28. niedziela zwykła 14.10.2018 roku

*** Przeżywamy 28. niedzielę zwykłą – 18. Dzień Papieski pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”. Podczas mszy św. o godz. 10:00 i 11:30 odbędą się okolicznościowe prezentacje przygotowane przez naszą młodzież, kandydatów do bierzmowania, scholę parafialną oraz chór „Maksymilianki”. Po każdej mszy odbędzie się zbiórka na Dzieło Nowego Tysiąclecia.

*** Dzisiaj swoje święto przezywają pracownicy oświaty. W Dniu Edukacji Narodowej wszystkim Nauczycielom, Wychowawcom, Katechetom oraz pracownikom Oświaty składam najserdeczniejsze życzenia: obfitości łask Bożych, nieustannej asystencji Ducha Świętego oraz empatii i owocnej współpracy z podopiecznymi.

*** Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

— poniedziałek (15.10) — św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła

— wtorek (16.10) — św. Jadwigi Śląskiej, głównej patronki Śląska (uroczystość)

— środa (17.10) — św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika

— czwartek (18.10) — św. Łukasza Ewangelisty (święto)

— piątek (19.10) — bł. ks. Jerzego Popiełuszki

— sobota (20.10) — św. Jana Kantego, prezbitera

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

*** Trwa miesiąc modlitwy różańcowej. W tygodniu nabożeństwa różańcowe będą się odbywały od wtorku do soboty o godz. 16:30. Do udziału serdecznie zapraszam dzieci i młodzież oraz członkinie Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej. Przez cały miesiąc trwa także PARAFIALNY KONKURS NA NAJORYGINALNIEJSZY RÓŻANIEC – zgłoszone prace proszę składać w zakrystii.

*** W sobotę (20.10) o godz. 9:00 kolejne spotkanie Służby Liturgicznej. Od godz. 11:00 rozpoczynamy tegoroczną akcję „Liść”.

*** Składam gorące „Bóg zapłać” grupie naszych Parafianek (p.Alicja, p.Emilia, p.Ania) za kolejne prace porządkowe w świetlicy i jej otoczeniu – dokończono prace porządkowe obok świetlicy oraz w składzie narzędziowym w kościele. Dziękuję także p.Małgorzacie za przygotowanie dekoracji na Dzień Papieski.

*** OGŁOSZENIE DLA NARZECZONYCH: W dniach 14-20.10.2018 roku w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie odbędzie się kolejne dekanalne przygotowanie do sakramentu małżeństwa. Szczegóły można znaleźć na umieszczonym w gablocie plakacie.

*** Organizujemy dekanalne przygotowanie do sakramentu bierzmowania dla osób dorosłych. Zajęcia – rozpoczynające się 27.09.2018 r. – będą się odbywały w Olszynie w Domu Katechetycznym, ul. Legnicka 14, w Sali na I piętrze w każdy 4. czwartek miesiąca w godzinach 19:30-20:30 (z wyjątkiem grudnia i maja). Szczegóły zostały umieszczone na stronie parafialnej w zakładce Kancelaria/Bierzmowanie/Przygotowanie 2018.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnia „Niedziela” [którego tematem jest „40. rocznica wyboru Jana Pawła II”] przeczytamy m.in. o jasnogórskim spotkaniu seniorów; o integracji środowisk chrześcijańskich; o kanonizacji Pawła VI i abp. Oscara Romera. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o uczestnictwie nuncjusza apostolskiego na inauguracji roku akademickiego w WSD w Legnicy; o akcji ewangelizacyjnej na ulicach Legnicy; o inauguracji nabożeństw do Świętej Rodziny oraz rozpoczęciu kolejnego etapu przygotowań do przyjęcia sakramentu bierzmowania w Olszynie. Naszej młodzieży dedykuję „Niedzielę Młodych”. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” m.in. o tym, jak pontyfikat wybranego 40 lat temu papieża Polaka zmienił świat; o Nagrodach Nobla z dziedziny medycyny, fizyki i chemii; poradnik dla wyborców, czyli co powinniśmy wiedzieć o zbliżających się wyborach samorządowych.

 

INTENCJE MSZALNE  14-21.10.2018 roku

28. niedziela zwykła   14.10.2018 roku      DZIEŃ PAPIESKI
8:30 + Edward Czerwiński (1. rocznica śmierci)
10:00 + Henryk Matlach (11. rocznica śmierci); ++ Rodzice i Teściowie
11:30 + Teofil Elminowski (12. rocznica śmierci); ++ Rodzice i Bracia
 

Wtorek   16.10.2018 r.     św. Jadwigi Śląskiej

17:00 W intencji p. Jadwigi Pałka – imieninowa
 

Środa   17.10.2018 r.   św. Ignacego Antiocheńskiego

17:00 PRO POPULO – w intencji osób starszych, chorych i niepełnosprawnych
 

Czwartek   18.10.2018 r.   św. Łukasza Ewangelisty

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Piątek  19.10.2018 r.  

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Sobota  20.10.2018 r.   św. Jana Kantego

17:00 ++ z Rodziny Ripołowskich: Stanisław, Maria, Irena, Anna; + Zbigniew Markowski
 

29. niedziela zwykła   14.10.2018 roku      NIEDZIELA PARAFIALNA

8:30 + Zygmunt Przybyła (1. rocznica śmierci); ++ Stanisław i Franciszka
10:00 O błogosławieństwo Boże dla Ewy i Jana w 25 rocznicę ślubu
11:30 + Zofia Kordyka (12 rocznica śmierci); + Zygmunt Dobaj; + Kazimierz

PIERWSZE CZYTANIE

Mądrość to skarb najcenniejszy

Czytanie z Księgi Mądrości.

Mdr 7, 7-11

Modliłem się i dano mi zrozumienie,
przyzywałem, i przyszedł na mnie duch mądrości.
Przeniosłem ją nad berła i trony
i w porównaniu z nią za nic miałem bogactwa.
Nie porównałem z nią drogich kamieni,
bo wszystko złoto wobec niej jest garścią piasku,
a srebro przy niej ma wartość błota.
Umiłowałem ją nad zdrowie i piękność
i wolałem mieć ją aniżeli światło,
bo nie zna snu blask od niej bijący.
A przyszły mi wraz z nią wszystkie dobra
i niezliczone bogactwa w jej ręku.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps90, 12-13. 14-15. 16-17

Refren: Nasyć nas, Panie, Twoim miłosierdziem.

Naucz nas liczyć dni nasze,
byśmy zdobyli mądrość serca.
Powróć, o Panie, jak długo będziesz zwlekał?
Bądź litościwy dla sług Twoich.

Nasyć nas o świcie swoją łaską,
abyśmy przez wszystkie dni nasze mogli się radować i cieszyć.
Daj radość w zamian za dni Twego ucisku,
za lata, w których zaznaliśmy niedoli. Refren.

Niech sługom Twoim ukaże się Twe dzieło,
a Twoja chwała nad ich synami.
Dobroć Pana, Boga naszego, niech będzie nad nami
i wspieraj pracę rąk naszych,
dzieło rąk naszych wspieraj.

DRUGIE CZYTANIE

Skuteczność słowa Bożego

Hbr 4, 12-13

Czytanie z Listu do Hebrajczyków.

Żywe jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

Nie ma stworzenia, które by było przed Nim niewidzialne, przeciwnie, wszystko odkryte i odsłonięte jest przed oczami Tego, któremu musimy zdać rachunek.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Mt 5, 3

Alleluja, alleluja, alleluja.

Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Rada dobrowolnego ubóstwa

Słowa Ewangelii według świętego Marka.

EWANGELIA DŁUŻSZA Mk 10, 17-30

EWANGELIA KRÓTSZA Mk 10, 17-27

Gdy Jezus wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, pytał Go: „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?”

Jezus mu rzekł: „Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Znasz przykazania: «Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę»”.

On Mu rzekł: „Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości”.
Wtedy Jezus spojrzał z miłością na niego i rzekł mu: „Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną”. Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.

Wówczas Jezus spojrzał wokoło i rzekł do swoich uczniów: „Jak trudno jest bogatym wejść do królestwa Bożego”. Uczniowie zdumieli się na Jego słowa, lecz Jezus powtórnie rzekł im: „Dzieci, jakże trudno wejść do królestwa Bożego tym, którzy w dostatkach pokładają ufność. Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa Bożego”.

A oni tym bardziej się dziwili i mówili między sobą: „Któż więc może się zbawić?”
Jezus spojrzał na nich i rzekł: „U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe”.

Koniec krótszej perykopy.

Wtedy Piotr zaczął mówić do Niego: „Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą”.

Jezus odpowiedział: „Zaprawdę powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci i pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: