Październikowe reminiscencje

Z przyjemnością informuję, że w Galerii Foto można znaleźć zapis fotograficzny przebiegu spotkania. Aby przekierować się do Galerii Foto, wystarczy wcisnąć TEN NAPIS. SERDECZNIE ZAPRASZAM.

   W pierwszą niedzielę listopada (05.11.2017 roku) odbyło się w naszej parafii podsumowanie miesiąca października – w dwóch kategoriach: uczestnictwa w nabożeństwach różańcowych oraz w Parafialnym Konkursie na najoryginalniejszy różaniec.

   Nasze październikowe spotkania różańcowe nie gromadziły może tłumów, ale… liczy się jakość – a tę nasze dzieciaki postawiły bardzo wysoko. Po krótkiej chwili przypominania sobie zasad modlitwy różańcowej nie tylko potrafiły dobrze się w niej orientować, ale także płynnie ją animowały. Dotyczyło to także szczególnej formy modlitwy – śpiewu – która stała się w pewnym momencie polem „rywalizacji” z dorosłymi uczestnikami nabożeństw. Było interesująco i radośnie – zgodnie z ustaleniami środowe nabożeństwa animowała Schola „Dzieciaki z Bożej Paki” (tu było najwięcej śpiewu), w czwartki prowadzili ją kandydaci do Bierzmowania, a w pozostałe dni modliliśmy się we wspólnocie „osób młodych duchem” (także tych 40+).

   Swój 8-letni rodowód ma także druga odsłona przeżywania miesiąca modlitwy różańcowej – od 2009 roku nasze dzieciaki są bowiem zapraszane do udziału w parafialnym konkursie na najoryginalniejszy różaniec. To swoisty test oryginalności i kreatywności naszych „małolatów” (i ich Rodziców – o którym świadczyły niektóre tegoroczne prace). W minionych latach bywało rozmaicie – były edycje obfitujące w bardzo pomysłowe prezentacje (także w formie rysunkowej), czasami także dochodziło do sytuacji przyznawania I miejsca „z automatu” (przy jednej złożonej pracy). Trochę obawialiśmy się, jak będzie w tym roku – przez pierwszych kilkanaście dni nie wpłynęła żadna praca. Ale później jak się ruszyło, to na fula – swoje modele różańca złożyło 5 osób (i wszystkie były bardzo oryginalne). Zamknięcie konkursu nastąpiło 31.10 i w dzień później artżury w składzie: Alicja i Beata Kwiecińskie oraz Małgorzata Milewska dokonało rozstrzygnięcia konkursu. Dodam, że wytypowanie najlepszych prac nie było wcale zadaniem łatwym.

   Rozstrzygnięcie obu kategorii dokonało się podczas mszy św. z udziałem dzieci i młodzieży. 3-osobowa naszych Parafianek podjęła się roli komisji podsumowującej. Najpierw zostały obdarowane pamiątkowymi dyplomami i słodyczami osoby, które złożyły karnety udziału w Różańcu A.D.2017. „Rekordzistkami” okazała się trójka dziewcząt: Nadia Pilińska, Kasia Dobrowolska i Kinga Danielewska. Tuż za „czołówką” uplasował się „różańcowy peleton”: Roksana Siedlecka, Jakub Czerwieńczak, Sandra i Nikola Czarnomorskie, Daniel Siedlecki, Karolina Najwer i Nadia Szydło.

   Po podsumowaniu frekwencji (przy kilkakrotnym podkreśleniu przez proboszcza wyjątkowej atmosfery nabożeństw i aktywności uczestników) przyszedł czas na podsumowanie konkursu parafialnego. I tutaj, podobnie jak przed chwilą, I miejsce uzyskała Nadia Pilińska za bardzo interesującą formę różańca. Podobnie wysoko (również I miejsce) została oceniona praca Kacpra Klukiewicza. Pozostałe 3 prezentacje (autorstwa Jakuba Czerwieńczaka, Roksany Siedleckiej i Piotra Gauden) otrzymały wyróżnienia naszego artżury. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i „słodkimi” pamiątkami.

   Kolejny miesiąc modlitwy różańcowej za nami. Podkreślając zaangażowanie grupy naszych dzieciaków nie mogę pominąć milczeniem udziału sporej grupy Parafian oraz faktu zgodnej współpracy (mimo różnicy wieku). Nasze spotkania były rozśpiewane i rozmodlone – nie brakowało momentów po prostu wesołych, ale potrafiliśmy także zachować powagę należną miejscu i formie modlitwy. Za to wszystkim uczestnikom należą się wyrazy uznania oraz gorące podziękowanie.

 

Tekst: ks. Janusz Barski

Foto: Dominika Szydło

Dodaj komentarz: