7. Koncert Kolęd i Pastorałek 13.01.2019 roku

„Gore gwiazda Jezusowi”

7. Parafialny Koncert Kolęd i Pastorałek

Lubań (Księginki), 13.01.2019 roku

Jeśli ktoś ma cierpliwość do drukowanego, tego zapraszam na moją stronkę, gdzie został umieszczony obszerniejszy opis przebiegu Koncertu/Przeglądu. Aby przekierować się do mojej strony, wystarczy wcisnąć TEN NAPIS. SERDECZNIE ZAPRASZAM.

 
Z przyjemnością informuję, że w Galerii Foto można znaleźć zapis fotograficzny przebiegu 7. Koncertu Kolęd i Pastorałek, który po raz pierwszy odbył się także w formule Przeglądu. Zdjęcia zostały opublikowane zgodnie z normami Dekretu Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim z dnia 13.03.2018 roku. Aby przekierować się do Galerii Foto, wystarczy wcisnąć TEN NAPIS, aktywując przekierowanie. SERDECZNIE ZAPRASZAM.

    W kalendarium wydarzeń i imprez artystycznych naszej parafii  dużą rangę posiada koncert inaugurujący kolejny rok współpracy – Parafialny Koncert Kolęd i Pastorałek. Odbywa się on w naszej parafii od samego początku funkcjonowania wspólnoty w obecnym składzie personalnym – będąc początkowo wewnątrzparafialnym spotkaniem formacji muzycznych, a od kilku lat przyjmując konwencję spotkania regionalnego. Wielką satysfakcją napawa nas rosnąca liczba zespołów i wykonawców indywidualnych oraz ich zróżnicowanie na kolejnych koncertach.

   W tym roku po raz pierwszy zaproponowaliśmy podwójny standard spotkania – zasadnicza część koncertu stała się jednocześnie przedmiotem oceny jurorów 1. Parafialnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Podobnie, jak w latach minionych, nie zawiedli nas zarówno parafianie, jak i grupy spoza parafii. Wykonawcy reprezentowali szerokie spektrum: od uzdolnionych dzieci i młodzieży (Wiktoria i Mateusz Wójcik oraz Justyna Marciniuk), przez rozśpiewane grupy rodzinne (Arkadiusz i Zuzia Słowińscy oraz Dominika i Nadia Szydło) i reprezentacje społeczności szkolnych  (uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kościelniku), aż po parafialne formacje wokalno-instrumentalne (chór Maksymilianki oraz schola Dzieciaki z Bożej Paki). Zwracało uwagę bogactwo warsztatowe wykonawców –  od aranżacji instrumentalnych, przez wykonania zespołowe oraz interesujące i bardzo wymagające technicznie indywidualne wariacje wokalne, aż po śpiew chóralny.

   Tegoroczne spotkanie było dla nas ważne – nie tylko dlatego, że rozszerzyliśmy jego konwencję. Po raz pierwszy zostaliśmy zaszczyceni podjęciem patronatu koncertu przez Senatora RP, p. Rafała Ślusarza przy wsparciu dyrektora biura senatorskiego, p. Urszuli Maga. O jego randze świadczyło także przyjęcia zaproszenia przez: Burmistrza Miasta Lubań, p. Arkadiusza Słowińskiego; Przewodniczącego Rady Miasta Lubań, p. Kamila Glazera; Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kościelniku, p. Ewę Pietrzyk oraz radnego miejskiego i parafialnego, p. Ryszarda Piekarskiego. O zainteresowaniu świadczyła także liczna grupa wykonawców i bardzo wysoki poziom przedstawianych utworów.

   Koncert rozpoczęła, zgodnie z tradycją, uroczysta msza św. w intencji wykonawców i uczestników, sprawowana przez proboszcza parafii, ks. Janusza Barskiego. W jej trakcie – zgodnie z przesłaniem dzisiejszego święta – odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne. O oprawę muzyczną Eucharystii zadbały: chór parafialny Maksymilianki, schola Dzieciaki z Bożej Paki oraz – reprezentujący społeczność węgliniecką, p. Robert Moraczyński. Ostatni ze wspomnianych stał się także gościem specjalnym,  którego koncert został zaprezentowany poza Przeglądem. Trzeba przyznać, że jego brawurowe wykonania kolęd i pastorałek porywały zgromadzoną publiczność do wspólnego śpiewu, dzięki czemu czas między mszą św. i koncertem oraz oczekiwanie na wyniki narady jury nikomu się nie dłużyło.

   Koncertową rywalizację zwyciężyła bardzo młoda i uzdolniona Wiktoria Wójcik, zajmując 1. miejsce za prezentację obejmującą instrumentalne aranżacje na flecie oraz świetną wokalizę; drugie zostało przyznane Justynie Marciniuk (za piękne wykonanie utworu „Mario, czy już wiesz?”); trzecie zajęła grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kościelniku. Zostało także przyznane wyróżnienie, które otrzymał chór parafialny Maksymilianki. Wszyscy wykonawcy otrzymali także – ufundowane przez p. Senatora – pamiątkowe książki o tematyce patriotycznej (było to zgodne ze słowami naszego gościa, wypowiedzianymi podczas koncertu, o wielkim potencjale patriotycznym tkwiącym w świadomie śpiewanych kolędach).

   Zgodnie z 5-letnią tradycją koncert zakończył WIELKI FINAŁ, podczas którego wykonawcy (zgromadzeni w „księgińskiej szopie”) wykonali utwór tytułowy – pasterkę „Gore gwiazda Jezusowi”. Było gorąco, głośno i prawdziwie kolędowo – za to oraz za całą atmosferę koncertu należą się wielkie podziękowania i gratulacje, które pragnę skierować w stronę wykonawców, zaproszonych Gości oraz widowni, która nie odpoczywała, aktywnie akompaniując wokalistom i zespołom.

 

Tekst i foto: ks. Janusz Barski

Dodaj komentarz: