SPRAWOZDANIE A.D.2014

SPRAWOZDANIE Z ŻYCIA RELIGIJNEGO
I FUNKCJONOWANIA PARAFII W ROKU 2014

Dobiegający końca rok kalendarzowy 2014 – piąty rok funkcjonowania wspólnoty w powiększonym składzie osobowym (ilość mieszkańców należących do naszej wspólnoty wynosi 1443 osoby); rok kanonizacji św. Jana Pawła II i Jana XXIII oraz ingresu nowego Biskupa Legnickiego. Ks. Zbigniewa Kiernikowskiego – był okresem realizacji kilku ważnych inwestycji i organizacji wielu wydarzeń.
Życie religijne i sakramentalne w naszej Parafii w kończącym się roku przedstawiało się następująco:
*** W niedzielnej Eucharystii (według danych z miesięcznej obserwacji w październiku) uczestniczy 20,1% Parafian [w 2013 – 13,13%]; z tej grupy nieco ponad 31% (31,37%) wiernych przyjmuje regularnie komunię św. [2013 r. – 36%].
*** W tym roku rozdano około 9600 Komunii [2013 r. – 11600].
*** Sakramentu Chrztu udzielono 15 dzieciom [w roku 2013 – 17].
*** Związek małżeński zawarły 2 pary [w roku 2012 – 8; 2013 – 3].
*** Do wieczności odeszło 11 parafian [w roku 2013 – 18] – dane obejmują pogrzeby wpisane do parafialnej księgi zmarłych.
*** W uroczystości I Komunii św. wzięła udział 8-osobowa grupa dzieci [w roku 2012 – 21; w roku 2013 – 13].
*** W trzecim roku 3-letniego przygotowania do Sakramentu Bierzmowania uczestniczy 7-osobowa grupa Młodzieży naszego Gimnazjum; zaś rok drugi kontynuuje grupa 10-osobowa.
*** Grupa osób odwiedzanych z Najświętszym Sakramentem w każdą I sobotę miesiąca liczy obecnie 11 osób (w roku 2013 – 13).
*** W okresie od 01.01.2014 roku sakramentu namaszczenia chorych i wiatyku udzielono 60 osobom (z tego 50 osób przyjęło Sakrament Namaszczenia podczas parafialnych obchodów Światowego Dnia Chorego).
*** Nie zmienił się znacząco skład parafialnej grupy Rycerstwa Niepokalanej, liczącej obecnie 35 osób.
*** Druga parafialna grupa formacyjna – Żywy Różaniec – gromadzi na dzień dzisiejszy 42 osoby.
*** Parafialne koło Służby Liturgicznej liczy obecnie 6 osób (w tym 2 kandydatów).
*** Powstały w ramach przygotowań do wizytacji Chór Parafialny MAKSYMILIANKI tworzy 7-osobowa grupa rozśpiewanych Parafian.
*** Działająca od września br. Parafialna Schola DZIECIAKI Z BOŻEJ PAKI liczy obecnie 15 osób.
*** W tym roku funkcję Kościelnych pełnili tradycyjnie: Jan Piskozub (do 27.04.2014 r.) i Zbigniew Kwieciński (oraz – w sytuacjach nagłych – p. Alicja Kwiecińska); o wygląd ołtarza dbały w tym roku Panie: Kazimiera Hałajko, Alicja Kwiecińska i Małgorzata Kleszczyńska; o dekoracje w czasie świąt i okazjonalnych uroczystości zatroszczyły się w tym okresie Panie: Beata Kwiecińska, Paulina Miazga i Małgorzata Milewska. Stała, niestety stosunkowo nieliczna, grupa mieszkańców poszczególnych ulic dbała o czystość naszej świątyni.
*** Zaprzysiężona w maju 2012 roku Rada Parafialna II kadencji liczy obecnie 17 osób.
*** Stałe spotkania dwóch grup formacyjnych naszej Parafii: Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej odbywają się w każdą I sobotę miesiąca podczas Eucharystii ze zmianą tajemnic różańcowych.
*** Przez cały rok trwały regularne spotkania przygotowujące: do Sakramentu Bierzmowania [grupa młodsza – III czwartek miesiąca i grupa starsza – I i IV czwartek miesiąca] oraz do I Komunii św. [I niedziela miesiąca].
*** Tegoroczny porządek liturgii w naszej Parafii obejmował szereg nabożeństw, sprawowanych o godz. 16:30: Nowenna do MB Nieustającej Pomocy (środa), nabożeństwa różańcowe i wypominkowe, Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale oraz Msza św. roratnia o godz. 17:00.
*** Nadal dużym zainteresowaniem cieszy się, zapoczątkowana w październiku 2009 roku, piątkowa adoracja Najświętszego Sakramentu, rozpoczynającą się po mszy św. oraz Eucharystia w intencji osób starszych, chorych i niepełnosprawnych (każda 3 środa miesiąca).
*** Liczna grupa Parafian uczestniczyła w mijającym roku w Nabożeństwach Fatimskich (wprowadzonych do parafialnego kalendarium liturgicznego w roku 2013).
*** W roku sprawozdawczym mieliśmy okazję przeżyć 3-krotnie mszę św. z modlitwą o uzdrowienie, której przewodniczył O. Andrzej Smołka ss.cc. z Wrocławia (10.02; 07.06 i 07.11 – w sumie od 2010 roku msze te zostały odprawione w naszym kościele 16 razy).
*** Dużym wydarzeniem kończącego się roku była wizytacja kanoniczna, którą przeprowadził 27.03.2014 roku Ks. Biskup Marek Mendyk oraz peregrynacja Obrazu św. Józefa (07-11.05.2014 r.).
*** Dużym sukcesem okazała się także tegoroczna uroczystość odpustowa, połączona z organizacją VII Festynu Parafialnego [dała się zauważyć tendencja wzrostowa liczby uczestników].
*** Nie zabrakło także inicjatyw skierowanych w stronę dzieci i młodzieży – dużym zainteresowaniem cieszył się czerwcowy Festyn Dziecięcy i uroczystość św. Mikołaja (w tym roku przygotowano 78 paczek). Nasze dzieciaki uczestniczyły także dużo liczniej w tegorocznych roratach.
*** Mijający rok stał się okazją do przeprowadzenia 4 koncertów: Kolęd i Pastorałek, Pieśni i Poezji wielkanocnej; ewangelizacyjny wyjazdowy koncert Scholi EDEN w Bogatyni oraz koncert promujący nową Scholę DZIECIAKI Z BOŻEJ PAKI [warto nadmienić, że spotkania te zaczęły już nabierać charakteru regionalnego].
*** Od 2 lat w kalendarium wydarzeń parafialnych wpisała się msza św. w intencji trzeźwościowej, sprawowana w I poniedziałek miesiąca o godz. 18:00 – czynny udział bierze w niej regionalna grupa Duszpasterstwa Apostolstwa Trzeźwości i Pomocy Rodzinie Diecezji Legnickiej oraz sympatyków.
*** Unijną pomocą żywnościową w ramach programu PEAD objęto 100 osób ze środowisk niezamożnych. Zajmujące się tym Parafialne Koło Caritas liczy obecnie 4 osoby.

Rok 2014 obfitował także w wiele inwestycji i wydarzeń o charakterze administracyjno-gospodarczym:
— zakup i montaż nowych stacji Drogi Krzyżowej;
— zabezpieczenie zagrożonej części fundamentu i murów kościoła;
— modernizacja plebanii;
— uporządkowanie i utwardzenie terenu parkingowego;
— zakup pięknej roratki – daru Rodziców dzieci I-komunijnych;
— fundacja tronu (podstawy) pod monstrancję i nowej kustodii;
— zgromadzenie środków na zakup 8 witraży i ich montażu (niedziela parafialna).

Powyższe sprawozdanie obejmuje całokształt życia religijnego i funkcjonowania naszej Parafii w kończącym się roku 2014. Z pewnością spraw wartych podkreślenia było więcej – wybrałem te najważniejsze. Te i inne nie zostałyby jednak zrealizowane, gdyby nie Państwa życzliwość, zrozumienie i pomoc – modlitewna, materialna oraz ta, w postaci „pracy rąk”. Pragnę za nie Wam wszystkim gorąco podziękować i podkreślić moją wdzięczność za wszelkie „okruchy serca”, których w ciągu tego roku doznałem bardzo wiele. Chcę ją wyrazić pamięcią i modlitwą, o której zapewniam.
Jeszcze raz WSZYSTKIM ZA WSZELKIE DOBRO składam kapłańskie „Bóg zapłać”. podpis 4

 pieczec01_miniat

Dodaj komentarz: