4 Niedziela Wielkanocna 11.05.2014 roku

DSC_8704*** Przeżywamy IV Niedzielę Wielkanocną, rozpoczynającą Tydzień Modlitw o Powołania.

*** Jest to dzień zakończenia Peregrynacji Obrazu św. Józefa w naszej parafii – po sumie parafialnej zapraszam na nabożeństwo do św. Józefa. Po nabożeństwie obraz zostanie przewieziony do parafii Świętej Trójcy.

*** Dziękuję wszystkim uczestnikom Peregrynacji oraz osobom, które zadbały o przygotowanie tronu wystawienia i przebieg liturgii peregrynacyjnych dni. Zapraszam do zakładki Aktualności i Galerii Foto, gdzie zostały umieszczone opisy i zapis zdjęciowy.

*** Wspomnienia tygodnia:

— wtorek (13.05) — NMP z Fatimy

— środa (14.05) — św. Macieja Apostoła (święto)

— piątek (16.05) – św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski (święto)

 

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA –

PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH,

WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII, ŚW. MAKSYMILIANA.

*** Serdecznie zapraszam na nabożeństwa majowe – od wtorku do soboty po mszy św. (w zależności od pogody: albo przy grocie, albo w kościele); w niedziele – po sumie parafialnej. Na czwartkową „majówkę” serdecznie zapraszam dzieci I-komunijne („Litania do Matki Boga i ludzi”).

*** W najbliższy wtorek, 13.05, rozpoczynamy tegoroczne Nabożeństwa Fatimskie – zaraz po nabożeństwie majowym.

*** Kolejne spotkanie dzieci przygotowujących się do I Komunii św. w środę (14.05) o godz. 15:00. Próba spowiedzi w piątek (16.05) o godz. 16:00.

*** Przyszła niedziela to NIEDZIELA PARAFIALNA – kolekta przeznaczona jest na zakup nowej Drogi Krzyżowej.

*** Składam gorące „Bóg zapłać” dwom Panom, którzy pomogli rozplantować ziemię na trawniku.

*** W związku z rezygnacją Pana Jana z funkcji Kościelnego zwracam się z prośbą o jej podjęcie przez osobę dyspozycyjną i zorientowaną w zagadnieniach funkcjonowania kościoła.

*** Duszpasterstwo Apostolstwa Trzeźwości i Pomocy Rodzinie serdecznie zaprasza na pielgrzymkę obejmującą Górę św. Anny – Kalwarię Zebrzydowską – Wadowice i Łagiewniki. Odbędzie się w dniach 25-27.07. Koszt 150 zł/osoba. Plakat z telefonem organizatorów na plakacie w gablocie.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W tygodniku NIEDZIELA przeczytamy m.in. o Janie Pawle II widzianym oczyma bliskich Mu osób oraz o dziękczynieniu za dar Jego kanonizacji; o 33 rocznicy zamachu na Jana Pawła II; o „papieżu dobroci” św. Janie XXIII; o przesłaniu Tygodnia Modlitw o Powołania. W „Niedzieli Legnickiej” przeczytamy m.in. o diecezjalnym dziękczynieniu w Krzeszowie i o 1. Szkolnym Dniu Papieskim w Łagowie. W „Gościu Niedzielnym” (7 zł) – dzisiaj z dodatkiem: wyjątkowym filmem o prawdziwych wydarzeniach powstania cristeros, które w latach 1926-1929 wstrząsnęło Meksykiem – „Cristiada” – przeczytamy także m.in. o cudzie i tragicznych losach czeskiego księdza Toufara i o groźnej ustawie przemocowej, której przyjęcie przez polski parlament otworzy drogę do walki z tradycyjną rodziną.

 

P1490410P14904153PER03

 

DSC_8699

 

 

 

PIERWSZE CZYTANIE

 

Bóg uczynił Jezusa Mesjaszem

 

Czytanie z Dziejów Apostolskich

 

Dz 2,14a.36–41

 

W dzień Pięćdziesiątnicy stanął Piotr z Jedenastoma i przemówił donośnym głosem: „Niech cały dom Izraela wie z niewzruszoną pewnością, że tego Jezusa, którego wyście ukrzyżowali, uczynił Bóg i Panem, i Mesjaszem”.

 

Gdy to usłyszeli, przejęli się do głębi serca i zapytali Piotra i pozostałych apostołów: „Cóż mamy czynić, bracia?”.

 

Powiedział do nich Piotr: „Nawróćcie się i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a weźmiecie w darze Ducha Świętego. Bo dla was jest obietnica i dla dzieci waszych, i dla wszystkich, którzy są daleko, a których powoła Pan, Bóg nasz”.

 

W wielu też innych słowach dawał świadectwo i napominał: „Ratujcie się z tego przewrotnego pokolenia”. Ci więc, którzy przyjęli jego naukę, zostali ochrzczeni. I przyłączyło się owego dnia około trzech tysięcy dusz.

 

Oto słowo Boże.

 

PSALM RESPONSORYJNY

 

Ps 23,1–2ab.2c–3.4.5.6

 

Refren: Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego.

 

Pan jest moim pasterzem,

niczego mi nie braknie,

pozwala mi leżeć

na zielonych pastwiskach.

 

Prowadzi mnie nad wody,

gdzie mogę odpocząć,

orzeźwia moją duszę.

Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach

przez wzgląd na swoją chwałę.

 

Chociażbym przechodził

przez ciemną dolinę

zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną.

Kij Twój i laska pasterska

są moją pociechą.

 

Stół dla mnie zastawiasz

na oczach mych wrogów;

namaszczasz mi głowę olejkiem,

kielich mój pełny po brzegi.

 

Dobroć i łaska pójdą w ślad za mną

przez wszystkie dni życia

i zamieszkam w domu Pana

po najdłuższe czasy.

 

DRUGIE CZYTANIE

 

Nawróciliście się do Pasterza dusz waszych

 

Czytanie z Pierwszego Listu świętego Piotra Apostoła

 

1P 2,20b–25

 

Najdrożsi: To się Bogu podoba, jeżeli dobrze czynicie, a przetrzymacie cierpienia. Do tego bowiem jesteście powołani. Chrystus przecież również cierpiał za was i zostawił wam wzór, abyście szli za Nim Jego śladami. On grzechu nie popełnił, a w Jego ustach nie było podstępu. On, gdy Mu złorzeczono, nie złorzeczył, gdy cierpiał, nie groził, ale oddawał się Temu, który sądzi sprawiedliwie. On sam w swoim ciele poniósł nasze grzechy na drzewo, abyśmy przestali być uczestnikami grzechów, a żyli dla sprawiedliwości – krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni. Błądziliście bowiem jak owce, ale teraz nawróciliście się do Pasterza i Stróża dusz waszych.

 

Oto słowo Boże.

 

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

 

J 10,14

 

Alleluja, alleluja, alleluja

 

Ja jestem dobrym Pasterzem i znam owce moje,

a moje Mnie znają.

 

Alleluja, alleluja, alleluja

 

EWANGELIA

 

Jezus jest bramą owiec

 

Słowa Ewangelii według świętego Jana

 

J 10,1–10

 

Jezus powiedział: „Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto nie wchodzi do owczarni przez bramę, ale wdziera się inną drogą, ten jest złodziejem i rozbójnikiem. Kto jednak wchodzi przez bramę, jest pasterzem owiec. Temu otwiera odźwierny, a owce słuchają jego głosu; woła on swoje owce po imieniu i wyprowadza je. A kiedy wszystkie wyprowadzi, staje na ich czele, a owce postępują za nim, ponieważ głos jego znają. Natomiast za obcym nie pójdą, lecz będą uciekać od niego, bo nie znają głosu obcych”.

 

Tę przypowieść opowiedział im Jezus, lecz oni nie pojęli znaczenia tego, co im mówił. Powtórnie więc powiedział do nich Jezus: „Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ja jestem bramą owiec. Wszyscy, którzy przyszli przede Mną, są złodziejami i rozbójnikami, a nie posłuchały ich owce. Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony – wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę. Złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć. Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości”.

 

Oto słowo Pańskie.

 

 

Dodaj komentarz: