32. niedziela zwykła 11.11.2018 roku

*** Przeżywamy 32. niedzielę zwykłą – Święto Narodowe i 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123. latach niewoli. Msze św. o godz. 8:30 i 11:00. Po sumie parafialnej serdecznie zapraszam do udziału w misterium „Różaniec dla Ojczyzny”.

*** Burmistrz Miasta Lubań serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Lubania do udziału w uroczystych obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w dniu 11.11.2018 roku. W gablocie został umieszczony program obchodów oraz informacja o bezpłatnym transporcie, zaś przy głównym wejściu plakat informujący o przebiegu obchodów.

*** Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

— poniedziałek (12.11) — św. Jozafata

— wtorek (13.11) — św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski

— sobota (17.11) — św. Elżbiety Węgierskiej

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** W sobotę zakończyły się tegoroczne nabożeństwa wypominkowe. Serdecznie dziękuję za liczny w nich udział oraz zaangażowanie w animowanie modlitwy.

*** Składam płynące z serca „Bóg zapłać” grupie dekoratorskiej oraz odpowiedzialnym za ukwiecenie i wystrój prezbiterium za przygotowanie świątecznej dekoracji oraz prezbiterium na dzisiejszy obchód.

*** Zwracam się do naszych Parafian – mężczyzn – z prośbą o pomoc w dokończeniu jesiennych porządków posesji parafialnej. Zapraszam w środę, czwartek lub piątek po południu.

*** Za 2 tygodnie (25.11) dzieci zwracają kalendarze niedzielne.

*** W sobotę (17.11) zapraszam na kolejne spotkanie Służbę Liturgiczną.

*** Najbliższa niedziela to NIEDZIELA PARAFIALNA.

*** Duszpasterstwo Służby Liturgicznej organizuje wypoczynek podczas ferii zimowych w Alpach we Włoszech w terminie 02-09.02.2019 r. Informacja ze szczegółami została umieszczona w gablocie.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej.

INTENCJE MSZALNE  11-18.11.2018 roku

 32. niedziela zwykła   11.11.2018 roku     NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
8:30 + Kazimierz Kołodziejczak  (22. rocznica śmierci)
11:00 ++ Helena, Wilhelm, Zdzisław i Janusz Lejko; + Ryszard Pytel; ++ z Rodziny Duchnicz
 

Wtorek   13.11.2018 r.     św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Środa   14.11.2018 r.  

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Czwartek   15.11.2018 r.  

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Piątek   16.11.2018 r.  

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Sobota  17.11.2018 r.   św. Elżbiety Węgierskiej

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

33. niedziela zwykła   18.11.2018 roku     NIEDZIELA PARAFIALNA

8:30 ++ Bolesław (18. rocznica śmierci) i Marta Misiurek
10:00 + Józef Moch (10. rocznica śmierci)
11:30 ++ Katarzyna, Ludwik, Henryk RupentalPIERWSZE CZYTANIE

Uboga wdowa karmi Eliasza

Czytanie z Pierwszej Księgi Królewskiej

1 Krl 17,10-16

Prorok Eliasz poszedł do Sarepty. Kiedy wchodził do bramy tego miasta, pewna wdowa zbierała tam sobie drwa. Wiec zawołał ją i powiedział: „Daj mi, proszę, trochę wody w naczyniu, abym się napił”. Ona zaś zaraz poszła, aby jej nabrać, ale zawołał na nią i rzekł: „Weź, proszę, dla mnie i kromkę chleba”.

Na to odrzekła: „Na życie Pana, twego Boga, już nie mam pieczywa, tylko garść mąki w dzbanie i trochę oliwy w baryłce. Właśnie zbieram kilka kawałków drewna i kiedy przyjdę, przyrządzę sobie i memu synowi strawę. Zjemy to, a potem pomrzemy”.

Eliasz zaś jej powiedział: „Nie bój się! Idź, zrób, jak rzekłaś; tylko najpierw zrób z tego mały podpłomyk dla mnie i wtedy mi przyniesiesz. A sobie i twemu synowi zrobisz potem.

Bo Pan, Bóg Izraela, rzekł tak: «Dzban mąki nie wyczerpie się i baryłka oliwy nie opróżni się aż do dnia, w którym Pan spuści deszcz na ziemię»”.

Poszła więc i zrobiła, jak Eliasz powiedział, a potem zjadł on i ona oraz jej syn, i tak było co dzień. Dzban mąki nie wyczerpał się i baryłka oliwy nie opróżniła się według obietnicy, którą Pan wypowiedział przez Eliasza.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 146,6c-7.8-9a.9bc-10

Refren: Chwal, duszo moja, Pana, Stwórcę swego.

On wiary dochowuje na wieki,
uciśnionym wymierza sprawiedliwość,
chlebem karmi głodnych,
wypuszcza na wolność więźniów.

Pan przywraca wzrok ociemniałym,
Pan dźwiga poniżonych,
Pan kocha sprawiedliwych.
Pan strzeże przybyszów.

Ochrania sierotę i wdowę,
lecz występnych kieruje na bezdroża.
Pan króluje na wieki,
Bóg twój, Syjonie, przez pokolenia.

DRUGIE CZYTANIE

Jedyna ofiara Chrystusa

Czytanie z Listu do Hebrajczyków

Hbr 9,24-28

Chrystus wszedł nie do świątyni, zbudowanej rękami ludzkimi, będącej odbiciem prawdziwej świątyni, ale do samego nieba, aby teraz wstawiać się za nami przed obliczem Boga, nie po to, aby się często miał ofiarować jak arcykapłan, który co roku wchodzi do świątyni z krwią cudzą. Inaczej musiałby cierpieć wiele razy od stworzenia świata. A tymczasem raz jeden ukazał się teraz, na końcu wieków, na zgładzenie grzechów przez ofiarę z samego siebie.

A jak postanowione ludziom raz umrzeć, a potem sąd, tak Chrystus raz jeden był ofiarowany dla zgładzenia grzechów wielu, drugi raz ukaże się nie w związku z grzechem, lecz dla zbawienia tych, którzy Go oczekują.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Mt 5,3

Alleluja, alleluja, alleluja.

Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA DŁUŻSZA

Wdowi grosz

Słowa Ewangelii według świętego Marka

Mk 12,38-44

Jezus nauczając mówił do zgromadzonych:

„Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy. Ci tym surowszy dostaną wyrok”.

Potem usiadł naprzeciw skarbony i przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony. Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz.

Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: „Zaprawdę powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała, całe swe utrzymanie”.

Oto słowo Pańskie.

EWANGELIA KRÓTSZA

Wdowi grosz

Słowa Ewangelii według świętego Marka

Mk 12,41-44

Jezus usiadł naprzeciw skarbony i przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony. Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz.

Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: „Zaprawdę powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała, całe swe utrzymanie”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: