27 niedziela zwykła 05.10.2014 roku

‘”Jesteśmy ratowani jako ci, którzy uznają siebie za grzeszników i spoglądają na Wywyższonego” [Bp Zbigniew Kiernikowski]

jezu_ufam_lagiewniki2

*** Przeżywamy 27 niedzielę zwykłą. Jest to I niedziela miesiąca – po każdej mszy św. wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu
*** Podczas mszy św. o godz. 10:00 zostaną poświęcone i wręczone dzieciom przygotowującym się do I Komunii św. różańce. Grupa ta liczy 20 osób.
*** Wspomnienia tygodnia:
— wtorek (07.10) – NMP Różańcowej
— czwartek (09.10) – bł. Wincentego Kadłubka biskupa
— piątek (10.10) – św. Dionizego, biskupa, i Towarzyszy męczenników

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA
SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:
OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH
PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

*** Trwa czas modlitwy różańcowej. Nabożeństwa różańcowe będą się odbywały codziennie (od wtorku do piątku) o godz. 16:30. Dziękując za piękną atmosferę modlitwy zachęcam do liczniejszego udziału w tym pięknym nabożeństwie – szczególnie dzieci i młodzież.
*** Jednocześnie rozpoczynamy parafialny konkurs na najoryginalniejszy różaniec. Konkurs będzie trwał do końca października – wtedy komisja oceni prace naszych dzieciaków i nagrodzi najciekawsze.
*** Jutro, w I poniedziałek miesiąca, tradycyjna msza św. trzeźwościowa o godz. 18:00. Nabożeństwo różańcowe jutro o godz. 17:30.
*** W czwartek (09.10) kolejne spotkanie starszej grupy kandydatów do Bierzmowania. Harmonogram naszych spotkań został wywieszony w gablocie i umieszczony w aktualnościach na stronie parafialnej. Przypominam – spotkanie rozpoczyna msza św.
*** W sobotę – z racji wyjazdu ze Scholą – nie będzie mszy św. Za zmiany przepraszam.
*** W przyszłą niedzielę zapraszam po sumie parafialnej Rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św.
*** W minionym tygodniu zostały zakończone prace modernizacyjne na plebanii. Za tę ciężką pracę składam gorące „Bóg zapłać” grupie Parafian, która włączyła się aktywnie w realizację tej inwestycji.
*** Dziękuję także grupie Parafian, którzy w minionym tygodniu wrzucili zakupiony węgiel do kotłowni oraz ponownie osadzili kratę najazdową przy głównym wejściu.
*** Jest już przygotowana płyta z prezentacją multimedialną poświęconą tegorocznej uroczystości odpustowej. Osoby zainteresowane nią proszę o kontakt w zakrystii.
*** Obok stolika prasowego zostały umieszczone wstępne deklaracji udziału dziecka w przyszłorocznym zimowisku. Nie jest to pełne zobowiązanie – ich zwroty pozwolą nam ustalić skalę zainteresowania wyjazdem. Wstępne deklarację proszę zwrócić (w przypadku zainteresowania) do niedzieli (12.10). Jak do tej pory wpłynęła tylko jedna deklaracja [!!!] – w przypadku braku odzewu będziemy musieli zrezygnować z organizacji wyjazdu.
*** Ruch Chrześcijański Mt 28 oraz Domowy Kościół Diecezji Legnickiej zapraszają na całodzienną konferencję BIBLIA O FINANSACH, która odbędzie się dnia 11.10.2014 roku (sobota) w Lubinie. W trakcie konferencji pokażemy jak w biblijny sposób zarządzać dobrami materialnymi, aby osiągnąć harmonię z rozwojem duchowym. Posłuchamy świadectwa ludzi, którzy żyją zgodnie z Bożymi radami. Dowiemy się, co Biblia mówi o zadłużaniu. Konferencji patronuje Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski. Zgłoszenia telefonicznie lub e-mailem. Szczegóły na plakacie umieszczonym w gablocie.
*** Młodzież naszej parafii pragnę zainteresować umieszczonym w wejściu kościoła plakatem – propozycją formacyjną Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży.
*** OGŁOSZENIE UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU i DZIEŁA BIBLIJNEGO DIECEZJI LEGNICKIEJ: „Od kilku lat są prowadzone zajęcia dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę o nauki biblijne, teologię, filozofię oraz inne nauki humanistyczne. Oprócz tego słuchacze mogą uczestniczyć w kursie komputerowym, pielgrzymkach i w szeregu propozycji kulturalnych. Zajęcia są prowadzone przez wykładowców naszego Seminarium, a także przez wykładowców z innych uczelni. Zajęcia nie skupiają się jedynie na poznaniu naukowym. Jest także miejsce na wspólną modlitwę oraz spotkania towarzyskie w miłej i przyjaznej atmosferze. Bardzo cieszy nas fakt, że słuchaczami są nie tylko osoby będące na emeryturze, ale również czynne zawodowo. W sumie z naszej propozycji skorzystało już ok. 400 osób. Spotkania odbywają się w soboty, 2 razy w miesiącu, w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Serdecznie zapraszamy!”.
*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W tygodniku „Niedziela” (którego tematem jest „Synod – Rodzina”) przeczytamy m.in. o problematyce dzisiejszej polskiej rodziny; o beatyfikacji bp. Alvaro del Portillo; o walecznej Mary Wagner; o tragicznej sytuacji chrześcijan w Iraku; o kulcie Miłosierdzia Bożego; o założeniach i planowanym programie XIV Dnia Papieskiego (za tydzień)o specyfice i dynamizmie modlitwy różańcowej. W „Niedzieli Legnickiej” dzisiaj m.in. o jubileuszu legnickiego szpitala; o uroczystościach sybirackich w Rudnej i kresowym świecie plonów w Rząsinach. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” (z trzecią częścią „Dzienniczka” św. s.Faustyny) m.in. o innych osobach, które otrzymały objawienie o Bożym Miłosierdziu; o tym, jak pomagać ofiarom wojen i klęsk żywiołowych.

********************************

PIERWSZE CZYTANIE

Pieśń o winnicy

Czytanie z Księgi proroka Izajasza

Iz 5,1–7

Chcę zaśpiewać memu przyjacielowi
pieśń o jego miłości ku swojej winnicy.
Przyjaciel mój miał winnicę
na żyznym pagórku.
Otóż okopał ją i oczyścił z kamieni,
i zasadził w niej szlachetną winorośl;
pośrodku niej zbudował wieżę,
także i kadź w niej wykuł.
I spodziewał się, że wyda winogrona,
lecz ona cierpkie wydała jagody.
„Teraz więc, o mieszkańcy Jeruzalem
i mężowie z Judy,
rozsądźcie, proszę, między mną
a między winnicą moją.
Co jeszcze miałem uczynić winnicy mojej,
a nie uczyniłem w niej?
Czemu, gdy czekałem, by winogrona wydała,
ona cierpkie dała jagody?
Więc dobrze! Pokażę wam,
co uczynię winnicy mojej:
Rozbiorę jej żywopłot, by ją rozgrabiono;
rozwalę jej ogrodzenie, by ją stratowano.
Zamienię ją w pustynię,
nie będzie przycinana ni plewiona,
tak iż wzejdą osty i ciernie.
Chmurom zakażę spuszczać na nią deszcz”.
Otóż winnicą Pana Zastępów jest dom Izraela,
a ludzie z Judy szczepem Jego wybranym.
Oczekiwał tam sprawiedliwości, a oto rozlew krwi,
i prawowierności, a oto krzyk grozy.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 80,9 i 12.13–14.15–16.19–20

Refren: Winnicą Pana jest dom Izraela.

Przeniosłeś z Egiptu winorośl
i zasadziłeś ją wygnawszy pogan.
Rozpostarła swe pędy aż do Morza,
aż do Rzeki swe latorośle.

Dlaczego zburzyłeś jej ogrodzenie
i każdy przechodzień zrywa jej grona?
Niszczy ją dzik leśny
i obgryzają polne zwierzęta.

Powróć, Boże Zastępów,
wejrzyj z nieba, spójrz i nawiedź tę winorośl
I chroń to, co zasadziła Twoja prawica,
latorośl, którą umocniłeś dla siebie.

Już więcej nie odwrócimy się od Ciebie,
daj nam nowe życie, a będziemy Cię chwalili.
Odnów nas, Panie, Boże Zastępów,
i rozjaśnij nad nami swoje oblicze,
a będziemy zbawieni.

DRUGIE CZYTANIE

Czyńcie to, czego się nauczyliście, a Bóg pokoju będzie z wami

Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Filipian

Flp 4,6–9

Bracia:

O nic się zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem. A pokój Boży, który przewyższa wszelki umysł, będzie strzegł waszych serc i myśli w Chrystusie Jezusie.

W końcu, bracia, wszystko, co jest prawdziwe, co godne, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co zasługuje na uznanie: jeśli jest jakąś cnotą i czynem chwalebnym, to miejcie na myśli.

Czyńcie to, czego się nauczyliście, co przejęliście, co usłyszeliście i co zobaczyliście u mnie, a Bóg pokoju będzie z wami.

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

J 15,16

Alleluja, alleluja, alleluja

Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

Alleluja, alleluja, alleluja

EWANGELIA

Przypowieść o dzierżawcach winnicy

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

Mt 21,33–43

Jezus powiedział do arcykapłanów i starszych ludu:

„Posłuchajcie innej przypowieści. Był pewien gospodarz, który założył winnicę. Otoczył ją murem, wykopał w niej prasę, zbudował wieżę, w końcu oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał. Gdy nadszedł czas zbiorów, posłał swoje sługi do rolników, by odebrali plon jemu należny. Ale rolnicy chwycili jego sługi i jednego obili, drugiego zabili, trzeciego kamieniami obrzucili. Wtedy posłał inne sługi, więcej niż za pierwszym razem, lecz i z nimi tak samo postąpili.

W końcu posłał do nich swego syna, tak sobie myśląc: »Uszanują mojego syna«.

Lecz rolnicy, zobaczywszy syna, mówili do siebie: »To jest dziedzic; chodźcie, zabijmy go, a posiądziemy jego dziedzictwo«. Chwyciwszy go, wyrzucili z winnicy i zabili. Kiedy więc właściciel winnicy przyjdzie, co uczyni z owymi rolnikami?”.

Rzekli Mu: „Nędzników marnie wytraci, a winnicę odda w dzierżawę innym rolnikom, takim, którzy mu będą oddawali plon we właściwej porze”.

Jezus im rzekł: „Czy nigdy nie czytaliście w Piśmie: »Właśnie ten kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła. Pan to sprawił i jest cudem w naszych oczach«. Dlatego powiadam wam: Królestwo Boże będzie wam za brane, a dane narodowi, który wyda jego owoce”.

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: