5. Niedziela Wielkanocna 02.05.2021 roku

*** Przeżywamy 5. Niedzielę Wielkanocną. Jest to 1. niedziela miesiąca – po każdej mszy św. wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu.

*** Jutro (03.05) uroczystość NMP Królowej Polski – dzień modlitw za ojczyznę i rodaków przebywających na emigracji. Msza św. o godz. 11:00, po czym nabożeństwo majowe.

*** Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

— poniedziałek (03.05) — NMP Królowej Polski, głównej patronki Polski

— wtorek (04.05) — św. Floriana, męczennika

— czwartek (06.05) — św. Apostołów Filipa i Jakuba (święto)

— sobota (08.05) — św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski (uroczystość)

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII

ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** Trwają nabożeństwa majowe ku czci NMP – dzisiaj po sumie parafialnej; w poniedziałek po mszy św. o godz. 11:00; w tygodniu po mszy św. (przy grocie lub w kościele – zależnie od pogody). Serdecznie zapraszam do udziału w nich.

*** W środę (05.05) o godz. 15:00 próba 1. grupy dzieci przygotowujących się do I Komunii św. (22.05).

*** W tym tygodniu przypada 1. czwartek i piątek miesiąca. Okazja do spowiedzi w piątek od godz. 16:00.

*** W sobotę zapraszam na godz. 11:00 scholę parafialną oraz osoby, które chciałyby wesprzeć swoim śpiewem naszą uszczuploną osobowo grupę.

*** W minionym tygodniu odeszła do wieczności nasza Parafianka, śp. Franciszka Korotczuk. „Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie…”.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnia „Niedziela” [którego tematem jest „Demokracja potrzebuje Królowej”] przeczytamy m.in. o św. Józefie jako patronie dla mężczyzn; 6. przykazanie Jana Pawła II Dekalogu dla Polaków; o Przychodni Lekarskiej „Święta Rodzina” działającej w centrum Częstochowy; o I Komunii św. w czasie pandemii; o kandydacie na ołtarze, sławnym naukowcu Jerome Lejeune; o zmarłym księciu Filipie; o Gwardii Szwajcarskiej. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o święceniach diakonatu w katedrze legnickiej; o – rozpoczynającej się 1 maja – peregrynacji obrazu św. Józefa w naszej diecezji; o zasadach organizacji uroczystości I Komunii św.; o obchodach 81. rocznicy wywózki Polaków na Sybir oraz kolejnego dnia św. Józefa w Olszynie; o pożegnaniach rodziców kilku księży pracujących w naszej diecezji; o dniu skupienia przedstawicieli zakonów męskich i żeńskich z terenu diecezji. W najnowszym „Gościu Niedzielnym” m.in. o tym, dlaczego św. Józef został patronem robotników oraz do czego prowadzi widoczne na ulicach czy w mediach społecznościowych zastępowanie kultury solidarności kulturą gniewu.

 

 INTENCJE MSZALNE   02-09.05.2021 roku

 

5. Niedziela Wielkanocy   02.05.2021 roku     

  8:30 PRO POPULO
10:00 O błogosławieństwo Boże, dar zdrowia i wzajemną miłość dla Aleksandry i Tomasza Sabada (5. rocznica ślubu)
11:30 ++ Waldemar (30. dzień po pogrzebie) i Anna Bonik
 

Poniedziałek  03.05.2021 r.   NMP Królowej Polski

11:00 + Grzegorz Rutka (1. rocznica śmierci), ++ Krystyna i Henryk Zatylni; ++ z rodziny Rutka
 

Wtorek   04.05.2021 r.   św. Floriana

17:00 ++ z Rodziny*
Środa   05.05.2021 r.  
17:00 + Andrzej Galina
 

Czwartek   06.05.2021 r.   św. Apostołów Filipa i Jakuba

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Piątek   07.05.2021 r.  

17:00 + Kazimierz Kiferling  (30. dzień po pogrzebie)
 

Sobota   08.05.2021 r.   św. Stanisława biskupa i męczennika

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

6. Niedziela Wielkanocy   09.05.2021 roku     

8:30 ++ Marian i Witold Ilcewicz
10:00 O błogosławieństwo Boże dla Natalki Kosmalskiej (10. rocznica Urodzin)
11:30 ++ Rozalia, Karol i Aleksandra Wilas; + Ewa Kowalska

PIERWSZE CZYTANIE
Dz 9,26-31

Gorliwość nawróconego Szawła

Czytanie z Dziejów Apostolskich

Kiedy Szaweł przybył do Jerozolimy, próbował przyłączyć się do uczniów, lecz wszyscy bali się go, nie wierząc, że jest uczniem.

Dopiero Barnaba przygarnął go i zaprowadził do apostołów, i opowiedział im, jak w drodze Szaweł ujrzał Pana, który przemówił do niego, i z jaką siłą przekonania przemawiał w Damaszku w imię Jezusa. Dzięki temu przebywał z nimi w Jerozolimie. Przemawiał też i rozprawiał z hellenistami, którzy usiłowali go zgładzić. Bracia jednak dowiedzieli się o tym, odprowadzili go do Cezarei i wysłali do Tarsu.

A Kościół cieszył się pokojem w całej Judei, Galilei i Samarii. Rozwijał się i żył bogobojnie, i napełniał się pociechą Ducha Świętego.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY
Ps 22,26b-27.28 i 30ab.30c i 31a, i 32ab

Refren: Będę Cię chwalił w wielkim zgromadzeniu.

Wypełnię me śluby wobec bojących się Boga.
Ubodzy będą jedli i zostaną nasyceni,
będą chwalić Pana ci, którzy Go szukają:
„Serca wasze niech żyją na wieki”.

Przypomną sobie i wrócą do Pana wszystkie krańce ziemi
i oddadzą Mu pokłon wszystkie szczepy pogańskie.
Jemu oddadzą pokłon wszyscy, co śpią w ziemi,
przed Nim zegna się wszyscy, którzy staną się prochem.

A moja dusza będzie żyła dla Niego,
potomstwo moje Jemu będzie służyć,
przyszłym pokoleniom o Panu opowie,
a sprawiedliwość Jego ogłoszą ludowi, który się narodzi.

DRUGIE CZYTANIE
1 J 3,18-24

Miłujmy czynem i prawdą

Czytanie z Pierwszego listu świętego Jana Apostoła

Dzieci, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą. Po tym poznamy, że jesteśmy z prawdy, i uspokoimy przed Nim nasze serce. Bo jeśli nasze serce oskarża nas, to przecież Bóg jest większy od naszego serca i zna wszystko.

Umiłowani, jeśli serce nas nie oskarża, mamy ufność wobec Boga, i o co prosić będziemy, otrzymamy od Niego, ponieważ zachowujemy Jego przykazania i czynimy to, co się Jemu podoba.

Przykazanie Jego zaś jest takie, abyśmy wierzyli w imię Jezusa Chrystusa, Jego Syna, i miłowali się wzajemnie tak, jak nam nakazał. Kto wypełnia Jego przykazania, trwa w Bogu, a Bóg w nim; a to, że trwa On w nas, poznajemy po Duchu, którego nam dał.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
J 15,4.5b

Alleluja, alleluja, alleluja

Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę.
Kto trwa we Mnie, przynosi owoc obfity.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA
J 15,1-8

Kto trwa w Chrystusie, przynosi owoc obfity

Słowa Ewangelii według świętego Jana

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie, o ile nie trwa w winnym krzewie, tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie.

Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poprosicie, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: