19. niedziela zwykła 11.08.2019 roku

*** Przeżywamy 19. niedzielę zwykłą. Msze św. o godz. 8:30 i 13:00.

*** W naszej parafii jest to dzień Święta Parafialnego – ODPUSTU. Pragniemy podziękować za Boże błogosławieństwo oraz wielką pomoc ludzi otwartego serca w okresie minionego roku. O godz. 13:00 suma odpustowa w intencji całej wspólnoty parafialnej, której będzie przewodniczył Ks. Kanonik Bogusław Wolański, Dziekan Dekanatu Lubań. Mszę poprzedzi odśpiewanie litanii do św. Maksymiliana o godz. 12:40 i ogłoszenia parafialne. Po zakończeniu liturgii rozpocznie się druga odsłona święta naszej wspólnoty – Festyn Parafialny, na który serdecznie zapraszam wszystkich Parafian i Gości. Gośćmi honorowymi Festynu będą: zespół „Bazalt” i schola „Cytra” z Radostowa.

*** Składam gorące „Bóg zapłać” osobom, którzy wsparły organizację dzisiejszej uroczystości. Dzięki Wam odpust na Księginkach to prawdziwe ŚWIĘTO WSPÓLNOTY PARAFIALNEJ.

*** Tradycją ostatnich 12. lat stał się – powiązany z Odpustem – Festyn Parafialny, pozwalający wspólnie świętować odpustowy czas i zgromadzić fundusze na inwestycje parafialne. Temu ostatniemu służyć będzie sprzedaż „cegiełek”. Zgromadzone fundusze zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów planowanej na przyszły rok modernizacji części placu kościelnego.

*** Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

— środa (14.08) — św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika

— czwartek (15.08) — Wniebowzięcie NMP (uroczystość)

— sobota (17.08) — św. Jacka, prezbitera

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** Witam serdecznie przybywających do nas Gości, życzę im dobrej i słonecznej pogody, wypoczynku w dobrej atmosferze oraz zapraszam do wspólnej modlitwy. Tym zaś, którzy odjeżdżają życzę bezpiecznych powrotów, miłych wspomnień i zapewniam o pamięci modlitewnej.

*** We wtorek (13.08) msza św. z nabożeństwem fatimskim o godz. 17:00.

*** W czwartek (15.08) obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia NMP – rocznicę Cudu nad Wisłą, święto Wojska Polskiego. Msze św. o godz. 8:30 i 11:00.

*** W piątek swoje święto patronalne obchodzi Biskup Senior Ks. Biskup Stefan Cichy. Pamiętajmy w naszych modlitwach o Dostojnym Solenizancie.

*** W sobotę o godz. 17:00 zapraszam Organizatorów oraz osoby wspierające tegoroczny festyn parafialny na mszę św. w Waszej intencji. Po mszy św. spotkanie podsumowujące w altanie.

*** Za tydzień przypada NIEDZIELA PARAFIALNA.

*** Trwa miesiąc modlitw o trzeźwość Polaków. Pamiętajmy o postanowieniach abstynenckich i trzeźwościowych – księga abstynencji, do której można wpisywać postanowienia abstynenckie została wyłożona w przedzakrystii.

*** W gablocie został umieszczony plakat dotyczący letnich koncertów organowych w Krzeszowie oraz zaproszenie na XV Diecezjalną Pielgrzymkę Pieszą na Wielki Odpust Krzeszowski (13-14.08.2019 r.).

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnia „Niedziela” [którego tematem jest „Pielgrzymowanie – polski fenomen”] przeczytamy m.in.: o spotkaniu papieża Franciszka ze Skautami Europy; o istocie słów abp Jędraszewskiego odnośnie ideologii LGBT; o uroczystości Wniebowzięcia NMP; o św. Maksymilianie – patronie dziennikarzy katolickich; czy należy się bać wątpliwości w wierze?; o narastającej skali ataków na księży; o 100. rocznicy wybuchu pierwszego powstania śląskiego; o Cudzie nad Wisłą 1920 r.; o matce Solidarności – Annie Walentynowicz. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o przygotowaniach odpustu w Krzeszowie; o kolejnym akcie wandalizmu w Krzeszowie; o „pikniku z Jezusem” w Olszynie; o srebrnym jubileuszu parafii w Osiecznicy; o przebiegu 27. Pieszej Pielgrzymki naszej diecezji na Jasną Górę; o udziale strzelców z Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej w akcji „Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia”; o śmierci o. Józefa Dyrby SP. Naszej młodzieży dedykuję „Niedzielę Młodych”. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” [ dodatkiem – płytą CD z najpiękniejszymi pieśniami maryjnymi i patriotycznymi] in. o istocie pielgrzymowania (czyli że pielgrzymka to wierne odbicie drogi chrześcijanina do nieba); o św. Maksymilianie Kolbem w rozmowie z o. Zdzisławem Kijasem.

INTENCJE MSZALNE  11-18.08.2019 roku

19. niedziela zwykła   11.08.2019 roku   ODPUST PARAFIALNY
8:30 ………………………………………………………………………………………….
13:00 PRO POPULO  – w intencji wspólnoty parafialnej w dniu odpustu, dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo na kolejny rok.
 

Wtorek   13.08.2019 r.    

17:00 + Helena Tkaczyk  (30. dzień po pogrzebie)
 

Środa   14.08.2019 r.   św. Maksymiliana Marii Kolbego

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Czwartek   15.08.2019 r.   Wniebowzięcie NMP

8:30 + Regina Dudkiewicz  (8. rocznica śmierci)
11:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Piątek  16.08.2019 r.  

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Sobota  17.08.2019 r.   św. Jacka

17:00 PRO POPULO  – w intencji organizatorów i osób wspierających organizację odpustu i festynu parafialnego
 

20. niedziela zwykła   18.08.2019 roku      NIEDZIELA PARAFIALNA

8:30 + Władysław Jankowski (2. rocznica śmierci)
11:00 ………………………………………………………………………………………….

PIERWSZE CZYTANIE

Izraelici oczekują wyzwolenia

Czytanie z Księgi Mądrości

Mdr 18,6-9

Noc wyzwolenia oznajmiono wcześniej naszym ojcom, by nabrali otuchy, wiedząc niechybnie, jakim przysięgom zawierzyli. I lud Twój wyczekiwał ocalenia sprawiedliwych, a zatraty wrogów. Czym bowiem pokarałeś przeciwników, tym uwielbiłeś nas, powołanych.

Pobożni synowie dobrych składali w ukryciu ofiary i ustanowili zgodnie Boskie prawo, że te same dobra i niebezpieczeństwa święci podejmą jednakowo. I już zaczynali śpiewać hymny przodków.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 33,1 i 12.18-19.20 i 22

Refren: Szczęśliwy naród wybrany przez Pana.

Sprawiedliwi, radośnie wołajcie na cześć Pana,
prawym przystoi pieśń chwały.
Błogosławiony lud, którego Pan jest Bogiem,
naród, który On wybrał na dziedzictwo dla siebie.

Oczy Pana zwrócone na bogobojnych,
na tych, którzy czekają na Jego łaskę,
aby ocalił ich życie od śmierci
i żywił ich w czasie głodu.

Dusza nasza oczekuje Pana.
On jest naszą pomocą i tarczą.
Panie, niech nas ogarnie Twoja łaska,
według nadziei, którą pokładamy w Tobie.

DRUGIE CZYTANIE

Wielkość wiary

Czytanie z Listu do Hebrajczyków

Hbr 11,1-2.8-12

Bracia:

Wiara jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy.

Dla niej to przodkowie otrzymali świadectwo.

Przez wiarę ten, którego nazwano Abrahamem, usłuchał wezwania Bożego, by wyruszyć do ziemi, którą miał objąć w posiadanie. Wyszedł nie wiedząc, dokąd idzie. Przez wiarę przywędrował do Ziemi Obiecanej jako ziemi obcej, pod namiotami mieszkając z Izaakiem i Jakubem, współdziedzicami tej samej obietnicy. Oczekiwał bowiem miasta zbudowanego na silnych fundamentach, którego architektem i budowniczym jest sam Bóg.

Przez wiarę także i sama Sara mimo podeszłego wieku otrzymała moc poczęcia. Uznała bowiem za godnego wiary Tego, który udzielił obietnicy. Przeto z człowieka jednego, i to już niemal obumarłego, powstało potomstwo tak liczne jak gwiazdy niebieskie, jak niezliczony piasek, który jest nad brzegiem morskim.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Mt 24,42a.14

Alleluja, alleluja, alleluja

Czuwajcie i bądźcie gotowi,
bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA

Gotowość na przyjście Pana

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Łk 12,35-40

Jezus powiedział do swoich uczniów: ”Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie. A wy podobni do ludzi, oczekujących swego pana, kiedy z uczty weselnej powróci; aby mu zaraz otworzyć, gdy nadejdzie i zakołacze. Szczęśliwi owi słudzy, których pan zastanie czuwających, gdy nadejdzie. Zaprawdę powiadam wam: Przepasze się i każe im zasiąść do stołu, a obchodząc będzie im usługiwał. Czy o drugiej, czy o trzeciej straży przyjdzie, szczęśliwi oni, gdy ich tak zastanie. A to rozumiejcie, że gdyby gospodarz wiedział, o której godzinie złodziej ma przyjść, nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Wy też bądźcie gotowi, gdyż o godzinie, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: