1 niedziela Adwentu 30.11.2014 roku

adwent_400*** Przeżywamy 1 niedzielę Adwentu – czasu pobożnego i radosnego oczekiwania na powtórne przyjście Syna Bożego oraz przygotowania do przeżycia pamiątki Jego pierwszego przyjścia, Tajemnicy Wcielenia. Msze św. roratnie w tygodniu o godz. 17:00 – zachęcam dzieci do przygotowania lampionów, osoby dorosłe zaś zapraszam do współpracy przy zapełnianiu „koszyka dobroci”.
*** Wspomnienia tygodnia:
— niedziela (30.11) – św. Andrzeja Apostoła
— środa (03.12) – św. Franciszka Ksawerego, prezbitera
— czwartek (04.12) – św. Barbary, dziewicy i męczennicy, patronki górników
— sobota (06.12) – św. Mikołaja, biskupa

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA
SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:
OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH
PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

*** Jutro, z racji I poniedziałku miesiąca, kolejna msza św. trzeźwościowa z udziałem Duszpasterstwa Apostolstwa Trzeźwości i Pomocy Rodzinie o godz. 18:00. Będzie to jednocześnie pierwsza msza św. roratnia.
*** Najbliższy piątek to I piątek miesiąca. Okazja do spowiedzi od godz. 16:00.
*** W sobotę w godzinach porannych odwiedziny chorych z Najświętszym Sakramentem. Popołudniowa msza św. ze zmianą tajemnic różańcowych w intencji Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej. Po mszy św. w świetlicy spotkanie formacyjne, na które serdecznie zapraszam.
*** W czwartek swoje święto patronalne obchodzą górnicy. Z okazji wspomnienia św. Barbary wszystkim osobom związanym z górnictwem składam najserdeczniejsze życzenia.
*** W sobotę na godz. 10:00 zapraszam do przygotowania kościoła na obchód Dnia Pańskiego Parafian z ul. Chopina, Górnej, Groblowej, Fortowej, Lipowej, Krótkiej i Skalniczej.
*** Jest już przygotowana płyta audio z zapisem zeszłotygodniowego koncertu grup wokalno-instrumentalnych w naszej parafii. Osoby zainteresowane proszę o wpisanie się na listę w zakrystii. Ewentualne ofiary przeznaczone zostaną na organizację wycieczki dla naszej Scholi DZIECIAKI Z BOŻEJ PAKI.
*** W przyszłą niedzielę po sumie spotkanie z Rodzicami dzieci przygotowujących się do I Komunii św.
*** Przy wyjściu głównym można już nabyć świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Duże – w cenie 12 zł; małe – w cenie 6 zł. Można także nabyć opłatki.
*** Przypominam – tegoroczne rekolekcje adwentowe odbędą się w dniach 18-20.12.2014 roku.
*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W tygodniku „Niedziela” (którego tematem jest „Rok Życia Konsekrowanego”) przeczytamy m.in. o tym, jaką Turcję odwiedzi w tym roku papież Franciszek; o istocie i walorach życia konsekrowanego; o istocie programu nowego roku duszpasterskiego pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” oraz poradnik duszpasterski (poświęcony potrzebom Kościoła). W „Niedzieli Legnickiej” znajdziemy m.in. opis legnickich obchodów Niedzieli Chrystusa Króla; o uhonorowaniu Biskupa Seniora ks. Stefana Cichego obywatelstwem Legnickiego Pola; o Balu Wszystkich Świętych w Olszynie oraz o konferencji prasowej zorganizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Legnickiej, poświęconej bł. Karolinie Kózkównie. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” m.in. początek adwentowego cyklu ze św. Teresą z Avila; o tym, co robić, kiedy sprawy się komplikują oraz wyjątkowy reportaż z klasztoru sióstr karmelitanek w Gnieźnie.

****************************************************

PIERWSZE CZYTANIE

Obyś rozdarł niebiosa i zstąpił

Czytanie z Księgi proroka Izajasza

Iz 63,16b-17. 19b; 64, 3-7

Tyś, Panie, naszym ojcem, „Odkupiciel nasz” to Twoje imię odwieczne. Czemuż, o Panie, dozwalasz nam błądzić z dala od Twoich dróg, tak iż serce nasze staje się nieczułe na bojaźń przed Tobą? Odmień się przez wzgląd na Twoje sługi i na pokolenia Twojego dziedzictwa. Obyś rozdarł niebiosa i zstąpił, przed Tobą skłębiłyby się góry. Ani ucho nie słyszało, ani oko nie widziało, żeby jakiś bóg poza Tobą działał tyle dla tego, co w nim pokłada ufność.

Wychodzisz naprzeciw tych, co radośnie pełnią sprawiedliwość i pamiętają o Twych drogach. Oto Tyś zawrzał gniewem, żeśmy zgrzeszyli przeciw Tobie od dawna i byliśmy zbuntowani. My wszyscy byliśmy skalani, a wszystkie nasze dobre czyny jak skrwawiona szmata. My wszyscy opadliśmy zwiędli jak liście, a nasze winy poniosły nas jak wicher. Nikt nie wzywał Twojego imienia, nikt się nie zbudził, by się chwycić Ciebie. Bo skryłeś Twoje oblicze przed nami i oddałeś nas w moc naszej winy.

A jednak, Panie, Tyś naszym ojcem. Myśmy gliną, a Ty naszym twórcą. My wszyscy jesteśmy dziełem rąk Twoich.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 80,2ac i 3b,15-16,18-19

Refren: Odnów nas, Boże, i daj nam zbawienie.

Usłysz, Pasterzu Izraela,
Ty, który zasiadasz nad cherubinami.
Zbudź swą potęgę
i przyjdź nam z pomocą.

Powróć, Boże Zastępów,
wejrzyj z nieba, spójrz i nawiedź tę winorośl.
Chroń to, co zasadziła Twoja prawica,
latorośl, którą umocniłeś dla siebie.

Wyciągnij rękę nad mężem Twej prawicy,
nad synem człowieczym, którego umocniłeś w swej służbie.
Już więcej nie odwrócimy się od Ciebie,
daj nam nowe życie, a będziemy Cię chwalili.

DRUGIE CZYTANIE

Oczekujemy objawienia się Jezusa Chrystusa

Czytanie z Pierwszego Listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian

1 Kor 1,3-9

Bracia:

Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i od Pana Jezusa Chrystusa. Nieustannie dziękuję mojemu Bogu za was, za łaskę daną wam w Chrystusie Jezusie. W Nim to bowiem zostaliście wzbogaceni we wszystko: we wszelkie słowo i wszelkie poznanie, bo świadectwo Chrystusowe utrwaliło się w was, tak iż nie doznajecie braku żadnej łaski, oczekując objawienia się Pana naszego Jezusa Chrystusa. On też będzie umacniał was aż do końca, abyście byli bez zarzutu w dzień Pana naszego Jezusa Chrystusa. Wierny jest Bóg, który powołał nas do wspólnoty z Synem swoim Jezusem Chrystusem, Panem naszym.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Ps 85,8

Alleluja, alleluja, alleluja

Okaż nam, Panie, łaskę swoją,
i daj nam swoje zbawienie.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA

Czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie

Słowa Ewangelii według świętego Marka

Mk 13,33-37

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Uważajcie i czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie. Bo rzecz ma się podobnie jak z człowiekiem, który udał się w podróż. Zostawił swój dom, powierzył swoim sługom staranie o wszystko, każdemu wyznaczył zajęcie, a odźwiernemu przykazał, żeby czuwał.
Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, mówię wszystkim: Czuwajcie”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: