5. Niedziela Wielkanocna 19.05.2019 roku

*** Przeżywamy 5. Niedzielę Wielkanocną. Jest to NIEDZIELA PARAFIALNA.

*** Z racji prac modernizacyjnych placu kościelnego dzisiaj i w tygodniu wejście główne do kościoła jest nieczynne (korzystamy tylko z wejścia bocznego).

*** Wspomnienia tygodnia:

— środa (22.05) — św. Rity Cascii zakonnicy

— piątek(24.05) — NMP, Wspomożycielki Wiernych

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** Tydzień temu odbył się w parafii pw. Objawienia Pańskiego w Radostowie 7. Przegląd Pieśni Maryjnych. Naszą wspólnotę reprezentował chór „Maksymilianki” oraz schola „Dzieciaki z Bożej Paki”. Obie grupy zajęły w swoich kategoriach 2. miejsce – serdecznie gratuluję udanych występów i zajęcia wysokiej lokaty.

*** Dzisiaj natomiast odbędzie się w MDK w Lubaniu IV Festiwal Pieśni Maryjnych pod honorowym patronatem Dziekana Dekanatu Lubań, ks. dr Bogusława Wolańskiego. Wśród uczestników są także nasze „Maksymilianki”.

*** Nabożeństwa majowe w tym tygodniu: od wtorku do soboty po mszy św. (w kościele); w niedzielę – po sumie parafialnej.

*** Jutro Biskup Legnicki Ks. Zbigniew Kiernikowski będzie obchodził 17. rocznicę święceń biskupich. Pamiętajmy o Dostojnym Jubilacie w naszych modlitwach.

*** We wtorek (21.05) o godz. 16:00 spotkanie z dziećmi rocznicowymi – proszę o wzięcie ze sobą tekstów.

*** Ostatnie spotkania z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii św. odbędą się w środę (22.05) i czwartek (23.05) o godz. 16:00 oraz w piątek (24.05) o godz. 15:30.

*** W sobotę (25.05) spowiedź św. dzieci I-komunijnych i ich Rodziców o godz. 9:00. O godz. 11:00 próba scholi.

*** Za tydzień 5-osobowa grupa dzieci przeżyje uroczystość I Komunii św. Z tej racji za tydzień msze św. o godz. 8:30 i 11:00. Nabożeństwo majowe o godz. 16:00. Po każdej mszy św. zbiórka ofiar na pokrycie kosztów sprzątania kościoła.

*** W minionym tygodniu odeszła do wieczności nasza Parafianka, śp. Marianna Akierman.

*** Przewodnik grupy 5. Pieszej Pielgrzymki Legnickiej zaprasza wszystkich chętnych na pierwsze spotkanie organizacyjne, które odbędzie się 16.06 o godz. 19:30 w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zgorzelcu. Więcej informacji na plakacie.

*** W dniach 25-29.06.2019 roku odbędzie się w budynku WSD w Legnicy Obóz Powołaniowy dla młodzieży męskiej. Informacje na plakacie w gablocie.

*** Parafia św. Marii Magdaleny w Bogatyni, wraz z Caritas Diecezji Legnickiej organizuje kolonię parafialną, która odbędzie się od 27.07 do 10.08 w Ośrodku Wypoczynkowym „Diuna” w Darłówku nad Bałtykiem (100m od plaży). Mogą wziąć w niej udział dzieci od 7 do 17 roku życia, jak też rodzice z dziećmi, babcie z wnuczkami itp. Strona internetowa Ośrodka: owdiuna.pl. Szczegóły na plakacie w gablocie.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnia „Niedziela” [którego tematem jest „Chrystus w UE”] przeczytamy m.in. o apel w obronie Matki „Nie obrażaj naszej Matki i Królowej!”; o profanacjach w Polsce; o współczesnej działalności mafii; o pomocy humanitarnej realizowanej przez Polskę; o Janie Pawle II w 99. rocznicę urodzin; o beatyfikacji Guadalupe Ortiz de Landazuri w Madrycie (18.05.2019 r.); o św. Ricie; o bitwie o Monte Cassino w jej 75. rocznicę; kolejny odcinek serii „Jak budowała się wolna Polska”. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o pielgrzymce mężczyzn diecezji legnickiej do Krzeszowa we wspomnienie św. Józefa rzemieślnika; o uroczystościach w Dniu Flagi w Wilczym Lesie; o legnickich obchodach wspomnienia św. Floriana; o promocji lektorskiej w parafii Świętej Trójcy w Lubaniu; o wizycie w Dolinie Maryi w Ostritz i Goerlitz grupy parafian z Olszyny. Naszej młodzieży dedykuję „Niedzielę Młodych”. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” m.in. zaskakująca odpowiedź na pytanie: „Po co Pan Bóg stworzył człowieka?”; jakimi kryteriami się kierować, wybierając posłów do Parlamentu Europejskiego; o ustanowionym właśnie pierwszym w Polsce sanktuarium św. Rity. Najmłodszym Parafianom dedykuję najnowszy numer „Małego Gościa Niedzielnego”, a w nim m.in.: obrazek z Matką Bożą Częstochowską do pokolorowania; o Pomocnikach Maryi – co robią i kto ich wymyślił?; dlaczego w 1. piątek mamy czcić Serce Pana Jezusa, a w 1. sobotę Serce Matki Bożej?; na czym polega drukowanie w 3D.

INTENCJE MSZALNE  19-26.05.2019 roku

5. Niedziela Wielkanocy 19.05.2019 r.   NIEDZIELA PARAFIALNA
8:30 + Jan Hałajko (5. rocznica śmierci); ++ Józef i Helena Hałajko; ++ Stanisław i Irena Rutka
10:00 ++ Rodzice: Stefania i Józef Cieśla, ++ Marianna i Mieczysław Juśkiewicz
11:30 Msza dziękczynna za otrzymane łaski
 

Wtorek  21.05.2019 r.  

17:00 …………………………………………………………………………………………..
 

Środa   22.05.2019 r.   św. Rity z Cascii

17:00 …………………………………………………………………………………………..
 

Czwartek  23.05.2019 r.

17:00 Przebłagalna za grzechy i dziękczynna za otrzymane łaski
 

Piątek   24.05.2019 r.   NMP Wspomożycielki Wiernych

17:00 …………………………………………………………………………………………..
 

Sobota   25.05.2019 r.

17:00 …………………………………………………………………………………………..
 

6. Niedziela Wielkanocy 26.05.2019 r.   I KOMUNIA ŚW. – DZIEŃ MATKI

8:30 + Adam Dudkiewicz  (1. rocznica śmierci)
11:00 W intencji dzieci I-komunijnych i ich Rodziców; w intencji Zofii i wszystkich Matek w naszej parafii
16:00 Nabożeństwo majoweN


PIERWSZE CZYTANIE
Dz 14,21-27

Bóg działa przez ludzi

Czytanie z Dziejów Apostolskich

Paweł i Barnaba wrócili do Listry, do Ikonium i do Antiochii, umacniając dusze uczniów, zachęcając do wytrwania w wierze, bo przez wiele ucisków trzeba nam wejść do królestwa Bożego. Kiedy w każdym Kościele wśród modlitw i postów ustanowili im starszych, polecili ich Panu, w którego uwierzyli.

Potem przeszli przez Pizydię i przybyli do Pamfilii. Nauczali w Perge, zeszli do Attalii, a stąd odpłynęli do Antiochii, gdzie za łaską Bożą zostali przeznaczeni do dzieła, które wykonali.

Kiedy przybyli i zebrali miejscowy Kościół, opowiedzieli, jak wiele Bóg przez nich zdziałał i jak otworzył poganom podwoje wiary.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY
Ps 145,8-9.10-11.12-13ab

Refren: Będę Cię sławił, Boże mój i Królu.

Pan jest łagodny i miłosierny,
nieskory do gniewu i bardzo łaskawy.
Pan jest dobry dla wszystkich,
a Jego miłosierdzie nad wszystkim, co stworzył.

Niech Cię wielbią. Panie, wszystkie Twoje dzieła
i niech Cię ”błogosławią Twoi święci.
Niech mówią o chwale Twojego królestwa
i niech głoszą Twoją potęgę.

Aby synom ludzkim oznajmić Twoją potęgę
i wspaniałość chwały Twojego królestwa.
Królestwo Twoje królestwem wszystkich wieków,
przez wszystkie pokolenia Twoje panowanie.

DRUGIE CZYTANIE
Ap 21,1-5a

Bóg otrze wszelką łzę

Czytanie z Księgi Apokalipsy świętego Jana Apostoła

Ja, Jan, ujrzałem niebo nowe i ziemię nową, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły i morza już nie ma.

I Miasto Święte – Jeruzalem Nowe ujrzałem zstępujące z nieba od Boga, przystrojone jak oblubienica zdobna w klejnoty dla swojego męża. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu:

”Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie »Bogiem z nimi«. I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już odtąd nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już odtąd nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły”.

I rzekł Siedzący na tronie: ”Oto czynię wszystko nowe”.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
J 13,34

Alleluja, alleluja, alleluja

Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
jak Ja was umiłowałem.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA
J 13,31-33a.34.35

Przykazanie nowe

Słowa Ewangelii według świętego Jana

Po wyjściu Judasza z wieczernika Jezus powiedział:
”Syn Człowieczy został teraz uwielbiony, a w Nim został Bóg uwielbiony. Jeżeli Bóg został w Nim uwielbiony, to Bóg uwielbi Go także w sobie samym, i zaraz Go uwielbi.

Dzieci, jeszcze krótko – jestem z wami. Będziecie Mnie szukać, ale – jak to Żydom powiedziałem, tak i teraz wam mówię – dokąd Ja idę, wy pójść nie możecie. Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: