4. Niedziela Wielkanocna 25.04.2021 roku

Niedziela Dobrego Pasterza – Tydzień Powołaniowy |

 

*** Przeżywamy 4. Niedzielę Wielkanocną – Niedzielę Dobrego Pasterza, rozpoczynającą Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Po każdej mszy św. zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar na pokrycie kosztów sprzątania kościoła.

*** Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

— czwartek (29.04) — św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII

ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** W czwartek (29.04) przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

*** W tym tygodniu przypada 1. sobota miesiąca. W godzinach porannych odwiedziny chorych z Najświętszym Sakramentem. Popołudniowa msza św. ze zmianą tajemnic różańcowych.

*** W sobotę rozpoczynamy nabożeństwa majowe ku czci NMP – w sobotę przed mszą św. [godz. 16:45]; w niedzielę po sumie parafialnej. Serdecznie zapraszam do udziału w nich.

*** W minionym tygodniu odeszła do wieczności nasza Parafianka, śp. Urszula Cieślik. „Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie…”.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnia „Niedziela” [którego tematem jest „Kto chce być dziś księdzem?”] przeczytamy m.in. o św. Hilarym; o czyśćcu; o sztuce przekazywania wiary; o roli krzyża w rozumieniu doświadczeń życia św. Jana Pawła II; o dokumencie Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP w sprawie szczepionek; o braku refleksji w sprawie zanieczyszczenia atmosfery. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o intronizacji relikwii św. Jana Pawła II w parafii św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach; o powołaniu do życia pierwszej w diecezji Chorągwi Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II w Jeleniej Górze; o kościele pw. św. Józefa w Dąbrowie Górnej; o obchodach rocznicy wielkiej bitwy pod Legnicą w Legnickim Polu. W najnowszym „Gościu Niedzielnym” m.in. tekst porównujący stosowane obecnie szczepionki przeciwko koronawirusowi – również pod kątem skuteczności i efektów ubocznych; o kierownictwie duchowym. Najmłodszym Parafianom dedykuję najnowszy numer „Małego Gościa Niedzielnego”, z dodatkiem – obrazem z wizerunkiem św. Józefa oraz modlitwą za Jego wstawiennictwem.

 

 INTENCJE MSZALNE   25.04-02.05.2021 roku

 

4. Niedziela Wielkanocy   25.04.2021 roku     

  8:30 ++ Teresa i Leon Skawińscy; + Antonina Fiećkowicz; + Bronisław Zawadzki
10:00 + Andrzej Wyszatycki (2. rocznica śmierci); ++ Józefa, Antoni, Jan, Zdzisława; + Teresa Borońska
11:30 ++ Ryszard (1. rocznica śmierci) i Aleksandra Obrębalscy
 

Wtorek   27.04.2021 r.  

17:00 + Urszula Cieślik (od sąsiadów)
Środa   28.04.2021 r.  
17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Czwartek   29.04.2021 r.   św. Katarzyny Sieneńskiej

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Piątek   30.04.2021 r.  

17:00 + Franciszek Janicki  (30. dzień po pogrzebie)
 

Sobota   01.05.2021 r.  

17:00 W intencji Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej
 

5. Niedziela Wielkanocy   02.05.2021 roku     

8:30 ………………………………………………………………………………………………
10:00 O błogosławieństwo Boże, dar zdrowia i wzajemną miłość dla Aleksandry i Tomasza Sabada (5. rocznica ślubu)
11:30 ++ Waldemar (30. dzień po pogrzebie) i Anna Bonik

IV niedziela wielkanocna – Niedziela Dobrego Pasterza - Homilie Rok B  2020/21 - www.slowo.redemptor.pl

PIERWSZE CZYTANIE
Dz 4,8-12

Kamień odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym

Czytanie z Dziejów Apostolskich

Piotr napełniony Duchem Świętym powiedział:

„Przełożeni ludu i starsi! Jeżeli przesłuchujecie nas dzisiaj w sprawie dobrodziejstwa, dzięki któremu chory człowiek uzyskał zdrowie, to niech będzie wiadomo wam wszystkim i całemu ludowi Izraela, że w imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka, którego wy ukrzyżowaliście, a którego Bóg wskrzesił z martwych, że przez Niego ten człowiek stanął przed wami zdrowy.

On jest kamieniem, odrzuconym przez was budujących, tym, który stał się kamieniem węgielnym. I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni”.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY
Ps 118,1 i 8.9 i 21.22-23.26 i 28cd

Refren: Kamień wzgardzony stał się fundamentem.

Dziękujcie Panu, bo jest dobry,
bo Jego łaska trwa na wieki.
Lepiej się uciekać do Pana,
niż pokładać ufność w człowieku.

Lepiej się uciekać do Pana,
niż pokładać ufność w książętach.
Dziękuję Tobie, żeś mnie wysłuchał
i stałeś się moim Zbawcą.

Kamień odrzucony przez budujących
stał się kamieniem węgielnym.
Stało się to przez Pana
i cudem jest w naszych oczach.

Błogosławiony, który przybywa w imię Pańskie,
błogosławimy was z Pańskiego domu.
Jesteś moim Bogiem, chcę Ci podziękować:
Boże mój, pragnę Cię wielbić.

DRUGIE CZYTANIE
1 J 3,1-2

Jesteśmy dziećmi Bożymi

Czytanie z Pierwszego listu świętego Jana Apostoła

Najmilsi:
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. Świat zaś dlatego nas nie zna, że nie poznał Jego. Umiłowani, obecnie jesteśmy dziećmi Bożymi, ale jeszcze się nie ujawniło, czym będziemy. Wiemy, że gdy się to ujawni, będziemy do Niego podobni; bo ujrzymy Go takim, jakim jest.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
J 10,14

Alleluja, alleluja, alleluja

Ja jestem dobrym Pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA
J 10,11-18

Jezus jest dobrym pasterzem

Słowa Ewangelii według świętego Jana

Jezus powiedział:
„Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, do którego owce nie należą, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza. Najemnik ucieka dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach.

Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia i jeden pasterz.

Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je potem znów odzyskać. Nikt mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: