33. niedziela zwykła 17.11.2019 roku

*** Dzisiaj przypada 33. niedziela zwykła – Światowy Dzień Ubogich. Jest to NIEDZIELA PARAFIALNA.

*** Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

— poniedziałek (18.11) — bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy

— środa (20.11) — św. św. Rafała Kalinowskiego, prezbitera

— czwartek (21.11) — Ofiarowanie NMP

— piątek (22.11) — św. Cecylii, dziewicy i męczennicy

— niedziela (24.11) — uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII –

ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** W miniony poniedziałek przeżyliśmy piękną uroczystość 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Składam gorące „Bóg zapłać” animatorom oraz uczestnikom parafialnych obchodów Święta Niepodległości.

*** W dniu wczorajszym został zamontowany pożarowy wyłącznik prądu w kościele. Za wykonanie tej ciężkiej i niezbędnej (według obecnych przepisów p-poż.) pracy pragnę gorąco podziękować panu Jackowi Płockiemu. „Bóg zapłać”.

*** Pragnę z przyjemnością poinformować, że po wyborze dokonanym przez Prezbiterium dekanatu Lubań we wrześniu, Ks. Biskup Zbigniew Kiernikowski powierzył mi pełnienie od 17.10.2019 roku funkcji wicedziekana dekanatu Lubań.

*** W czwartek (21.11) kolejne spotkanie kandydatów do Bierzmowania rocznika 1. Przypominam – spotkanie rozpoczyna msza św.

*** W piątek obchodzimy wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Wszystkim parafialnym animatorom śpiewu kościelnego – formacjom muzykującym (chór „Maksymilianki” i schola „Dzieciaki z Bożej Paki”) oraz osobom indywidualnym składam najserdeczniejsze życzenia obfitości łask Bożych i nieustannej asystencji Waszej patronki.

*** Za tydzień zwracamy kalendarze uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Eucharystii. W tym dniu (24.11) przeżyjemy także tradycyjną Cecyliadę Parafialną. Z racji koncertu msze św. o godz. 8:30 i 11:00. W tym dniu po każdej mszy św. zbiórka ofiar na pokrycie kosztów sprzątania kościoła.

*** 01.12.2019 roku rozpoczynamy akcję OPŁATEK oraz sprzedaż świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Osoby, które już chciałyby nabyć opłatki, zapraszam do zakrystii.

*** Naszych panów proszę o zgłoszenia do pomocy przy wzniesieniu i demontażu szopki betlejemskiej – od tego zależy koncepcja świątecznej dekoracji prezbiterium.

*** Tegoroczne parafialne rekolekcje adwentowe, które poprowadzi ks. Piotr Prajs, odbędą się w dniach 15-16.12.2019 roku. Dniem spowiedzi będzie poniedziałek (16.12).

*** W minionym tygodniu odszedł do wieczności nasz parafianin: śp. Kazimierz Edward Baczyński. „Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…”

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnika „Niedziela” [którego tematem jest „Senior – siła i słabość”] przeczytamy m.in.: o przeżywającym 101. rocznicę urodzin o. Jerzym Tomzińskim; o Światowym Dniu Życia Kontemplacyjnego; o roli rodziny w Kościele. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o Nocy Wszystkich Świętych w Krzeszowie; o Balach Świętych w Wągrodnie, Świerzawie, Czarnym Borze, Legnicy; o 25-leciu istnienia ogniska Apostolstwa Modlitwy przy parafii MB Królowej Polski w Legnicy; o obchodzącej 100. rocznicę urodzin p. Janinie Diduch ze Szczytnik Legnickich; o wręczeniu Orderu Odrodzenia Polski i Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości ks. Andrzejowi Dera; o akcji misyjnej w Męcince. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” m.in. wywiad z Abby Johnos, która pracowała w klinice aborcyjnej, a teraz jest działaczką pro-live (Na podstawie jej doświadczeń zrealizowano film „Nieplanowane”); o orędziu papieża na Światowy Dzień Ubogich; o tym, dlaczego Anioł Stróż nie ochronił o.Pio.

 

INTENCJE MSZALNE   17-24.11.2019 roku

33. niedziela zwykła    17.11.2019 roku      niedziela parafialna
8:30 ++ Weronika, Józef, Stanisław Jackiewicz
10:00 Pro populo
11:30 ++ Bolesława (19. rocznica śmierci) i Marta Misiurek
 

Wtorek   19.11.2019 r.    

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Środa   20.11.2019 r.   św. Rafała Kalinowskiego

17:00 PRO POPULO – w intencji osób starszych, chorych i niepełnosprawnych
 

Czwartek   21.11.2019 r.     Ofiarowanie NMP

17:00 Dziękczynna za wszelkie łaski z prośbą o orędownictwo NMP i Boże błogosławieństwo
 

Piątek   22.11.2019 r.   św. Cecylii

17:00 + Waldemar Zenon Urbaniak  (30. dzień po pogrzebie)
 

Sobota   23.11.2019 r.   

17:00 W intencji Jacka Płockiego i jego rodziny – o łaski Boże.
 

Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata    24.11.2019 roku      

8:30 + Stefan Wawrzyniak  (2. rocznica śmierci)
11:00 W intencji animatorów śpiewu parafialnego oraz uczestników Cecyliady

PIERWSZE CZYTANIE

Sprawiedliwy sąd Boży

Czytanie z Księgi proroka Malachiasza

Ml 3,19-20a

Oto nadchodzi dzień palący jak piec, a wszyscy pyszni i wszyscy wyrządzający krzywdę będą słomą, więc spali ich ten nadchodzący dzień, mówi Pan Zastępów, tak że nie pozostawi po nich ani korzenia, ani gałązki.

A dla was, czczących moje imię, wzejdzie słońce sprawiedliwości i uzdrowienie w jego promieniach.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 98,5-6.7-8.9

Refren: Pan będzie sądził ludy sprawiedliwie.

Śpiewajcie Panu przy wtórze cytry
przy wtórze cytry i przy dźwięku harfy,
przy trąbach i przy dźwięku rogu,
na oczach Pana, Króla, się radujcie.

Niech szumi morze i wszystko, co w nim żyje,
krąg ziemi i jego mieszkańcy.
Rzeki niech klaszczą w dłonie,
góry niech razem wołają z radości.

W obliczu Pana, który nadchodzi,
bo przychodzi osądzić ziemię.
On będzie sądził świat sprawiedliwie
i ludy według słuszności.

DRUGIE CZYTANIE

Kto nie chce pracować, niech też nie je

Czytanie z Drugiego Listu świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan

2 Tes 3,7-12

Bracia:

Sami wiecie, jak należy nas naśladować, bo nie wzbudzaliśmy wśród was niepokoju ani u nikogo nie jedliśmy za darmo chleba, ale pracowaliśmy w trudzie i zmęczeniu, we dnie i w nocy, aby dla nikogo z was nie być ciężarem. Nie jakobyśmy nie mieli do tego prawa, lecz po to, aby dać wam samych siebie za przykład do naśladowania.

Albowiem gdy byliśmy u was, nakazywaliśmy wam tak: kto nie chce pracować, niech też nie je. Słyszymy bowiem, że niektórzy wśród was postępują wbrew porządkowi: wcale nie pracują, lecz zajmują się rzeczami niepotrzebnymi.

Tym przeto nakazujemy i napominamy ich w Panu Jezusie Chrystusie, aby pracując ze spokojem, własny chleb jedli.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Łk 21,28

Alleluja, alleluja, alleluja

Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA

Jezus zapowiada prześladowania swoich wyznawców

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Łk 21,5-19

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: ”Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony”.

Zapytali Go: ”Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?”.

Jezus odpowiedział: ”Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: »Ja jestem« oraz »nadszedł czas«. Nie chodźcie za nimi. I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec”.

Wtedy mówił do nich: ”Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie.

Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa.

Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić.
A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie zginie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: