4 niedziela zwykła 01.02.2015 roku

*** Przeżywamy 4 niedzielę zwykłą. Jest to I niedziela miesiąca – po każdej mszy św. wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu.
*** Po sumie parafialnej odbędzie się ostatnie spotkanie z Rodzicami dzieci przygotowujących się do I Komunii św.
*** Wspomnienia tygodnia:
— poniedziałek (02.02) – Ofiarowanie Pańskie (święto)
— czwartek (05.02) – św. Agaty, dziewicy i męczennicy
— piątek (06.02) – św. męczenników Pawła Miki i towarzyszy

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA
SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:
OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH
PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

*** W poniedziałek obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego, nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. W Polsce kończy się tradycyjny okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek. Jest to także Dzień Życia Konsekrowanego. Z racji święta jutro msza św. o godz. 17:00.
*** Tradycyjna msza św. trzeźwościowa zostanie odprawiona za tydzień o godz. 18:00.
*** W czwartek zapraszam na mszę św. i spotkanie formacyjne starszą grupę kandydatów do Bierzmowania.
*** W tym tygodniu obchodzimy I czwartek, piątek i sobotę miesiąca. Okazja do spowiedzi w piątek od godz. 16:00 (i podczas adoracji). W sobotę, w godzinach porannych odwiedziny chorych z Najświętszym Sakramentem. Popołudniowa msza św. ze zmianą tajemnic różańcowych w intencji Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej
*** Składam płynące z serca „Bóg zapłać” Parafianom, którzy w dniu wczorajszym zdemontowali dekorację świąteczną oraz przygotowali świątynię na obchód Dnia Pańskiego.
*** Z radością informuję, że w czwartek (12.02) zostanie odprawiona o godz. 17:00 pierwsza w tym roku msza św. z modlitwą o uzdrowienie, której będzie przewodniczył O. Andrzej Smołka ss.cc. Serdecznie na nią zapraszam.
*** Już od 7 lat w Niedzielę Palmową organizowany jest Legnicki Marsz dla Życia i Rodziny. Przygotowanie do tego wydarzenia odbywa się przez modlitwę i uczynki miłosierdzia. W tym roku zaplanowana jest inicjatywa Poczty Miłosierdzia oraz krucjata modlitewna 40 Dni dla Życia. W związku z powyższym Organizatorzy przekazują następującą informację: „Zapraszamy do udziału w krucjacie modlitewnej 40 Dni dla Życia. Aby przyłączyć się do krucjaty, wystarczy zadeklarować jedną godzinę osobistej bądź rodzinnej modlitwy w intencji nienarodzonych dzieci. Modlitwa może odbywać się w domu lub w kościele. Zapisy są przyjmowane w dni robocze pod numerem telefonu widocznym na plakacie w gablocie. Modlitwa rozpocznie się w Środę Popielcową a zakończy w Niedzielę Palmową.
*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej – zwracam uwagę na podwyższenie ceny czasopism (5 zł). W najnowszym numerze tygodnika „Niedziela” (którego tematem jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego) przeczytamy m.in. o przygotowaniach wielu polskich parafii do jubileuszu 250.rocznicy ustanowienia liturgicznego święta NSPJ; o 200.rocznicy urodzin św. Jana Bosko; o sercańskiej rodzinie zakonnej w Brazylii; o Apelu Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli. W „Niedzieli Legnickiej” znajdziemy m.in. relację ze spotkania ekumenicznego w katedrze legnickiej; wspomnienie o festiwalu kolęd w Krzeszowie, w naszej parafii oraz w Olszynie oraz opis działalności salezjańskiego liceum w Lubinie W „Gościu Niedzielnym” [z dodatkiem – płytą DVD z 4 ostatnimi odcinkami serialu fabularnego o św. Teresie] przeczytamy m.in. o dalszych losach procesu rzekomo niewłaściwej wyceny zwracanych Kościołowi nieruchomości w podwarszawskiej Białołęce (miesiąc temu krakowski rzeczoznawca został oczyszczony z zarzutów) oraz o rozeznaniu powołania.

 

Ofiarow1

PIERWSZE CZYTANIE

Bóg obiecuje zesłać proroka

Czytanie z Księgi Powtórzonego Prawa

Pwt 18,15-20

Mojżesz tak przemówił do ludu:

„Pan Bóg twój wzbudzi ci proroka spośród braci twoich, podobnego do mnie. Jego będziesz słuchał. Właśnie o to prosiłeś Pana Boga swego na Horebie, w dniu zgromadzenia: «Niech więcej nie słucham głosu Pana Boga mojego i niech już nie widzę tego wielkiego ognia, abym nie umarł»”.

I odrzekł mi Pan: „Dobrze powiedzieli. Wzbudzę im proroka spośród ich braci, takiego jak ty, i włożę w jego usta moje słowa, będzie im mówił wszystko, co rozkażę.

Jeśli ktoś nie będzie chciał słuchać moich słów wypowiedzianych w moim imieniu, Ja od niego zażądam zdania sprawy. Lecz jeśli który prorok odważy się mówić w moim imieniu to, czego mu nie rozkazałem, albo wystąpi w imieniu bogów obcych, taki prorok musi ponieść śmierć”.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 95,1-2.6-7ab.7c-9

Refren:Słysząc głos Pana serc nie zatwardzajcie

Przyjdźcie, radośnie śpiewajmy Panu,
wznośmy okrzyki ku chwale Opoki naszego zbawienia.
Stańmy przed obliczem Jego z uwielbieniem,
radośnie śpiewajmy Mu pieśni.

Przyjdźcie, uwielbiajmy Go padając na twarze,
zegnijmy kolana przed Panem, który nas stworzył.
Albowiem On jest naszym Bogiem,
a my ludem Jego pastwiska i owcami w Jego ręku.

Obyście dzisiaj usłyszeli głos Jego:
„Niech nie twardnieją wasze serca jak w Meriba,
jak na pustyni w dniu Massa,
gdzie Mnie kusili wasi ojcowie,
doświadczali Mnie, choć widzieli moje dzieła”.

DRUGIE CZYTANIE

Małżeństwo i celibat

Czytanie z Pierwszego listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian

1 Kor 7,32-35

Bracia:

Chciałbym, żebyście byli wolni od utrapień.

Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to, jak by się przypodobać Panu. Ten zaś, kto wstąpił w związek małżeński, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać żonie. I doznaje rozterki. Podobnie i kobieta: niezamężna i dziewica troszczy się o sprawy Pana, o to, by była święta i ciałem, i duchem. Ta zaś, która wyszła za mąż, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać mężowi.

Mówię to dla waszego pożytku, nie zaś, by zastawiać na was pułapkę; po to, byście godnie i z upodobaniem trwali przy Panu.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Mt 4, 16

Alleluja, alleluja, alleluja

Lud, który siedział w ciemności, ujrzał światło wielkie,
i mieszkańcom cienistej krainy śmierci wzeszło światło.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA

Jezus naucza jako mający władzę

Słowa Ewangelii według świętego Marka

Mk 1,21-28

W mieście Kafarnaum Jezus w szabat wszedł do synagogi i nauczał. Zdumiewali się Jego nauką; uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie.

Był właśnie w synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: „Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boży”.

Lecz Jezus rozkazał mu surowo: „Milcz i wyjdź z niego”. Wtedy duch nieczysty zaczął go targać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego.

A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: „Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są mu posłuszne”. I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po całej okolicznej krainie galilejskiej.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: