21. niedziela zwykła 21.08.2016 roku

d1*** Przeżywamy 21. niedzielę zwykłą – jest to NIEDZIELA PARAFIALNA. Msze św. o godz. 8:30 i 11:00. Zebrana dzisiaj kolekta jest przeznaczona na pokrycie kosztów położenia asfaltu na wjeździe głównym na teren posesji.

*** W minioną niedzielę przeżyliśmy uroczystość odpustową, połączoną z 9 Festynem Parafialnym – mieliśmy okazję przeżyć piękno wspólnotowej modlitwy oraz radość festynowego relaksu i zabawy. SPRAWOZDANIE…

*** Pragnę złożyć płynące z serca „Bóg zapłać” osobom, które wsparły organizację i przebieg uroczystości i zaprosić do przeczytania relacji oraz obejrzenia materiału foto (zakładka „Aktualności”). Dziękuję:

— Organizatorom oraz osobom, które wsparły przebieg obu odsłon Święta Parafii;

— Dobrodziejom naszego święta;

— Osobom, które zaangażowały się w liturgię naszego święta [asysta osób świeckich, tak zgodna z nauczanie papieża Franciszka i poprzedników wciąż budzi podziw u naszych gości];

— Naszym Gościom: ks. Kanonikowi Janowi Dochniakowi [przewodniczącemu odpustowej liturgii], ks. Łukaszowi Langenfeldowi [koncelebrującemu sumę odpustową] oraz kapłanom dekanatu Lubań, uczestniczącym w sumie parafialnej;

— Kamilowi, Tomaszowi i Karolince -, za podjęcie zadań asysty podczas sumy odpustowej;

— Panu Janowi za podjęcie funkcji kościelnego;

— Grupom i osobom, które podjęły się animacji śpiewu podczas obu odsłon święta: Chórowi „Maksymilianki”, Scholi „Dzieciaki z Bożej Paki”, Zespołowi „Złote Nutki” i „Polne Kwiaty”;

— Naszym Paniom za wspaniałe wypieki;

— Osobom kierującym ruchem na placu;

— Osobom pilnującym bezpieczeństwa naszych dzieciaków na trampolinie – za zapewnienie dzieciakom wspaniałej i bezpiecznej zabawy;

— Osobom pełniącym odpowiedzialne funkcje obsługi „Kawiarenki pod Lipami”; obsłudze punktu dystrybucji cegiełek; malarkom twarzy naszych najmłodszych;

— Małgosi – za zadbanie o bogaty program sportowy dla najmłodszych uczestników Festynu;

— Obsłudze foto naszej uroczystości;

— Właścicielom i obsłudze restauracji „Golden Time” – za fachową obsługę naszych Gości;

— Dziękuję wreszcie wszystkim uczestnikom obu odsłon naszej uroczystości.

*** Wspomnienia tygodnia:

— poniedziałek (22.08) — NMP, Królowej

— środa (24.08) — św. Bartłomieja, Apostoła (święto)

— piątek (26.08) — NMP Częstochowskiej (uroczystość)

— sobota (27.08) — św. Moniki

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

*** Witam serdecznie przybywających do nas Gości, życzę im dobrej i słonecznej pogody, wypoczynku w dobrej atmosferze oraz zapraszam do wspólnej modlitwy. Tym zaś, którzy odjeżdżają życzę bezpiecznych powrotów i miłych wspomnień i zapewniam o pamięci modlitewnej. Jednocześnie przypominam, że czas wakacyjno-urlopowy nie zwalnia nas z powinności rozwoju formacyjnego.

*** W przyszłą niedzielę, podczas mszy św. o godz. 11:00, zostaną poświęcone tornistry i przybory szkolne. W czasie sumy wysłuchamy także świadectwa trzeźwościowego.

*** Zwracam się z prośbą o pomoc do murarzy naszej parafii – chodzi o uzupełnienie uszkodzeń muru posesji. Zapraszam do kontaktu ze mną w zakrystii.

*** Proszę także o pomoc w uporządkowaniu części naszego cmentarza – praca nie jest duża, ale z racji problemów zdrowotnych nie mogę jej wykonać sam.

*** Trwa zbiórka funduszów na zakup opału na sezon grzewczy 2016/2017. Przy stoisku prasowym zostały wyłożone okolicznościowe koperty.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnika „Niedziela” [którego tematem jest „Kierunek – Jasna Góra”] przeczytamy m.in. o jasnogórskich obchodach uroczystości Wniebowzięcia NMP; o wizycie w Polsce cudownie uzdrowionej za wstawiennictwem Jana Pawła II s. Marie Simon-Pierre Normand; o ŚDM w Krakowie (m.in. teksty homilii i przemówień papieskich); o postaci gen. Stefana Grota-Roweckiego. W „Niedzieli Legnickiej” przeczytamy m.in. o przebiegu i zakończeniu 24. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Legnickiej do Częstochowy; o odpuście na Śnieżce; o bolesławieckich obchodach święta Policji. Młodzieży dedykuję „Niedzielę Młodych”. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” m.in. o kwestii wyboru sumienia na przykładzie rzemieślnika z Łodzi, którym zainteresował się rzecznik praw obywatelskich; o bohaterce pro life, kanadyjce Mary Wagner, która odwiedziła nasz kraj; o podsumowaniach i oczekiwaniach po ŚDM.

PIERWSZE CZYTANIE

Powszechność zbawienia

Czytanie z Księgi proroka Izajasza

Iz 66,18–21

To mówi Pan: „Ja znam ich czyny i zamysły. Przybędę, by zebrać moją chwałę. Ustanowię u nich znak i wyślę niektórych ocalałych z nich do narodów Tarszisz, Put, Lud, Meszek i Rosz, Tubal i Jawan, do wysp dalekich, które nie słyszały mojej sławy ani nie widziały mojej chwały. Oni ogłoszą chwałę moją wśród narodów.

Z wszelkich narodów przyprowadzą w ofierze dla Pana wszystkich waszych braci, na koniach, na wozach, w lektykach, na mułach i na dromaderach, na moją świętą górę w Jerozolimie – mówi Pan – podobnie jak Izraelici przynoszą ofiarę z pokarmów w czystych naczyniach do świątyni Pana. Z nich także wezmę sobie niektórych jako kapłanów i lewitów” – mówi Pan.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 117,1–2

Refren: Całemu światu głoście Ewangelię.

Chwalcie Pana, wszystkie narody,
wysławiajcie Go wszystkie ludy,
bo potężna nad nami Jego łaska,
a wierność Pana trwa na wieki.

DRUGIE CZYTANIE

Tego Pan miłuje, kogo karze

Czytanie z Listu do Hebrajczyków

Hbr 12,5–7.11–13

Bracia:

Zapomnieliście o upomnieniu, które się zwraca do was, jako do synów: „Synu mój, nie lekceważ karania Pana, nie upadaj na duchu, gdy On cię doświadcza. Bo tego Pan miłuje, kogo karze, chłoszcze każdego, którego za syna przyjmuje”.

Trwajcież w karności. Bóg obchodzi się z wami jak z dziećmi. Jakiż to bowiem syn, którego by ojciec nie karcił?

Wszelkie karcenie na razie nie wydaje się radosne, ale smutne, potem jednak przynosi tym, którzy go doświadczyli, błogi plon sprawiedliwości. Dlatego wyprostujcie opadłe ręce i osłabłe kolana. Czyńcie proste ślady nogami waszymi, aby kto chromy nie zbłądził, ale był raczej uzdrowiony.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

J 14,6

Alleluja, alleluja, alleluja

Ja jestem drogą, prawdą i życiem,
nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA

Królestwo Boże dostępne dla wszystkich narodów

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Łk 13,22–30

Jezus nauczając, szedł przez miasta i wsie, i odbywał swą podróż do Jerozolimy. Raz ktoś Go zapytał: „Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?”.

On rzekł do nich: „Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie będą mogli. Skoro Pan domu wstanie i drzwi zamknie, wówczas stojąc na dworze, zaczniecie kołatać do drzwi i wołać: »Panie, otwórz nam«; lecz On wam odpowie: »Nie wiem, skąd jesteście«. Wtedy zaczniecie mówić: »Przecież jadaliśmy i piliśmy z Tobą, i na ulicach naszych nauczałeś«.

Lecz On rzecze: »Powiadam wam, nie wiem, skąd jesteście. Odstąpcie ode Mnie wszyscy dopuszczający się niesprawiedliwości«. Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów, gdy ujrzycie Abrahama, Izaaka i Jakuba, i wszystkich proroków w królestwie Bożym, a siebie samych precz wyrzuconych. Przyjdą ze wschodu i zachodu, z północy i południa i siądą za stołem w królestwie Bożym.

Tak oto są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: