5. niedziela Wielkanocna 10.05.2020 roku

*** Przeżywamy 5. Niedzielę Wielkanocną.

*** Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

— środa (13.05) — NMP Fatimskiej

— czwartek (14.05) — św. Macieja Apostoła (święto)

— sobota (16.05) — św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski (święto)

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII

ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** Szanowni Państwo! Przypominam, że zgodnie ze złagodzonymi restrykcjami dotyczącymi udziału w liturgii, w kościele parafialnym może w niej uczestniczyć 12 osób. Wszystkie aktualne zasady uczestnictwa w liturgii zostały umieszczone w gablocie, przy wejściu głównym i w zakładce AKTUALNOŚCI na stronie parafialnej.

*** Przypominam, że jest transmitowana online niedzielna Msza św. o godz. 11:30. Serdecznie zapraszam do korzystania z tego medium – zakładka FOTO/WIDEO/Transmisje online.

*** Serdecznie zapraszam do udziału w nabożeństwach majowych. Od wtorku do soboty po mszy św., w niedzielę – po sumie parafialnej.

*** Za tydzień przypada Niedziela Parafialna.

*** W minionym tygodniu odszedł do wieczności nasz Parafianin, śp. Grzegorz Jan Rutka. „Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…”.

 

 INTENCJE MSZALNE  10-17.05.2020 roku

 

5. NIEDZIELA WIELKANOCY –10.05.2020 roku     

8:30 ++ Marian i Witold Ilcewicz
10:00 PRO POPULO
11:30 + Stanisław Kowerko  (1. rocznica śmierci)
 

Wtorek  12.05.2020 r. 

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Środa  13.05.2020 r.  NMP Fatimskiej   39. rocznica zamachu na Jana Pawła II

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Czwartek   14.05.2020 r.  św. Macieja

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Piątek   15.05.2020 r. 

17:00 O błogosławieństwo Boże dla Zofii Barskiej  (imieninowa)
 

Sobota   16.05.2020 r.  św. Andrzeja Boboli

17:00 + Józefa Wyszatycka  (30. dzień po pogrzebie)
 

6. NIEDZIELA WIELKANOCY –17.05.2020 roku     

8:30 + Adam Dudkiewicz  (2. rocznica śmierci)
10:00 ++ Jan (20. rocznica śmierci), Zofia i Andrzej Kordyka
11:30 Dziękczynna za życie i pontyfikat Jana Pawła II

PIERWSZE CZYTANIE
Dz 6,1-7

Wybór pierwszych diakonów

Czytanie z Dziejów Apostolskich

Gdy liczba uczniów wzrastała, zaczęli helleniści szemrać przeciwko Hebrajczykom, że przy codziennym rozdawaniu jałmużny zaniedbywano ich wdowy.

Dwunastu, zwoławszy wszystkich uczniów, powiedziało: „Nie jest rzeczą słuszną, abyśmy zaniedbali słowo Boże, a obsługiwali stoły. Upatrzcież zatem, bracia, siedmiu mężów spośród siebie, cieszących się dobrą sławą, pełnych Ducha i mądrości. Im zlecimy to zadanie. My zaś oddamy się wyłącznie modlitwie i po­słudze słowa”.

Spodobały się te słowa wszystkim zebranym i wybrali Szcze­pana, męża pełnego wiary i Ducha Świętego, Filipa, Prochora, Nikanora, Tymona, Parmenasa i Mikołaja, prozelitę z Antiochii. Przedstawili ich Apostołom, którzy modląc się włożyli na nich ręce.

A słowo Boże rozszerzało się, wzrastała też bardzo liczba uczniów w Jerozolimie, a nawet bardzo wielu kapłanów przyjmowało wiarę.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY
Ps 33,1-2.4-5.18-19

Refren: Mamy nadzieję w miłosierdziu Pana.

Sprawiedliwi, radośnie wołajcie na cześć Pana,
prawym przystoi pieśń chwały.
Sławcie Pana na cytrze,
grajcie Mu na harfie o dziesięciu strunach.

Bo słowo Pana jest prawe,
a każde Jego dzieło godne zaufania.
On miłuje prawo i sprawiedliwość,
ziemia jest pełna Jego łaski.

Oczy Pana zwrócone na bogobojnych,
na tych, którzy czekają na Jego łaskę,
aby ocalił ich życie od śmierci
i żywił ich w czasie głodu.

DRUGIE CZYTANIE
1 P 2,4-9

Powszechne kapłaństwo

Czytanie z Pierwszego Listu świętego Piotra Apostoła

Najmilsi!
Zbliżając się do Pana, który jest żywym kamieniem, odrzuconym wprawdzie przez ludzi, ale u Boga wybranym i drogocennym, wy również, niby żywe kamienie, jesteście budowani jako duchowa świątynia, by stanowić święte kapłaństwo, dla składania duchowych ofiar, przyjemnych Bogu przez Jezusa Chrystusa. To bowiem zawiera się w Piśmie: „Oto kładę na Syjonie kamień węgielny, wybrany, drogocenny, a kto wierzy w niego, na pewno nie zostanie zawiedziony”.

Wam zatem, którzy wierzycie, cześć. Dla tych zaś, co nie wierzą, właśnie ten kamień, który odrzucili budowniczowie, stał się głowicą węgła – i kamieniem upadku, i skałą zgorszenia. Ci, nieposłuszni słowu, upadają, do czego zresztą są przeznaczeni.

Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, świętym narodem, ludem Bogu na własność przeznaczonym, abyście ogłaszali dzieła potęgi Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
J 14,6

Alleluja, alleluja, alleluja

Ja jestem drogą i prawdą, i życiem, nikt nie przychodzi
do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA
J 14,1-12

Ja jestem drogą, prawdą i życiem

Słowa Ewangelii według świętego Jana

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie. W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę”.

Odezwał się do Niego Tomasz: „Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?”.

Odpowiedział mu Jezus: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście”.

Rzekł do Niego Filip: „Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy”.
Odpowiedział mu Jezus: „Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: »Pokaż nam Ojca?«. Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie, wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła.

Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: