11. niedziela zwykła 13.06.2021 roku

*** Przeżywamy 11. niedzielę w ciągu roku.

*** Od dzisiaj obowiązuje limit maksymalnie 50 proc. obłożenia kościoła. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

*** Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

— poniedziałek (14.06) — Bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika

— czwartek (17.06) — Św. Brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII

ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** W dniu wczorajszym 14-osobowa grupa dzieci przeżyła uroczystość Rocznicy I Komunii Świętej. Naszym dzieciakom gratuluję pięknej uroczystości. Dziękuję także Rodzicom za owocną współpracę przy jej organizacji.

*** Trwają nabożeństwa czerwcowe – w niedziele przed Mszą Św. o godz. 8:30 i po sumie parafialnej; w tygodniu [wtorek-czwartek i sobota] po mszy św. (przy grocie lub w kościele – zależnie od pogody); w piątek – o godz. 16:45 (na zakończenie adoracji Najświętszego Sakramentu). Serdecznie zapraszam do udziału w nich.

*** W najbliższy czwartek (17.06) odbędzie się ostatnie przed wakacjami spotkanie kandydatów do Bierzmowania rocznika 1. i 2. Spotkanie rozpoczyna Msza Święta. Zapraszam na nie także Rodziców.

*** W piątek (18.06) przypada w naszej parafii całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu: rozpoczęcie – godz. 10:00, zakończenie – nabożeństwo czerwcowe (godz. 16:45) i błogosławieństwo, po czym Msza Święta.

*** Trwa zbiórka ofiar na pokrycie kosztów zakupu opału na sezon grzewczy 2021/2022. Przygotowane koperty zostały wystawione w ostatnich ławkach.

*** Za tydzień przypada NIEDZIELA PARAFIALNA.

*** Za 2 tygodnie, od 27.06 przejdziemy na wakacyjny porządek liturgii niedzielnej i świątecznej (Msze Święte o godz. 8:30 i 11:00).

*** Zachęcam do zapoznania się z materiałami umieszczonymi w gablocie: z zaproszeniem do udziału w Pielgrzymce Mężczyzn do sanktuarium Świętego Józefa w Krzeszowie (20.06.2021 r.) oraz informacją o Obozie Powołaniowym dla młodzieży męskiej, który odbędzie się w WSD w Legnicy w terminie 28.06-02.07.2021 r.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnia „Niedziela” [którego tematem jest „Powróćmy do Serca”] przeczytamy m.in. o jubileuszowym XXV Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000; o rodzinie Matki Bożej; o wielu objawieniach maryjnych w ostatnich stuleciach; o wypowiedziach o. Adama Szustaka; o próbie powołania instytucji sędziów pokoju. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o legnickich obchodach Bożego Ciała; o zmianach personalnych wśród księży; o konferencji prasowej związanej z planowanym otwarciem procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka Pobożnego; o złotym jubileuszu ks. prał. płk Wojciecha Mroszczaka; o koncercie zespołu Musica Graziosa w Krzeszowie; o zmarłej mamie ks. Bronisława Piśnickiego oraz kolejne wspomnienie o śp. ks. Stanisławie Orzechowskim. W najnowszym „Gościu Niedzielnym” m.in. opowieść o kobiecie, której numer obozowy z Auschwitz ucałował papież Franciszek; reportaż o krakowskiej bazylice jezuitów, gdzie przed stu laty dokonano aktu ofiarowania Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

 INTENCJE MSZALNE  13-20.06.2021 roku

 

11. Niedziela zwykła   13.06.2021 roku     

  8:30 O Boże błogosławieństwo i dar zdrowia dla Alicji Kwiecińskiej i Ireny Skowron (urodz.)
10:00 PRO POPULO
11:30 ++ Stanisława i Stanisław Wolniak; o błogosławieństwo Boże dla Anieli Wolniak (urodzinowa)
 

Wtorek   15.06.2021 r. 

17:00 ………………………………………………………………………………………………
Środa   16.06.2021 r.  
17:00 W intencji osób starszych, chorych i niepełnosprawnych
 

Czwartek  17.06.2021 r. 

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Piątek   18.06.2021 r.   Całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Sobota   19.06.2021 r. 

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

12. Niedziela zwykła   20.06.2021 roku      NIEDZIELA PARAFIALNA

8:30 ………………………………………………………………………………………………
10:00 ++ Jerzy (z okazji Dnia Ojca) i Władysława (imieninowa) Skowron
11:30 O błogosławieństwo Boże dla Alicji (60. rocznica urodzin) od Tereski

PIERWSZE CZYTANIE
Ez 17,22-24

Bóg podwyższa drzewo niskie

Czytanie z Księgi proroka Ezechiela

To mówi Pan Bóg:
„Ja także wezmę wierzchołek z wysokiego cedru i zasadzę, u najwyższych jego pędów ułamię gałązkę i zasadzę ją na górze wyniosłej i wysokiej.

Na wysokiej górze izraelskiej ją zasadzę. Ona wypuści gałązki i wyda owoc, i stanie się cedrem wspaniałym. Wszystko ptactwo pod nim zamieszka, wszystkie istoty skrzydlate zamieszkają w cieniu jego gałęzi.

I wszystkie drzewa polne poznają, że Ja jestem Panem, który poniża drzewo wysokie, który drzewo niskie wywyższa, który sprawia, że drzewo zielone usycha, który zieloność daje drzewu suchemu. Ja, Pan, rzekłem i to uczynię”.

Oto słowo Boże.

 

PSALM RESPONSORYJNY
Ps 92,2-3.13-14.15-16

Refren: Dobrze jest śpiewać, Tobie, Panie Boże.

Dobrze jest dziękować Panu
i śpiewać Twemu imieniu, Najwyższy:
z rana głosić Twoją łaskawość,
a wierność Twoją nocami.

Sprawiedliwy zakwitnie jak palma,
rozrośnie się jak cedr na Libanie.
Zasadzeni w domu Pańskim
rozkwitną na dziedzińcach naszego Boga.

Nawet i w starości wydadzą owoc,
zawsze pełni życiodajnych soków,
aby świadczyć, że Pan jest sprawiedliwy,
On Opoką moją i nie ma w Nim nieprawości.

 

DRUGIE CZYTANIE
2 Kor 5,6-10

Staramy się podobać Bogu

Czytanie z Drugiego Listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia:
Mając ufność, wiemy, że jak długo pozostajemy w ciele, jesteśmy pielgrzymami z daleka od Pana. Albowiem według wiary, a nie dzięki widzeniu postępujemy. Mamy jednak nadzieję i chcielibyśmy raczej opuścić nasze ciało i stanąć w obliczu Pana.

Dlatego też staramy się Jemu podobać, czy to gdy z Nim jesteśmy, czy gdy z daleka od Niego. Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre.

Oto słowo Boże.

 

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Alleluja, alleluja, alleluja

Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

Alleluja, alleluja, alleluja

 

EWANGELIA
Mk 4,26-34

Przypowieść o ziarnku gorczycy

Słowa Ewangelii według świętego Marka

Jezus powiedział do tłumów:
„Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy nasienie kiełkuje i rośnie, on sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarno w kłosie. A gdy stan zboża na to pozwala, zaraz zapuszcza sierp, bo pora już na żniwo”.

Mówił jeszcze: „Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane, wyrasta i staje się większe od innych jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki powietrzne gnieżdżą się w jego cieniu”.

W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli ją zrozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: