5. niedziela zwykła 04.02.2018 roku

*** Przeżywamy 5. niedzielę zwykłą. Jest to 1. niedziela miesiąca – po każdej mszy św. wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu. Z racji kończących się zapasów opału dzisiejsza kolekta zostanie w całości przeznaczona na wsparcie kosztów zakupu rezerwy opałowej.

*** Po każdej mszy św. odbędzie się zbiórka ofiar na wsparcie organizacji tegorocznego Festynu Parafialnego.

*** Liturgiczne wspomnienia tygodnia:

— poniedziałek (05.02) — św. Agaty, dziewicy i męczennicy

— wtorek (06.02) — świętych męczenników Pawła Miki i towarzyszy

— sobota (10.02) — św. Scholastyki, dziewicy

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** Jutro, z racji 1. poniedziałku miesiąca, tradycyjna msza św. trzeźwościowa o godz. 18:00. Serdecznie zapraszam na nią wszystkich zainteresowanych wspólną modlitwą w intencjach trzeźwości naszego narodu i nas samych.

*** W tym tygodniu odbędą się kolejne spotkania kandydatów do Bierzmowania: w środę (07.02) – rocznik 2 i 3; w czwartek (08.02) – rocznik 1. Oba spotkania rozpoczyna msza św.

*** W piątek (09.02) zapraszam na pierwsze spotkanie dzieci – o godz. 15:30 – przygotowujące się do I Komunii św.

*** Także w piątek zapraszam na 18:00 członków Rady Parafialnej na jej nadzwyczajną sesję. Proszę o obecność wszystkich radnych.

*** Tegoroczne rekolekcje wielkopostne, które poprowadzi o. Faustyn Zatoka OFM, odbędą się w dniach 25-28.02.2018 roku. Proszę o uwzględnienie tego w swoich terminarzach.

*** W minionym tygodniu odszedł do wieczności nasz Parafianin – śp. Jan Grzybowski. „Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…”

*** Ogłoszenie w sprawie 1% za rok 2017 dla Caritas.

*** Trwa sezon grzewczy. W związku z tym zwracam się z gorącą prośbą o zamykanie drzwi wejściowych do kościoła (!!!).

*** Osoby pełniące funkcje lektorskie i kantorskie podczas niedzielnych i świątecznych mszy św. o godz. 10:00 serdecznie zapraszam do zapoznania się z przygotowanym grafikiem czytań. Można go znaleźć W TYM MIEJSCU. Pełny tekst Liturgii Słowa jest umieszczany w ogłoszeniach parafialnych (pod intencjami mszalnymi). Można je także znaleźć samodzielnie: www.liturgia.wiara.pl — wybierz datę w kalendarzu (po prawej stronie) — znajdź: „pełny tekst czytań” — „Liturgia Słowa według starego lekcjonarza”.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnia „Niedziela” [którego tematem jest „Zatrzymać aborcję”] przeczytamy m.in. o ataku środowisk żydowskich na nowelizację ustawy o IPN; o dramacie na Nanga Parbat; o wykupie z rąk prywatnych fragmentu rękopisu „Potopu” Henryka Sienkiewicza; o tym, czy dziennikarstwo jest nadal popularnym zawodem oraz co jest dziś największym wyzwaniem dla dziennikarza; o niemieckim obozie koncentracyjnym Soldau. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o „Salezjańskim Kociołku Kultury” w Lubinie; o spotkaniach opłatkowych w Mysłakowicach, Olszynie i Kościelniku; o rekolekcjach powołaniowych w WSD DL; o wspólnym kolędowaniu w Proboszczowie i Biedrzychowicach; o koncercie noworocznym w Legnickim Polu; o krzeszowskim spotkaniu rodziny Radia Maryja i krzeszowskim Festiwalu Trzech Kultur. Naszej Młodzieży dedykuję „Niedzielę Młodych”. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” m.in. o tym, czy Izrael i Polska wykazują wzajemne zrozumienie; o drodze na ołtarze męczennicy z Rumunii i nawróconej komunistki; o dynamicznym rozwoju Kościoła w Korei; o największym przywileju kobiecości, odpowiedzialności i uczeniu się myślenia (rozmowa z dr Wandą Półtawską); o „Pismach więziennych” św. Tomasza More; o męczeństwie jezuity Wojciecha Męcińskiego; o potrzebie odkłamania historii II wojny światowej i powojennej na terenach Polski; o zuchwałej kradzieży korony polskich królów; o liście Burmistrza miasta Lubań w sprawie likwidacji Aresztu Śledczego w Lubaniu; o roli „Dwunastu kroków” w zmaganiach w uzależnieniem; o nieznanym obrońcy wiary chrześcijańskiej przed muzułmanami – Skanderbegu.


INTENCJE MSZALNE   04-11.02.2018 roku

 

5. niedziela zwykła  04.02.2018 roku    
8:30 PRO POPULO
10:00 ++ Rodzice: Janina i Wincenty Pawłowscy
11:30 Za zmarłego syna Mariusza Pałkę (12. rocznica tragicznej śmierci); ++ z Rodziny Pałka i Cerkanowicz
 

PONIEDZIAŁEK  05.02.2018 r.

18:00 Msza św. trzeźwościowa
 

WTOREK  30.01.2018 r.   św. Pawła Miki

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

ŚRODA  07.02.2018 r.

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

CZWARTEK  08.02.2018 r.

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

PIĄTEK  09.02.2018 r.

17:00 ………………………………………………………………………………………….
 

6. niedziela zwykła  11.02.2018 roku  ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

8:30 ………………………………………………………………………………………….
10:00 ++ Janina (19. rocznica śmierci) i Franciszek (2. rocznica śmierci) Sęk
11:30 ++ Tadeusz (1. rocznica śmierci) i Stanisława Pol; PRO POPULO – w intencji osób starszych, chorych i niepełnosprawnych

PIERWSZE CZYTANIE

Marność życia ludzkiego

Czytanie z Księgi Joba

Job 7,1-4.6-7

Job przemówił w następujący sposób:

„Czyż nie do bojowania podobny byt człowieka? Czy nie pędzi on dni jak najemnik? Jak niewolnik, co wzdycha do cienia, jak robotnik, co czeka zapłaty. Zyskałem miesiące męczarni, przeznaczono mi noce udręki.

Położę się, mówiąc do siebie: «Kiedyż zaświta i wstanę?» Lecz noc wiecznością się staje i boleść mną targa do zmroku.

Czas leci jak tkackie czółenko i przemija bez nadziei. Wspomnij, że dni me jak powiew. Ponownie oko me szczęścia nie zazna”.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 147A,1-2.3-4.5-6

Refren: Panie, Ty leczysz złamanych na duchu.

Chwalcie Pana, bo dobrze jest śpiewać psalmy Bogu,
słodko jest Go wychwalać.
Pan buduje Jeruzalem,
gromadzi rozproszonych z Izraela.

On leczy złamanych na duchu
i przewiązuje im rany.
On liczy wszystkie gwiazdy
i każdej nadaje imię.

Nasz Pan jest wielki i potężny,
a Jego mądrość niewypowiedziana.
Pan dźwiga pokornych,
karki grzeszników zgina do ziemi.

DRUGIE CZYTANIE

Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii

Czytanie z Pierwszego listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian

1 Kor 9,16-19.22-23

Bracia:

Nie jest dla mnie powodem do chluby to, że głoszę Ewangelię. Świadom jestem ciążącego na mnie obowiązku. Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii.

Gdybym to czynił z własnej woli, miałbym zapłatę, lecz jeśli działam nie z własnej woli, to tylko spełniam obowiązki szafarza. Jakąż przeto mam zapłatę? Otóż tę właśnie, że głosząc Ewangelię bez żadnej zapłaty, nie korzystam z praw, jakie mi daje Ewangelia.

Tak więc nie zależąc od nikogo, stałem się niewolnikiem wszystkich, aby tym liczniejsi byli ci, których pozyskam. Dla słabych stałem się jak słaby, aby pozyskać słabych. Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby w ogóle ocalić przynajmniej niektórych. Wszystko zaś czynię dla Ewangelii, by mieć w niej swój udział.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Mt 8,17

Alleluja, alleluja, alleluja

Jezus wziął na siebie nasze słabości
i nosił nasze choroby.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA

Jezus uzdrawia i wypędza źle duchy

Słowa Ewangelii według świętego Marka

Mk 1,29-39

Jezus po wyjściu z synagogi przyszedł z Jakubem i Janem do domu Szymona i Andrzeja. Teściowa zaś Szymona leżała w gorączce. Zaraz powiedzieli Mu o niej. On zbliżył się do niej i ująwszy ją za rękę podniósł. Gorączka ją opuściła i usługiwała im.

Z nastaniem wieczora, gdy słońce zaszło, przynosili do Niego wszystkich chorych i opętanych; i całe miasto było zebrane u drzwi. Uzdrowił wielu dotkniętych rozmaitymi chorobami i wiele złych duchów wyrzucił, lecz nie pozwalał złym duchom mówić, ponieważ wiedziały, kim On jest.

Nad ranem, gdy jeszcze było ciemno, wstał, wyszedł i udał się na miejsce pustynne, i tam się modlił. Pośpieszył za Nim Szymon z towarzyszami, a gdy Go znaleźli, powiedzieli Mu: „Wszyscy Cię szukają”. Lecz On rzekł do nich: „Pójdźmy gdzie indziej, do sąsiednich miejscowości, abym i tam mógł nauczać, bo na to wyszedłem”. I chodził po całej Galilei, nauczając w ich synagogach i wyrzucając złe duchy.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: