Niedziela Świętej Rodziny 27.12.2015 roku

*** Przeżywamy uroczystość Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Podczas sumy parafialnej odbędzie się obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich – zapraszam do wzięcia w nim udziałuswjozef parafialne pary małżeńskie.
*** Wspomnienia tygodnia:
— poniedziałek (28.12) – św. Młodzianków, męczenników (święto)
— czwartek (31.12) – św. Sylwestra I, papieża
— piątek (01.01) – Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (uroczystość) – Światowy Dzień Pokoju
— sobota (02.01) – św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA
SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:
OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH
PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

*** Składam gorące „Bóg zapłać” osobom (w tym dzieciom i młodzieży), które przygotowały świąteczną dekorację prezbiterium oraz przygotowały kościół na obchód tego świątecznego czasu.
*** W czwartek kończymy rok kalendarzowy 2015. Serdecznie zapraszam na mszę św. o godz. 17:00 (podczas której zostanie przedstawione podsumowanie tego czasu), po której odbędzie się nabożeństwo dziękczynno-błagalne.
*** W piątek msze św. o godz. 10:00 i 11:30.
*** Z racji I soboty miesiąca odwiedziny chorych z Najświętszym Sakramentem od godz. 8:30. Msza św. w intencji Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej ze zmianą tajemnic różańcowych) o godz. 10:00.
*** W przyszłą niedzielę po sumie parafialnej kolejne spotkanie z Rodzicami dzieci przygotowujących się do I komunii św.
*** W tym tygodniu rozpoczyna się wizyta duszpasterska A.D.2016. Jej porządek został umieszczony w gablocie i na stronie parafialnej. W dni robocze (poniedziałek-piątek) kolęda rozpoczyna się o godz. 15:30; w soboty – o godz. 14:00. W przypadku kolizji wyznaczonego terminu z Państwa obowiązkami, można w zakrystii zgłosić chęć spotkania w ostatnim dniu kolędy.
*** Zwracam się prośbą o pomoc w uprzątnięciu pozostałości po starych ramach okiennych z placu kościelnego.
*** Porządek kolędy w tym tygodniu:
— sobota (02.01) – Al. Niepodległości 27-9
*** Za 2 tygodnie, w niedzielę (10.01), po mszy św. o godz.11:00, odbędzie się kolejny, IV Parafialny Koncert Kolęd i Pastorałek, którego przesłaniem są słowa „Gore gwiazda Jezusowi”. Serdecznie zapraszam do wzięcia w nim udziału – zapisy osób zainteresowanych (do niedzieli 03.01) w zakrystii lub telefonicznie u ks. proboszcza.

*** ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W LUBAŃSKIM ORSZAKU TRZECH KRÓLI – zapraszam do AKTUALNOŚCI…
*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W świątecznym numerze „Niedzieli” [z filmem DVD „Santo Subito” i kalendarzem ściennym – cena 10 zł] znajdziemy obrzęd Wieczerzy Wigilijnej w rodzinie i przegląd najważniejszych wydarzeń roku 2015; przeczytamy o znakach i symbolach bożonarodzeniowych; o tradycjach w rodzinie państwa Dudów; o 360. rocznicy potopu szwedzkiego. W „Niedzieli Legnickiej” m.in. o roratnim apostolstwie dzieci w Lubomierzu; o 1. Orszaku św. Mikołaja w Bolesławcu; o obchodach wspomnienia św. Mikołaja w Kamiennej Górze i w naszej parafii; o obchodach wspomnienia św. Barbary w Lubinie. Naszej młodzieży dedykuję „Niedzielę Młodych”. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” m.in. dodatek specjalny „Jak świętować Wigilię?”; pytania i odpowiedzi dotyczące prawdziwego człowieczeństwa Jezusa; rozmowa z premier Beatą Szydło m.in. o tym, jak rozsławić naszą ojczyznę za granicą oraz reportaż o praktykowaniu wiary w krajach muzułmańskich. Najmłodszym Parafianom dedykuję świąteczny numer „Małego Gościa Niedzielnego”.

PIERWSZE CZYTANIE

Kto jest posłuszny Bogu, czci swoich rodziców

Czytanie z Księgi Syracydesa

Syr 3,2-6.12-14

Pan uczcił ojca przez dzieci,
a prawa matki nad synami utwierdził.
Kto czci ojca, zyskuje odpuszczenie grzechów,
a kto szanuje matkę, jakby skarby gromadził.
Kto czci ojca, radość mieć będzie z dzieci,
a w czasie modlitwy swej będzie wysłuchany.
Kto szanuje ojca, długo żyć będzie,
a kto posłuszny jest Panu, da wytchnienie swej matce.
Synu, wspomagaj swego ojca w starości,
nie zasmucaj go w jego życiu.
A jeśliby nawet rozum stracił, miej wyrozumiałość,
nie pogardzaj nim, choć jesteś w pełni sił.
Miłosierdzie względem ojca nie pójdzie w zapomnienie,
w miejsce grzechów zamieszka u ciebie.

Oto słowo Boże

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 128,1-2,3,4-5

Refren: Błogosławiony, kto się boi Pana.

Błogosławiony każdy, kto się boi Pana,
kto chodzi Jego drogami.
Bo z pracy rąk swoich będziesz pożywał,
szczęście osiągniesz i dobrze ci będzie.

Małżonka twoja jak płodny szczep winny
we wnętrzu twojego domu.
Synowie twoi jak sadzonki oliwki
dokoła twojego stołu.

Oto takie błogosławieństwo dla męża,
który boi się Pana.
Niechaj cię Pan błogosławi z Syjonu,
oglądaj pomyślność Jeruzalem przez całe swe życie.

DRUGIE CZYTANIE

Chrześcijańskie zasady życia domowego

Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Kolosan

Kol 3,12-21

Bracia:

Jako wybrańcy Boży, święci i umiłowani, obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość, znosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem, jeśliby miał ktoś zarzut przeciw drugiemu: jak Pan wybaczył wam, tak i wy.

Na to zaś wszystko przyobleczcie miłość, która jest więzią doskonałości. A sercami waszymi niech rządzi pokój Chrystusowy, do którego też zostaliście wezwani, w jednym Ciele. I bądźcie wdzięczni.

Słowo Chrystusa niech w was przebywa z całym swym bogactwem: z wszelką mądrością nauczajcie i napominajcie samych siebie przez psalmy, hymny, pieśni pełne ducha, pod wpływem łaski śpiewając Bogu w waszych sercach. I wszystko, cokolwiek działacie słowem lub czynem, wszystko czyńcie w imię Pana Jezusa, dziękując Bogu Ojcu przez Niego.

Żony, bądźcie poddane mężom, jak przystało w Panu. Mężowie, miłujcie żony i nie bądźcie dla nich przykrymi. Dzieci, bądźcie posłuszne rodzicom we wszystkim, bo to jest miłe Panu. Ojcowie, nie rozdrażniajcie waszych dzieci, aby nie traciły ducha.

Oto słowo Boże

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Kol 3,15a.16a

Alleluja, alleluja, alleluja

Sercami waszymi niech rządzi Chrystusowy pokój,
słowo Chrystusa niech w was przebywa z całym swym bogactwem.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA

Rodzice znajdują Jezusa w świątyni

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Łk 2,41-52

Rodzice Jezusa chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest w towarzystwie pątników, uszli dzień drogi i szukali Go wśród krewnych i znajomych. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy, szukając Go.
Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami.

Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: „Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie”. Lecz On im odpowiedział: „Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?”.

Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział.

Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu.

Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: