14 niedziela zwykła 06.07.2014 roku

z9343318Q,Bp-Zbigniew-Kiernikowski*** Przeżywamy 14 niedzielę zwykłą. Jest to I niedziela miesiąca – po każdej mszy św. wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu. Msze św. o godz. 8:30 i 11:00.

*** Rozpoczęliśmy czas wakacyjno-urlopowy – witam wszystkich Gości przebywających na terenie naszej parafii. Życzę pięknego i udanego wypoczynku. Przypominam jednocześnie, że nie zwalnia nas on od obowiązków sumienia – w tym od udziału w niedzielnej i świątecznej Eucharystii.

*** Wspomnienia tygodnia:

— wtorek (08.07) — św. Jana z Dukli, prezbitera

— piątek (11.07) — św. Benedykta opata, patrona Europy (święto)

— sobota (12.07) — św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika

 

SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA:

OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH WYPRASZANYCH

PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII – ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** W środę odebraliśmy zamówioną Drogę Krzyżową. Trzy stacje zostały zaprezentowane przed ołtarzem do zapoznania się z ich koncepcją artystyczną. Zawieszenie stacji planujemy zakończyć  w tygodniu po 20.07. Jeszcze raz dziękuję wszystkim Ofiarodawcom za zrozumienie i wielką pomoc.

*** W dniu jutrzejszym rozpoczynam tegoroczny urlop, który będzie trwał do soboty (19.07). W tym czasie pełnienia funkcji duszpasterskich podjął się proboszcz parafii w Kościelniku, ks. Czesław Misiewicz. Gorąco dziękuję naszemu sąsiadowi za pomoc w urlopowym czasie. Jednocześnie proszę tam zgłaszać wszystkie sytuacje nagłe – przede wszystkim pogrzeby.

*** W przyszłą niedzielę (13.07) odbędzie się kolejne Nabożeństwo Fatimskie. Serdecznie zapraszam na godz. 18:00.

*** Z racji zastępstwa ulegnie zmianom porządek mszy św. w tym tygodniu (za co przepraszam). W piątek msza św. o godz. 16:00; w niedzielę (13.07) msze o godz. 9:00 i 11:00.

*** Dzisiaj rozpoczynamy tegoroczną akcję opałową.

*** Przypominam, że tegoroczna uroczystość odpustowa odbędzie się 17.08 – w zakrystii można zgłaszać wypieki, fanty oraz ewentualne wsparcie finansowe. Spotkanie organizacyjne odbędzie się jutro (07.07) o godz. 19:00 – gorąco zapraszam osoby, które w poprzednich latach podejmowały odpowiedzialność za przebieg „imienin parafii”.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W najnowszym numerze tygodnika „Niedziela” przeczytamy m.in. o 100 rocznicy zamachu w Sarajewie i jego konsekwencjach; o szczegółach pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1983 roku; o istocie i skutkach afery podsłuchowej; o zauważalnym od 2013 roku ujemnym przyroście naturalnym w Polsce; o bluźnierczym tournée spektaklu „Golgota Picnic” i biblijnych realiach w Ziemi Świętej. Znajdziemy tu też kolejną odsłonę cyklu „Różaniec za Ojczyznę”. W „Niedzieli Legnickiej” przeczytamy m.in. o ingresie Biskupa Legnickiego, Ks. Biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego; o Małym Spotkaniu Młodych w Bolesławcu; o pielgrzymce osób niepełnosprawnych z Legnicy do Lwowa; o dziękczynieniu Biskupa Stefana Cichego za 9 lat posługi i przyjaźni. W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in. o niezwykłej kobiecie Mary Wagner, kanadyjskiej katoliczce, która dwa lata spędziła w więzieniu za to, że w klinikach aborcyjnych przekonywała matki, by nie zabijały swoich dzieci oraz o ingresie nowego ordynariusza legnickiego, Ks. Biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego.

DSC_7256

Czytanie z Księgi proroka Zachariasza

 

Za 9,9–10

 

To mówi Pan:

 

„Raduj się wielce, Córo Syjonu, wołaj radośnie, Córo Jeruzalem! Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy. On zniszczy rydwany w Efraimie i konie w Jeruzalem, łuk wojenny strzaska w kawałki, pokój ludom obwieści. Jego władztwo sięgać będzie od morza do morza, od brzegów Rzeki aż po krańce ziemi”.

 

Oto słowo Boże.

 

PSALM RESPONSORYJNY

 

Ps 145,1–2.8–9.10–11.13cd–14

 

Refren: Będę Cię wielbił, Boże mój i Królu.

 

Będę Cię wielbił, Boże mój i Królu,

i sławił Twoje imię przez wszystkie wieki.

Każdego dnia będę Ciebie błogosławił

i na wieki wysławiał Twoje imię.

 

Pan jest łagodny i miłosierny,

nieskory do gniewu i bardzo łaskawy.

Pan jest dobry dla wszystkich,

a Jego miłosierdzie nad wszystkim, co stworzył.

 

Niech Cię wielbią, Panie, wszystkie Twoje dzieła

i niech Cię błogosławią Twoi święci.

Niech mówią o chwale Twojego królestwa

i niech głoszą Twoją potęgę.

 

Pan jest wierny we wszystkich swoich słowach

i we wszystkich dziełach swoich święty.

Pan podtrzymuje wszystkich, którzy upadają,

i podnosi wszystkich zgnębionych.

 

DRUGIE CZYTANIE

 

Jeżeli będziecie uśmiercać popędy ciała, będziecie żyli

 

Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Rzymian

 

Rz 8,9.11–13

 

Bracia:

 

Wy nie żyjecie według ciała, lecz według ducha, jeśli tylko Duch Boży w was mieszka. Jeżeli zaś kto nie ma Ducha Chry stusowego, ten do Niego nie należy. A jeżeli mieszka w was Duch Tego, który Jezusa wskrzesił z martwych, to Ten, co wskrzesił Chrystusa Jezusa z martwych, przywróci do życia wasze śmiertelne ciała mocą mieszkającego w was swego Ducha.

 

Jesteśmy więc, bracia, dłużnikami, ale nie ciała, byśmy żyć mieli według ciała. Bo jeżeli będziecie żyli według ciała, czeka was śmierć. Jeżeli zaś przy pomocy Ducha uśmiercać będziecie popędy ciała, będziecie żyli.

 

Oto słowo Boże.

 

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

 

Por. Mt 11,25

 

Alleluja, alleluja, alleluja

 

Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,

że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

 

Alleluja, alleluja, alleluja

 

EWANGELIA

 

Jezus łagodny i pokorny sercem

 

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

 

Mt 11,25–30

 

W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami:

 

„Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Wszystko prze kazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić.

 

Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźmijcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem łagodny i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie”.

 

Oto słowo Pańskie.

 

Dodaj komentarz: