31. niedziela zwykła 05.11.2017 roku

*** Przeżywamy 31. niedzielę zwykłą. Jest to 1. niedziela miesiąca – po każdej mszy św. wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu.

*** Po sumie parafialnej zapraszam na kolejne spotkanie Rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św.

*** Po każdej mszy św. odbędzie się zbiórka do puszek na wsparcie kosztów organizacji przyszłorocznego Festynu Parafialnego.

*** Wspomnienia tygodnia:

— czwartek (09.11) — rocznica poświęcenia Bazyliki Laterańskiej (święto)

— piątek (10.11) — św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła

— sobota (11.11) — św. Marcina z Tours, biskupa

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** Do 8.XI wierni, którzy nawiedzą kościół i cmentarz oraz pomodlą się za zmarłych, mogą uzyskać i ofiarować za nich odpust zupełny. Warunki jego uzyskania to: stan łaski uświęcającej, przyjęcie komunii św. i modlitwa „Ojcze nasz” oraz „Wierzę w Boga”, a także w intencjach Ojca Świętego (w łączności z papieżem, a nie za niego).

*** Składam płynące z serca „Bóg zapłać” naszej grupie dekoratorskiej oraz obsłudze ołtarza za przygotowanie listopadowej dekoracji oraz przygotowanie ołtarza do liturgii tego czasu.

*** Jutro, z racji 1. poniedziałku miesiąca, msza św. trzeźwościowa o godz. 18:00 – poprzedzi ją nabożeństwo wypominkowe o godz. 17:30.

*** We wtorek o godz. 16:00 odbędzie się spotkanie Rodziców i dzieci I-komunijnych w sprawie mierzenia strojów.

*** W czwartek (09.11) zapraszam na spotkanie wszystkich kandydatów do Bierzmowania. Spotkanie rozpoczyna msza św.

*** W sobotę będziemy przeżywali Narodowe Święto Niepodległości. Msza św. o godz. 10:00, a po niej zapraszam do udziału w „Różańcu za Ojczyznę”.

*** 26.11 będziemy przeżywali kolejną odsłonę corocznej uroczystości ku czci św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Osoby zainteresowane udziałem w CECYLIADZIE PARAFIALNEJ proszę o kontakt ze mną w zakrystii.

*** W zakrystii można nabyć książkę Waldemara Niedźwieckiego: „Kardynał Henryk Gulbinowicz – Starałem się zrozumieć człowieka” (cena 39 zł).

*** W minionym tygodniu odeszła do wieczności nasza Parafianka: śp. Irena Murawska. „Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie…”.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnika „Niedziela” [którego tematem jest „Sprawy ostateczne”] przeczytamy m.in. o akcji „Zatrzymaj aborcję”; o zmianach na lepsze na rynku pracy („Niezbędnik pracownika”); o duchowości Lourdes; o potrzebie pomocy misjom. W „Niedzieli Legnickiej” przeczytamy m.in. o uroczystości ku czci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w parafii w Parszowicach; o strażackich ćwiczeniach ochrony zabytków w Krzeszowie; o akcji pomocy najuboższym w legnickiej parafii św. Tadeusza; o nawiedzeniu Olszyny przez ikonę krzeszowską; o przyznaniu tzw. Nobla dobroczynności Alinie Filipkowskiej z Legnicy. Naszej Młodzieży dedykuję „Niedzielę Młodych”. W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in. o Katechizmie Kościoła Katolickiego, którego odnowiona wersja ukazała się 25 lat temu; o tym, że dobra chrześcijańska modlitwa nie musi być tylko prośbą o coś, ale też prośbą przeciwko czemuś; o cichej i niepozornej kobiecie, która wprawiła w zakłopotanie kanadyjski sąd i prokuratora. Najmłodszym Parafianom dedykuję najnowszy numer „Małego Gościa Niedzielnego”.

 

 

 

 

INTENCJE MSZALNE  05-12.11.2017 roku

 

 

31. niedziela zwykła   05.11.2017 roku  

8:30 + Edward Czerwiński (od sąsiadów)
10:00 W intencji Bogu wiadomej
11:30 + Walentyna Południak (5 rocznica śmierci); + Teresa Skawińska
 

Poniedziałek   06.11.2017 r. 

18:00 + Edward Czerwiński (od Bogusławy i Marii)
 

Wtorek   07.11.2017 r. 

17:00 W intencji osób polecanych Bożemu Miłosierdziu w tegorocznych wypominkach [1]
 

Środa   08.11.2017 r. 

17:00 + Zygmunt Przybyła (od sąsiadów z ul. Zamkowej 6 i 6a)
 

Czwartek   09.11.2017 r.  rocznica poświęcenia Bazyliki Laterańskiej

17:00 + Edward Czerwiński  (od szwagra Kazimierza z Rodziną)
Piątek   10.11.2017 r.  św. Leona Wielkiego
17:00 + Stanisław-Andrzej Racięda  (30 dzień po pogrzebie)
 

Sobota   11.11.2017 r.  Narodowe Święto Niepodległości

10:00 ++ Helena (20 rocznica śmierci) i Wilhelm Lejko; ++ Zdzisław i Janusz Lejko; ++ z Rodziny Duchnicz
 

32. niedziela zwykła   12.11.2017 roku  

8:30 ++ Weronika, Józef i Stanisław Jackiewicz
10:00 W intencji Bogu wiadomej
11:30 ++ z Rodziny Trendewicz: Stanisław, Leokadia, Jan, Jerzy, Czesław

 

PIERWSZE CZYTANIE

Niewierni kapłani Starego Przymierza

Czytanie z Księgi proroka Malachiasza.

Ml 1,14b—2,2b.8-10

Pan Zastępów mówi:

„Ja jestem potężnym Królem, a imię moje będzie wzbudzać lęk między narodami. Teraz zaś do was, kapłani, odnosi się następujące polecenie: Jeśli nie usłuchacie i nie weźmiecie sobie do serca tego, że macie oddawać cześć mojemu imieniu, mówi Pan Zastępów, to rzucę na was przekleństwo.

Zboczyliście z drogi, wielu doprowadziliście do sprzeniewierzenia się Prawu, zerwaliście przymierze Lewiego, mówi Pan Zastępów. A przeto z mej woli jesteście lekceważeni i macie małe znaczenie wśród całego ludu, ponieważ nie trzymacie się moich dróg i stronniczo udzielacie pouczeń”.

Czyż nie mamy wszyscy jednego ojca? Czyż nie stworzył nas jeden Bóg? Dlaczego oszukujemy jeden drugiego, znieważając przymierze naszych przodków?

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 131,1.2-3

Refren: Strzeż duszy mojej w Twym pokoju, Panie.

Panie, moje serce się nie pyszni
i nie patrzą wyniośle moje oczy.
Nie dbam o rzeczy wielkie
ani o to, co przerasta moje siły.

Lecz uspokoiłem i uciszyłem moją duszę,
Jak dziecko na łonie swej matki,
jak ciche dziecko jest we mnie moja dusza.
Izraelu, złóż nadzieję w Panu,
teraz i na wieki.

DRUGIE CZYTANIE

Owocność apostolatu Pawła

Czytanie z Pierwszego Listu świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

2 Tes 2,7b-9.13

Bracia:

Stanęliśmy pośród was pełni skromności, jak matka troskliwie opiekująca się swoimi dziećmi. Będąc tak pełni życzliwości dla was, chcieliśmy wam dać nie tylko naukę Bożą, lecz nadto dusze nasze, tak bowiem drodzy staliście się dla nas. Pamiętacie przecież, bracia, naszą pracę i trud. Pracowaliśmy dniem i nocą, abyśmy nikomu z was nie byli ciężarem. Tak to wśród was głosiliśmy Ewangelię Bożą.

Dlatego nieustannie dziękujemy Bogu, bo gdy przyjęliście słowo Boże usłyszane od nas, przyjęliście je nie jako słowo ludzkie, ale jak jest naprawdę, jako słowo Boga, który działa w was wierzących.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Mt 23, 9a.10b

Alleluja, alleluja, alleluja.

Jeden jest Ojciec wasz w niebie
i jeden jest wasz Nauczyciel, Chrystus.

Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA

Obłuda faryzeuszów

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.

Mt 23,1-12

Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami:
„Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsce na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi.

Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus.
Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: