Chrystusa Króla Wszechświata 22.11.2015 roku

jezus-chrystus-krol-wszechswiata*** Przeżywamy uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – ostatnią niedzielę roku liturgicznego 2015. Jest to święto patronalne Akcji Katolickiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
*** Dzień dzisiejszy, z racji wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, jest także okazją do przeżycia piątej odsłony Parafialnej Cecyliady – rozśpiewanego spotkania, połączonego z Bawełnianym Jubileuszem [1 rocznicą powstania] naszej parafialnej Scholi „Dzieciaki z Bożej Paki”. Z racji koncertu dzisiejszy porządek mszy św. uległ nieznacznej zmianie – msze św. o godz. 8:30, 9:30 i 11:30. Za zmianę gorąco przepraszam.
*** NIEDZIELA PARAFIALNA – sprawozdanie…
*** Wspomnienia tygodnia:
— wtorek (24.11) – św. męczenników Andrzeja Dung-Lac, prezbitera i Towarzyszy
— środa (25.11) – św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA
SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA –
PRZEDE WSZYSTKIM OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH i ZDROWIA,
WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII, ŚW. MAKSYMILIANA.

*** Składam gorące „Bóg zapłać” licznej grupie Parafian z Al. Niepodległości 13-27 i ul. Kościuszki 18-24 za przygotowanie kościoła na obchód Dnia Pańskiego.
*** Ponownie zwracam się z gorącą prośbą o podjęcie funkcji kościelnego – nawet w ograniczonym zakresie (chodzi głównie o obsługę niedzieli, uroczystości i świąt).
*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W bieżącym numerze „Niedzieli” [którego tematem jest „Sługa Boży ks. Aleksander Zienkiewicz”] przeczytamy m.in. komentarze do sytuacji na świecie po atakach terrorystycznych w Paryżu; o inauguracji „polskiej nadziei”; o uroczystości Króla Wszechświata; o wizycie Prezydenta RP w Watykanie. W „Niedzieli Legnickiej” m.in. o sympozjum poświęconym tematyce chrztu; o Plejadzie Świętych w Wągrodnie; o legnickich obchodach Święta Niepodległości; o obchodach św. Marcina w lubińskiej parafii św. Wojciecha; o pogrzebie śp. ks. kan. Jana Nicko; o „Refleksji Listopadowej” w naszej parafii i Szkolnych Zaduszkach w ZSP2 w Lubaniu. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” m.in. płyta CD „Czekamy, śpiewamy” czyli jedenaście wyjątkowych piosenek, które były śpiewane przez ostatnie 11 lat na Roratach; gdzie i kiedy zaczęła się Polska; o tym, jak Pan Bóg kazał pisać hymn na Światowe Dni Młodzieży.


 

PIERWSZE CZYTANIE

Królestwo Syna Człowieczego

Czytanie z Księgi proroka Daniela

Dn 7,13-14

Patrzyłem w nocnych widzeniach, a oto na obłokach nieba przybywa jakby Syn Człowieczy. Podchodzi do Przedwiecznego i wprowadzają Go przed Niego. Powierzono Mu panowanie, chwałę i władzę królewską, a służyły Mu wszystkie narody, ludy i języki. Panowanie Jego jest wiecznym panowaniem, które nie przeminie, a Jego królestwo nie ulegnie zagładzie.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 93,1.2 i 5

Refren: Pan Bóg króluje, pełen majestatu.

Pan króluje, oblókł się w majestat,
Pan odział się w potęgę i nią się przepasał,
tak świat utwierdził,
że się nie zachwieje.

Twój tron niewzruszony na wieki,
Ty od wieków istniejesz. Boże.
Świadectwa Twoje bardzo godne są wiary,
Twojemu domowi przystoi świętość,
po wszystkie dni, o Panie.

DRUGIE CZYTANIE

Chrystus jest władcą królów ziemi

Czytanie z Księgi Apokalipsy świętego Jana

Ap 1,5-8

Jezus Chrystus jest Świadkiem Wiernym, Pierworodnym umarłych i Władcą królów ziemi. Tym, który nas miłuje i który przez swą krew uwolnił nas od naszych grzechów, i uczynił nas królestwem i kapłanami Bogu i Ojcu swojemu: Jemu chwała i moc na wieki wieków. Amen.

Oto nadchodzi z obłokami i ujrzy Go wszelkie oko i wszyscy, którzy Go przebili. I będą Go opłakiwać wszystkie pokolenia ziemi. Tak: Amen.

Jam jest Alfa i Omega, mówi Pan Bóg, który jest, który był i który przychodzi, Wszechmogący.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Por. Mk 11,10

Alleluja, alleluja, alleluja

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA

Królestwo Chrystusa nie jest z tego świata

Słowa Ewangelii według świętego Jana

J 18,33b-37

Piłat powiedział do Jezusa: „Czy Ty jesteś Królem żydowskim?”.

Jezus odpowiedział: „Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?”.

Piłat odparł: „Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił?”.

Odpowiedział Jezus: „Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd”.

Piłat zatem powiedział do Niego: „A więc jesteś Królem?”.

Odpowiedział Jezus: „Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: