Niedziela Miłosierdzia Bożego 28.04.2019 roku

*** Przeżywamy 2. Niedzielę Wielkanocną czyli Miłosierdzia Bożego rozpoczynającą w Kościele Tydzień Miłosierdzia. To zaproszenie Jezusa Zmartwychwstałego do miłosierdzia – przebaczenia, miłości i braterskiej solidarności wobec tych wszystkich, z którymi żyjemy na co dzień. Jest to Międzynarodowe Święto Caritas.

*** W dniu dzisiejszym można uzyskać odpust zupełny za pobożne odmówienie koronki do Bożego Miłosierdzia w kościele lub kaplicy.

*** Przeżywamy dzisiaj 7. Parafialny Koncert Wielkanocny. Serdecznie witam przybyłych Gości i mam nadzieję, że koncertowy czas dostarczy wielu pięknych wrażeń. Z racji koncertu msze św. dzisiaj o godz. 8:30 i 10:00.

*** Wspomnienia tygodnia:

— poniedziałek (29.04) — św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy (święto)

— wtorek (30.04) — św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski (uroczystość)

— środa (01.05) — św. Józefa Rzemieślnika

— czwartek (02.05) — św. Atanazego. Biskupa i doktora Kościoła

— piątek (03.05) — NMP, Królowej Polski, głównej patronki Polski (uroczystość)

— sobota (04.05) — św. Floriana, męczennika

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** We wtorek (30.04) o godz. 16:00 kolejne spotkanie z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii św. Po mszy św. zapraszam naszych Parafian do demontażu dekoracji świątecznej.

*** Od środy rozpoczynamy tegoroczne nabożeństwa majowe. W środę, czwartek i sobotę nabożeństwa po mszy św. przy grocie; w piątek (03.05) przed mszą św. o godz. 10:40; w niedzielę – po sumie parafialnej.

*** W czwartek (02.05) obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Zadbajmy o właściwe udekorowanie naszych domów.

*** W piątek (03.05)  msza św. o godz. 11:00.

*** W tym tygodniu przypada 1. czwartek, piątek i sobota miesiąca. Odwiedziny chorych z Najświętszym Sakramentem w sobotę w godzinach porannych. Popołudniowa msza św. ze zmianą tajemnic różańcowych o godz. 17:00, po czym nabożeństwo majowe i spotkanie formacyjne w świetlicy.

*** Za tydzień o godz. 15:00 odbędzie się w świetlicy parafialnej SPOTKANIE WIELKANOCNE, na które serdecznie zapraszam. W tym dniu po każdej mszy św. zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar na wsparcie organizacji tegorocznego Festynu Parafialnego.

*** Parafia pw. Objawienia Pańskiego w Radostowie serdecznie zaprasza na VII Przegląd Pieśni Maryjnych w dniu 12.05.2019 roku (rozpoczęcie o godz. 15:00). Odnośny plakat został umieszczony w gablocie i przy wejściu głównym kościoła.

*** Parafia św. Marii Magdaleny w Bogatyni, wraz z Caritas Diecezji Legnickiej organizuje kolonię parafialną, która odbędzie się od 27.07 do 10.08 w Ośrodku Wypoczynkowym „Diuna” w Darłówku nad Bałtykiem (100m od plaży). Mogą wziąć w niej udział dzieci od 7 do 17 roku życia, jak też rodzice z dziećmi, babcie z wnuczkami itp. Koszt dla dziecka około 1100 – 1150zł  dla dorosłego 1350zł – 1400zł. W cenie przejazd autokarem klasy Lux, pobyt 15 dni/14 noclegów w domkach kempingowych 4 – 5 osobowych z łazienką (2 pokoje), TV, Internet, 3 posiłki – śniadania i kolacje – bufet, obiady serwowane + podwieczorek, 2 – 3 wycieczki, nagrody za udział w konkursach i inne atrakcje. Codziennie celebrowana jest Msza św. Dorośli czy rodzice z dziećmi nie muszą oczywiście brać udziału w zajęciach kolonijnych. Wychowawcami są doświadczeni nauczyciele i katechetki. Strona internetowa Ośrodka: www.owdiuna.pl.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnia „Niedziela” [którego tematem jest „Miłosierdzie – Boże DNA”] przeczytamy m.in. o diagnozie Benedykta XVI dotyczącej przyczyn kryzysu w Kościele; o pożarze w katedrze Notre Dame; o św. Joannie Beretcie Molli; o spotkaniu „Równość płci i ideologia gender: ochrona kobiet i dzieci”; o istocie kultu NMP Królowej Polski; o 228. rocznicy Konstytucji 3 maja. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o podniesieniu kościoła pw. Męki Pańskiej w Tyńcu Legnickim do godności sanktuarium; o ustanowieniu nowych ceremoniarzy w naszej diecezji; o nabożeństwach Drogi Krzyżowej w różnych miejscach diecezji; o wizycie Ks. Biskupa Marka Mendyka w Zakładzie Karnym w Zarębie. Naszej młodzieży dedykuję „Niedzielę Młodych”. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” m.in. o tym, kto potrzebuje misji kanonicznej; o katolikach modlących się po hebrajsku; o relikwiach ks. Popiełuszki ocalonych w Białymstoku.

INTENCJE MSZALNE  28.04-05.05.2019 roku

2. Niedziela Wielkanocy czyli Miłosierdzia Bożego  28.04.2019 r.
8:30 O błogosławieństwo Boże i dar miłości dla Aleksandry i Tomasza Sabada (3. rocznica ślubu)
10:00 O błogosławieństwo Boże i dar miłości dla Małgorzaty i Franciszka Kleszczyńskich (30. rocznica ślubu)
 

Wtorek 30.04.2019 r.   św. Wojciecha

17:00 O błogosławieństwo Boże i dar miłości dla Katarzyny i Bogusława Żukowskich (20. rocznica ślubu)
 

Środa   01.05.2019 r.   św. Józefa Rzemieślnika

17:00 + Stanisław Kowerko  (30. dzień po pogrzebie)
 

Czwartek  02.05.2019 r.   Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

17:00 W intencji Ojczyzny
 

Piątek  03.05.2019 r.    NMP Królowej Polski

10:40 Nabożeństwo majowe
11:00 + Maria Mokrzycka; ++ Stefan i Lucjan
 

Sobota   04.05.2019 r.

17:00 W intencji Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej
 

3. Niedziela Wielkanocy 05.05.2019 r.

8:30 ++ Marian i Witold Ilcewicz  (15. rocznica śmierci)
10:00 …………………………………………………………………………………………..
11:30 ++ Anna i Tadeusz Pierz. O błogosławieństwo Boże podczas egzaminów maturalnych dla Gabrieli i Weroniki Słabickich


PIERWSZE CZYTANIE
Dz 5,12-16

Wiara, która uzdrawia

Czytanie z Dziejów Apostolskich

Wiele znaków i cudów działo się przez ręce Apostołów wśród ludu. Wierzący trzymali się wszyscy razem w krużganku Salomona. A z obcych nikt nie miał odwagi dołączyć się do nich, lud zaś ich wychwalał.

Coraz bardziej też rosła liczba mężczyzn i kobiet, przyjmujących wiarę w Pana. Wynoszono też chorych na ulice i kładziono na łożach i noszach, aby choć cień przechodzącego Piotra padł na któregoś z nich. Także z miast sąsiednich zbiegało się mnóstwo ludu do Jerozolimy, znosząc chorych i dręczonych przez duchy nieczyste, a wszyscy doznawali uzdrowienia.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY
Ps 118,1 i 4,13-14.22 i 24

Refren: Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny.

Dziękujcie Panu, bo jest dobry,
bo Jego łaska trwa na wieki.
Niech bojący się Pana głoszą:
”Jego łaska na wieki”.

Uderzono mnie i pchnięto, bym upadł,
lecz Pan mnie podtrzymał.
Pan moją mocą i pieśnią,
On stał się moim Zbawcą.

Kamień odrzucony przez budujących
stał się kamieniem węgielnym.
Oto dzień, który Pan uczynił,
radujmy się w nim i weselmy.

DRUGIE CZYTANIE
Ap 1,9-11a.12-13.17-19

Byłem umarły, oto jestem żyjący na wieki

Czytanie z Księgi Apokalipsy świętego Jana Apostoła

Ja, Jan, wasz brat i współuczestnik w ucisku i królestwie, i wytrwałości w Jezusie, byłem na wyspie, zwanej Patmos, ze względu na słowo Boże i świadectwo Jezusa. Doznałem zachwycenia w dzień Pański i posłyszałem za sobą potężny głos jak gdyby trąby mówiącej: ”Co widzisz, w księdze napisz i poślij siedmiu Kościołom, które są w Azji”.

I obróciłem się, by widzieć, co za głos do mnie mówił; a obróciwszy się, ujrzałem siedem złotych świeczników, i pośród świeczników kogoś podobnego do Syna Człowieczego, obleczonego w szatę do stóp i przepasanego na piersiach złotym pasem.

Kiedym Go ujrzał, upadłem jak martwy do Jego stóp, a On położył na mnie prawą rękę, mówiąc: ”Przestań się lękać! Jam jest Pierwszy i Ostatni, i Żyjący. Byłem umarły, a oto jestem żyjący na wieki wieków i mam klucze śmierci i Otchłani. Napisz więc to, co widziałeś, i to, co jest, i to, co potem musi się stać”.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
J 20,29

Alleluja, alleluja, alleluja

Uwierzyłeś Tomaszu, bo Mnie ujrzałeś;
błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA
J 20,19-31

Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli

Słowa Ewangelii według świętego Jana

Było to wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia. Tam, gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami. Jezus wszedł, stanął pośrodku i rzekł do nich: ”Pokój wam!”. A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.

A Jezus znowu rzekł do nich: ”Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: ”Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”.

Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: ”Widzieliśmy Pana!”.

Ale on rzekł do nich: ”Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę”.

A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych, stanął pośrodku i rzekł: ”Pokój wam!”. Następnie rzekł do Tomasza: ”Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż ją do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym”.

Tomasz Mu odpowiedział: ”Pan mój i Bóg mój!”.
Powiedział mu Jezus: ”Uwierzyłeś, bo Mnie ujrzałeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”.

I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.

Oto słowo Pańskie.

 

Dodaj komentarz: