciński (16. rocznica śmierci); ++ Rodzice i Rodzeństwo
Środa   30.06.2021 r.  
17:00 O błogosławieństwo Boże i dar zdrowia dla Emilii Glazer i Haliny Rybowicz (imieninowa)
 

Czwartek  01.07.2021 r. 

17:00 + Leszek Basiński (3. rocznica śmierci)
 

Piątek   02.07.2021 r.  

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Sobota   03.07.2021 r.  św. Tomasza Apostoła

17:00 W intencji Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej
 

14. Niedziela zwykła   04.07.2021 roku     

8:30 ………………………………………………………………………………………………
11:00 + Maria Malinowska

PIERWSZE CZYTANIE
Mdr 1,13-15;2,23-24

Śmierć weszła na świat przez zawiść diabła

Czytanie z Księgi Mądrości

Bóg nie uczynił śmierci i nie cieszy się ze zguby żyjących. Stworzył bowiem wszystko po to, aby było, i byty tego świata niosą zdrowie: nie ma w nich śmiercionośnego jadu ani władania Otchłani na tej ziemi. Bo sprawiedliwość nie podlega śmierci.

Dla nieśmiertelności bowiem Bóg stworzył człowieka, uczynił go obrazem swej własnej wieczności. A śmierć weszła na świat przez zawiść diabła i doświadczają jej ci, którzy do niego należą.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY
Ps 30,2 i 4.5-6.11 i 12a i 13b

Refren: Sławię Cię, Panie, bo mnie wybawiłeś.

Sławię Cię, Panie, bo mnie wybawiłeś
i nie pozwoliłeś mym wrogom naśmiewać się ze mnie.
Panie, Boże mój, z krainy umarłych wywołałeś moją duszę
i ocaliłeś mi życie spośród schodzących do grobu.

Śpiewajcie psalm wszyscy miłujący Pana
i pamiętajcie o Jego świętości.
Gniew Jego bowiem trwa tylko przez chwilę,
a Jego łaska przez całe życie.

Wysłuchaj mnie, Panie, zmiłuj się nade mną,
Panie, bądź moją pomocą.
Zamieniłeś w taniec mój żałobny lament.
Boże mój i Panie, będę Cię sławił na wieki.

DRUGIE CZYTANIE
2 Kor 8,7.9.13-15

Dzielić się dostatkiem z potrzebującymi

Czytanie z Drugiego Listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia:
Podobnie jak obfitujecie we wszystko, w wiarę, w mowę, we wszelką gorliwość, w miłość naszą do was, tak też obyście i w tę łaskę obfitowali.

Znacie przecież łaskę Pana naszego Jezusa Chrystusa, który będąc bogaty, dla was stał się ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić.

Nie o to bowiem idzie, żeby innym sprawić ulgę, a sobie utrapienie, lecz żeby była równość. Teraz więc niech wasz dostatek przyjdzie z pomocą ich potrzebom, aby ich bogactwo było wam pomocą w waszych niedostatkach i aby nastała równość według tego, co jest napisane: „Nie miał za wiele ten, kto miał dużo. Nie miał za mało ten, kto miał niewiele”.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
Por. 2 Tm 1,10b

Alleluja, alleluja, alleluja

Nasz Zbawiciel Jezus Chrystus śmierć zwyciężył
a na życie rzucił światło przez Ewangelię.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA DŁUŻSZA
Mk 5,21-43

Wskrzeszenie córki Jaira

Słowa Ewangelii według świętego Marka

Gdy Jezus przeprawił się z powrotem łodzią na drugi brzeg, zebrał się wielki tłum wokół Niego, a On był jeszcze nad jeziorem. Wtedy przyszedł jeden z przełożonych synagogi, imieniem Jair. Gdy Go ujrzał, upadł Mu do nóg i prosił usilnie: „Moja córeczka dogorywa, przyjdź i połóż na nią ręce, aby ocalała i żyła”. Poszedł więc z nim, a wielki tłum szedł za Nim i zewsząd Go ściskali.

A pewna kobieta od dwunastu lat cierpiała na upływ krwi. Wiele przecierpiała od różnych lekarzy i całe swe mienie wydała, a nic jej nie pomogło, lecz miała się jeszcze gorzej. Słyszała ona o Jezusie, więc zbliżyła się z tyłu między tłumem i dotknęła się Jego płaszcza. Mówiła bowiem: „Żebym się choć Jego płaszcza dotknęła, a będę zdrowa”. Zaraz też ustał jej krowotok i poczuła w ciele, że jest uzdrowiona z dolegliwości.

Jezus także poznał zaraz w sobie, że moc wyszła od Niego. Obrócił się w tłumie i zapytał: „Kto dotknął się mojego płaszcza?”

Odpowiedzieli Mu uczniowie: „Widzisz, że tłum zewsząd Cię ściska, a pytasz: «Kto się Mnie dotknął?»”. On jednak rozglądał się, by ujrzeć tę, która to uczyniła. Wtedy kobieta przyszła zalękniona i drżąca, gdyż wiedziała, co się z nią stało, upadła przed Nim i wyznała Mu całą prawdę.

On zaś rzekł do niej: „Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju i bądź uzdrowiona ze swej dolegliwości”.

Gdy On jeszcze mówił, przyszli ludzie od przełożonego synagogi i donieśli: „Twoja córka umarła, czemu jeszcze trudzisz Nauczyciela ?”

Lecz Jezus słysząc, co mówiono, rzekł przełożonemu synagogi : „Nie bój się, tylko wierz”. I nie pozwolił nikomu iść z sobą z wyjątkiem Piotra, Jakuba i Jana, brata Jakubowego.

Tak przyszli do domu przełożonego synagogi. Wobec zamieszania, płaczu i głośnego zawodzenia wszedł i rzekł do nich: « Czemu robicie zgiełk i płaczecie? Dziecko nie umarło, tylko śpi». I wyśmiewali Go.

Lecz On odsunął wszystkich, wziął z sobą tylko ojca, matkę dziecka oraz tych, którzy z Nim byli, i wszedł tam, gdzie dziecko leżało. Ująwszy dziewczynkę za rękę, rzekł do niej: „Talitha kum”, to znaczy: „Dziewczynko, mówię ci, wstań”. Dziewczynka natychmiast wstała i chodziła, miała bowiem dwanaście lat. I osłupieli wprost ze zdumienia. Przykazał im też z naciskiem, żeby nikt o tym nie wiedział, i polecił, aby jej dano jeść.

Oto słowo Pańskie.

EWANGELIA KRÓTSZA
Mk 5,21-24.35b-43

Wskrzeszenie córki Jaira

Słowa Ewangelii według świętego Marka

Gdy Jezus przeprawił się z powrotem łodzią na drugi brzeg, zebrał się wielki tłum wokół Niego, a On był jeszcze nad jeziorem. Wtedy przyszedł jeden z przełożonych synagogi, imieniem Jair. Gdy Go ujrzał, upadł Mu do nóg i prosił usilnie: „Moja córeczka dogorywa, przyjdź i połóż na nią ręce, aby ocalała i żyła”. Poszedł więc z nim, a wielki tłum szedł za Nim.

Przyszli ludzie do przełożonego synagogi i donieśli: „Twoja córka umarła, czemu jeszcze trudzisz Nauczyciela?”

Lecz Jezus słysząc, co mówiono, rzekł przełożonemu synagogi : „Nie bój się, tylko wierz”. I nie pozwolił nikomu iść z sobą z wyjątkiem Piotra, Jakuba i Jana, brata Jakubowego.

Tak przyszli do domu przełożonego synagogi. Wobec zamieszania, płaczu i głośnego zawodzenia wszedł i rzekł do nich: „Czemu robicie zgiełk i płaczecie? Dziecko nie umarło, tylko śpi”. I wyśmiewali Go.

Lecz On odsunął wszystkich, wziął z sobą tylko ojca, matkę dziecka oraz tych, którzy z Nim byli, i wszedł tam, gdzie dziecko leżało. Ująwszy dziewczynkę za rękę, rzekł do niej: „Talitha kum”, to znaczy: „Dziewczynko, mówię ci, wstań”. Dziewczynka natychmiast wstała i chodziła, miała bowiem dwanaście lat. I osłupieli wprost ze zdumienia. Przykazał im też z naciskiem, żeby nikt o tym nie wiedział, i polecił, aby jej dano jeść.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: