Niedziela Palmowa 29.03.2015 roku

przyg05*** Przeżywamy dzisiaj Niedzielę Palmową czyli Męki Pańskiej, będącą pamiątką uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Połączenie radosnego „Hosanna Synowi Dawidowemu” z opisem Męki Pańskiej przypomina nam, że Jezus, Bóg-Człowiek, swoją godność Boską złączył z krzyżem, wpisanym w życie każdego człowieka. Z racji dzisiejszej uroczystości podczas każdej Mszy św. poświęcenie palm. Natomiast suma parafialna rozpocznie się przed kościołem poświęceniem palm i procesją wokół kościoła. Po Mszy św. o godz. 11:30 nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym.
*** Dziś w diecezjach obchodzimy Światowy Dzień Młodzieży.
*** NIEDZIELA PARAFIALNA – sprawozdanie…

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA
SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA –
PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH,
WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII, ŚW. MAKSYMILIANA.

*** Niedzielą Palmową wkraczamy w najważniejszy okres roku liturgicznego – Wielki Tydzień, którego szczytem jest Triduum Paschalne, wprowadzające nas w obchód Świąt Paschy. Jutro, o godz. 17:00, rozpoczynamy prace przy przygotowaniu dekoracji na ten czas. Pragnę zaprosić wszystkich Parafian we wtorek po mszy św. w celu przygotowania naszej świątyni do godnego obchodu Triduum i Świąt. Mam nadzieję, że nie zabraknie osób czujących odpowiedzialność za estetykę naszego kościoła.
*** Czas przygotowań do Świąt to okres wzmożonej aktywności i wielu prac w naszych domach. Mimo to jednak pragnę zaprosić obecnych i dawnych członków Służby Liturgicznej oraz osoby pragnące pomóc w przeżyciu liturgii Triduum i Świąt na spotkanie organizacyjne we wtorek (31.03.2015 r.) po mszy św. (o godz. 18:00 – w świetlicy).
*** Osoby, które podjęły się funkcji podczas liturgii Triduum Paschalnego zapraszam do zakrystii po odbiór materiałów. Przypominam także, że ukazują się one sukcesywnie na stronie parafialnej w zakładce „Aktualności”.
*** Triduum Paschalne rozpoczniemy czwartkową Mszą św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00. Mszę rozpocznie uroczysta procesja do ołtarza, zakończy zaś przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy. Po zakończeniu liturgii zachęcam do wzięcia udziału w nabożeństwie Gorzkich Żali, po czym adoracja do godz. 21:00, prowadzona przez wspólnotę Rycerstwa Niepokalanej.
*** W tym dniu obchodzimy 10 rocznicę śmierci św. Jana Pawła II.
*** W Wielki Piątek (w którym obowiązuje nas post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych), rozpoczęcie adoracji o godz. 8:00. W gablocie zostały podane godziny czuwania dla poszczególnych ulic – mam nadzieję, że Pan Jezus nie będzie ani na chwilę sam. O godz. 15:00 (w godzinie konania Jezusa) zostanie odprawiona Droga Krzyżowa, po czym c.d. adoracji. O godz. 18:00 rozpocznie się Liturgia Wielkopiątkowa – w tym dniu (jako jedynym w roku kościelnym) nie odprawia się mszy św. Składa się ona z 3 części: liturgii słowa, adoracji krzyża i komunii św. Ofiary składane podczas adoracji krzyża przeznaczone są na utrzymanie kościołów w Ziemi Świętej.
*** Począwszy od Wielkiego Piątku rozpoczynamy Nowennę do Miłosierdzia Bożego, trwającą do Niedzieli Miłosierdzia. W Wielki Piątek odbędzie się po zakończeniu liturgii, w Wielką Sobotę – o godz. 21:40, w Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocy – po mszy św. o godz. 10:00; w pozostałe dni po mszach św.
*** Obchód Wielkiej Soboty rozpoczniemy o godz. 8:00 wystawieniem Najświętszego Sakramentu i adoracją według porządku zamieszczonego w gablocie. Podczas adoracji, o godz. 11:00, 12:00 i 14:30, odbędzie się obrzęd poświęcenia pokarmów wielkanocnych – złożone podczas nich produkty żywnościowe będą naszym „darem serca” dla najuboższych członków naszej wspólnoty – akcji patronuje Parafialny Zespół CARITAS. Adoracja mieszkańców naszej Parafii trwać będzie do godz. 20:00. Od godz. 20:00 do 21:30 adorację prowadzą Żywy Różaniec, Rycerstwo Niepokalanej, Schola parafialna. O 21:40 rozpocznie się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Liturgia Wigilii Paschalnej, najważniejszej Mszy św. roku kościelnego, wprowadzająca nas w obchód Tajemnicy Zmartwychwstania, rozpocznie się o godz. 22:00 obrzędem poświęcenia ognia i paschału przed kościołem. Serdecznie proszę o przyniesienie ze sobą na tę Mszę św. gromnic lub paschalików – istotnym elementem liturgii jest odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Zakończy ją procesja rezurekcyjna. W związku z tym w Niedzielę Zmartwychwstania nie będzie Mszy św. o godz. 8:30. Przypominam, że zgodnie z prawem liturgicznym w niedzielę osoby uczestniczące w Liturgii Wigilii Paschalnej mogą przyjąć po raz drugi Komunię św.
*** Już po raz drugi pragniemy wyśpiewać chwałę Zmartwychwstałego Chrystusa podczas II Parafialnego Koncertu Wielkanocnego. Mając wciąż świeże wspomnienie Koncertu Kolęd serdecznie zapraszam osoby i grupy zainteresowane wspólną modlitwą przez śpiew do zgłaszania swojego uczestnictwa. Koncert odbędzie się w 3 niedzielę Wielkanocy (19.04.2015 r.) po mszy św. z udziałem dzieci.
*** W związku z organizacją Koncertu serdecznie zapraszam dawne członkinie Scholi EDEN do podjęcia ciekawej inicjatywy EDEN-REAKTYWACJA. Spotkanie zainteresowanych odbędzie się w czwartek o godz. 12:30. Poprzedzi je spotkanie Scholi DZIECIAKI Z BOŻEJ PAKI – o godz. 11:00.
*** Przy wejściu głównym można nabyć paschaliki (cena 5 zł), kartki świąteczne oraz książkę „Pasja”. Przy wejściu głównym zostały umieszczone informatory dla osób chcących przekazać 1% podatku na rzecz Caritasu Diecezji Legnickiej. Informatory indywidualne można pobrać ze strony parafialnej, a w formie papierowej ze stolika prasowego.
*** Przy stoliku prasowym oraz w gablocie zostały umieszczone materiały informujące o założeniach i programie warsztatów poświęconych sztuce uwielbiania Pana, pod hasłem DNI CHWAŁY. Odbędą się one w parafii św. Jacka w Legnicy w dniach 11-12.04.2015 r.
*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W Tygodniku „Niedziela” [którego tematem jest „Powrót do Ojca – 10. rocznica”] przeczytamy m.in. o przygotowaniach do Światowego Dnia Młodych w Krakowie; o św. Teresie Wielkiej z Avila; o relikwii Cierniowej Korony Pana Jezusa; o symbolice i liturgii Wielkiego Tygodnia. W „Niedzieli Legnickiej” znajdziemy m.in. o Józefowym pielgrzymowaniu do Krzeszowa; o odwiedzinach męskich domów zakonnych diecezji przez kopię Cudownego Obrazu Pani Jasnogórskiej; o Drodze Krzyżowej mężczyzn w Chojnowie; o inicjatywie „24 godziny dla Pana” w Lubinie; o sympozjum katechetycznym w okazji 25 lat katechezy w szkole. W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in. dodatek z filmem „Pasja”; o tym, co znajdowało się za zasłoną, która przedarła się w chwili śmierci Jezusa na krzyżu?; co robić, gdy sumienie podpowiada coś innego, niż naucza Kościół.

 

Czytania mszalne zostały umieszczone w zakładce AKTUALNOŚCI – serdecznie zapraszam do jej odwiedzenia.

Dodaj komentarz: