KIEDY JEST BOŻE NARODZENIE?

 Tych, którym nie szkodzi „drukowane” i chcieliby się zapoznać z nieco dokładniejszym opisem Koncertu, serdecznie zapraszam na moją stronkę. Wystarczy wcisnąć TEN NAPIS

Z przyjemnością informuję, że w Galerii Foto można znaleźć zapis fotograficzny Koncertu. Aby przekierować się w Galerii, wystarczy wcisnąć TEN NAPIS. Górna ikonka daje możliwość pobrania fotografii, niżej została umieszczona prezentacja. SERDECZNIE ZAPRASZAM.

Są tacy, którzy odpowiadając na powyższe pytanie podają konkretne daty (24-25.12); inni wspominają o okresie liturgicznym. My jednak wolimy pamiętać wypowiedź bł. Matki Teresy Kalkuty, którą można by wyrazić krótkim zdaniem: „Zawsze – jeśli w naszych sercach i codzienności pozostanie ślad CUDU NOCY BETLEJEMSKIEJ”. O tym samym, choć w inny sposób, mówi bardzo współczesna kompozycja; piosenka „Gdzie jest nasze Betlejem?”, wybrana na tytułowy utwór III Parafialnego Koncertu Kolęd i Pastorałek, który odbył się w Niedzielę Chrztu Pańskiego (11.01.2015 roku) w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Lubaniu-Księginkach.
Kolejne trzy edycje Koncertu różni prawie wszystko: ilość wykonawców, sposób prowadzenia, zasięg zainteresowania spotkaniem. Łączy je jednak jedno [i to stoi u podstaw organizacji kolejnych „rozśpiewanych spotkań parafialnych”] – chęć dzielenia się radością i wspólnota „modlitwy poprzez śpiew”.
Tegoroczna edycja Koncertu przerosła swoim zasięgiem najśmielsze oczekiwania organizatorów. Do udziału w nim zgłosiło się bowiem 14 zespołów, chórów, rozśpiewanych rodzin oraz wykonawców indywidualnych. Naszymi gośćmi honorowymi byli: grupa Sióstr ze Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty, zespół „Echo Bukowiny” i „Złote Nutki” oraz Burmistrz miasta Lubań, p. Arkadiusz Słowiński. Wśród wykonawców znaleźli się też, reprezentujący naszą wspólnotę parafialną, Chór Parafialny „Maksymilianki”, Schola „Dzieciaki z Bożej Paki”, grupa „Eden-reaktywacja” oraz soliści: Mateusz i Wiktoria Wójcik, Regina Sindrewicz, Ryszard Piekarski oraz dwie „rozśpiewane rodzinki” – Państwo Szydło i Czarnomorscy.
Koncert rozpoczęła uroczysta msza św. koncelebrowana, sprawowana w intencji uczestników i organizatorów Koncertu, której przewodniczył Dziekan-Senior, ks. Kanonik Mieczysław Jackowiak w asyście proboszcza parafii, ks. Janusza Barskiego.
Po jej zakończeniu, powitaniu uczestników i przedstawieniu programu, Koncert zainaugurował „parafialny hejnalista”, Mateusz Wójcik [który od kilku lat wygranym na trąbce hejnałem wprowadza nas w obchód Tajemnicy Wcielenia i Paschy Chrystusa]. Kolejnym punktem spotkania stała się prezentacja dwóch „rozśpiewanych rodzin”, które udowodniły, że tradycja rodzinnego kolędowania jest wciąż żywa.
Wśród gości honorowych Koncertu znalazła się renomowana i uznana w regionie grupa „Echo Bukowiny”, która podzieliła się z nami bożonarodzeniową radością przedstawiając kilka kolęd i oryginalnych pastorałek.
Jedną z najmłodszych uczestniczek Koncertu była bardzo utalentowana Wiktoria Wójcik, która pokazała, co potrafi „wyczarować” z instrumentów uzdolnione muzycznie dziecko. Oczywiście jej odwagę i piękne wykonanie nagrodziła burzliwa owacja.
Koncert stał się też okazją do wspomnień – stanęła przed nami bowiem grupa osób, które jeszcze do niedawna pomagały nam (jako Schola „Eden”) przeżywać niedzielne msze św. z udziałem dzieci. Grupa przedstawiła kilka nieznanych pastorałek, które zmobilizowały uczestników spotkania do aktywnego wsparcia (rytmiczne oklaski), a także u wielu wywołały nostalgiczne wspomnienia.
Od kilku lat stałym uczestnikiem parafialnych „rozśpiewanych spotkań” jest Burmistrz miasta Lubań, pan Arkadiusz Słowiński. Nie zabrakło go i tym razem – nawiązując bezpośredni kontakt z uczestnikami „brawurowo” wykonał dwie kolędy, a reakcją na zaproszenie: „W takim towarzystwie musi wyjść” stał się masowy akompaniament osób zgromadzonych w kościele.
Podczas ubiegłorocznego koncertu w parafii zawiązała się grupa, która wkrótce przybrała nazwę Chóru Parafialnego „Maksymilianki”. Tworząca go 10-osobowa grupa parafian przedstawiła kolejne kolędy, zasłużenie nagrodzone gromką owacją. Było to z pewnością wyzwanie dla następnej młodej solistki, Reginy Sindrewicz, która potrafiła wzruszyć przekazem pastorałki „Nie było miejsca dla Ciebie”.
Z dużą niecierpliwością oczekiwaliśmy występu szczególnych gości, wpisanych w naszą historię ostatnich lat. Grupa Sióstr ze Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty wielokrotnie uczestniczyła w parafialnych uroczystościach odpustowych – w tym roku postanowiła wziąć udział także w spotkaniu kolędowym. Z perspektywy czasu można stwierdzić, że bez Sióstr ten koncert byłby jednak trochę inny. Wniosły bardzo dużo radości, spontaniczności śpiewu i tę wyjątkową atmosferę serdeczności, która spowodowała, że ich występ stał się de facto „gwoździem programu”.
To bardzo „podniosło poprzeczkę” przed kolejnymi wykonawcami: panem Ryszardem Piekarskim i zespołem „Złote Nutki”, którzy jednak nie dali się zestresować, i z pełnym spokojem podzielili się z nami przygotowanymi utworami.
Ostatnim wykonawcą stała się najmłodsza grupa naszej parafii, Dziecięca Schola Parafialna „Dzieciaki z Bożej Paki”. Mimo, iż rozpoczęła swoje spotkania we wrześniu 2014 roku, brawurowo wyśpiewała przygotowane utwory, których rytmika ponownie zachęciła uczestników do czynnego wsparcia.
W tak „gorącej” atmosferze doszliśmy do WIELKIEGO FINAŁU, którym stało się odśpiewanie tytułowego utworu: „Gdzie jest nasze Betlejem?”. Mimo naszych obaw okazało się, że utwór ten jest bardzo dobrze znany większości uczestników Koncertu – stąd też wykonanie miało charakter prawdziwie spontaniczny i wzięli w nim udział tak naprawdę wszyscy: zgromadzeni w „księgińskiej szopce” wykonawcy oraz odbiorcy tegorocznego kolędowania.
Opisując nasze spotkanie pragniemy podziękować wszystkim za „cud groty betlejemskiej”, który stał się naszym udziałem dzięki wspólnemu kolędowaniu. Dziękujemy wykonawcom – za różnorodność i ekspresję prezentacji utworów; dziękujemy uczestnikom spotkania – za bardzo spontaniczną i żywiołową atmosferę; dziękujemy także prezenterom koncertu (Beata Kwiecińska oraz Jadwiga i Mariusz Nowak) za profesjonalne jego przeprowadzenie. Wraz z podziękowaniami już teraz zapraszamy na kolejny, III Koncert Pieśni Wielkanocnej.

Dodaj komentarz: