Niedziela Miłosierdzia Bożego 27.04.2014 roku

Kanonizacja 2014*** Przeżywamy Niedzielę Miłosierdzia Bożego, rozpoczynającą Tydzień Miłosierdzia – zaproszenie Zmartwychwstałego Jezusa do postawy miłosierdzia – przebaczenia, miłości i braterskiej solidarności wobec tych wszystkich, z którymi żyjemy na co dzień. Za odmówienie koronki do Bożego Miłosierdzia można dziś uzyskać odpust zupełny.

*** Stajemy dzisiaj w postawie dziękczynienia za dar świętości dwóch papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II Wielkiego, którzy zostaną wyniesieni do chwały ołtarzy jako ŚWIĘCI podczas mszy św. kanonizacyjnej, która rozpocznie się o godz. 9:00. Gospodarze miasta zapraszają także do wzięcia udziału w lubańskich obchodach dzisiejszej uroczystości. Szczegóły znajdują się na – umieszczonym w gablocie – odnośnym plakacie.

*** Dzień dzisiejszy to święto patronalne Caritas. Na ten cel jest przeznaczona składka do puszek przed kościołem.

*** Podczas sumy parafialnej pragniemy także gorąco podziękować Panu Janowi Piskozubowi za 7-letni okres pełnienia posługi Kościelnego.

*** Dzisiaj wreszcie nasza Schola EDEN po raz kolejny podejmie się reprezentowania naszej parafii na forum zewnętrznym – została zaproszona do udziału w „koncercie dziękczynienia za dar świętości” w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Bogatyni.

*** Wspomnienia tygodnia:

— poniedziałek (28.04) — św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski (uroczystość)

— wtorek (29.04) — św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy (święto); dzień pamięci o męczeństwie duchowieństwa polskiego w czasie II wojny światowej

— czwartek (01.05) – św. Józefa, rzemieślnika; dzień modlitw w intencji bezrobotnych

— piątek (02.05) – św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła; Dzień Flagi RP

— sobota (03.05) – NMP Królowej Polski, głównej patronki Polski (uroczystość)

 

WSZYSTKIM SOLENIZANTOM I JUBILATOM TYGODNIA

SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA –

PRZEDE WSZYSTKIM ZDROWIA I OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH,

WYPRASZANYCH PRZEZ PATRONA NASZEJ PARAFII, ŚW. MAKSYMILIANA.

 

*** W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi w piątek od godz. 16:00. W sobotę w godzinach porannych odwiedziny chorych z Najświętszym Sakramentem. Msza św. w intencji Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej o godz. 11:30.

*** We wtorek (29.04) o godz. 16:00 kolejne spotkanie dzieci przygotowujących się do I Komunii św.

*** W środę przypada 9 rocznica ingresu obecnego Administratora Apostolskiego biskupa Stefana Cichego. Pamiętajmy o Księdzu Biskupie w naszych modlitwach.

*** W czwartek rozpoczynamy tegoroczne nabożeństwa majowe – w tygodniu po mszy św. (w zależności od pogody: albo przy grocie, albo w kościele); w niedziele – po sumie parafialnej.

*** Wszystkie wspólnoty parafialne, grupę inicjatywną uroczystości parafialnych oraz osoby angażujące się w życie wspólnoty parafialnej serdecznie zapraszam na MAJÓWKĘ PARAFIALNĄ w czwartek (01.05). Rozpoczęcie o godz. 13:00.

*** W piątek (03.05) obchodzimy uroczystość NMP Królowej Polski – Święto Narodowe Konstytucji 3 maja (223 Rocznica uchwalenia – 3 maja 1791 roku). Z racji dotychczasowej niskiej frekwencji, decyzją Rady Parafialnej, w tym dniu msza św. o godz. 11:30. Nabożeństwo majowe o godz. 11:00.

*** Za tydzień, w 3 niedzielę Wielkanocy przeżyjemy dzień „wyśpiewania” chwały Zmartwychwstałego. Serdecznie zapraszam na Parafialny Koncert Wielkanocny „Pan zmartwychwstał!!! Alleluja!!!”, który odbędzie się po mszy św. o godz. 9:30. Z racji koncertu suma parafialna rozpocznie się o godz. 12:00. Za zmiany gorąco przepraszam. Osoby zainteresowane proszę o dokonanie zapisu w zakrystii.

*** Zachęcam do lektury prasy katolickiej – poświęconej dzisiejszej kanonizacji oraz postaciom dwóch świętych papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII.

Kanonizacja_-_plakat_nowy

 

PIERWSZE CZYTANIE

 

Życie pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej

 

Czytanie z Dziejów Apostolskich

 

Dz 2,42-47

 

Bracia trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwie.

 

Bojaźń ogarniała każdego, gdyż Apostołowie czynili wiele znaków i cudów. Ci wszyscy, co uwierzyli, przebywali razem i wszystko mieli wspólne. Sprzedawali majątki i dobra i rozdzielali je każdemu według potrzeby.

 

Codziennie trwali jednomyślnie w świątyni, a łamiąc chleb po domach, przyjmowali posiłek z radością i prostotą serca. Wielbili Boga, a cały lud odnosił się do nich życzliwie. Pan zaś przymnażał im tych, którzy dostępowali zbawienia.

 

Oto słowo Boże.

 

PSALM RESPONSORYJNY

 

Ps 118, 1 i 14.13-14.22-24

 

Refren: Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny.

 

Dziękujcie Panu, bo jest dobry,

bo Jego łaska trwa na wieki.

Niech bojący się Pana głoszą:

„Jego łaska na wieki”.

 

Uderzono mnie i pchnięto, bym upadł,

lecz Pan mnie podtrzymał.

Pan moją mocą i pieśnią,

On stał się moim Zbawcą.

 

Kamień odrzucony przez budujących

stał się kamieniem węgielnym.

Oto dzień, który Pan uczynił,

radujmy się w nim i weselmy.

 

DRUGIE CZYTANIE

 

Radość płynąca z wiary

 

Czytanie z Pierwszego Listu świętego Piotra Apostoła

 

1 P 1,3-9

 

Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa. On w swoim wielkim miłosierdziu przez powstanie z martwych Jezusa Chrystusa na nowo zrodził nas do żywej nadziei: do dziedzictwa niezniszczalnego i niepokalanego, i niewiędnącego, które jest zachowane dla was w niebie. Wy bowiem jesteście przez wiarę strzeżeni mocą Bożą do zbawienia, gotowego na to, aby się objawić w czasie ostatecznym.

 

Dlatego radujcie się, choć teraz musicie doznać trochę smutku przez różnorodne doświadczenia. Przez to wartość waszej wiary okaże się o wiele cenniejsza od zniszczalnego złota, które przecież próbuje się w ogniu, na sławę, chwałę i cześć przy objawieniu Jezusa Chrystusa. Wy, choć nie widzieliście Go, miłujecie Go. Teraz wierzycie w Niego, chociaż nie widzieliście. Natomiast wierząc, ucieszycie się radością niewymowną i pełną chwały wtedy, gdy osiągniecie cel waszej wiary: zbawienie dusz.

 

Oto słowo Boże.

 

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

 

J 20,29

 

Alleluja, alleluja, alleluja

 

Uwierzyłeś Tomaszu, bo Mnie ujrzałeś;

błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.

 

Alleluja, alleluja, alleluja

 

EWANGELIA

 

Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli

 

Słowa Ewangelii według świętego Jana

 

J 20,19-31

 

Było to wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia. Tam, gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami. Jezus wszedł, stanął pośrodku i rzekł do nich: ”Pokój wam!”. A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.

 

A Jezus znowu rzekł do nich: ”Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: ”Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”.

 

Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: ”Widzieliśmy Pana!”.

 

Ale on rzekł do nich: ”Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę”.

 

A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych, stanął pośrodku i rzekł: ”Pokój wam!”. Następnie rzekł do Tomasza: ”Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż ją do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym”.

 

Tomasz Mu odpowiedział: ”Pan mój i Bóg mój!”.

 

Powiedział mu Jezus: ”Uwierzyłeś, bo Mnie ujrzałeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”.

I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.

 

Oto słowo Pańskie.

Dodaj komentarz: