5. Niedziela Wielkanocna 14.05.2017 roku

*** Przeżywamy 5. Niedzielę Wielkanocną.

*** Gościmy dzisiaj w naszej wspólnocie Siostry Magdalenki, które wygłoszą katechezy o św. Marii Magdalenie.

*** Wspomnienia tygodnia:

— wtorek (16.05) — św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski (święto)

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** Trwają tegoroczne nabożeństwa majowe. Od wtorku do soboty nabożeństwa odbędą się po mszach św., w niedzielę po sumie parafialnej.

*** W środę o godz. 15:30 zapraszam na kolejne spotkanie dzieci rocznicowe.

*** Spotkanie z dziećmi przygotowującymi się do I Komunii św. w czwartek i piątek o godz. 15:30. Bardzo proszę o obecność wszystkich Rodziców.

*** W najbliższą sobotę (20.05) odbędzie się pierwszy tegoroczny wypad integracyjny Scholi. Wyjazd o godz. 8:30.

*** Za tydzień przypada NIEDZIELA PARAFIALNA.

*** Fundacja Bukowińska „Bratnia Pomoc” w Lubaniu oraz Miejski Dom Kultury w Lubaniu serdecznie zapraszają na II Festiwal Pieśni Maryjnej, organizowany pod patronatem Wicestarosty Lubańskiego, Wojciecha Zembika. Odbędzie się w MDK w Lubaniu w niedzielę 21.05.2017 roku. Rozpoczęcie o godz. 15:00. Odnośny plakat został umieszczony w gablocie.

*** Od 19 maja na ekranach kin będzie można obejrzeć wyjątkowy film: „Teraz i w godzinę śmierci”. To wielka opowieść o sile modlitwy różańcowej, splecionych z nią losach świata i losach pojedynczych ludzi. Produkcja powstawała na czterech kontynentach przez kilka lat. Ukazuje, że różaniec to modlitwa, dzięki której na świecie dzieją się rzeczy niezwykłe…

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnia „Niedziela” [którego tematem jest „Fatima. 100. rocznica objawień”] przeczytamy m.in. o kanonizacji Hiacynty i Franciszka, dzieci fatimskich; o śp. Marii Okońskiej; o dokumencie społecznym KEP „Chrześcijański kształt patriotyzmu”; o Wenezueli – kraju upadającym; o koronacji słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Świdnickiej „Uzdrowienia Chorych”. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o tegorocznych święceniach diakonatu; o jubileuszu 40-lecia kapłaństwa przeżywanym w Krzeszowie; o rekonstrukcji bitwy w Legnickim Polu; o ustanowieniu nowych ceremoniarzy; o 4. Dniu Papieskim i 3. Marszu i Pikniku Papieskim w Łagowie; o Koncercie Wielkanocnym w naszej parafii. Młodzieży dedykuję „Niedzielę Młodych”. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” m.in. o setnej rocznicy pierwszego objawienia fatimskiego; o tym, że jeśli Bóg chce uzdrawiać, to dlaczego nie uzdrawia wszystkich?; o paradoksach współczesności – przyznaniu w Belgii obywatelstwa robotowi; obszerny dodatek IPN o śmierci Stanisława Pyjasa i o powstaniu Studenckiego Komitetu Solidarności.

 

 

INTENCJE MSZALNE  14-21.05.2017 roku

 

5. niedziela Wielkanocy   14.05.2017 r.   
  8:30 PRO POPULO
10:00 ++ Maria, Karolina i Piotr Marcinowscy
11:30 ++ Anna (25 rocznica śmierci) i Tadeusz Pierz; zmarli  z Rodziny
 

Wtorek  16.05.2017 r.  św. Andrzeja Boboli

17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Środa   17.05.2017 r. 

17:00 PRO POPULO – w intencji osób chorych, starszych i niepełnosprawnych w parafii
 

Czwartek  18.05.2017 r.  

17:00 ………………………………………………………………………………………………
Piątek   19.05.2017 r.  
17:00 ………………………………………………………………………………………………
 

Sobota   20.05.2017 r.  

17:00 + Jan Hałajko (3 rocznica śmierci); + Helena Gajowa (1 rocznica śmierci); ++ z Rodziny Rutków i Hałajko
 

6. niedziela Wielkanocy   21.05.2017 r.    NIEDZIELA PARAFIALNA

  8:30 + Beatka Burniak  (22 rocznica śmierci)
10:00 ………………………………………………………………………………………………
11:30 ………………………………………………………………………………………………

PIERWSZE CZYTANIE
Dz 6,1-7

Wybór pierwszych diakonów

Czytanie z Dziejów Apostolskich

Gdy liczba uczniów wzrastała, zaczęli helleniści szemrać przeciwko Hebrajczykom, że przy codziennym rozdawaniu jałmużny zaniedbywano ich wdowy.

Dwunastu, zwoławszy wszystkich uczniów, powiedziało: „Nie jest rzeczą słuszną, abyśmy zaniedbali słowo Boże, a obsługiwali stoły. Upatrzcież zatem, bracia, siedmiu mężów spośród siebie, cieszących się dobrą sławą, pełnych Ducha i mądrości. Im zlecimy to zadanie. My zaś oddamy się wyłącznie modlitwie i po­słudze słowa”.

Spodobały się te słowa wszystkim zebranym i wybrali Szcze­pana, męża pełnego wiary i Ducha Świętego, Filipa, Prochora, Nikanora, Tymona, Parmenasa i Mikołaja, prozelitę z Antiochii. Przedstawili ich Apostołom, którzy modląc się włożyli na nich ręce.

A słowo Boże rozszerzało się, wzrastała też bardzo liczba uczniów w Jerozolimie, a nawet bardzo wielu kapłanów przyjmowało wiarę.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY
Ps 33,1-2.4-5.18-19

Refren: Mamy nadzieję w miłosierdziu Pana.

Sprawiedliwi, radośnie wołajcie na cześć Pana,
prawym przystoi pieśń chwały.
Sławcie Pana na cytrze,
grajcie Mu na harfie o dziesięciu strunach.

Bo słowo Pana jest prawe,
a każde Jego dzieło godne zaufania.
On miłuje prawo i sprawiedliwość,
ziemia jest pełna Jego łaski.

Oczy Pana zwrócone na bogobojnych,
na tych, którzy czekają na Jego łaskę,
aby ocalił ich życie od śmierci
i żywił ich w czasie głodu.

DRUGIE CZYTANIE
1 P 2,4-9

Powszechne kapłaństwo

Czytanie z Pierwszego Listu świętego Piotra Apostoła

Najmilsi!
Zbliżając się do Pana, który jest żywym kamieniem, odrzuconym wprawdzie przez ludzi, ale u Boga wybranym i drogocennym, wy również, niby żywe kamienie, jesteście budowani jako duchowa świątynia, by stanowić święte kapłaństwo, dla składania duchowych ofiar, przyjemnych Bogu przez Jezusa Chrystusa. To bowiem zawiera się w Piśmie: „Oto kładę na Syjonie kamień węgielny, wybrany, drogocenny, a kto wierzy w niego, na pewno nie zostanie zawiedziony”.

Wam zatem, którzy wierzycie, cześć. Dla tych zaś, co nie wierzą, właśnie ten kamień, który odrzucili budowniczowie, stał się głowicą węgła – i kamieniem upadku, i skałą zgorszenia. Ci, nieposłuszni słowu, upadają, do czego zresztą są przeznaczeni.

Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, świętym narodem, ludem Bogu na własność przeznaczonym, abyście ogłaszali dzieła potęgi Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ
J 14,6

Alleluja, alleluja, alleluja

Ja jestem drogą i prawdą, i życiem, nikt nie przychodzi
do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA
J 14,1-12

Ja jestem drogą, prawdą i życiem

Słowa Ewangelii według świętego Jana

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie. W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę”.

Odezwał się do Niego Tomasz: „Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?”.

Odpowiedział mu Jezus: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście”.

Rzekł do Niego Filip: „Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy”.
Odpowiedział mu Jezus: „Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: »Pokaż nam Ojca?«. Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie, wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła.

Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: