20. niedziela zwykła 18.08.2019 roku

*** Przeżywamy 20. niedzielę zwykłą. Jest to NIEDZIELA PARAFIALNA. Msze św. o godz. 8:30 i 11:00.

*** Tydzień temu przeżyliśmy święto parafii – odpust, połączony z festynem parafialnym. Dziękujemy Bogu za dar dobrej pogody. Płynące z serca „Bóg zapłać” kieruję także w stronę ludzi. Dziękuję:

— Dziekanowi Dekanatu Lubań, ks. Kan. Bogusławowi Wolańskiemu – za celebrację sumy odpustowej i głęboką homilię;

— Prezbiterium Dekanatu Lubań oraz naszemu sąsiadowi, ks. Czesławowi Misiewiczowi – za zaszczycenie nas swoją obecnością;

— Zaproszonym Gościom: Pani Poseł RP, Ewie Szymańskiej; Dyrektorowi Biura Senatorskiego Rafała Ślusarza, Pani Urszuli Maga; Wiceburmistrzowi Miasta Lubań, Panu Mateuszowi Zajdel z Rodziną; dyrektorowi lubańskiego Miejskiego Domu Kultury, p. Bartoszowi Kuświk; prezesowi Zarządu ELTOR sp. z o.o., p. Eugeniuszowi Figurskiemu; Radnym Rady Miasta Lubań z przewodniczącym, p. Kamilem Glazerem na czele;

— Panom: Kamilowi, Dawidowi i Tomaszowi, którzy zadbali o asystę liturgiczną przy ołtarzu; osobom, które podjęły funkcje podczas liturgii słowa, modlitwy wiernych i procesji z darami oraz p. Alicji i p. Janowi za podjęcie funkcji kościelnych;

— Ekipie MDK, która zadbała o przygotowanie i obsługę sceny oraz o nagłośnienie festynu parafialnego;

— Grupie inicjatywnej festynu i osobom, które zadbały o przygotowanie i obsługę wszystkich stanowisk: kawiarenki pod lipami, punktu sprzedaży losów i wydawania fantów, punktu pomiaru ciśnienia;

— Formacjom muzycznym: zespołowi „Bazalt” i „Złote Nutki”, scholi parafialnej „Cytra” z Radostowa” i chórowi parafialnemu „Maksymilianki” – za zadbanie o wysoki poziom przygotowanych prezentacji muzycznych;

— Dobrodziejom i ofiarodawcom nagród głównych;

— Funkcjonariuszom Straży Miejskiej, którzy zadbali o nasze bezpieczeństwo oraz umożliwili zapoznanie się ze sprzętem, którym się posługują;

— Straży Pożarnej za wypożyczenie stołów i ławek, tak potrzebnych podczas naszej parafialnej agapy;

— Panu Dawidowi – pomysłodawcy tegorocznych cegiełek; brawurowo prowadzącemu licytację i losowanie nagród.

— Naszym Parafianom, którzy w jakikolwiek sposób wsparli organizację i przebieg obu odsłon uroczystości parafialnej – ofiarodawców pysznych ciast oraz wspierających organizatorów comiesięcznymi zbiórkami ofiar do puszek.

*** Rozliczenie festynu…

*** Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

— wtorek (20.08) — św. Bernarda, opata i doktora Kościoła

— środa (21.08) — św. Piusa X, papieża

— czwartek (22.08) — NMP, Królowej

— sobota (24.08) — św. Bartłomieja Apostoła (święto)

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** Witam serdecznie przybywających do nas Gości, życzę im dobrej i słonecznej pogody, wypoczynku w dobrej atmosferze oraz zapraszam do wspólnej modlitwy. Tym zaś, którzy odjeżdżają życzę bezpiecznych powrotów, miłych wspomnień i zapewniam o pamięci modlitewnej.

*** Trwa miesiąc modlitw o trzeźwość Polaków. Pamiętajmy o postanowieniach abstynenckich i trzeźwościowych – księga abstynencji, do której można się wpisywać została wyłożona w przedzakrystii.

*** Za tydzień, po każdej mszy św. odbędzie się zbiórka ofiar na pokrycie kosztów sprzątania kościoła.

*** W minionym tygodniu odeszła do wieczności nasza Parafianka, śp. Lucyna Mazurek. „Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie…”.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnia „Niedziela” [którego tematem jest „Modlitewny alert”] przeczytamy m.in.: o atakach na ks. abp Marka Jędraszewskiego, po jego homilii 01.08; o 100-leciu Związku Podhalan; o akcji „Polska pod Krzyżem”; o 140. rocznicy objawień w Knock; o Zofii Kossak w 130. rocznicę urodzin; o narastającej agresji wobec katolickich duchownych lub naruszaniu przestrzeni sakralnej; o regulacji kwestii wiz do USA dla Polaków; o wzrastającej liczbie tzw. obywatelskich zatrzymań pijanych kierowców. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o finale 27. Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę; o patriotycznej uroczystości na Barytowych Wzgórzach; o 2. koncercie w ramach Roku Moniuszkowskiego organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Olszynie; o udziale strzelców z Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej w akcji „Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia”; o koncertach organowych w Krzeszowie. Naszej młodzieży dedykuję „Niedzielę Młodych”. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” [z bezpłatnym dodatkiem historycznym poświęconym 1. powstaniu śląskiemu w związku z 100. rocznicą wybuchu] m.in. zainspirowana uroczystością Wniebowzięcia NMP refleksja o ostatecznym celu naszej ziemskiej wędrówki, czyli o niebie; wspomnienie o niedawno zmarłym księdzu aktorze Kazimierzu Orzechowskim.

INTENCJE MSZALNE  18-25.08.2019 roku

20. niedziela zwykła   18.08.2019 roku      NIEDZIELA PARAFIALNA
8:30 + Władysław Jankowski (2. rocznica śmierci)
11:00 PRO POPULO
 

Wtorek   20.08.2019 r.     św. Bernarda

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Środa   21.08.2019 r.   św. Piusa X

17:00 PRO POPULO – w intencji osób starszych, chorych i niepełnosprawnych
 

Czwartek   22.08.2019 r.   NMP Królowej

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Piątek  23.08.2019 r.  

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Sobota  24.08.2019 r.   św. Bartłomieja

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

21. niedziela zwykła   25.08.2019 roku      

8:30 + Józef Frączek  (30 dzień po pogrzebie)
11:00 ++ Kazimierz i Zygmunt (rocznica śmierci)

PIERWSZE CZYTANIE

Bóg czuwa nad Jeremiaszem

Czytanie z Księgi proroka Jeremiasza

Jr 38,4-6.8-10

W czasie oblężenia Jerozolimy przywódcy, którzy trzymali Jeremiasza w więzieniu, powiedzieli do króla: „Niech umrze ten człowiek, bo naprawdę obezwładnia on ręce żołnierzy, którzy pozostali w tym mieście, i ręce całego ludu, gdy mówi do nich podobne słowa. Człowiek ten nie szuka przecież pomyślności dla tego ludu, lecz nieszczęścia!”

Król Sedecjasz odrzekł: „Oto jest w waszych rękach!” Nie mógł bowiem król nic uczynić przeciw nim. Wzięli więc Jeremiasza i wtrącili go, spuszczając na linach, do cysterny Malkiasza, syna królewskiego, która się znajdowała na dziedzińcu wartowni. W cysternie zaś nie było wody, lecz błoto; zanurzył się więc Jeremiasz w błocie.

Ebedmelek wyszedł z domu królewskiego i rzekł do króla: „Panie mój, królu! Ci ludzie postąpili źle we wszystkim, co uczynili prorokowi Jeremiaszowi, wrzucając go do cysterny. Przecież umrze z głodu w tym miejscu, zwłaszcza że, nie ma już chleba w mieście!”

Rozkazał król Ruszycie Ebedmelekowi: „Weź sobie stąd trzech ludzi i wyciągnij proroka Jeremiasza z cysterny, zanim umrze!”

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 40,2-3.4.18

Refren: Panie, mój Boże, pośpiesz mi z pomocą.

Z nadzieją czekałem na Pana,
a On się pochylił nade mną
i wysłuchał mego wołania.
Wydobył mnie z dołu zagłady, z błotnego grzęzawiska,
stopy moje postawił na skale
i umocnił moje kroki.

Włożył mi w usta pieśń nową,
śpiew dla naszego Boga.
Wielu to ujrzy i przejmie ich trwoga,
i zaufają Panu.

Ja zaś jestem ubogi i nędzny,
ale Pan troszczy się o mnie.
Tyś moim wspomożycielem i wybawcą,
Boże mój, nie zwlekaj.

DRUGIE CZYTANIE

Przykład Chrystusa

Czytanie z Listu do Hebrajczyków

Hbr 12,1-4

Bracia:

Mając dokoła siebie takie mnóstwo świadków, odłożywszy wszelki ciężar, a przede wszystkim grzech, który nas łatwo zwodzi, winniśmy wytrwale biec w wyznaczonych nam zawodach. Patrzmy na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala. On to zamiast radości, którą Mu obiecywano, przecierpiał krzyż, nie bacząc na jego hańbę, i zasiadł po prawicy tronu Boga.

Zastanawiajcie się więc nad Tym, który ze strony grzeszników 'taką wielką wycierpiał wrogość przeciw sobie, abyście nie ustawali, złamani na duchu. Jeszcze nie opieraliście się aż do przelewu krwi, walcząc przeciw grzechowi.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

J 10,27

Alleluja, alleluja, alleluja

Moje owce słuchają mojego głosu.
Ja znam je, a one idą za Mną.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA

Wymagania służby Bożej

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Łk 12,49-53

Jezus powiedział do swoich uczniów:

„Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął! Chrzest mam przyjąć i jakiej doznaję udręki, aż się to stanie.

Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. Odtąd bowiem pięcioro będzie rozdwojonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu; ojciec przeciw synowi, a syn przeciw ojcu; matka przeciw córce, a córka przeciw matce; teściowa przeciw synowej, a synowa przeciw teściowej”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: