Sprawozdanie roczne 2015

SPRAWOZDANIE Z ŻYCIA RELIGIJNEGO
I FUNKCJONOWANIA PARAFII W ROKU 2015

Zainteresowanych statystyką naszej parafii zapraszam do obejrzenia diagramów umieszczonych pod tekstem sprawozdania.

Dobiegający końca rok kalendarzowy 2015 – szósty rok funkcjonowania wspólnoty w powiększonym składzie osobowym (ilość mieszkańców należących do naszej wspólnoty wynosi 1443 osoby) – był okresem realizacji kilku ważnych inwestycji i organizacji wielu wydarzeń.
Życie religijne i sakramentalne w naszej Parafii w kończącym się roku przedstawia się następująco:
*** W niedzielnej Eucharystii (według danych z miesięcznej obserwacji w październiku) uczestniczy 16,4% Parafian [w 2014 – 20,1%]; z tej grupy prawie 39% (38,62%) wiernych przyjmuje regularnie komunię św. [2014 r. – 31,37%].
*** W tym roku rozdano około 8500 Komunii [2014 r. – 9600].
*** Sakramentu Chrztu udzielono 7 dzieciom [w roku 2014 – 15].
*** Związek małżeński zawarło 5 par [w roku 2013 – 3; 2014 – 2].
*** Do wieczności odeszło 10 parafian [w roku 2014 – 11] – dane obejmują pogrzeby wpisane do parafialnej księgi zmarłych.
*** W uroczystości I Komunii św. wzięła udział 21-osobowa grupa dzieci [w roku 2013 – 13; 2014 – 8].
*** W trzecim roku 3-letniego przygotowania do Sakramentu Bierzmowania uczestniczy 8-osobowa grupa Młodzieży naszego Gimnazjum; zaś rok pierwszy rozpoczęła grupa 11-osobowa.
*** Grupa osób odwiedzanych z Najświętszym Sakramentem w każdą I sobotę miesiąca liczy obecnie 14 osób (w roku 2014 – 11).
*** W okresie od 01.01.2015 roku sakramentu namaszczenia chorych i wiatyku udzielono 34 osobom (z tego 24 osoby przyjęły Sakrament Namaszczenia podczas parafialnych obchodów Światowego Dnia Chorego).
*** Parafialna wspólnota – Żywy Różaniec – gromadzi na dzień dzisiejszy 38 osób [2014 – 42; do wieczności odeszły 2 osoby].
*** Druga parafialna grupa formacyjna – Rycerstwo Niepokalanej – liczy obecnie 29 osób [2014 – 35; do wieczności odeszła 1 osoba].
*** Olbrzymi kryzys przeżywa parafialne koło Służby Liturgicznej – liczy obecnie zaledwie 2 osoby [2014 – 6].
*** Powstały w ramach przygotowań do wizytacji 2014 r. Chór Parafialny MAKSYMILIANKI tworzy 9-osobowa grupa rozśpiewanych Parafianek.
*** Działająca od września 2014 roku Parafialna Schola DZIECIAKI Z BOŻEJ PAKI liczy obecnie 14 osób.
*** W tym roku funkcję Kościelnego pełnił tradycyjnie Zbigniew Kwieciński, wspierany w sytuacjach losowych przez p. Alicję Kwiecińską); o estetykę ołtarza dbały w tym roku Panie: Kazimiera Hałajko, Alicja Kwiecińska i Małgorzata Kleszczyńska; o dekoracje w czasie świąt i okazjonalnych uroczystości zatroszczyły się w tym okresie Panie: Małgorzata Milewska i Beata Kwiecińska. Stała, niestety stosunkowo nieliczna, grupa mieszkańców poszczególnych ulic dbała o czystość naszej świątyni.
*** Zaprzysiężona w maju 2012 roku Rada Parafialna II kadencji liczy obecnie 16 osób.
*** Stałe spotkania dwóch grup formacyjnych naszej Parafii: Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej odbywają się w każdą I sobotę miesiąca podczas Eucharystii ze zmianą tajemnic różańcowych.
*** Przez cały rok trwały regularne spotkania przygotowujące: do Sakramentu Bierzmowania [grupa młodsza – III czwartek miesiąca i grupa starsza – I i IV czwartek miesiąca] oraz do I Komunii św. [I niedziela miesiąca].
*** Tegoroczny porządek liturgii w naszej Parafii obejmował szereg nabożeństw, sprawowanych o godz. 16:30: Nowenna do MB Nieustającej Pomocy (środa), nabożeństwa różańcowe i wypominkowe; Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale oraz Msza św. roratnia o godz. 17:00.
*** Nadal dużym zainteresowaniem cieszy się, zapoczątkowana w październiku 2009 roku, piątkowa adoracja Najświętszego Sakramentu, rozpoczynającą się po mszy św. oraz Eucharystia w intencji osób starszych, chorych i niepełnosprawnych (każda 3 środa miesiąca).
*** Liczna grupa Parafian uczestniczyła w mijającym roku w Nabożeństwach Fatimskich (wprowadzonych do parafialnego kalendarium liturgicznego w roku 2013).
*** W roku sprawozdawczym mieliśmy okazję przeżyć 2-krotnie mszę św. z modlitwą o uzdrowienie, której przewodniczył O. Andrzej Smołka ss.cc. z Wrocławia (12.02 i 18.10 – w sumie od 2010 roku msze te zostały odprawione w naszym kościele 18 razy).
*** Dużym sukcesem okazała się także tegoroczna uroczystość odpustowa, połączona z organizacją VIII Festynu Parafialnego [dała się zauważyć tendencja wzrostowa liczby uczestników].
*** Nie zabrakło także inicjatyw skierowanych w stronę dzieci i młodzieży – dużym zainteresowaniem cieszył się czerwcowy Festyn Dziecięcy i uroczystość św. Mikołaja (w tym roku przygotowano 86 paczek). Niestety, przeciwnie do roku ubiegłego, w tym roku zmalała zauważalnie liczba dzieci uczestniczących w roratach.
*** Mijający rok stał się okazją do przeprowadzenia 4 koncertów: Kolęd i Pastorałek, Pieśni Wielkanocnej; koncert podsumowujący pierwszy rok działalności Scholi DZIECIAKI Z BOŻEJ PAKI oraz tradycyjna Cecyliada [warto nadmienić, że spotkania te zaczęły już nabierać charakteru regionalnego – bierze w nich udział rosnąca grupa wykonawców z zewnątrz]. Zostały także przeprowadzone: pierwszolistopadowe misterium „Refleksja Listopadowa” oraz „Różaniec za Ojczyznę” [11.11]. Niestety, zauważamy także zjawisko negatywne – malejące zainteresowanie tymi spotkaniami naszych Parafian.
*** Od 3 lat w kalendarium wydarzeń parafialnych wpisała się msza św. w intencji trzeźwościowej, sprawowana w I poniedziałek miesiąca o godz. 18:00 – czynny udział bierze w niej regionalna grupa Duszpasterstwa Apostolstwa Trzeźwości i Pomocy Rodzinie Diecezji Legnickiej oraz sympatyków.
*** Parafialne Koło Caritas liczy obecnie 4 osoby.

Rok 2015 obfitował także w wiele inwestycji i wydarzeń o charakterze administracyjno-gospodarczym:
— zakup i montaż nowych witraży [do końca roku zamontowano 10 witraży];
— wymiana głównej bramy wjazdowej i poszerzenie wjazdu na teren posesji; prace modernizacyjne i restauracyjne w kościele (montaż zewnętrznego systemu doświetlenia terenu; odświeżenie malatury drzwi wejściowych i okien);
— zabezpieczenie zagrożonej części fundamentu i murów kościoła;
— modernizacja plebanii;
— uporządkowanie i utwardzenie głównej alei wjazdowej – przygotowanie pod położenie asfaltu.

Powyższe sprawozdanie obejmuje całokształt życia religijnego i funkcjonowania naszej Parafii w kończącym się roku 2015. Z pewnością spraw wartych podkreślenia było więcej – wybrałem te najważniejsze. Te i inne nie zostałyby jednak zrealizowane, gdyby nie Państwa życzliwość, zrozumienie i pomoc – modlitewna, materialna oraz ta, w postaci „pracy rąk”. Pragnę za nie Wam wszystkim gorąco podziękować i podkreślić moją wdzięczność za wszelkie „okruchy serca”, których w ciągu tego roku doznałem bardzo wiele. Chcę ją wyrazić pamięcią i modlitwą, o której zapewniam.
Jeszcze raz WSZYSTKIM ZA WSZELKIE DOBRO składam kapłańskie „Bóg zapłać”.

proboszcz  ks. Janusz Barski

Dodaj komentarz: