9. Cecyliada Parafialna 26.11.2017 roku

Z przyjemnością informuję, że w Galerii Foto można znaleźć zapis fotograficzny przebiegu opisanej niżej Cecyliady. Aby przekierować się do Galerii Foto, wystarczy wcisnąć TEN NAPIS. SERDECZNIE ZAPRASZAM.

    W opublikowanej 14.10.2017 r. instrukcji o muzyce kościelnej czytamy m.in.: „Liturgia z natury swej jest nie tylko otwarta na muzykę, lecz wręcz się jej domaga. Muzyka w liturgii nie jest jej „oprawą”, ale integralnie wiąże się z celebracją świętych obrzędów. Może być szczególnym sposobem uczestnictwa w świętych obrzędach, w tajemnicy wiary. Celem muzyki liturgicznej jest chwała Boża i uświęcenie wiernych oraz budowanie wspólnoty wierzących”. Wypełnienie tych zadań stawia przed animatorami śpiewu i muzyki kościelnej duże wymagania – realizowane w zróżnicowany sposób, ale zawsze z poczuciem odpowiedzialności za sacrum liturgii.

   W naszej parafii  zadania te (z braku organisty) są realizowane przez dwie formacje bardzo zróżnicowane wiekiem i temperamentem repertuaru, ale zgodne wspomnianą wyżej odpowiedzialnością: chór parafialny „Maksymilianki” oraz parafialna schola „Dzieciaki z Bożej Paki”. Każda z nich animuje muzykę i śpiew podczas dedykowanych im mszy św. niedzielnych i świątecznych, ale pięciokrotnie w ciągu roku obie grupy spotykają się na „parafialnych rozśpiewanych spotkaniach”, które stały się nie tylko tradycją parafii, ale budzą zainteresowanie wykonawców z zewnątrz.

    Jednym z takich spotkań jest „Parafialna Cecyliada”, organizowana w związku z uroczystym obchodem wspomnienia patronki muzyki kościelnej, św. Cecylii. W tym roku 9. odsłona „Cecyliady” odbyła się 26.11.2017 r., w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Zaszczyciła ją swoim udziałem schola „Cytra”, działająca w parafii pw. Objawienia Pańskiego w Radostowie oraz Wicestarosta Powiatowy, p. Wojciech Zembik i radny (miejski i parafialny), p. Ryszard Piekarski.

   Już inaugurująca koncert msza św. dała możliwość „nastawienia się” na klimat spotkania. Oprawiona muzycznie przez obie grupy parafialne była świadectwem, że mimo różnic pokoleniowych i charakteru wykonań istnieje coś je łączącego – wyśpiewanie chwały Bożej. Czasami istnieje ryzyko wyłączania się ze śpiewu „publiczności” – nie w naszej parafii!!! Zachęceni przez celebrującego Eucharystię proboszcza, wszyscy uczestnicy liturgii włączali się aktywnie w śpiew  (i nie było to tylko „mruczenie pod nosem”) oraz jego animację.

   Po zakończeniu mszy św. i krótkich przygotowaniach rozpoczął się koncert zatytułowany „Panie, do Ciebie wołam”, przeprowadzony przez p. Beatę Kwiecińską. Wybierając za przesłanie słowa jednej z prezentowanych podczas „Cecyliady” chcieliśmy podkreślić, komu „dedykujemy” nasz śpiew oraz kto nas wspiera podczas pokonywania kolejnych przeszkód na drodze doskonalenia „warsztatowego”.

   Koncertowe prezentacje rozpoczął występ gości honorowych – parafialnej scholi „Cytra”. Zgranie wokalu, umiejętny akompaniament instrumentów (w tym skrzypiec) pozwoliło nam w efekcie przeżyć piękny czas „świadectwa dla Pana”. Nic więc dziwnego, że każda z prezentacji była nagradzana rzęsistymi brawami, zaś nasza inspicjentka – po zakończeniu tej części koncertu – stwierdziła: „Nasi goście podnieśli nam poprzeczkę bardzo wysoko”.

   Drugim wykonawcą „Cecyliady 2017” stała się schola parafialna „Dzieciaki z Bożej Paki”. To wciąż bardzo młoda grupa (wiekowo i stażem – zaledwie 3 lata), ale nie można jej odmówić kreatywności i zaangażowania. Dało się to wyczuć już podczas mszy św., a podkreśleniem tych cech stała się prezentacja pięciu utworów o wysokim stopniu trudności, z którymi schola poradziła sobie doskonale.

   W końcu – jakby na zwieńczenie „świątecznego śpiewania” – stanął przed nami chór parafialny „Maksymilianki” (7-osobowa grupa powstała w 2014 r.), prezentując przygotowany repertuar. Dało się wyczuć świetne przygotowanie oraz zgranie grupy – szczególnie w partiach dwugłosowych; całość zaś była po prostu porywająca.

   Występ „Maksymilianek” nie zakończył jednak dzisiejszego spotkania. Od 4. lat tradycją stał się bowiem „Wielki Finał”. W tym roku przygotowaliśmy na końcową fetę 3 utwory – w tym tytułowy „Psalm 142” oraz (wykonany przez wszystkich uczestników koncertu) „Zaufaj Panu już dziś”.

   90-minutowy koncert zgromadził liczną widownię, tworzącą podczas każdej takiej okazji wyjątkową atmosferę, która motywuje wykonawców i uczestników do pełnego zaangażowania – to zaś zaowocowało (jak co roku) wyjątkowym charakterem „rozśpiewanego spotkania”. Za tę atmosferę i wysiłek włożony w przygotowanie koncertowych prezentacji serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom „Cecyliady”

proboszcz

ks.Janusz Barski

Dodaj komentarz: