30. niedziela zwykła 27.10.2019 roku

*** Dzisiaj przypada 30. niedziela zwykła. Po każdej mszy św. zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar na pokrycie kosztów sprzątania kościoła.

*** NIEDZIELA PARAFIALNA – protokół…

*** Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

— poniedziałek (28.10) — św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza (święto)

— piątek (01.11) — Wszystkich Świętych (uroczystość)

— sobota (02.11) — wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** W wyniku corocznego liczenia wiernych wskaźniki są następujące: w niedzielnej Eucharystii uczestniczy 15,03% (w roku 2018 – 11,9%) parafian; z tej grupy komunię św. przyjęło 44,93% (w roku ubiegłym- 46,35%) wiernych. Zachęcam do przyjrzenia się podsumowaniu dominicantes w umieszczonym w gablocie wykresie.

*** W czwartek kończymy tegoroczne nabożeństwa różańcowe. Już teraz składam gorące „Bóg zapłać” wszystkim uczestnikom – w tym wyjątkowo licznej w tym roku grupie dzieci i młodzieży – za wspaniałą atmosferę wspólnotowej modlitwy.

*** Wczoraj zakończyliśmy parafialny konkurs na najoryginalniejszy różaniec. Jego rozstrzygnięcie nastąpi za tydzień, podczas mszy św. o godz. 10:00.

*** W piątek będziemy przeżywali uroczystość Wszystkich Świętych – radosne dziękczynienie Kościoła za dar realizowanej przez człowieka świętości. Msze św. o godz. 8:30 i 11:00. Po południu, o godz. 14:00, rozpocznie się w kościele pw. Świętej Trójcy procesja na cmentarz – przypominam jednak, że sama procesja nie zadość czyni powinności udziału w tym dniu we mszy św.

*** 01.11 o godz. 18:00 odbędzie się – po 2-letniej przerwie – misterium „Refleksja Listopadowa”, które przeprowadzenia podjęła się grupa kandydatów do bierzmowania wszystkich 3. roczników. Serdecznie zapraszam wszystkich Parafian do wzięcia w nim udziału. Uczestnikom misterium przypominam, że jego pełny program można pobrać ze strony parafialnej – zakładka AKTUALNOŚCI.

*** W dniach 1-8.XI wierni, którzy nawiedzą kościół i cmentarz oraz pomodlą się za zmarłych, mogą uzyskać i ofiarować za nich odpust zupełny. Warunki jego uzyskania to: stan łaski uświęcającej, przyjęcie komunii św. i modlitwa „Ojcze nasz” oraz „Wierzę w Boga”, a także w intencjach Ojca Świętego (w łączności z papieżem, a nie za niego).

*** Kartki wypominkowe można składać do przygotowanej urny (do piątku włącznie) lub w zakrystii.

*** W sobotę (02.11) rozpoczynamy tegoroczne nabożeństwa wypominkowe – w terminach wskazanych na kartkach wypominkowych o godz. 16:30. W sobotę będziemy się modlić za wszystkich wiernych zmarłych, a od poniedziałku [godz. 17:30 !!!] rozpoczniemy nabożeństwa z odczytaniem podanych przez Parafian zmarłych. W niedziele po mszach św. o godz. 8:30 i 11:30 polecimy naszych zmarłych w modlitwie różańcowej.

*** W tym tygodniu przypada piątek i sobota miesiąca. W sobotę, w godzinach porannych, odwiedziny chorych z Najświętszym Sakramentem. Popołudniowa msza św. ze zmianą tajemnic różańcowych, po której zapraszam na spotkanie formacyjne w świetlicy.

*** Za tydzień po każdej mszy św. zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar na wsparcie organizacji festynu parafialnego’2020. Po sumie parafialnej kolejne spotkanie z rodzicami dzieci przygotowujących się do I Komunii św.

*** W minionym tygodniu odszedł do wieczności nasz Parafianin: śp. Krzysztof Gołos.

*** W gablocie został umieszczony plakat ze szczegółami wypoczynku w Alpach organizowanego przez Duszpasterstwo Służby Liturgicznej.

*** Od ubiegłego tygodnia uległa zmianie cena „Gościa Niedzielnego” – wynosi ona 6 zł.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnika „Niedziela” [którego tematem jest „W perspektywie nieba”] przeczytamy m.in.: o pracach synodu dla Amazonii; o refleksji Abby Johnson, autorki książki „Nieplanowane”; o 800-leciu posługi na ziemiach polskich zakonu duchaczek; o próbach wywrócenia naszego świata do góry nogami; o powyborczych realiach Polski; o historii zmian czasu. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o legnickich obchodach Dnia Papieskiego; o pracy katechetów i Wydziału Katechetycznego Kurii; o darze parafii Męcinka dla Kliniki Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu; o pielgrzymce dzieci do Krzeszowa; o udziale legnickich stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w warszawskich obchodach Dnia Papieskiego. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” płyta DVD z filmem „Bernadetta. Cud w Lourdes” [poruszająca opowieść o cudownych objawieniach, które odmieniły życie tysięcy ludzi]. Najmłodszym parafianom dedykuję najnowszy numer „Małego Gościa”, w którym znajdą magnes na lodówkę oraz informacje o wybitnych Polakach, bez których świat nie byłby taki sam; niesamowite historie dzieci, których modlitwy zostały wysłuchane; o ministrantach w Londynie służących w polskich parafiach.

INTENCJE MSZALNE  27.10-03.11.2019 roku

30. niedziela zwykła    27.10.2019 roku      
8:30 +Henryk Matlach (12. rocznica śmierci); ++ Rodzice i Teściowie
10:00 ++ Alina, Jan i Adam Brejwo; ++ Janina i Stanisław Bereziuk
11:30 ++ Anna i Tadeusz Pierz  (imieninowa)
 

Wtorek   29.10.2019 r.    

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Środa   30.10.2019 r.  

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Czwartek   31.10.2019 r.  

17:00 PRO POPULO – w intencji uczestników tegorocznych nabożeństw różańcowych
 

Piątek  01.11.2019 r.    uroczystość wszystkich świętych

8:30 ………………………………………………………………………………………….
11:00 ………………………………………………………………………………………….
18:00 „Refleksja Listopadowa”
 

Sobota  02.11.2019 r.    Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

16:30 Modlitwa wypominkowa za wszystkich zmarłych
17:00 W intencji Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej
 

31. niedziela zwykła    03.11.2019 roku      

8:30 W intencji zmarłych polecanych Bogu w tegorocznych wypominkach
10:00 ………………………………………………………………………………………….
11:30 ++ Rodzice: Anna i Edward (35 rocznica śmierci) Cerkanowicz; ++ Helena i Stanisław Pałka; ++ z Rodziny Pałka i Cerkanowicz; + Jan Pobojewski

PIERWSZE CZYTANIE

Modlitwa biednego przeniknie obłoki

Czytanie z Księgi Syracydesa

Syr 35,12-14.16-18

Pan jest Sędzią, który nie ma względu na osoby. Nie będzie miał On względu na osobę przeciw biednemu, owszem, wysłucha prośby pokrzywdzonego. Nie lekceważy błagania sieroty i wdowy, kiedy się skarży. Kto służy Bogu, z upodobaniem będzie przyjęty, a błaganie jego dosięgnie obłoków.

Modlitwa biednego przeniknie obłoki i nie ustanie, aż dojdzie do celu. Nie odstąpi, aż wejrzy Najwyższy i ujmie się za sprawiedliwymi, i wyda słuszny wyrok.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 34,2-3.17-18.19 i 23

Refren: Biedak zawołał i Pan go wysłuchał.

Będę błogosławił Pana po wieczne czasy,
Jego chwała będzie zawsze na moich ustach.
Dusza moja chlubi się Panem,
niech słyszą to pokorni i niech się weselą.

Pan zwraca swe oblicze przeciw zło czyniącym,
by pamięć o nich wymazać z ziemi.
Pan słyszy wołających o pomoc
i ratuje ich od wszelkiej udręki.

Pan jest blisko ludzi skruszonych w sercu,
ocala upadłych na duchu.
Pan odkupi dusze sług swoich,
nie zazna kary, kto się doń ucieka.

DRUGIE CZYTANIE

Ufność Pawła po życiu poświęconym Bogu

Czytanie z Drugiego Listu świętego Pawła Apostoła do Tymoteusza

2 Tm 4,6-9.16-18

Najdroższy:

Krew moja już ma być wylana na ofiarę, a chwila mojej rozłąki nadeszła. W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia, a nie tylko mnie, ale i wszystkim, którzy umiłowali pojawienie się Jego.

Pospiesz się, by przybyć do mnie szybko. W pierwszej mojej obronie nikt przy mnie nie stanął, ale mię wszyscy opuścili: niech im to nie będzie policzone. Natomiast Pan stanął przy mnie i wzmocnił mię, żeby się przeze mnie dopełniło głoszenie Ewangelii i żeby wszystkie narody je posłyszały; wyrwany też zostałem z paszczy lwa.

Wyrwie mię Pan od wszelkiego złego czynu i wybawi mię, przyjmując do swego królestwa niebieskiego; Jemu chwała na wieki wieków. Amen.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

2 Kor 5,19

Alleluja, alleluja, alleluja

W Chrystusie Bóg pojednał świat ze sobą,
nam zaś przekazał słowo jednania.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA

Wysłuchana modlitwa skruszonego grzesznika

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Łk 18,9-14

Jezus powiedział do niektórych, co ufali sobie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść: ”Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak się w duszy modlił: »Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Poszczę dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam«. Natomiast celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi i mówił: »Boże, miej litość dla mnie, grzesznika«.

Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: