30. niedziela zwykła 29.10.2017 roku

*** Przeżywamy 30. niedzielę zwykłą – rocznicę poświęcenia własnego kościoła.

*** Dzisiaj przechodzimy na czas zimowy.

*** Osoby pełniące funkcje lektorskie i kantorskie podczas niedzielnych i świątecznych mszy św. o godz. 10:00 serdecznie zapraszam do zapoznania się z przygotowanym grafikiem czytań. Można go znaleźć W TYM MIEJSCU. Pełny tekst Liturgii Słowa jest umieszczany w ogłoszeniach parafialnych (pod intencjami mszalnymi). Można je także znaleźć samodzielnie: www.liturgia.wiara.pl — wybierz datę w kalendarzu (po prawej stronie) — znajdź: „pełny tekst czytań” — „Liturgia Słowa według starego lekcjonarza”.

*** Wspomnienia tygodnia:

— środa (01.11) — Wszystkich Świętych (uroczystość)

— czwartek (02.11) — Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

— sobota (04.11) — św. Karola Boromeusza, biskupa

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** W tym tygodniu dobiega końca tegoroczna modlitwa różańcowa. Ostatnie nabożeństwo odbędzie się we wtorek o godz. 16:30. Nasze dzieciaki proszę o przyniesienie ze sobą podpisanych plansz kontrolnych z wklejkami.

*** W minionym tygodniu grupa uczniów klas gimnazjalnych wzięła udział w akcji przygotowania bezimiennych grobów na naszym cmentarzu do obchodu wspomnienia wiernych zmarłych. Gorąco dziękuję naszej Młodzieży oraz pani Katarzynie Świerk, katechetce Szkoły Podstawowej nr 3 za podtrzymanie tej wieloletniej tradycji.

*** W dniu wczorajszym został zamknięty parafialny konkurs na najoryginalniejszy różaniec. Jego podsumowanie odbędzie się za tydzień, podczas mszy św. o godz. 10:00.

*** W środę będziemy przeżywali uroczystość Wszystkich Świętych – radosne dziękczynienie Kościoła za dar realizowanej przez człowieka świętości. Msze św. o godz. 8:30 i 11:00. Po południu, o godz. 14:00, rozpocznie się w kościele Świętej Trójcy procesja na cmentarz – po jej zakończeniu zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia w kaplicy cmentarnej. Serdecznie zapraszam do licznego w niej udziału – przypominam jednak, że sama procesja nie zadość czyni powinności udziału w tym dniu we mszy św.

*** W środę (01.11) o godz. 18:00 zostanie przeprowadzone przez kandydatów do Bierzmowania misterium „Refleksja Listopadowa”. Serdecznie zapraszam Parafian do wzięcia w nim udziału. Próba „Refleksji” odbędzie się we wtorek (31.10) po mszy św. (około godz. 17:30).

*** W dniach 1-8.XI wierni, którzy nawiedzą kościół i cmentarz oraz pomodlą się za zmarłych, mogą uzyskać i ofiarować za nich odpust zupełny. Warunki jego uzyskania to: stan łaski uświęcającej, przyjęcie komunii św. i modlitwa „Ojcze nasz” oraz „Wierzę w Boga”, a także w intencjach Ojca Świętego (w łączności z papieżem, a nie za niego).

*** Kartki wypominkowe można składać do przygotowanej urny (do wtorku) lub w zakrystii.

*** W czwartek (02.11) rozpoczynamy tegoroczne nabożeństwa wypominkowe – w terminach wskazanych na kartkach wypominkowych o godz. 16:30. W czwartek będziemy się modlić za wszystkich wiernych zmarłych, a od piątku rozpoczniemy nabożeństwa z odczytaniem podanych przez Parafian zmarłych. W niedziele po mszach św. o godz. 8:30 i 11:30 polecimy naszych zmarłych w modlitwie różańcowej.

*** W tym tygodniu przypada 1. czwartek, piątek i sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi w piątek (od godz. 16:00). W sobotę, w godzinach porannych, odwiedziny chorych z Najświętszym Sakramentem. Popołudniowa msza św. ze zmianą tajemnic różańcowych, po której zapraszam na spotkanie formacyjne w świetlicy.

*** Za tydzień odbędzie się zbiórka do puszek na wsparcie kosztów organizacji przyszłorocznego Festynu Parafialnego.

*** Także w przyszła niedzielę odbędzie się (po sumie parafialnej) kolejne spotkanie z Rodzicami dzieci przygotowujących się do I Komunii św.

*** W zakrystii można nabyć książkę Waldemara Niedźwieckiego: „Kardynał Henryk Gulbinowicz – Starałem się zrozumieć człowieka” (cena 39 zł).

*** W minionym tygodniu odszedł do wieczności nasz Parafianin: śp. Zygmunt Przybyła. „Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…”.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnika „Niedziela” [którego tematem jest „Uroczystość Wszystkich Świętych”] przeczytamy m.in. o konferencji zorganizowanej przez Ambasadę RP przy Stolicy Apostolskiej; o 80. Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku; o św. Teresie Benedykcie od Krzyża; o wsparciu dzieła misyjnego w Bangladeszu; o dziękczynieniu za niepodległość Polski, które odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej 11.11.2017 roku. W „Niedzieli Legnickiej” przeczytamy m.in. o ustanowieniu Kapituły św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu; o poświęceniu przez Biskupa Legnickiego Grobu Dziecka Utraconego na legnickim cmentarzu w Jaszkowie; o nawiedzeniu lubańskiego Aresztu przez obraz Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa; o obchodach Dnia Papieskiego w Starej Kamienicy i Olszynie; o fatimskim przedstawieniu w Męcince i Słupie; o książce poświęconej ks. Kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi „Starałem się zrozumieć człowieka”. Naszej Młodzieży dedykuję „Niedzielę Młodych”. W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in. obrazek z modlitwą za dusze w czyśćcu cierpiące do codziennego odmawiania; o tym, kiedy uchodźca przestaje być uchodźcą, a staje się imigrantem. Najmłodszym Parafianom dedykuję najnowszy numer „Małego Gościa Niedzielnego” z dużym dwustronnym plakatem.

 

 

INTENCJE MSZALNE  29.105.11.2017 roku

 

 

30. niedziela zwykła   29.10.2017 roku  

8:30 + Anna Zasańska (greg.28)
10:00 ++ Olga (18 rocznica śmierci) i Kazimierz Kotowscy
11:30 + Edward Czerwiński (od szwagierki Zofii i Stefana)
 

Wtorek   31.10.2017 r. 

17:00 + Anna Zasańska (greg.30)
 

Środa   01.11.2017 r.  Uroczystość Wszystkich Świętych

8:30 + Edward Czerwiński (od sąsiadów)
11:00 W intencji Bogu wiadomej
 

Czwartek   02.11.2017 r.  Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

17:00 ++ z Rodziny i znajomi
Piątek   03.11.2017 r. 
17:00 ++ Rodzice: Józefa i Marian; ++ Teściowie: Seweryna i Ludwik; ++ z Rodziny
 

Sobota   04.11.2017 r.  św. Karola Boromeusza

17:00 W intencji Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej
 

31. niedziela zwykła   05.11.2017 roku  

8:30 + Edward Czerwiński (od sąsiadów)
10:00 W intencji Bogu wiadomej
11:30 + Walentyna Południak (5 rocznica śmierci); + Teresa Skawińska

PIERWSZE CZYTANIE

Bóg słyszy skargę pokrzywdzonych

Czytanie z Księgi Wyjścia.

Wj 22, 20-26

To mówi Pan:

„Nie będziesz gnębił i nie będziesz uciskał cudzoziemców, bo wy sami byliście cudzoziemcami w ziemi egipskiej.

Nie będziesz krzywdził żadnej wdowy i sieroty. Jeślibyś ich skrzywdził i będą Mi się skarżyli, usłyszę ich skargę, zapali się gniew mój i wygubię was mieczem, i będą żony wasze wdowami, a dzieci wasze sierotami.

Jeśli pożyczysz pieniądze ubogiemu z mojego ludu, żyjącemu obok ciebie, to nie będziesz postępował wobec niego jak lichwiarz i nie każesz mu płacić odsetek.

Jeśli weźmiesz w zastaw płaszcz twego bliźniego, winieneś mu go oddać przed zachodem słońca, bo jest to jedyna jego szata i jedyne okrycie jego ciała podczas snu. I jeśliby się żalił przede Mną, usłyszę go, bo jestem litościwy”.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 18, 2-3a. 3bc-4. 47 i 51ab

Refren Miłuję Ciebie, Panie, mocy moja.

Miłuję Cię, Panie,
Panie, mocy moja,
Panie, opoko moja i twierdzo,
mój wybawicielu.

Boże, skało moja, na którą się chronię,
tarczo moja, mocy zbawienia mego i moja obrono.
Wzywam Pana, godnego chwały,
i wyzwolony będę od moich nieprzyjaciół.

Niech żyje Pan, niech będzie błogosławiona moja Opoka.
Niech będzie wywyższony mój Bóg i Zbawca.
Ty dajesz wielkie zwycięstwo królowi
i okazujesz łaskę Twemu pomazańcowi.

DRUGIE CZYTANIE

Służyć Bogu żywemu i oczekiwać Jego Syna

1 Tes 1, 5c-10

Czytanie z Pierwszego listu świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Bracia:

Wiecie, jacy byliśmy dla was, przebywając pośród was. A wy, przyjmując słowo pośród wielkiego ucisku, z radością Ducha Świętego, staliście się naśladowcami naszymi i Pana, by okazać się w ten sposób wzorem dla wszystkich wierzących w Macedonii i Achai.

Dzięki wam nauka Pańska stała się głośna nie tylko w Macedonii i Achai, ale wasza wiara w Boga wszędzie dała się poznać, tak że nawet nie trzeba nam o tym mówić. Albowiem oni sami opowiadają o nas, jakiego to przyjęcia doznaliśmy od was i jak nawróciliście się od bożków do Boga, by służyć Bogu żywemu i prawdziwemu i oczekiwać z niebios Jego Syna, którego wzbudził z martwych, Jezusa, naszego wybawcę od nadchodzącego gniewu.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

J 14, 23

Alleluja Alleluja Alleluja

Jeśli mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę,
a Ojciec mój umiłuje go i do niego przyjdziemy.

Alleluja Alleluja Alleluja

EWANGELIA

Największe przykazanie

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.

Mt 22, 34-40

Gdy faryzeusze dowiedzieli się, że Jezus zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, a jeden z nich, uczony w Prawie, zapytał wystawiając Go na próbę: „Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?”

On mu odpowiedział: „«Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem». To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: «Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego». Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy»”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: