32. niedziela zwykła 08.11.2020 roku

*** Przeżywamy 32. niedzielę zwykłą – Dzień Solidarności w Kościołem Prześladowanym. Msze św. o godz. 8:30, 10:00 i 11:30 [LINK DO TRANSMISJI]. Po każdej mszy św. odbędzie się zbiórka ofiar na wsparcie organizacji festynu parafialnego’2021.

*** Dobiegł końca mój czas izolacji. Pragnę gorąco podziękować kapłanom naszego dekanatu, którzy podczas czasu jego trwania zastąpili mnie w obowiązkach duszpasterskich. Dziękuję osobom, które zadbały o właściwe funkcjonowanie kościoła – p. Alicji, p. Małgosi i p. Zbyszkowi. Dziękuję wreszcie wszystkim osobom, które okazały mi w tym czasie wiele życzliwości i chęci pomocy. „Bóg zapłać”.

*** Aktualne zasady funkcjonowania parafii:

— W związku z ograniczeniem liczby uczestników liturgii do 1 osoby na 15 m2 może w niej uczestniczyć maksymalnie 15 osób [pierwszeństwo mają osoby związane z uzgodnioną intencją mszalną) – to ograniczenie obowiązuje do 30.11.

— Planowane na dzisiaj spotkanie z Rodzicami dzieci przygotowujących się do I Komunii św. jest odwołane.

*** Wspomnienia tygodnia:

— poniedziałek (09.11) — rocznica poświęcenia Bazyliki Laterańskiej (święto)

— wtorek (10.11) — św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła

— środa (11.11) — św. Marcina z Tours, biskupa

— czwartek (12.11) — św. Jozafata, biskupa i męczennika

— piątek (13.11) — św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII

ŚW. MAKSYMILIANA.

*** We wtorek (10.11) kończymy tegoroczne nabożeństwa wypominkowe. Serdecznie dziękuję ich uczestnikom za piękną atmosferę wspólnotowej modlitwy.

*** W środę (11.11) będziemy przeżywać Narodowe Święto Niepodległości. Z racji ograniczeń pandemicznych nie będzie tradycyjnego „Różańca dla Ojczyzny”. Po każdej mszy św. (o godz. 8:30 i 11:00) odmówimy tajemnicę różańca w intencji znanych i nieznanych bohaterów walki o wolność i suwerenność Polski.

*** W piątek od godz. 16:00 adoracja Najświętszego Sakramentu. Serdecznie zapraszam.

*** Za tydzień przypada NIEDZIELA PARAFIALNA.

*** W związku ze zmianą formuły przyszłorocznej wizyty duszpasterskiej zachęcam do pobierania formularzy zaproszenia (są umieszczone w ostatniej ławce). Wypełnione formularze proszę składać do skarbony przy wejściu do 20.12.2020 r.

*** W minionym tygodniu odszedł do wieczności nasz Parafianin, śp. Piotr Czarnomorski. „Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…”

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnia „Niedziela” [którego tematem jest „Nie zabijaj! Nie Kradnij! Nie kłam! – wolność wyboru?”] przeczytamy m.in.: o śp. Ks. bp. Józefie Zawitkowskim; o nieśmiertelnej duszy; o frontowych duszpasterzach czasu I wojny światowej; o ogłoszonym błogosławionym 10.10 Carlo Acutis; o potrzebie obrony zwykłych księży [w świetle listu „5 x NIE/5 x TAK. Apel zwykłych księży”]. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o zyskiwaniu odpustów za zmarłych; wspomnienie o pierwszym biskupie legnickim, śp. ks. bp. Tadeuszu Rybaku oraz pierwszym proboszczu katedry, sp. ks. inf. Władysławie Bochnaku; o dyspensach w Kościele, z biskupem Zbigniewem Kiernikowskim; o obchodach Dnia Dziecka Utraconego w Lubinie i Olszynie; o franciszkańskich „Rekolekcjach Dla Przypadków Beznadziejnych”; o uroczystości pogrzebowej śp. ks. kan. Tadeusza Dąbskiego.. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” przeczytamy m.in. o istocie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej; o tym, czy Polska gospodarka przeżyje drugie zamrożenie; o kapucynie, który od 40 lat głosi rekolekcje kolejnym papieżom (który został ogłoszony nowym kardynałem).

INTENCJE MSZALNE  08-15.11.2020 roku

32. niedziela zwykła   08.11.2020 r.   
8:30 ++ z tegorocznych wypominków (3)
10:00 PRO POPULO – w intencji uczestników tegorocznych nabożeństw różańcowych
11:30 ++ Rodzice: Józefa i Marian; ++ Teściowie: Seweryna i Ludwik; + Józef; ++ z Rodziny
 

Wtorek   10.11.2020 r.      św. Leona Wielkiego

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Środa   11.11.2020 r.      św. Marcina z Tours – Narodowe Święto Niepodległości

8:30 ………………………………………………………………………………………….
11:00 ++ Wilhelm i Helena Lejko (23. rocznica śmierci); ++ z rodziny Lejko: + Zdzisław (19. rocznica śmierci), Janusz (18. rocznica śmierci), Julian (68. rocznica śmierci), Władysława (32. rocznica śmierci)
 

Czwartek   12.11.2020 r.      św. Jozafata

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Piątek   13.11.2020 r.      św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna

17:00 + Kazimierz Kołodziejczak (24. rocznica śmierci)
 

Sobota  14.11.2020 r.

17:00 + Rozalia Piwowarska  (30. dzień po pogrzebie)
 

33. niedziela zwykła   15.11.2020 r.    Niedziela Parafialna

8:30 + Stefan Wawrzyniak  (3. rocznica śmierci)
10:00 ………………………………………………………………………………………….
11:30 ++ Stanisław, Weronika i Józef Jackiewicz

PIERWSZE CZYTANIE

Mądrość znajdą ci, którzy jej szukają

Czytanie z Księgi Mądrości

Mdr 6,12–16

Mądrość jest wspaniała i niewiędnąca:
ci łatwo ją dostrzegą, którzy ją miłują,
i ci ją znajdą, którzy jej szukają,
uprzedza bowiem tych, co jej pragną,
wpierw dając się im poznać.
Kto dla niej wstanie o świcie, ten się nie natrudzi,
znajdzie ją bowiem siedzącą u drzwi swoich.
O niej rozmyślać to szczyt roztropności,
a kto z jej powodu nie śpi, wnet się trosk pozbędzie:
sama bowiem obchodzi i szuka tych, co są jej godni,
objawia się im łaskawie na drogach
i popiera wszystkie ich zamysły.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 63,2.3–4.5–6.7–8

Refren: Ciebie, mój Boże, pragnie dusza moja.

Boże mój, Boże, szukam Ciebie
i pragnie Ciebie moja dusza.
Ciało moje tęskni za Tobą,
jak ziemia zeschła i łaknąca wody.

Oto wpatruję się w Ciebie w świątyni,
by ujrzeć Twą potęgę i chwałę.
Twoja łaska jest cenniejsza od życia,
więc sławić Cię będą moje wargi.

Będę Cię wielbił przez całe me życie
i wzniosę ręce w imię Twoje.
Moja dusza syci się obficie,
a usta Cię wielbią radosnymi wargami.

Gdy myślę o Tobie na moim posłaniu
i o Tobie rozważam w czasie nocnych czuwań.
Bo stałeś się dla mnie pomocą
i w cieniu Twych skrzydeł wołam radośnie.

DRUGIE CZYTANIE

Powszechne zmartwychwstanie

Czytanie z Pierwszego Listu świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

1 Tes 4,13–18

Nie chcemy, bracia, waszego trwania w niewiedzy co do tych, którzy umierają, abyście się nie smucili jak wszyscy ci, którzy nie mają nadziei. Jeśli bowiem wierzymy, że Jezus isto­tnie umarł i zmartwychwstał, to również tych, którzy umarli w Jezusie, Bóg wyprowadzi wraz z Nim. To bowiem głosimy wam jako słowo Pańskie, że my, żywi, pozostawieni na przyjście Pana, nie wyprzedzimy tych, którzy pomarli.

Sam bowiem Pan zstąpi z nieba na hasło i na głos archa­nioła, i na dźwięk trąby Bożej, a zmarli w Chrystusie powstaną pierwsi. Potem my, żywi i pozostawieni, wraz z nimi będziemy porwani w powietrze, na obłoki naprzeciw Pana, i w ten sposób zawsze będziemy z Panem. Przeto wzajemnie się pocieszajcie tymi słowami.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Mt 24,42a.44

Alleluja, alleluja, alleluja.

Czuwajcie i bądźcie gotowi,
bo w chwili, której się nie domyślacie,
Syn Człowieczy przyjdzie.

Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Przypowieść o dziesięciu pannach

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

Mt 25,1–13

Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść:

„Królestwo niebieskie podobne będzie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie oblubieńca. Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nieroz­sądne wzięły lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach. Gdy się oblubieniec opóźniał, zmorzone snem wszystkie zasnęły.

Lecz o północy rozległo się wołanie: »Oblubieniec idzie, wyjdźcie mu na spotkanie«. Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. A nierozsądne rzekły do roztropnych: »Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną«. Odpowiedziały roztropne: »Mogłoby i nam, i wam nie wy­starczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie«.

Gdy one szły kupić, nadszedł oblubieniec. Te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną i drzwi zamknięto. W końcu nadchodzą i pozostałe panny, prosząc: »Panie, panie, otwórz nam«. Lecz on odpowiedział: »Zaprawdę powiadam wam, nie znam was«.

Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: