26. niedziela zwykła 30.09.2018 roku

*** Przeżywamy 26. niedzielę zwykłą.

*** Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

— poniedziałek (01.10) — św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła

— wtorek (02.10) — Świętych Aniołów Stróżów

— czwartek (04.10) — św. Franciszka z Asyżu

— piątek (05.10) — św. Faustyny Kowalskiej, dziewicy

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

*** Jutro rozpoczynamy miesiąc modlitwy różańcowej. W tygodniu nabożeństwa różańcowe będą się odbywały: jutro o godz. 17:30; od wtorku do soboty o godz. 16:30. W środę nabożeństwo będzie animowała Parafialna Schola „Dzieciaki z Bożej Paki”, zaś kandydatów do Bierzmowania zapraszam do prowadzenia modlitwy w czwartek. Do udziału serdecznie zapraszam dzieci. Przez cały miesiąc będzie trwał PARAFIALNY KONKURS NA NAJORYGINALNIEJSZY RÓŻANIEC – zgłoszone prace proszę składać w zakrystii.

*** Jutro, z racji 1. poniedziałku miesiąca tradycyjnie msza św. trzeźwościowa o godz. 18:00.

*** W tym tygodniu przypadają 1 czwartek, piątek, sobota i niedziela miesiąca. Okazja do spowiedzi w piątek od godz. 16:00. W sobotę, w godzinach porannych, odwiedziny chorych z Najświętszym Sakramentem. Popołudniowa msza św. ze zmianą tajemnic różańcowych, po czym spotkanie formacyjne w świetlicy. W niedzielę po każdej mszy św. wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu.

*** Młodzież, która podjęła się prowadzenia „Refleksji Listopadowej” serdecznie zapraszam do zakrystii, gdzie są przygotowane teksty.

*** Za tydzień po sumie parafialnej kolejne spotkanie z Rodzicami dzieci I-komunijnych. Po każdej mszy św. zostanie przeprowadzona pierwsza zbiórka ofiar będących wsparciem organizacji festynu parafialnego’2019.

*** W minionym tygodniu zostały wykonane kolejne zaplanowane prace: zamontowano dodatkowe oświetlenie wewnętrzne w kościele oraz orynnowanie balkonu na plebanii. Za okazaną pomoc serdecznie dziękuję naszym Parafianom – panom: Andrzejowi, Mariuszowi i Kamilowi.

*** W związku ze zgłoszeniem się tylko 2. kandydatów do Bierzmowania rocznika 1. przypominam, że czas zgłoszeń trwa do 30.09.2018 r.

*** OGŁOSZENIE DLA NARZECZONYCH: W dniach 14-20.10.2018 roku w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie odbędzie się kolejne dekanalne przygotowanie do sakramentu małżeństwa. Szczegóły można znaleźć na umieszczonym w gablocie plakacie.

*** Organizujemy dekanalne przygotowanie do sakramentu bierzmowania dla osób dorosłych. Zajęcia – rozpoczynające się 27.09.2018 r. – będą się odbywały w Olszynie w Domu Katechetycznym, ul. Legnicka 14, w Sali na I piętrze w każdy 4 czwartek miesiąca w godzinach 19,30-20,30 (z wyjątkiem grudnia i maja). Szczegóły zostały umieszczone na stronie parafialnej w zakładce Kancelaria/Bierzmowanie/Przygotowanie 2018.

*** OGŁOSZENIE SIÓSTR MAGDALENEK: W związku ze zbliżającą się rocznicą nadania patronatu św. Marii Magdaleny miastu Lubań, Siostry Magdalenki od Pokuty opracowały modlitewnik „Modlimy się ze św. Marią Magdaleną”. Cena 1 egz. – 10,00 zł.

*** W piątek (05.10) odbędzie się zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zorganizowana przez firmę Green Office Ecologie (odbiór o godz. 11:30). Przychody z akcji pozwolą na wsparcie zakupu nowoczesnych inkubatorów do Szpitala na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce oraz budowy szkoły na Sawannie w Kenii. Sprzęt można składać od wtorku (02.10) ma placu obok garaży blaszanych. Informacje szczegółowe w ulotkach na skarbonie przy wejściu głównym do kościoła.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnia „Niedziela” [którego tematem jest „Synod o młodych”] przeczytamy m.in. o św. Franciszku z Asyżu; o 550. rocznicy powstania polskiego parlamentaryzmu; wspomnienie o Zofii Kossak; o filmie „Kler”; o polonijnym odpuście w Turcji. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o odznaczeniu Biskupa Legnickiego Krzyżem Sybiraków; o pożegnaniu ks. Zenona Stonia w Karpaczu; o rekolekcjach fatimskich w Olszynie i olszyńskim pikniku w 100-lecie niepodległości. Naszej młodzieży dedykuję „Niedzielę Młodych”. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” m.in. o grzechach kapłanów w oczach księży; o pielgrzymce papieskiej na Litwę; o św. Teresie z Lisieux.

INTENCJE MSZALNE  30.09-07.10.2018 roku

26. niedziela zwykła   30.09.2018 roku      
8:30 ++ Rodzice z Rodziny Kłos i Jankowskich; + Władysław Jankowski
10:00 PRO POPULO
11:30 + Henryk Bisiak
 

Poniedziałek   01.10.2018 r.     św. Teresy z Lisieux

18:00 Msza św. trzeźwościowa
 

Wtorek   02.10.2018 r.     Świętych Aniołów Stróżów

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Środa   03.10.2018 r.  

17:00 W intencji wykonawców ubiegłotygodniowych prac – panów: Andrzeja, Mariusza i Kamila
 

Czwartek   04.10.2018 r.   św. Franciszka z Asyżu

17:00 W intencji p.Jadwigi Pałka i Zbigniewa Kwiecińskiego z podziękowaniem za wieloletnią współpracę oraz zaangażowanie w pełnionych dotąd obowiązkach
 

Piątek  05.10.2018 r.   św. Faustyny Kowalskiej

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Sobota  06.10.2018 r.  

17:00 W intencji Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej
 

27. niedziela zwykła   07.10.2018 roku      

8:30 ………………………………………………………………………………………….
10:00 ………………………………………………………………………………………….
11:30 + Rodzice: Zofia (7. rocznica śmierci) i Leon Kaba


PIERWSZE CZYTANIE

Nie zazdrościć darów Bożych

Czytanie z Księgi Liczb

Lb 11,25-29

Pan zstąpił w obłoku i mówił z Mojżeszem. Wziął z ducha, który był w nim, i przekazał go owym siedemdziesięciu starszym. A gdy spoczął na nich duch, wpadli w uniesienie prorockie. Nie powtórzyło się to jednak.

Dwóch mężów pozostało w obozie. Jeden nazywał się Eldad, a drugi Medad. Na nich też zstąpił duch, bo należeli do wezwanych, tylko nie przyszli do namiotu. Wpadli więc w obozie w uniesienie prorockie.

Przybiegł młodzieniec i doniósł Mojżeszowi: „Eldad i Medad wpadli w obozie w uniesienie prorockie”. Jozue, syn Nuna, który od młodości swojej był w służbie Mojżesza, zabrał głos i rzekł: „Mojżeszu, panie mój, zabroń im”. Ale Mojżesz odparł: „Czyż zazdrosny jesteś o mnie? Oby tak cały lud Pana prorokował, oby mu dał Pan swego ducha”.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 19,8 i 10.12-13.14

Refren: Nakazy Pana są radością serca.

Prawo Pańskie jest doskonałe i pokrzepia duszę,
świadectwo Pana niezawodne, uczy prostaczka mądrości.
Bojaźń Pańska jest szczera i trwa na wieki,
sądy Pana prawdziwe, a wszystkie razem słuszne.

Zważa na nie Twój sługa
i nagrodę otrzyma za ich przestrzeganie.
Kto jednak widzi swoje błędy?
Oczyść mnie z błędów, które są dla mnie skryte.

Także od pychy broń swojego sługę,
by nie panowała nade mną.
Wtedy będę bez skazy
i wolny od wielkiego występku.

DRUGIE CZYTANIE

Niegodziwi bogacze

Czytanie z Listu świętego Jakuba Apostoła

Jk 5,1-6

Teraz wy, bogacze, zapłaczcie wśród narzekań na utrapienia, jakie was czekają. Bogactwo wasze zbutwiało, szaty wasze stały się żerem dla moli, złoto wasze i srebro zardzewiało, a rdza ich będzie świadectwem przeciw wam i toczyć będzie ciała wasze niby ogień. Zebraliście w dniach ostatecznych skarby.

Oto woła zapłata robotników, żniwiarzy pól waszych, którą zatrzymaliście, a krzyk ich doszedł do uszu Pana Zastępów. Żyliście beztrosko na ziemi i wśród dostatków tuczyliście serca wasze w dniu rzezi. Potępiliście i zabiliście sprawiedliwego: nie stawia wam oporu.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

J 17,17ba

Alleluja, alleluja, alleluja

Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA

Zazdrość. Zgorszenie

Słowa Ewangelii według świętego Marka

Mk 9,38-43.45.47-48

Jan powiedział do Jezusa: „Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z: nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zabranialiśmy mu, bo nie chodził z nami”.

Lecz Jezus odrzekł: „Nie zabraniajcie mu, bo nikt, kto czyni cuda w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami.

Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody.

Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu byłoby lepiej uwiązać kamień młyński u szyi i wrzucić go w morze.

Jeśli twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiemia rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie umiera i ogień nie gaśnie”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: