Nasz odpust 2018

Poniżej został umieszczony opis oficjalny naszej uroczystości. Tych jednak, którym „drukowane nie szkodzi” zapraszam W TO MIEJSCE, gdzie został umieszczony opis… hmmm… nieco rozszerzony. ZAPRASZAM.

Z przyjemnością informuję, że w Galerii Foto można znaleźć zapis fotograficzny przebiegu tegorocznej uroczystości odpustowej i pielgrzymki dziękczynnej na Jasną Górę. Zdjęcia zostały opublikowane zgodnie z normami Dekretu Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim z dnia 13.03.2018 roku. Aby przekierować się do Galerii Foto, wystarczy wcisnąć TEN NAPIS, aktywując przekierowanie. SERDECZNIE ZAPRASZAM.

 

„ŚWIĘTOŚĆ – ŻYCIE ZAMIENIONE NA MIŁOŚĆ”

Jubileuszowy odpust parafialny     Lubań, 12.08.2018 roku

 

   Uroczystość odpustowa A.D. 2018 miała charakter szczególny. Wspomnienie patrona parafii, św. Maksymiliana Marii Kolbego, zostało powiązane z potrójnym Perłowym Jubileuszem: erygowania parafii (27.06.1988 r.) i poświęcenia kościoła (25.09.1988 r.) oraz święceń kapłańskich proboszcza, ks. kan. Janusza Barskiego (21.05.1988 r.). Modlitwa wspólnoty lokalnej wpisała się także w ogólnopolskie dziękczynienie za odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Uroczystości przewodniczył proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Świeradowie-Zdroju, ks. kan. Franciszek Molski. O jego randze świadczyła obecność przedstawicieli władz powiatowych (Starosta Powiatowy, p. Walery Czarnecki; Wicestarosta, p. Wojciech Zembik) i miejskich (Burmistrz miasta Lubań, p. Arkadiusz Słowiński z grupą radnych miejskich).

   Jubileusz zobowiązuje – przygotowania do jego przeżycia nie tylko rozpoczęły się dużo wcześniej, ale przybrały także znacznie szerszy zakres. Podsumowaniu 30-lecia funkcjonowania parafii pomogła digitalizacja papierowej kroniki parafialnej oraz powstanie e-kroniki na stronie parafialnej. W oparciu o zamieszczone tam materiały został opracowany folder, przedstawiający (w ogromnym oczywiście skrócie) historię naszej wspólnoty parafialnej. Przygotowania objęły także prace modernizacyjne otoczenia kościoła.

   Od 10 lat święto parafii przeżywane jest przez nas w dwóch odsłonach: suma odpustowa oraz festyn parafialny. Choć różne charakterem oba re wydarzenia harmonijnie się ze sobą łączą pozwalając uczestnikom świętować tak na płaszczyźnie duchowej, jak i w formie zabawy i rekreacji.

   Centrum święta parafii stała się oczywiście uroczysta suma odpustowa, podczas której chcieliśmy wspomnieć i dziękować Bogu za zmarłych i żyjących kapłanów pracujących w parafii (w tym śp. ks. prałata Jana Winiarskiego i śp. ks. Wojciecha Antosza) oraz za parafian, którzy budowali kościół parafialny i w ciągu minionego 30-lecia animowali rozwój życia duchowego wspólnoty. Do tej szczególnej intencji kilkakrotnie nawiązywał w rozważaniu odpustowym ks. kanonik Franciszek Molski. Snując refleksję nad istotą świętości „do której jest wezwany każdy z nas” homileta sięgnął zarówno do postawy patrona parafii, jak i bardzo wymownych przykładów z życia ludzi naszych czasów (m.in. historii dr Howarda Kelly’ego). Wszystkie one koncentrowały się na słowach definiujących świętość jako „życie zamienione na chleb i rozdane do końca; /…/ życie zamienione na miłość i rozdane do końca /…/. Charakteryzując obozową ofiarę miłości św. Maksymiliana ks. Franciszek podkreślał, że Święty „nie pytał, jak uratować świat – wiedział, że słowa o miłości trzeba po prostu zamienić w miłość”, zaś zachęcając nas do odpustowego i jubileuszowego rachunku sumienia postawił pytanie: „Co wybrać w życiu: miłość, która często boli czy jej brak, który wyściela szarością ulice codzienności?”.

   Suma odpustowa, będąc bardzo uroczystym centrum świętowania, podkreślała to, co w naszej parafii dokonuje się właściwie na co dzień: naturalne zaangażowanie osób świeckich w liturgię oraz harmonijną współpracę grup o zróżnicowanym charakterze m.in. na płaszczyźnie śpiewu kościelnego i animowanej modlitwy. O oprawę muzyczną zadbała liczna grupa parafian (chór Maksymilianki i schola Dzieciaki z Bożej Paki) oraz zaprzyjaźnionych z nami gośćmi (organista z Polkowic, p. Krzysztof Matynia oraz grupy: „Złote Nutki” i „Polne Kwiaty”). Również wieloosobowa grupa parafian podjęła odpowiedzialność za przebieg liturgii: liturgii słowa, modlitwa wiernych, procesja z darami, spontaniczny znak pokoju przekazany od ołtarza dwójce scholistek, które „zaniosły go” pozostałym uczestnikom liturgii.

   Po zakończeniu sumy odpustowej rozpoczęła się druga odsłona świętowania jubileuszu parafii – festyn parafialny – dająca szansę wspólnego przeżycia wolnego czasu w atmosferze kreatywnej i aktywnej rekreacji. O oprawę muzyczną festynu zadbali nasi goście honorowi, zespół „Bazalt”, oraz rodzime i bawiące gościnnie grupy wokalno-instrumentalne.  Dzięki znacznej pomocy Urzędu Miasta Lubań, Miejskiego Domu kultury w Lubaniu i Komendy Powiatowej Straży Pożarnej udało się przygotować profesjonalnie nagłośnioną scenę oraz teren „Kawiarenki pod lipami”. Tak więc wszystko, co działo się na scenie można było obserwować z wygodnych miejsc w plenerze.

   Organizatorzy zadbali także o atrakcje dla uczestników święta parafii (był nią z pewnością pokaz bojowego sprzętu strażackiego i związane z tym konkursy sprawnościowe oraz „pałac zjazdów” i skocznia), a także zachęcili do udziału w konkurencjach sportowych (trampolina, piłkarzyki, badmington). Tradycją była licytacja tortu festynowego – tradycyjnie podzielonego między najmłodszych uczestników święta parafii, zaś chyba najbardziej oczekiwanym momentem festynu – losowanie nagród głównych (ufundowanych m.in. przez Burmistrza miasta Lubań, p. Arkadiusza Słowińskiego). Wyczuwalne napięcie podczas losowania i eksplozje radości – tego się nie da opisać, to po prostu trzeba przeżyć.

   Można by rzec, że Perłowy Jubileusz świętowaliśmy przez cały tydzień, bo faktycznym zwieńczeniem dziękczynienia stała się dwudniowa pielgrzymka grupy parafian wraz z proboszczem na Jasną Górę, gdzie u stóp Tej, której czcicielem był św. Maksymilian, złożyliśmy nasze „Te Deum laudamus” (19-20.08.2018 r.).

   Przeżyte na wielu płaszczyznach święto parafii okazało się po raz kolejny bardzo udaną inicjatywą. Zadbali o to swoją, nieraz niedostrzeganą z zewnątrz, pracą i wysiłkiem organizatorzy. Za podjęcie tego trudu pragnę im gorąco podziękować. Dziękuję także wszystkim darczyńcom oraz uczestnikom uroczystości – dzięki Wam odpust stał się prawdziwym świętem wspólnoty parafialnej pw. św. Maksymiliana Kolbego.

 

Tekst: ks. Janusz Barski

Foto: Dominika Szydło, ks. Janusz Barski

Dodaj komentarz: