28. niedziela zwykła 13.10.2019 roku

*** Dzisiaj przypada 28. niedziela zwykła – 19.dzień Papieski, przeżywany pod hasłem: „Wstańcie, chodźmy!”. Po każdej mszy św. można nabyć pamiątkowe kremówki, przygotowane przed członkinie rady parafialnej.

*** Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

— wtorek (15.10) — św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła

— środa (16.10) — św. Jadwigi Śląskiej, głównej patronki Śląska (uroczystość)

— czwartek (17.10) — św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika

— piątek (18.10) — św. Łukasza Ewangelisty (święto)

— sobota (19.10) — bł. Jerzego Popiełuszki, prezbitera i męczennika

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH

WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII –

ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** Serdecznie zapraszam do udziału w nabożeństwach różańcowych – od wtorku do soboty o godz. 16:30, po czym msza św. Dziękuję także p. Małgorzacie za przygotowanie okolicznościowej dekoracji prezbiterium.

*** Zapraszam także dzieci i młodzież do udziału w parafialnym konkursie na najoryginalniejszy różaniec, trwający do końca października.

*** Jutro (14.10) przypada Dzień Edukacji Narodowej. Wszystkim nauczycielom i pedagogom oraz pracownikom szkolnictwa składam najserdeczniejsze życzenia: obfitości łask Bożych, nieustannej asystencji Ducha Świętego oraz wielu pięknych owoców ze współpracy z Waszymi podopiecznymi.

*** W czwartek (17.10) drugie spotkanie kandydatów do Bierzmowania rocznika 1. Spotkanie rozpoczyna msza św. W tym dniu kończy się możliwość zapisu kandydatów do bierzmowania tego rocznika.

*** Za tydzień przypada NIEDZIELA PARAFIALNA.

*** W minionym tygodniu odszedł do wieczności nasz Parafianin: śp. Stanisław Szymko.

*** INFORMACJA DLA NARZECZONYCH: W dniach 13-19.10.2019 r. odbędą się nauki przedmałżeńskie w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie. Plakat informacyjny został umieszczony przy wejściu głównym.

*** W gablocie został umieszczony plakat ze szczegółami wypoczynku w Alpach organizowanego przez Duszpasterstwo Służby Liturgicznej

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnika „Niedziela” [którego tematem jest „Polska w naszych rękach”] przeczytamy m.in.: przypomnienie niektórych myśli nauczania św. Jana Pawła II, związane z przeżywanym dzisiaj Dnie Papieskim; o Prymasie Tysiąclecia [w związku z zakończeniem procesu beatyfikacyjnego]; o bł. ks. Jerzym Popiełuszko [w 35. rocznicę jego męczeńskiej śmierci]; o ks. Bp. Janie Chrapku [w 18. rocznicę śmierci]; o papieżu dobroci – Janie XXIII; o śp. Kornelu Morawieckim; o Stefanie Żeromskim [w 155. rocznicę urodzin]; o działalności duszpasterstwa akademickiego; o prześladowaniach chrześcijan w Erytrei. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o planowanych w diecezji obchodach Dnia Papieskiego; o „Iskrze Bożego Miłosierdzia” na ulicach Legnicy; o dniu skupienia Służby Liturgicznej w parafii św. Jacka w Legnicy; o legnickich obchodach Dnia Sybiraka; o IV edycji medalierskich rozmów z Janem Pawłem II; o przygotowaniach do spotkania Taize we Wrocławiu. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” m.in. o inspirowanych głęboką wiarą mozaikach jezuity Marko Rupnika, które można spotkać także w Polsce; o aktualności myśli właśnie kanonizowanego kard. Newmana; na czym polega niemiecka tzw. droga synodalna.

INTENCJE MSZALNE  13-20.10.2019 roku

28. niedziela zwykła    13.10.2019 roku      XIX Dzień Papieski
8:30 ++ Edward (2. rocznica śmierci), Marian i Wanda Czerwińscy
10:00 ………………………………………………………………………………………….
11:30 O zdrowie dla Krzysztofa
 

Wtorek   15.10.2019 r.     św. Teresy od Jezusa

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Środa   16.10.2019 r.   św. Jadwigi Śląskiej

17:00 PRO POPULO – w intencji osób starszych, chorych i niepełnosprawnych
 

Czwartek   17.10.2019 r.   św. Ignacego Antiocheńskiego

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Piątek  18.10.2019 r.    św. Łukasza

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Sobota  19.10.2019 r.    bł. Jerzego Popiełuszki

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

29. niedziela zwykła    20.10.2019 roku      NIEDZIELA PARAFIALNA

8:30 ++ Zygmunt (2. rocznica śmierci), Franciszka i Stanisław Przybyła
10:00 ++ Zofia (12. rocznica śmierci) i Jan Kordyka; ++ Krystyna i Karol Mucha
11:30 ………………………………………………………………………………………….


PIERWSZE CZYTANIE

Uzdrowienie Naamana

Czytanie z Drugiej Księgi Królewskiej

2 Krl 5,14-17

Wódz syryjski Naaman, który był trędowaty, zanurzył się siedem razy w Jordanie według słowa proroka Elizeusza, a ciało jego na powrót stało się jak ciało małego dziecka i został oczyszczony.

Wtedy wrócił do męża Bożego z całym orszakiem, wszedł i stanął przed nim, mówiąc: „Oto przekonałem się, że na całej ziemi nie ma Boga poza Izraelem. A teraz zechciej przyjąć dar wdzięczności od twego sługi”. On zaś odpowiedział: „Na życie Pana, przed którego obliczem stoję, nie wezmę!”. Tamten nalegał na niego, aby przyjął, lecz on odmówił. Wtedy Naaman rzekł: „Jeśli już nie chcesz, to niechże dadzą twemu słudze tyle ziemi, ile para mułów unieść może, ponieważ odtąd twój sługa nie będzie składał ofiary całopalnej ani ofiary krwawej innym bogom, jak tylko Panu”.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 98,1.2-3ab.3cd-4

Refren: Pan Bóg okazał ludom swe zbawienie.

Śpiewajcie Panu pieśń nową,
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica
i święte ramię Jego.

Pan okazał swoje zbawienie,
na oczach pogan objawił swoją sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i na wierność swoją
dla domu Izraela.

Ujrzały wszystkie krańce ziemi
zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio,
cieszcie się, weselcie i grajcie.

DRUGIE CZYTANIE

Jeśli trwamy w cierpliwości, będziemy królowali z Chrystusem

Czytanie z Drugiego Listu świętego Pawła Apostoła do Tymoteusza

2 Tm 2,8-13

Najmilszy:

Pamiętaj na Jezusa Chrystusa, potomka Dawida. On według Ewangelii mojej powstał z martwych. Dla niej znoszę niedolę aż do więzów jak złoczyńca; ale słowo Boże nie uległo skrępowaniu. Dlatego znoszę wszystko przez wzgląd na wybranych, aby i oni dostąpili zbawienia w Chrystusie Jezusie razem z wieczną chwałą.

Nauka to zasługująca na wiarę: Jeżeliśmy bowiem z Nim współumarli, wespół z Nim i żyć będziemy. Jeśli trwamy w cierpliwości, wespół z Nim też królować będziemy. Jeśli się będziemy Go zapierali, to i On nas się zaprze. Jeśli my odmawiamy wierności, On wiary dochowuje, bo nie może się zaprzeć siebie samego.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

1 Tes 5,18

Alleluja, alleluja, alleluja

Za wszystko dziękujcie Bogu,
taka jest bowiem wola Boża względem was
w Jezusie Chrystusie.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA

Wiara uzdrowionego cudzoziemca

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Łk 17,11-19

Stało się, że Jezus zmierzając do Jerozolimy przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. Gdy wchodził do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: „Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami”. Na ich widok rzekł do nich: „Idźcie, pokażcie się kapłanom”. A gdy szli, zostali oczyszczeni. Wtedy jeden z nich widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu. A był to Samarytanin. Jezus zaś rzekł: „Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec”. Do niego zaś rzekł: „Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: