18. niedziela zwykła 05.08.2018 roku

*** Przeżywamy 18. niedzielę zwykłą. Msze św. o godz. 8:30 i 11:00. Jest to 1. niedziela miesiąca – po każdej mszy św. wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu.

*** Po każdej mszy św. odbędzie się ostatnia zbiórka na wsparcie organizacji Festynu Parafialnego A.D.2018.

*** Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

— poniedziałek (06.08) — Przemienienie Pańskie (święto)

— środa (08.08) — św. Dominika, prezbitera

— czwartek (09.08) — św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy

— piątek (10.08) — św. Wawrzyńca, diakona i męczennika

— sobota (11.08) — św. Klary, dziewicy

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** Witam serdecznie przybywających do nas Gości, życzę im dobrej i słonecznej pogody, wypoczynku w dobrej atmosferze oraz zapraszam do wspólnej modlitwy. Tym zaś, którzy odjeżdżają życzę bezpiecznych powrotów, miłych wspomnień i zapewniam o pamięci modlitewnej. Jednocześnie przypominam, że czas wakacyjno-urlopowy nie zwalnia nas z powinności rozwoju formacyjnego.

*** Jutro, z racji 1. poniedziałku miesiąca, tradycyjna msza św. trzeźwościowa o godz. 18:00.

*** Rozpoczynamy bezpośrednie przygotowania do uroczystości odpustowej. W środę (od godz. 10:00) rozpoczynamy przygotowanie posesji parafialnej do wspomnianej uroczystości. O godz. 12:00 (środa) próba Scholi parafialnej. W czwartek (09.08) zapraszam do przygotowania kościoła – po mszy św. (ok. godz. 17:30). O godz. 15:30 zapraszam parafialne koło Służby Liturgicznej na spotkanie przed odpustem.

*** W przyszłą niedzielę będziemy przeżywali naszą uroczystość odpustową, która stanie się okazją do podsumowania 30-letniej historii naszej wspólnoty. Msze św. o godz. 8:30 i 13:00. Po sumie odpustowej, której będzie przewodniczył ks. Kanonik Franciszek Molski, zapraszam (w imieniu Organizatorów) do wzięcia udziału w Festynie, będącym drugą odsłoną Perłowego Jubileuszu Parafii. Jego gościem honorowym będzie zespół „Bazalt”. Szczegóły Festynu można znaleźć na plakacie umieszczonym w kilku miejscach placu kościelnego.

*** Podczas Festynu będzie można nabyć pamiątkowe cegiełki, które wezmą udział w losowaniu nagród głównych. Dochód z nich będzie wsparciem inwestycji modernizacji placu kościelnego.

*** Zwracam się z gorącą prośbą do naszych Pań o wpisanie się na listę ofiarodawczyń ciast (w zakrystii). Wspaniałe wypieki będą przyjmowane w sobotę (od godz. 17:20 do 20:00) i w niedzielę (po mszy św. o godz. 8:30).

*** Osoby, które mogą pomóc w nagłośnieniu medialnym naszej uroczystości zapraszam do zakrystii, gdzie można pobrać przygotowane plakaty. Jednocześnie proszę o spotkanie z Parafianami, którzy mogą pomóc w pracach przy grillach i piłkarzykach.

***  Na stronie parafialnej  (zakładka AKTUALNOŚCI) zostało umieszczone zestawienie osób funkcyjnych. Jeśli ktoś z Państwa może wesprzeć funkcje bez obsady, proszę o kontakt ze mną.

*** Składam gorące „Bóg zapłać” naszym Parafianom, którzy zamontowali zadaszenie przy wejściu głównym do kościoła i na plebanię.

*** W minionym czasie odeszli do wieczności nasi Parafianie: + Tadeusz Korotczuk i + Elżbieta Ozga. „Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…”.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej.

INTENCJE MSZALNE  05-12.08.2018 roku

18. niedziela zwykła   05.08.2018 roku  
8:30 + Franciszek Kutrowski (7. rocznica śmierci); + mama Matylda Nieścior
11:00 + Barbara Frencer  (34. rocznica śmierci)
 

Poniedziałek   06.08.2018 r.     Przemienienie Pańskie

18:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Wtorek   07.08.2018 r.    

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Środa   08.08.2018 r.   św. Dominika

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Czwartek   09.08.2018 r.   św. Teresy Benedykty od Krzyża

17:00 W intencji organizatorów i osób wspierających organizację uroczystości odpustowej i festynu parafialnego
 

Piątek  10.08.2018 r.   św. Wawrzyńca

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

Sobota  11.08.2018 r.   św. Klary

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

19. niedziela zwykła   12.08.2018 roku   ODPUST PARAFIALNY

8:30 + Regina  (7. rocznica śmierci)
13:00 Dziękczynna za 30 lat istnienia parafii z prośbą o łaski dla całej wspólnoty

PIERWSZE CZYTANIE

Bóg daje cudowny pokarm

Czytanie z Księgi Wyjścia

Wj 16,2-4.12-15

Na pustyni całe zgromadzenie synów Izraela zaczęło szemrać przeciw Mojżeszowi i przeciw Aaronowi. Synowie Izraela mówili im: „Obyśmy pomarli z ręki Pana w ziemi egipskiej, gdzieśmy zasiadali przed garnkami mięsa i chleb jadali do sytości. Wyprowadziliście nas na tę pustynię, aby głodem umorzyć całą tę rzeszę”.

Pan powiedział wówczas do Mojżesza: „Oto ześlę wam chleb z nieba na kształt deszczu. I będzie wychodził lud, i każdego dnia będzie zbierał według potrzeby dziennej. Chcę ich także doświadczyć, czy pójdą za moimi rozkazami, czy też nie”.

„Słyszałem szemranie synów Izraela. Powiedz im tak: «O zmierzchu będziecie jeść mięso, a rano nasycicie się chlebem. Poznacie wtedy, że Ja, Pan, jestem waszym Bogiem»”.

Rzeczywiście, wieczorem przyleciały przepiórki i pokryły obóz, a kiedy nazajutrz rano warstwa rosy uniosła się ku górze, ujrzano, że na pustyni leżało coś drobnego, ziarnistego, niby szron na ziemi. Na widok tego synowie Izraela pytali się wzajemnie: „Manhu?”, to znaczy: „co to jest?”, gdyż nie wiedzieli, co to było.

Wtedy Mojżesz powiedział do nich: „To jest chleb, który Pan wam daje na pokarm”.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 78,3 i 4bc.23-24.25 i 54

Refren: Pokarmem z nieba Pan swój lud obdarzył.

Co usłyszeliśmy i cośmy poznali,
i co nam opowiedzieli nasi ojcowie,
opowiemy przyszłemu pokoleniu,
chwałę Pana i Jego potęgę.

Pan Bóg z góry wydał rozkaz chmurom
i bramy nieba otworzył.
Jak deszcz spuścił mannę do jedzenia,
podarował im chleb niebieski.

Spożywał człowiek chleb aniołów,
zesłał im jadła do syta.
Wprowadził ich do ziemi swej świętej,
na górę, którą zdobyła Jego prawica.

DRUGIE CZYTANIE

Przyoblec człowieka nowego

Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Efezjan

Ef 4,17.20-24

Bracia:

To mówię i zaklinam was w Panu, abyście już nie postępowali tak, jak postępują poganie z ich próżnym myśleniem.

Wy zaś nie tak nauczyliście się Chrystusa. Słyszeliście przecież o Nim i zostaliście nauczeni w Nim, zgodnie z prawdą, jaka jest w Jezusie, że co się tyczy poprzedniego sposobu życia, trzeba porzucić dawnego człowieka, który ulega zepsuciu na skutek kłamliwych żądz, a odnawiać się duchem w waszym myśleniu i przyoblec człowieka nowego, stworzonego na obraz Boga w sprawiedliwości i prawdziwej świętości.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Mt 4,4b

Alleluja, alleluja, alleluja

Nie samym chlebem żyje człowiek,
lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA

Kto przychodzi do Chrystusa, nie będzie łaknął

Słowa Ewangelii według świętego Jana

J 6,24-35

Kiedy ludzie z tłumu zauważyli, że na brzegu jeziora nie ma Jezusa, a także Jego uczniów, wsiedli do łodzi, przybyli do Kafarnaum i tam Go szukali. Gdy zaś Go odnaleźli na przeciwległym brzegu, rzekli do Niego: „Rabbi, kiedy tu przybyłeś?”

Odpowiedział im Jezus: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Szukacie Mnie nie dlatego, że widzieliście znaki, ale dlatego, że jedliście chleb do sytości. Troszczcie się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki, a który da wam Syn Człowieczy; Jego to bowiem pieczęcią swą naznaczył Bóg Ojciec”.

Oni zaś rzekli do Niego: „Cóż mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieła Boże?”

Jezus odpowiadając rzekł do nich: „Na tym polega dzieło zamierzone przez Boga, abyście uwierzyli w Tego, którego On posłał”.

Rzekli do Niego: „Jakiego więc dokonasz znaku, abyśmy go widzieli i Tobie uwierzyli? Cóż zdziałasz? Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni, jak napisano: «Dał im do jedzenia chleb z nieba»”.

Rzekł do nich Jezus: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba. Albowiem chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu”.

Rzekli więc do Niego: „Panie, dawaj nam zawsze tego chleba”.

Odpowiedział im Jezus: „Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: