6. Niedziela Wielkanocna 21.05.2017 roku

*** Przeżywamy 6. Niedzielę Wielkanocną. Jest to NIEDZIELA PARAFIALNA.

*** Dzisiaj rozpoczynają się – trwające do środy – Dni Krzyżowe, podczas których Kościół modli się o błogosławieństwo Boże dla pracujących w rolnictwie, błaga o dobre urodzaje, a także pamięta o tych, którzy w różnych miejscach na ziemi cierpią głód.

*** 02.03 br. we Wrocławiu biskupi Metropolii Wrocławskiej, w tym biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, wraz z przedstawicielami innych Kościołów chrześcijańskich na Dolnym Śląsku, podpisali deklarację ekumeniczną w sprawie pomocy dla zniszczonego wojną Aleppo w Syrii. W związku z tym zostanie dzisiaj przeprowadzona zbiórka ofiar dla szpitala św. Ludwika w Aleppo. Wskazanie innych form pomocy można znaleźć na stronie www.dardlaaleppo.pl; można także wesprzeć ten cel wysyłając sms-a. Numery kont wsparcia projektu zostały umieszczone w gablocie.

*** Wspomnienia tygodnia:

— środa (24.05) — NMP Wspomożycielki Wiernych

— piątek (26.05) — św. Filipa Nereusza, prezbitera

— niedziela (28.05) — Wniebowstąpienie Pańskie (uroczystość)

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** Tydzień temu reprezentacja naszej parafii – Parafialny Chór „Maksymilianki” oraz Schola „Dzieciaki z Bożej Paki” – wzięła udział w 5. Przeglądzie Pieśni Maryjnych w Radostowie. Pragnę pogratulować „Maksymiliankom” zajęcia I miejsca, zaś naszym „Dzieciakom” wyśpiewania miejsca drugiego.

*** Trwają tegoroczne nabożeństwa majowe. Od wtorku do soboty nabożeństwa odbędą się po mszach św., dzisiaj po sumie parafialnej, w przyszłą niedzielę o godz. 16:00.

*** W środę o godz. 15:30 zapraszam na kolejne spotkanie dzieci rocznicowe. Dzisiaj zapraszam do zakrystii po odbiór programów uroczystości. Spowiedź tej grupy odbędzie się w ramach spowiedzi I-piątkowej.

*** Ostatnie spotkania z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii św. w czwartek i piątek o godz. 15:30. Bardzo proszę o obecność wszystkich Rodziców. I spowiedź św. w sobotę o godz. 9:30.

*** W piątek (26.05) przypada Dzień Matki. Wszystkim Mamom naszej parafii składam najserdeczniejsze życzenia: obfitości łask Bożych, nieustannego orędownictwa Waszej patronki, Maryi, zdrowia oraz codziennej miłości Waszych bliskich. Zapraszam także na mszę św. w Waszej intencji – w piątek o godz. 17:00.

*** Także w piątek rozpoczynamy nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

*** Próba Scholi w sobotę o godz. 11:00.

*** W przyszłą niedzielę, z racji uroczystości I Komunii św., msze św. zostaną odprawione o godz. 8:30 i 11:00. Nabożeństwo majowe rozpocznie się o godz. 16:00.

*** Za tydzień zostanie przeprowadzona kolejna zbiórka ofiar na sprzątanie kościoła.

*** W minionym tygodniu odszedł do wieczności nasz Parafianin, śp. Jerzy Jan Tkaczyk.

*** Fundacja Bukowińska „Bratnia Pomoc” w Lubaniu oraz Miejski Dom Kultury w Lubaniu serdecznie zapraszają na II Festiwal Pieśni Maryjnej, organizowany pod patronatem Wicestarosty Lubańskiego, Wojciecha Zembika. Rozpocznie się on dzisiaj w MDK w Lubaniu o godz. 15:00. Odnośny plakat został umieszczony w gablocie.

*** Od 19 maja na ekranach kin będzie można obejrzeć wyjątkowy film: „Teraz i w godzinę śmierci”. To wielka opowieść o sile modlitwy różańcowej, splecionych z nią losach świata i losach pojedynczych ludzi. Produkcja powstawała na czterech kontynentach przez kilka lat. Ukazuje, że różaniec to modlitwa, dzięki której na świecie dzieją się rzeczy niezwykłe…

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnia „Niedziela” [którego tematem jest „Świadek wielkich pontyfikatów”] przeczytamy m.in. o pobycie papieża Franciszka w Fatimie; o uroczystościach ku czci św. Stanisława w Krakowie-Skałce; o 97. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II (18.05); o nowej książce poświęconej zamachowi na Jana Pawła II; o dokumencie społecznym KEP. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o legnickich obchodach 100. rocznicy objawień fatimskich; o dniu skupienia sióstr zakonnych w Krzeszowie; o obchodach patronalnego święta strażaków w Bolesławcu i Lubomierzu oraz o 24. Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej w Krzeszowie. Młodzieży dedykuję „Niedzielę Młodych”. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” m.in. o 30. rocznicy przełomu w leczeniu zawałów serca w Zabrzu; o wizji przyszłej konstytucji RP z abp Michalikiem; relacja z obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich. Najmłodszym Parafianom dedykuję „Małego Gościa Niedzielnego”, w którym znajdą m.in. magnes na dobre wiadomości dla Mamy.

 

INTENCJE MSZALNE  21-28.05.2017 roku

 

6. niedziela Wielkanocy   21.05.2017 r.    NIEDZIELA PARAFIALNA
  8:30 + Beatka Burniak  (22 rocznica śmierci)
10:00 ………………………………………………………………………………………………
11:30 PRO POPULO
 

Wtorek  23.05.2017 r. 

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Środa   24.05.2017 r.  NMP Wspomożycielki Wiernych

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Czwartek  25.05.2017 r.  

17:00 ………………………………………………………………………………………………
Piątek   26.05.2017 r.  św. Filipa Nereusza
17:00 W intencji Zofii Barskiej z okazji Dnia Matki; PRO POPULO – w intencji wszystkich matek w parafii
 

Sobota   27.05.2017 r.  

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Wniebowstąpienie Pańskie   28.05.2017 r.    I Komunia św.

  8:30 ………………………………………………………………………………………………
11:00 W intencji dzieci I-komunijnych i ich Rodzin
16:00 Nabożeństwo majow

PIERWSZE CZYTANIE
Dz 8,5–8.14–17

Apostołowie wkładali ręce, a wierni otrzymywali Ducha Świętego

Czytanie z Dziejów Apostolskich

Filip przybył do miasta Samarii i głosił im Chrystusa. Tłumy słuchały z uwagą i skupieniem słów Filipa, ponieważ widziały znaki, które czynił. Z wielu bowiem opętanych wychodziły z wielkim krzykiem duchy nieczyste, wielu też sparaliżowanych i chromych zostało uzdrowionych. Wielka radość zapanowała w tym mieście.

Kiedy Apostołowie w Jerozolimie dowiedzieli się, że Samaria przyjęła słowo Boże, wysłali do niej Piotra i Jana, którzy przy­szli i modlili się za nich, aby mogli otrzymać Ducha Świętego. Bo na żadnego z nich jeszcze nie zstąpił. Byli jedynie ochrzczeni w imię Pana Jezusa. Wtedy więc Apostołowie wkładali na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY
Ps 66,1–3a.4–5.6–7.16 i 20

Refren: Niech cała ziemia chwali swego Pana.

Z radością sławcie Boga wszystkie ziemie,
opiewajcie chwałę Jego imienia,
cześć Mu chwalebną oddajcie.
Powiedzcie Bogu: „Jak zadziwiające są Twe dzieła!

Niechaj Cię wielbi cała ziemia i niechaj śpiewa Tobie,
niech imię Twoje opiewa”.
Przyjdźcie i patrzcie na dzieła Boga:
zadziwiających rzeczy dokonał wśród ludzi!

Morze na suchy ląd zamienił,
pieszo przeszli przez rzekę.
Nim się przeto radujmy,
Jego potęga włada na wieki.

Przyjdźcie i słuchajcie mnie wszyscy, którzy boicie się Boga,
opowiem, co uczynił mej duszy.
Błogosławiony Bóg, który nie odepchnął mej prośby,
i nie oddalił ode mnie swej łaski.

DRUGIE CZYTANIE
1 P 3,15–18

Znaczenie śmierci Chrystusa

Czytanie z Pierwszego Listu świętego Piotra Apostoła

Najdrożsi:
Pana Chrystusa miejcie w sercach za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest.

A z łagodnością i bojaźnią Bożą zachowujcie czyste sumienie, ażeby ci, którzy oczerniają wasze dobre postępowanie w Chrystu­sie, doznali zawstydzenia właśnie przez to, co wam oszczerczo zarzucają. Lepiej bowiem, jeżeli taka wola Boża, cierpieć dobrze czyniąc, aniżeli czyniąc źle.

Chrystus bowiem również raz umarł za grzechy, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was do Boga przyprowadzić; zabity wprawdzie na ciele, ale powołany do życia Duchem.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
J 14,23

Alleluja, alleluja, alleluja

Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę,
a Ojciec mój umiłuje go i do niego przyjdziemy.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA
J 14,15–21

Będę prosił Ojca, a da wam Ducha Prawdy

Słowa Ewangelii według świętego Jana

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przyka­zania. Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze, Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widziani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie.

Nie zostawię was sierotami. Przyjdę do was. Jeszcze chwila, a świat nie będzie już Mnie oglądał. Ale wy Mnie widzicie, po­nieważ Ja żyję i wy żyć będziecie. W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was.

Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: