Jaki był dla nas rok 2016?

SPRAWOZDANIE Z ŻYCIA RELIGIJNEGO I FUNKCJONOWANIA PARAFII W ROKU 2016

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z diagramami, przedstawiającymi aktualny stan parafii w porównaniu z latami ubiegłymi. Diagramy zostały umieszczone pod tekstem sprawozdania.

    Dobiegający końca rok kalendarzowy 2016  – siódmy rok funkcjonowania wspólnoty w powiększonym składzie osobowym (ilość mieszkańców należących do naszej wspólnoty wynosi 1443 osoby) – był okresem realizacji kilku ważnych inwestycji i organizacji wielu wydarzeń.

    Życie religijne i sakramentalne w naszej Parafii w kończącym się roku przedstawia się następująco:

*** W niedzielnej Eucharystii (według danych z miesięcznej obserwacji w październiku) uczestniczy 16,1% Parafian [w 2015 – 16,4% – stała tendencja spadkowa]; z tej grupy 35,27% wiernych przyjmuje regularnie komunię św. [2015 r. – 38,62%].

*** W tym roku rozdano około 8000 Komunii [2015 r. – 8500] – stały spadek.

*** Sakramentu Chrztu udzielono 8 dzieciom [w roku 2015 – 7].

*** Związek małżeński zawarły 2 pary [w roku 2015 – 5].

*** Do wieczności odeszło 12 parafian [w roku 2015 – 10] – dane obejmują tylko pogrzeby wpisane do parafialnej księgi zmarłych.

*** W uroczystości I Komunii św. wzięła udział 12-osobowa grupa dzieci [w roku 2013 – 13; 2014 – 8; 2015 – 21].

*** W trzecim roku 3-letniego przygotowania do Sakramentu Bierzmowania uczestniczy 8-osobowa grupa Młodzieży naszego Gimnazjum; zaś rok pierwszy rozpoczęła grupa 6-osobowa.

*** Grupa osób odwiedzanych z Najświętszym Sakramentem w każdą I sobotę miesiąca liczy obecnie 14 osób (w roku 2015 – 14).

*** W okresie od 01.01.2016 roku sakramentu namaszczenia chorych, spowiedzi chorych i wiatyku udzielono 81 osobom (z tego 49 osób przyjęło Sakrament Namaszczenia podczas parafialnych obchodów Światowego Dnia Chorego).

*** Parafialna wspólnota – Żywy Różaniec – gromadzi na dzień dzisiejszy 38 osób [do wieczności odeszły 2 osoby].

*** Druga parafialna grupa formacyjna – Rycerstwo Niepokalanej – liczy obecnie 26 osób [2015 – 29; do wieczności odeszły 2 osoby].

*** Zauważamy niewielką poprawę parafialnego koła Służby Liturgicznej – liczy obecnie 5 osób [2015 – 2].

*** Powstały w ramach przygotowań do wizytacji 2014 r. Chór Parafialny MAKSYMILIANKI tworzy 7-osobowa grupa rozśpiewanych Parafianek.

*** Działająca od września 2014 roku Parafialna Schola DZIECIAKI Z BOŻEJ PAKI liczy obecnie 16 osób.

*** Zaprzysiężona w marcu 2016 roku Rada Parafialna III kadencji liczy obecnie 19 osób.

*** Stałe spotkania dwóch grup formacyjnych naszej Parafii: Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej odbywają się w każdą I sobotę miesiąca podczas Eucharystii ze zmianą tajemnic różańcowych.

*** Przez cały rok trwały regularne spotkania przygotowujące: do Sakramentu Bierzmowania [rocznik 2016-2019 – 2. czwartek miesiąca; rocznik 2015-2018 – 1. środa miesiąca; grupa najstarsza – 1. czwartek miesiąca] oraz do I Komunii św. [1. niedziela miesiąca].

*** Tegoroczny porządek liturgii w naszej Parafii obejmował szereg nabożeństw, sprawowanych o godz. 16:30: Nowenna do MB Nieustającej Pomocy (środa), nabożeństwa różańcowe i wypominkowe; Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale oraz msza św. roratnia o godz. 17:00.

*** Nadal dużym zainteresowaniem cieszy się, zapoczątkowana w październiku 2009 roku, piątkowa adoracja Najświętszego Sakramentu, rozpoczynającą się po mszy św. oraz Eucharystia w intencji osób starszych, chorych i niepełnosprawnych (każda 3 środa miesiąca).

*** Liczna grupa Parafian uczestniczyła w mijającym roku w Nabożeństwach Fatimskich (wprowadzonych do parafialnego kalendarium liturgicznego w roku 2013).

*** W roku Jubileuszu Bożego Miłosierdzia mieliśmy okazję przeżyć 5-krotnie mszę św. z modlitwą o uzdrowienie, którym przewodniczył o.Andrzej Smołka ss.cc (04.06 i 07.10); o.Teodor Knapczyk OFM (10.09) oraz o.Pacyfik Iwaszko OFM (16.03 i 16.11) (W sumie od 2010 roku msze te zostały odprawione w naszym kościele 23 razy).

*** Dużym sukcesem okazała się także tegoroczna uroczystość odpustowa, połączona z organizacją 9. Festynu Parafialnego [niestety, dała się zauważyć tendencja zniżkowa liczby uczestników].

*** Nie zabrakło także inicjatyw skierowanych w stronę dzieci i młodzieży – dużym zainteresowaniem cieszył się czerwcowy Festyn Dziecięcy i uroczystość św. Mikołaja (w tym roku przygotowano 86 paczek). Niestety, przeciwnie do roku ubiegłego, w tym roku zmalała zauważalnie liczba dzieci uczestniczących w roratach.

*** Mijający rok stał się okazją do przeprowadzenia 4 koncertów: Kolęd i Pastorałek (10.01), Pieśni Wielkanocnej (03.04); koncert podsumowujący drugi rok działalności Scholi DZIECIAKI Z BOŻEJ PAKI (19.06) oraz tradycyjna, ósma już Cecyliada (20.11) [warto nadmienić, że spotkania te zaczęły już nabierać charakteru regionalnego – bierze w nich udział rosnąca grupa wykonawców z zewnątrz].

*** Od 4 lat w kalendarium wydarzeń parafialnych wpisała się msza św. w intencji trzeźwościowej, sprawowana w 1. poniedziałek miesiąca o godz. 18:00 – czynny udział bierze w niej regionalna grupa Duszpasterstwa Apostolstwa Trzeźwości i Pomocy Rodzinie Diecezji Legnickiej oraz sympatyków.

*** Parafialne Koło Caritas liczy obecnie 4 osoby.

Rok 2016 obfitował także w wiele inwestycji i wydarzeń o charakterze administracyjno-gospodarczym:

  • Montaż systemu monitoringowego oraz lustra drogowego przy głównym wjeździe;
  • Remont wejścia bocznego na teren posesji;
  • Kompleksowa modernizacja Piety;
  • Montaż nowej lampy oświetleniowej na zewnątrz kościoła;
  • Pokrycie głównego wjazdu asfaltem;
  • Zakup i montaż 3. kolejnych witraży (na wstawienie witraży czekają trzy ostatnie okna);
  • Wymiana pieca CO w kościele;
  • Przycinka drzew przy głównej alei wjazdowej.

Powyższe sprawozdanie obejmuje całokształt życia religijnego i funkcjonowania naszej Parafii w kończącym się roku 2016. Z pewnością spraw wartych podkreślenia było więcej – wybrałem te najważniejsze. Te i inne nie zostałyby jednak zrealizowane, gdyby nie Państwa życzliwość, zrozumienie i pomoc – modlitewna, materialna oraz ta, w postaci „pracy rąk”. Pragnę za nie Wam wszystkim gorąco podziękować i podkreślić moją wdzięczność za wszelkie „okruchy serca”, których w ciągu tego roku doznałem bardzo wiele. Chcę ją wyrazić pamięcią i modlitwą, o której zapewniam.

Jeszcze raz WSZYSTKIM ZA WSZELKIE DOBRO składam kapłańskie „Bóg zapłać”.

proboszcz  ks. Janusz Barski

Dodaj komentarz: