1. niedziela Adwentu 01.12.2019 roku

*** Dzisiaj przeżywamy niedzielę Adwentu, rozpoczynającą rok liturgiczny 2019/2020. Po mszy św. o godz. 8:30 zostaną poświęcone opłatki, a po każdej mszy św. – wieńce adwentowe.

*** Jest to 1. niedziela miesiąca – po każdej mszy św. wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu.

*** Rozpoczynamy akcję OPŁATEK oraz sprzedaż świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Na stoisku kiermaszu świątecznego można także nabyć dekoracje i kartki świąteczne. Po każdej mszy św. zbiórka ofiar na wsparcie organizacji Festynu Parafialnego. Po sumie parafialnej kolejne spotkanie z Rodzicami dzieci przygotowujących się do I Komunii św.

*** Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

— wtorek (03.12) — św. Franciszka Ksawerego, prezbitera

— środa (04.12) — św. Jana Damasceńskiego; św. Barbary, dziewicy i męczennicy

— sobota (07.12) — św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła

— niedziela (08.12) — Niepokalane Poczęcie NMP (uroczystość)

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

*** Tydzień temu odbyła się 11. edycja Parafialnej Cecyliady. Gratulując wysokiej jakości przedstawionych prezentacji dziękuję wszystkim wykonawcom oraz uczestnikom koncertu za wspaniałą atmosferę „wyśpiewanej modlitwy”.

*** Składam płynące z serca „Bóg zapłać” naszym dekoratorkom oraz grupie obsługi ołtarza za przygotowanie okresowej dekoracji oraz zadbanie o estetykę i wystrój prezbiterium i ołtarza.

*** Przy ostatniej ławce zostały wystawione nowe kalendarze udziału w niedzielnej i świątecznej Eucharystii.

*** Jutro, z racji 1 poniedziałku miesiąca, tradycyjna msza św. trzeźwościowa o godz. 18:00.

*** Rozpoczynamy msze św. ku czci NMP – roraty. Jutro o godz.18:00, w pozostałe dni o godz. 17:00. Serdecznie zapraszam do udziału w nich szczególnie dzieci i młodzież. Dzieci zachęcam do przygotowania lampionów i serduszek z „adwentowymi skarbami” – dobrymi uczynkami.

*** W środę, w dniu wspomnienia św. Barbary, pamiętajmy w naszych modlitwach o górnikach i bezrobotnych.

*** W tym tygodniu przypada 1. czwartek, piątek i sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi w piątek od godz. 16:00. W sobotę, w godzinach porannych, odwiedziny chorych z Najświętszym Sakramentem. Popołudniowa msza św. ze zmianą tajemnic różańcowych o godz. 17:00, po czym spotkanie formacyjne w świetlicy.

*** Ponawiam prośbę o zgłoszenie osób do pomocy przy wzniesieniu i demontażu szopki betlejemskiej – od tego zależy koncepcja świątecznej dekoracji prezbiterium.

*** Tegoroczne parafialne rekolekcje adwentowe, które poprowadzi ks. Piotr Prajs, odbędą się w dniach 15-16.12.2019 roku. Dniem spowiedzi będzie poniedziałek (16.12).

*** W minionym tygodniu odszedł do wieczności nasz Parafianin – śp. Andrzej Jakubczyk. „Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…”.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnika „Niedziela” [którego tematem jest „Czekanie ma sens”] przeczytamy m.in.: o 32. pielgrzymce zagranicznej papieża Franciszka; o cudzie za wstawiennictwem abp. Fultona Sheena; o Prymasie Tysiąclecia (w związku z oczekiwaniem na bliską już beatyfikację); o książce „Opinie o Jezusie” (rozmowa z pisarzem); o św. Mikołaju; o polskim zesłańcu, encyklopedyście i etnografie Bronisławie Piotrze Piłsudskim (bracie Marszałka); o przyznaniu nagród „Dla Dobra Wspólnego”; o expose premiera Mateusza Morawieckiego; o medycynie XXI wieku; o chorobie naszych czasów – depresji; o walce ze smogiem. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o listopadowym muzykowaniu w Krzeszowie; o konferencji „Katolik świecki wobec wyzwań współczesnej kultury” w auli WSD w Legnicy; o jubileuszu 90. rocznicy urodzin najstarszej olszyńskiej Amazonki, p. Kazimiery Długosz; o wolontariacie dla Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska w Krzeszowie; o diecezjalnym dniu skupienia rodzin szensztackich w Tomaszowie Bolesławieckim; o obchodach Święta Niepodległości w Męcince i w naszej parafii; o jubileuszu 80. urodzin ks. Stanisława Orzechowskiego; o nabożeństwie Taize w Legnicy, przygotowującym do Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” m.in. początek adwentowego cyklu, zatytułowanego „Pan jest blisko”; rozmowa z matką chłopca cudownie ocalonego za wstawiennictwem kard. Fultona Sheena; świadectwo Polaków modlących się przy grobie ks. Dolindo Ruotolo.

INTENCJE MSZALNE  01-08.12.2019 roku

1. niedziela Adwentu    01.12.2019 roku     
8:30 O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla mamy Aliny (urodzinowa)
10:00 PRO POPULO
11:30 + Wanda Piasecka (1. rocznica śmierci)
 

Poniedziałek   02.12.2019 r.    

18:00 + ks. Wenancjusz Róg
 

Wtorek   03.12.2019 r.    św. Franciszka Ksawerego

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Środa   04.12.2019 r.   św. Barbary

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Czwartek   05.12.2019 r.     

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Piątek   06.12.2019 r.  

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Sobota   07.12.2019 r.   św. Ambrożego

17:00 W intencji Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej
 

Niepokalane Poczęcie NMP    08.12.2019 roku     

8:30 ………………………………………………………………………………………….
10:00 + Stanisław Wolniak  (4 rocznica śmierci)
11:30 Dziękczynna za udany zabieg z prośbą o błogosławieństwo Boże dla rodziny

PIERWSZE CZYTANIE

Pokój królestwa Bożego

Czytanie z Księgi proroka Izajasza

Iz 2,1-5

Widzenie Izajasza, syna Amosa, dotyczące Judy i Jerozolimy:

Stanie się na końcu czasów, że góra świątyni Pana stanie mocno na wierzchu gór i wystrzeli ponad pagórki. Wszystkie narody do niej popłyną, mnogie ludy pójdą i rzekną: ”Chodźcie, wstąpmy na górę Pana, do świątyni Boga Jakuba! Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami. Bo Prawo wyjdzie z Syjonu i słowo Pana z Jeruzalem”.

On będzie rozjemcą pomiędzy ludami i wyda wyroki dla licznych narodów. Wtedy swe miecze przekują na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza, nie będą się więcej zaprawiać do wojny.

Chodźcie, domu Jakuba, postępujmy w światłości Pana!

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 122,1-2.4-5.6-7.8-9

Refren: Idźmy z radością na spotkanie Pana.

Ucieszyłem się, gdy mi powiedziano:
”Pójdziemy do domu Pana”.
Już stoją nasze stopy
w twoich bramach, Jeruzalem.

Tam wstępują pokolenia Pańskie,
aby zgodnie z prawem Izraela wielbić imię Pana.
Tam ustawiono trony sędziowskie,
trony domu Dawida.

Proście o pokój dla Jeruzalem:
Niech żyją w pokoju, którzy cię miłują.
Niech pokój panuje w twych murach,
a pomyślność w twoich pałacach.

Ze względu na braci moich i przyjaciół
będę wołał: ”Pokój z tobą”.
Ze względu na dom Pana, Boga naszego,
modlę się o dobro dla ciebie.

DRUGIE CZYTANIE

Zbliża się nasze zbawienie

Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Rzymian

Rz 13,11-14

Bracia:

Rozumiejcie chwilę obecną: teraz nadeszła dla was godzina powstania ze snu. Teraz bowiem zbawienie jest bliżej nas niż wtedy, gdyśmy uwierzyli.

Noc się posunęła, a przybliżył się dzień. Odrzućmy więc uczynki ciemności, a przyobleczmy się w zbroję światła. Żyjmy przyzwoicie jak w jasny dzień: nie w hulankach i pijatykach, nie w rozpuście i wyuzdaniu, nie w kłótni i zazdrości. Ale przyobleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa i nie troszczcie się zbytnio o ciało, dogadzając żądzom.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Ps 85,8

Alleluja, alleluja, alleluja

Okaż nam, Panie, łaskę swoją,
i daj nam swoje zbawienie.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA

Potrzeba czujności w oczekiwaniu na przyjście Chrystusa

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

Mt 24,37-44

Jezus powiedział do swoich uczniów: ”Jak było za dni Noego, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Albowiem jak w czasie przed potopem jedli i pili, żenili się i za mąż wydawali aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki, i nie spostrzegli się, że przyszedł potop i pochłonął wszystkich, tak również będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Wtedy dwóch będzie w polu: jeden będzie wzięty, drugi zostawiony. Dwie będą mleć na żarnach: jedna będzie wzięta, druga zostawiona.

Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie. A to rozumiejcie: Gdyby gospodarz wiedział, o której porze nocy złodziej ma przyjść, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: